Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #701  
Vechi 06.11.2015, 13:18:25
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul
Foarte corect.Singura realitate, nu utopie, la care omul trebuie sa raporteze orice sistem este Imparatia lui Dumnezeu, asa cum a fost aratata ea de Isus Hristos. Orice alt sistem, oricat de generos sau malefic, este trecator,imperfect si nu va implini niciodata idealurile absolute ale omului. Orice sistem uman este trecator, noi suntem trecatori. Mantuitorul a spus sa se caute Imparatia lui Dumnezeu.Orice alt demers,daca il exclude pe acesta, este damnat sa esueze, indiferent de orientarea lui, culoarea politica sau alte elemente. Uitati-va in istoria lumii, toate sistemele au esuat intr-un fel sau altul, toate s-au prabusit sub imperfectiunile lor. Cred cu tarie ca orice viata umana dedicata gasirii unui sistem care ignora Imparatia lui Dumnezeu este o viata irosita si care nu si-a inteles menirea. Indiferent cat de mult si-ar pretui oamenii eforturile, daca ele nu se raporteaza la aceasta chemare sfanta ele o au doar o valoare direct proportionala cu efemeritatea noastra.

Din pacate, si pana in ziua de azi, la nivel de societate, fie ea si "crestina" (ca majoritate statistica), ramane o utopie.
NIci nu are cum sa fie altfel. Aici e camp de batalie, nu "acasa".
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
  #702  
Vechi 06.11.2015, 14:21:40
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Din pacate, si pana in ziua de azi, la nivel de societate, fie ea si "crestina" (ca majoritate statistica), ramane o utopie.
NIci nu are cum sa fie altfel. Aici e camp de batalie, nu "acasa".
2 Petru 3:10-14 :)
  #703  
Vechi 06.11.2015, 17:39:21
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

*17:35**•**
Două aeronave de tip C-27J Spartan ale Forțelor Aeriene Române vor transporta în noaptea de vineri spre sâmbătă răniți în incendiul de la clubul Colectiv la Rotterdam (Olanda) și Bruxelles (Belgia).

''Două aeronave de tip C-27J Spartan ale Forțelor Aeriene Române, configurate pentru misiuni de evacuare medicală, vor efectua în noaptea de vineri spre sâmbătă două misiuni umanitare de urgență către Rotterdam, Olanda (ora aproximativă de decolare 3,30) și Bruxelles, Belgia (ora aproximativă de decolare 5,00), pentru transferul unor pacienți răniți în incendiul de la clubul Colectiv'', informează Ministerul Apărării Naționale într-un comunicat transmis vineri AGERPRES.

Potrivit sursei citate, către Olanda vor fi transferați nouă pacienți, dintre care șase ventilați, iar către Belgia opt răniți, dintre care trei ventilați.

Pacienții vor fi asistați pe timpul zborurilor de echipe medicale coordonate de SMURD și sprijinite de medici și personal de specialitate din MApN, precizează reprezentanții ministerului.

Misiunile sunt executate la solicitarea Departamentului pentru Situații de Urgență al Ministerului Afacerilor Interne.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
  #704  
Vechi 06.11.2015, 18:55:41
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

ia uite ce am io aici , ia uite ce am io aici:
http://www.radet.ro/comunicate/20151...rie%202015.pdf
  #705  
Vechi 06.11.2015, 19:07:24
ahilpterodactil
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Poate ca aveti si pentru mine un post de subsecretar de stat la Inzestrarea Spitalelor. Sau, daca nu se poate nici atat, macar un post de Patriarh. Sa am si eu scaune incalzite la Mercedes. Promit sa ma dau dracului jos din el si sa demolez o biserica pentru fiecare spital care se construieste.
Avem. Doar să vii acasă, în clubușorul nostru drag, cu fum și scrum.... A bientot!
  #706  
Vechi 06.11.2015, 19:16:27
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Fostul primar al sectorului 4 Cristian Popescu-Piedone a fost adus vineri cu mandat la Direcția Națională Anticorupție, pentru a fi audiat în dosarul în care se anchetează modalitatea de emitere a autorizației de funcționare pentru clubul Colectiv.

Acesta nu a făcut declarații la sediul DNA.

Tot la Direcția Națională Anticorupție au fost aduse pentru a fi audiate și două funcționare de la Aparatul de autorizare și control activități comerciale din cadrul Primăriei sectorului 4.

Anterior, la audieri au fost aduși și cei trei patroni ai clubului Colectiv, dar și contabila firmei.

Procurorii DNA au ridicat vineri documente de la Primăria sectorului 4, Administrația financiară, Registrul Comerțului și ISU.

DNA anunță că a început în dosarul "Colectiv" urmărirea penală in rem, pentru fapte pe care le-ar fi săvârșit persoane cu atribuții de decizie și avizare din Primăria sectorului 4, acuzațiile fiind de abuz în serviciu și fals intelectual.

Totodată, Serviciul pentru infracțiunile de corupție săvârșite de militari din DNA s-a sesizat din oficiu cu privire la săvârșirea infracțiunii de abuz în serviciu de către cadre militare ale ISU București-Ilfov.

"Sunt indicii și date potrivit cărora s-a vătămat dreptul la viață și integritatea corporală a peste 180 persoane și s-a realizat un folos necuvenit administratorilor clubului Colectiv, constând în permiterea funcționării acestuia în afara cadrului legal și obținerea de venituri patrimoniale din activitățile desfășurate în aceste condiții", se precizează într-un comunicat al DNA.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
  #707  
Vechi 06.11.2015, 20:00:44
ahilpterodactil
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Tragedie fără precedent???... Cine spune asta, oameni buni?

"Am venit fără bărbi, fără carne pe noi, fără dinți,
cu ochii ascunși în orbite, dar care străluceau încă.

Am venit fără chip de clerici. Așa cum eram, am mers smeriți la superiorii noștri, fiindcă ei poartă harul harurilor, să ne blagoslovească pentru treabă la sfântul altar.
Ei nu erau lepădați de Hristos pe nicio cât de mică fibră dogmatică.
Nu ne-am permis să-i judecăm, că de ce trăiesc și că au fost cum au fost, liberi.

*
Se vorbește cu împătimire. Noi nu suntem o instituție limitată de activitate. Noi suntem Biserica.
Noi și toți aceștia, toți care vorbesc, suntem Biserica și se vede că îi interesează prea puțin unitatea acestei mari instituții sacre și ei spun, pentru că sunt liberi acum: "Unde a fost Biserica?"

*
Întreb ca un duhovnic: Aceștia care spun acum "Unde a fost Biserica?", sunt oare spovediți și împărtășiți?
Pentru că acolo sunt creștinii, acolo în biserici, la Sfintele Taine.

*
Apoi să înțeleagă că ei fac parte din Biserică și că neliniștea lor poate să aducă destrămare și răsturnare de valori.

*
Nu proces de înnoire în scaune, ci proces de conștiinciozitate pentru fiecare din noi...

*
Nu vă atingeți de ființa Bisericii!..(...) încleștarea cu puterile întunericului nu ne dă voie să fim slobozi și lipsiți de condescendență.

*
Nu este nimeni neprihănit. Și nu vom fi noi aceia care vom (răs)plăti. Numai Acela Care a împărțit talanții, El va cere fiecăruia să dea socoteală, la vreme.

(pag. 8-9 - Octavian Anastasescu, "Lângă Valeriu Gafencu, Sfântul închisorilor" - Prefață, cuvânt al Părintelui Arsenie Papacioc)
  #708  
Vechi 06.11.2015, 20:06:16
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Fostul primar al sectorului 4 Cristian Popescu-Piedone este urmărit penal pentru abuz în serviciu și fals intelectual, anunță Direcția Națională Anticorupție.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
  #709  
Vechi 06.11.2015, 20:10:34
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Măi frate...
Zici că-s nesimțit și am ceva cu tine...
Spune-mi și mie te rog, ca unui prost ce sunt, ce legătură e între subiectul topicului și știrea despre Piedone? Dar legătura aia reală, nu cea fabricată cu ocazia nenorocirii...
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
  #710  
Vechi 06.11.2015, 20:25:38
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Măi frate...
Zici că-s nesimțit și am ceva cu tine...
Spune-mi și mie te rog, ca unui prost ce sunt, ce legătură e între subiectul topicului și știrea despre Piedone? Dar legătura aia reală, nu cea fabricată cu ocazia nenorocirii...
Trăiesti pe altă planetă?
Primarul este din sectorul unde s-a produs tragedia si a dat autorizația de funcționare pentru acel club nenorocit !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Subiect închis