Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #281  
Vechi 12.11.2012, 10:57:50
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Annyta Vezi mesajul
Iubirea hristică e, desigur, nelimitată, necondiționată, "îndelung răbdătoare". "Toate le suferă". În afară de opacitate și silnicie. Nu se impune cu forța, nu batjocorește libertatea aproapelui, fie el din preajmă sau din afară. Iubirea hristică nu se poate dărui pietrelor, firilor îndărătnice sau îndobitocite, răzvrătiților profesioniști și adormiților......
Imi suna a Andrei Plesu...
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #282  
Vechi 12.11.2012, 11:37:02
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Imi suna a Andrei Plesu...
Cunoști foarte bine stilul autorului :-) Felicitări!

Pasajul este din ultima sa apariție, recentă, "Parabolele lui Iisus. Adevărul ca poveste"

E rândul tău.
Reply With Quote
  #283  
Vechi 12.11.2012, 12:09:11
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Annyta Vezi mesajul
Cunoști foarte bine stilul autorului :-) Felicitări!

Pasajul este din ultima sa apariție, recentă, "Parabolele lui Iisus. Adevărul ca poveste"

E rândul tău.
O, chiar am ghicit! (Merci, nu am auzit inca de cartea asta).. Imi place la stilul lui felul in care orchestreaza termeni neaosi cu iz stravechi si termeni neologici, si dupa asta l-am recunoscut.

Deci:

"Vrand deci Cuvantul mestesugar sa arate si un vietuitor alcatuit din amandoua, adica din natura vazuta si nevazuta, ceeaza pe om. Si luand de la materia care preexista trupul, iar de la Sine Insusi asezand il el suflarea (pe care Cuvnntul Scripturii o stie ca fiind sufletul intelegator si chipul lui Dumnezeu), il pune pe pamant ca o alta lume mare in cea mica, ca un alt inger, inchinator mixt, vazator al creatiei vazute si initiat in cea inteligibila, imparat al ceor de pe pamant si imparatit de sus, pamantesc si ceresc, vremelnic si nemuritor, vazut si nevazut dar inteles cu mintea, la mijloc intre maretie si umilinta, acelasi duh si trup: duh pentru har si trup pentru inaltarea lui; (..)"
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #284  
Vechi 13.11.2012, 00:34:36
Gracchus's Avatar
Gracchus Gracchus is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.04.2011
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 119
Implicit

Sf. Maxim Marturisitorul?
__________________
”Ființele raționale au fost înzestrate de Dumnezeu cu liberul arbitru, astfel încât nu suferă nici un fel de constrângeri în a se mișca după bunul lor plac în plan spiritual și în sfera moralității. Atât îngerii cât și oamenii înclină spre bine sau spre rău ca rezultat al unei dispoziții și decizii strict personale. Această libertate a lor este cel mai mare dar pe care l-au primit de la Dumnezeu.”
Reply With Quote
  #285  
Vechi 13.11.2012, 11:26:51
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Nu, dar e adevarat ca seamana si a spus si el lucruri asemanatoare.
Sfantul Grigorie teologul.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #286  
Vechi 13.11.2012, 22:01:03
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

"Postiti? Aratati-mi-o prin fapte. Cum? De vedeti un sarac, aveti mila de el; un dusman, impacati-va cu el; un prieten inconjurat de un nume bun, nu-l invidiati; o femeie frumoasa, intoarceti capul. Nu numai gura si stomacul vostru sa posteasca, ci si ochiul, si urechile, si picioarele, si mainile voastre, si toate madularele trupului vostru. Mainile voastre sa posteasca ramanand curate si de hrapire si de lacomie. Picioarele, nealergand la privelisti urate si in calea pacatosilor. Ochii, neprivind cu ispitire frumusetile straine"...
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #287  
Vechi 13.11.2012, 22:08:11
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
"Postiti? Aratati-mi-o prin fapte. Cum? De vedeti un sarac, aveti mila de el; un dusman, impacati-va cu el; un prieten inconjurat de un nume bun, nu-l invidiati; o femeie frumoasa, intoarceti capul. Nu numai gura si stomacul vostru sa posteasca, ci si ochiul, si urechile, si picioarele, si mainile voastre, si toate madularele trupului vostru. Mainile voastre sa posteasca ramanand curate si de hrapire si de lacomie. Picioarele, nealergand la privelisti urate si in calea pacatosilor. Ochii, neprivind cu ispitire frumusetile straine"...
Sfantul Ioan gura de aur.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #288  
Vechi 13.11.2012, 22:41:55
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Sfantul Ioan gura de aur.
Asa este!
Asteptam urmatorul citat.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #289  
Vechi 13.11.2012, 23:02:36
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

"Fiindca pentru Omul cel nou a fost alcatuita firea omului, iar mintea si pofta au fost facute spre Acela. Am primit, asadar, gandire ca sa-L cunoastem pe Hristos, pofta ca sa alergam spre El, memorie ca sa-L purtam pe El, fiindca El a fost arhetipul nostru atunci cand am fost creati. Fiindca nu Adam cel vechi este modelul celui nou, ci Adam cel Nou este modelul celui vechi."
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)

Last edited by Fani71; 13.11.2012 at 23:05:08.
Reply With Quote
  #290  
Vechi 13.11.2012, 23:33:49
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
"Fiindca pentru Omul cel nou a fost alcatuita firea omului, iar mintea si pofta au fost facute spre Acela. Am primit, asadar, gandire ca sa-L cunoastem pe Hristos, pofta ca sa alergam spre El, memorie ca sa-L purtam pe El, fiindca El a fost arhetipul nostru atunci cand am fost creati. Fiindca nu Adam cel vechi este modelul celui nou, ci Adam cel Nou este modelul celui vechi."

Cumva Sfantul Grigorie de Nyssa???
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Recunoasteti persoana VladCat Generalitati 745 20.10.2016 17:32:52
Citatul din Biblie care v-a marcat viata florina_drossu Despre Sfanta Scriptura 51 24.04.2014 20:33:38
Ce intelegeti prin citatul acesta Marcel_Ionut Spiritualitatea ortodoxa 10 03.11.2012 16:24:26
Recunoasteti acest cantec? colaps Generalitati 4 22.06.2010 22:48:21