Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Slujba inmormantarii
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 04.07.2009, 17:43:27
MrJuve MrJuve is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.07.2009
Mesaje: 8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
ma incurci: am intrat pe pagina ta si ti-am vazut religia, apoi spui: la noi, la ortodoxi, apoi folosesti un limbaj catolic cu influente new-age-iste.cred ca e imp sa iti stabilesti mai intai religia de care ti, apoi sa-i cunosti invatatura. sti, e cam periculos sa stai pe mai multe scaune odata(de altfel, nici nu se poate)
In primul rand, nu stiu ce pagina ai vizitat tu fiindca nu mi-am scris nicunde religia, si da: sunt Ortodox. Nu vad unde ai sesizat tu limbaj catolic !? La ce te referi ca stau pe mai multe scaunde deodata? Spune-mi unde am gresit in cele scrise de mine ptr. k nu-mi dau seama....
Reply With Quote
  #32  
Vechi 04.07.2009, 20:45:53
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Nu ai gresit cu nimic,din punctul meu de vedere.
Singura mea obiectie,daca nu este cu suparare,are legatura cu limbajul gen messenger care e de preferat sa fie evitat,gen "k" in loc de "ca".
Reply With Quote
  #33  
Vechi 06.07.2009, 14:08:13
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MrJuve Vezi mesajul
In primul rand, nu stiu ce pagina ai vizitat tu fiindca nu mi-am scris nicunde religia, si da: sunt Ortodox. Nu vad unde ai sesizat tu limbaj catolic !? La ce te referi ca stau pe mai multe scaunde deodata? Spune-mi unde am gresit in cele scrise de mine ptr. k nu-mi dau seama....
"teza reincarcarii, Isus, al cincilea conciliu ecumenic"sunt expresii specifice catolicismului.mai multe scaune =oscilatia intre mai multe confesiuni. postarea era ok, dar limbajul m-a dus in deruta.
sper ca nu te-am suparat...
Reply With Quote
  #34  
Vechi 06.07.2009, 15:12:40
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
"teza reincarcarii, Isus, al cincilea conciliu ecumenic"sunt expresii specifice catolicismului.mai multe scaune =oscilatia intre mai multe confesiuni. postarea era ok, dar limbajul m-a dus in deruta.
sper ca nu te-am suparat...
Poate MrJuve pur si simplu sta in alta tara si/sau citeste lucruri din astea in alte limbi, de asta. Si eu au tendinta sa vorbesc asa, daca nu ma controlez tare, din cauza limbii franceze pe care o vorbesc tot timpul acasa.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #35  
Vechi 06.07.2009, 16:25:35
MrJuve MrJuve is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.07.2009
Mesaje: 8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
"teza reincarcarii, Isus, al cincilea conciliu ecumenic"sunt expresii specifice catolicismului.mai multe scaune =oscilatia intre mai multe confesiuni. postarea era ok, dar limbajul m-a dus in deruta.
sper ca nu te-am suparat...
aaa pai la partea aia am dat copy-paste de pe alt sait :D vreoiam sa aflu parerile voastre despre ceea ce am scris, nu despre felul in care am scris :)
Reply With Quote
  #36  
Vechi 20.09.2009, 13:11:47
don_razvan
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

ICHIM, n-as vrea sa te dezamagesc, insa mai presus de parerile noastre, ramane Cuvantul lui Dumnezeu, adica Biblia pe care te sfatuiesc sa o citesti cu incredere, pentru ca acolo vei gasi raspunsuri adevarate la intrebarile tale. Multi oameni isi pot spune parerea, insa daca aceste pareri sau doctrine vin in contradictie cu Biblia, da-mi voie sa le numesc neadevaruri.
Cuvantul lui Dumnezeu spune in Eclesiastul 9:5 ca "cei morti nu stiu nimic". Nici ca isi viziteaza familia sau prietenii, nici ca zboara prin atmosfera....NIMIC, ci toti vor invia la judecata de apoi, cand fiecaruia i se va da dupa faptele sale (Matei 16:27). Daca sufletul merge in rai sau in iad, ma intreb care mai este rostul judecatii si pentru ce mai vin Isus pe pamantul asta ? Crezi ca am mai avea nevoie de aceste trupuri mizerabile ?
Va invit fratilor sa cercetam Biblia mai intai, iar inainte sa o deschideti, rugati-va ca sa puteti intelege ceea ce Duhul Sfant vrea sa va transmita.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 22.09.2009, 00:34:50
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

pilda bogatului nemilostiv si a saracului Lazar ,


19. Era un om bogat care se îmbrăca în porfiră și în vison, veselindu-se în toate zilele în chip strălucit.
20. Iar un sărac, anume Lazăr, zăcea înaintea porții lui, plin de bube,
21. Poftind să se sature din cele ce cădeau de la masa bogatului; dar și câinii venind, lingeau bubele lui.
22. Și a murit săracul și a fost dus de către îngeri în sânul lui Avraam. A murit și bogatul și a fost înmormântat.
23. Și în iad, ridicându-și ochii, fiind în chinuri, el a văzut de departe pe Avraam și pe Lazăr în sânul lui.
24. Și el, strigând, a zis: Părinte Avraame, fie-ți milă de mine și trimite pe Lazăr să-și ude vârful degetului în apă și să-mi răcorească limba, căci mă chinuiesc în această văpaie.
25. Dar Avraam a zis: Fiule, adu-ți aminte că ai primit cele bune ale tale în viața ta, și Lazăr, asemenea, pe cele rele; iar acum aici el se mângâie, iar tu te chinuiești.
26. Și peste toate acestea, între noi și voi s-a întărit prăpastie mare, ca cei care voiesc să treacă de aici la voi să nu poată, nici cei de acolo să treacă la noi.
27. Iar el a zis: Rogu-te, dar, părinte, să-l trimiți în casa tatălui meu,
28. Căci am cinci frați, să le spună lor acestea, ca să nu vină și ei în acest loc de chin.
29. Și i-a zis Avraam: Au pe Moise și pe prooroci; să asculte de ei.
30. Iar el a zis: Nu, părinte Avraam, ci, dacă cineva dintre morți se va duce la ei, se vor pocăi.
31. Și i-a zis Avraam: Dacă nu ascultă de Moise și de prooroci, nu vor crede nici dacă ar învia cineva dintre morți.

Vedem ca au murit atat bogatul cat si saracul.Unul a fost dus in sanul lui Avraam de catre ingeri si altul a ajuns in Iad.Vedem ca sufletele dupa moarte continua sa existe , iar bogatul era in totalitate constient de viata lui si de ceea ce se intampla cu el , ba chiar mai constient decat era inainte sa moara.Vedem ca bogatul e preocupat de fratii lui care inca mai sunt in viata, de acolo de unde e, si stie de ei, e constient de fiecare lucru.

Fapte 5:17 Și sculându-se arhiereul și toți cei împreună cu el - cei din eresul saducheilor - s-au umplut de pizmă.

Fapte 23:8 Căci saducheii zic că nu este înviere, nici înger, nici duh, iar fariseii mărturisesc și una și alta.

Vi se pare cunoscut?Inviere inseamna viata sufletului, spiritului in contextul acesta si cel ce urmeaza.


27. Și apropiindu-se unii dintre saducheii care zic că nu este înviere, L-au întrebat:
28. Zicând: Învățătorule, Moise a scris pentru noi: Dacă moare fratele cuiva, având femeie, și el n-a avut copii, să ia fratele lui pe femeie și să ridice urmaș fratelui său.
29. Erau deci șapte frați. Și cel dintâi, luându-și femeie, a murit fără de copii.
30. Și a luat-o al doilea, și a murit și el fără copii.
31. A luat-o și al treilea; și tot așa toți șapte n-au lăsat copii și au murit.
32. La urmă a murit și femeia.
33. Deci femeia, la înviere, a căruia dintre ei va fi soție, căci toți șapte au avut-o de soție?
34. Și le-a zis lor Iisus: Fiii veacului acestuia se însoară și se mărită;
35. Iar cei ce se vor învrednici să dobândească veacul acela și învierea cea din morți, nici nu se însoară, nici nu se mărită.
36. Căci nici să moară nu mai pot, căci sunt la fel cu îngerii și sunt fii ai lui Dumnezeu, fiind fii ai învierii.
37. Iar că morții înviază a arătat chiar Moise la rug, când numește Domn pe Dumnezeul lui Avraam, și Dumnezeul lui Isaac, și Dumnezeul lui Iacov.
38. Dumnezeu deci nu este Dumnezeu al morților, ci al viilor, căci toți trăiesc în El. -Luca 20:27-38

23. În ziua aceea, s-au apropiat de El saducheii, cei ce zic că nu este înviere, și L-au întrebat,
24. Zicând: Învățătorule, Moise a zis: Dacă cineva moare neavând copii, fratele lui să ia de soție pe cea văduvă și să ridice urmași fratelui său.
25. Deci erau, la noi, șapte frați; și cel dintâi s-a însurat și a murit și, neavând urmaș, a lăsat pe femeia sa fratelui său.
26. Asemenea și al doilea și al treilea, până la al șaptelea.
27. În urma tuturor a murit și femeia.
28. La înviere, deci, a cărui dintre cei șapte va fi femeia? Căci toți au avut-o de soție.
29. Răspunzând, Iisus le-a zis: Vă rătăciți neștiind Scripturile, nici puterea lui Dumnezeu. Matei 22:23-29

Va zic si eu ce le-a zis Iisus acelora ca voi(adventistilor), exact ca voi.

Vă rătăciți neștiind Scripturile, nici puterea lui Dumnezeu.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 22.09.2009, 14:07:53
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de don_razvan Vezi mesajul
ICHIM, n-as vrea sa te dezamagesc, insa mai presus de parerile noastre, ramane Cuvantul lui Dumnezeu, adica Biblia pe care te sfatuiesc sa o citesti cu incredere, pentru ca acolo vei gasi raspunsuri adevarate la intrebarile tale. Multi oameni isi pot spune parerea, insa daca aceste pareri sau doctrine vin in contradictie cu Biblia, da-mi voie sa le numesc neadevaruri.
Cuvantul lui Dumnezeu spune in Eclesiastul 9:5 ca "cei morti nu stiu nimic". Nici ca isi viziteaza familia sau prietenii, nici ca zboara prin atmosfera....NIMIC, ci toti vor invia la judecata de apoi, cand fiecaruia i se va da dupa faptele sale (Matei 16:27). Daca sufletul merge in rai sau in iad, ma intreb care mai este rostul judecatii si pentru ce mai vin Isus pe pamantul asta ? Crezi ca am mai avea nevoie de aceste trupuri mizerabile ?
Va invit fratilor sa cercetam Biblia mai intai, iar inainte sa o deschideti, rugati-va ca sa puteti intelege ceea ce Duhul Sfant vrea sa va transmita.
Va rog sa interpretati aceste doua versete din Evanghelia dupa Matei, cap 27.
52. Mormintele s-au deschis și multe trupuri ale sfinților adormiți s-au sculat. 53. Și ieșind din morminte, după învierea Lui, au intrat în cetatea sfântă și s-au arătat multora.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 23.09.2009, 23:00:38
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Spunea atât de frumos și atât de adevărat un Sfânt Părinte : << Moartea nu ia lumina de la credincios, ci numai stinge lampa, deoarece se ivesc zorile>> .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #40  
Vechi 24.09.2009, 13:50:51
don_razvan
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Sa admitem ca sufletul merge in rai/iad dupa ce moare omul. Atunci care ar mai fi rostul judecatii de apoi si pentru ce ar mai veni Isus a doua oara ? Doar ca sa mai invie nistre trupuri putrezite ? Nu e logic. In Matei 16:27, Isus spune ca "are sa vina in slava Tatalui Sau, cu ingerii Sai; si atunci va rasplati fiecaruia dupa faptele lui". Atentie la ce timp este pus verbul "a rasplati": VA RASPLATI, nu A RASPLATIT pentru ca daca sustinem faptul ca sufletul merge in rai sau iad, a fost deja rasplatit.
Stiu ca adeptii doctrinei despre viata sufletului dupa moarte se bazeaza foarte mult pe Pilda bogatului nemilostiv din Luca cap 16 dar sa nu uitam ca aceea este o PARABOLA care vrea sa transmita un mesaj; ideea pe care vrea sa o transmita Isus este aceea exprimata in versetul 31 si anume ca daca noi nu credem in Cuvantul care ne-a fost lasat si in Scriptura, nu vom crede "nici chiar daca ar invia cineva din morti" pentru Dumnezeu ne-a lasat suficiente dovezi pe care sa ne intemeiem credinta. Nimeni nu se poate scuza de acest lucru.
De ce spun ca aceasta parabola nu are nici o legatura cu realitatea ? Pai asa cum afirma majoritatea dintre voi, la moartea omului, sufletul merge in rai sau in iad. In cazul asta, va pun o intrebare: Are sufletul degete ("sa-si moaie degetul in apa"), ochi ("si-a ridicat ochii") sau limba ("sa-mi racoreasca limba") ??? Din cate stiu, sufletul este duh, nu ?
Sau, credeti ca din rai, sfintii asista neincetat la chinul celor rai ?
Eu cred k putem sa judecam singuri astfel de lucruri si va indem sa studiati Scriptura in ansamblu, in context, pentru ca "nici o proorocie din Scriptura nu se talcuieste singura" (2 Petru 1:20).
Georgeval aduce niste versete, care nu cred ca au nevoie de vreun comentariu. Acolo e cu totul alt caz, o inviere produsa in momentele de agonie ale Domnului Hristos. Invieri de acest gen se regasesc in mai multe locuri pe paginile Scripturii. Nu spune nimic de starea sufletului in moarte.
Danut7, argumentele tale bazate pe textele din Fapte, nu sustin absolut deloc nemurirea sufletului. Saducheii nu credeau in inviere. In nici un caz nu putem concluziona, ca saducheii nu credeau in nemurirea sufletului. Invierea in care nu credeau ei, este invierea tuturor oamenilor, de la sfarsitul timpului. Te sfatuiesc sa citesti mai cu atentie acel pasaj. Eu l-am citit de f multe ori, si niciodata nu m-am gandit la nemurirea sufletului.
Totusi, cum ramane cu judecata ? Care mai este rostul judecatii daca sufletele deja si-au primit rasplata ? Sau tu nu crezi in judecata ?
Si mai e o problema. Eclesiastul spune ca "mortii nu stiu nimic". Oare se contrazice Biblia ?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sufletul dupa moarte ...? Templier Knight Generalitati 3 30.11.2010 00:58:26
Moarte dupa 2 saptamani ? Robertworld Generalitati 6 03.08.2010 13:26:33
Despre viata de dupa moarte georgian_osa Din Noul Testament 30 14.03.2010 18:49:29
Adventistii neaga viata sufletului dupa moarte Iustin32 Secte si culte 1872 20.12.2009 22:41:43