Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #601  
Vechi 04.10.2014, 13:46:30
cristirg cristirg is offline
Banned
 
Data înregistrării: 26.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 577
Implicit

Sfantul Ignatie Briancianinov- despre felurile de inselare demonica-inselarea mintii si a inimii

"O mare parte dintre nevoitorii Bisericii Apusene, socotiti in sanul acesteia ca foarte mari sfinti - aceasta dupa caderea ei de la Biserica Rasariteana si indepartarea Sfantului Duh de la ea - s-au rugat si au ajuns la vedenii, bineinteles mincinoase, prin metoda pe care am amintit-o. Acesti paruti sfinti se aflau in cea mai cumplita inselare draceasca. Inselarea isi ridica, deja, in chip firesc capul pe temeiul hulirii impotriva lui Dumnezeu prin care este schimonosita la eretici credinta dogmatica.

Purtarea nevoitorilor latinilor, cuprinsi fiind de inselare, a fost intotdeauna "extatica" din pricina neobisnuitei lor infierbantari trupesti si patimase. Intr-o asemenea stare se afla(Ignatiu de Loyola, intemeietorul Ordinului iezuitilor. Inchipuirea lui era atat de aprinsa si de atatata, incat, precum el insusi spunea, avea nevoie doar sa o voiasca si sa intrebuinteze oarecare sfortare ca sa-i apara inainte, dupa bunul sau plac, iadul sau raiul. Aparitia raiului si iadului se savarsea nu doar prin lucrarea inchipuirii omenesti; lucrarea inchipuirii omenesti, de una singura, este neindestulatoare pentru aceasta: faptul se savarsea prin lucrarea demonilor, care isi uneau prisositoarea lor lucrare cu lucrarea neindestulatoare omeneasca, adaugand lucrare la lucrare, plinind o lucrare prin cealalta, pe temelia liberei vointe a omului care si-a ales si si-a insusit o indreptare mincinoasa. Se stie ca adevaratilor sfinti ai lui Dumnezeu vedeniile li se daruiesc numai si numai prin bunavointa si lucrarea lui Dumnezeu, iar nu dupa voia omului si nu prin propriile lui sfortari - se daruiesc pe neasteptate, foarte arareori, cand este neaparata nevoie, potrivit minunatei iconomii a lui Dumnezeu, iar nu la intamplare (Sfantul Isaac Sirul, Cuvantul al 36-lea). Nevointa aspra a celor aflati in inselare se insoteste, de obicei, de o adanca stricaciune sufleteasca. "

"Cei molipsiti de inselare prin "parere" pot fi intalniti foarte adesea. Oricine nu are duh infrant, cel care isi recunoaste vreun fel oarecare de vrednicie, si de merite, oricine nu tine neabatut invatatura Bisericii Ortodoxe, ci judeca in ce priveste oarecare dogma sau predanie dupa cum il taie pe el capul sau dupa invataturile celor de alta lege, se afla in aceasta inselare. Cat este de mare inselarea cuiva se poate vedea dupa marimea ratacirii si a staruintei sale in ratacire."

"Mare nenorocire este a ne abate de la invatatura dogmatica si morala a Bisericii; de la invatatura Sfantului Duh, printr-o filozofare oarecare ! Aceasta este "inaltarea care se ridica impotriva intelegerii Dumnezeiesti". Trebuie sa rasturnam aceasta intelegere si sa o supunem "ascultarii lui Hristos" (2 Cor. 10, 4, 5). "

"Ucenicul: Din inselarea numita "parere" pot, oare, sa se traga oarecare urmari nefericite simtite si vazute ?
Staretul: Din acest fel de inselare au aparut urmari pierzatoare: ereziile, schismele, necredinta, hula. "

[SFANTUL IGNATIE BRIANCIANINOV- Despre inselare]

Last edited by cristirg; 04.10.2014 at 13:56:46.
  #602  
Vechi 04.10.2014, 14:03:27
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Theodore_of_Mopsuestia Vezi mesajul
cristirg, tot cu subiectivistul acela fanatic de Ignatie Briancianinov o tii si toot cu "inselarea demonica" in sus si in jos. Poate nu stii, dar oameni ca Anton de Padova sau Padre Pio au avut asa credinta, incat pentru rugaciunile lor Dumnezeu a inviat morti. Poate nu stii faza cu copilul inecat in Padova. Asa ca e logic ca Cuviosul Arsenie aprecia asa ceva.
Esti fanatic de-a binelea!
Tu ne spui noua, care suntem ortodocsi, sa nu ascultam de sfintii ortodocsi, ci sa ne uitam mai bine la cei catolici. Discutia era motivul pictarii lui Francisc, nu daca e sfant, pentru ca e evident ca nu-l consideram sfant. Gandeste-te si tu, daca il consideram sfant ce rost mai are discutia, nu e nicio greseala sa fie pictat ca si sfant.
Cred ca ai auzit ca sunt doua feluri de minuni, nu toate sunt de la Dumnezeu. Scrie ca si Simon Magul, cel care s-a certat cu Sfantul Petru invia morti (asa parea). Mai mult, chiar si unii sfinti catolici spun ca Antihristul va face minuni, inclusiv va invia mortii.
Apusenii au pirdut harul dupa Schisma si legatura cu Dumnezeu. Nu mai faceau minuni, avem si explicatia cum aveau acele vedenii asa multi, practicau meditatia care aduce vedenii de la ingerii cazuti.
P.S. Avand in vedere ceea ce ai scris si la Purgatoriu, sper ca n-o sa spui ca te-ai razgandit iar si mai dai o tura pe la catolici.
  #603  
Vechi 04.10.2014, 14:18:29
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristirg Vezi mesajul
-deci nici un sfant nu a marturisit in scris ,cu viu grai,sau prin pictura o erezie,
Am vrut sa-ti spun si data trecuta ca gresesti, sunt sfinti care au avut si greseli. De exemplu Sfantul Grigorie de Naizanz se pare ca a scris despre apocatastaza (Origene lansase ideea). Sfantul Nicolae Velimirovici a scris in tinerete o carte in care zeii pagani erau vazut ca sfinti.
Diferenta esentiala este ca acestia nu au stiut care e adevarul. Cineva care se sustine o erezie si se impotriveste, desi i se spune care e adevarul o face din cauza mandriei, din aceatsa cauza nefiind nici luminat sa vada care e adevarul.
Dar si sfintii trebuie sa afle mai intai despre ceva, nu primesc invatatura prin revelatie. De exemplu era un calugar imbunatatit, care face si minuni. Dar nu credea ca in potir este Trupul si Sangele Domnului. A aflat sia tunci s-a dus sa intrebe, pentur ca avea si revelatii. Si in revelatie i s-a spus ca asa este si a crezut.
  #604  
Vechi 04.10.2014, 14:21:02
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
L-au mai pictat și alții pe Francisc de Assisi, știu cel puțin două biserici în Grecia și una în Cipru și n-a făcut nimeni atâta zavistie.
Chiar si la noi au fost pictati filozofi pagani. Singura deosebire este ca nu se pune problema canonizarii acelor pictori, ca in cazul de fata.

Last edited by catalin2; 04.10.2014 at 14:23:40.
  #605  
Vechi 04.10.2014, 14:33:34
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Asadar, Parintele Arsenie poate fi sfant chiar daca ar fi avut acele neintelegeri (si eu cred ca le-a avut). Sunt sfinti chiar canonizati si facatori de minuni care au avut neintelegeri si mai mari. Dar tot din cauza ca nu stiau care e adevarul. Pentur ca sfintii sunt smeriti si daca afla adevarul imediat adera la el. De exemplu Sfantul Luca al Crimeei e facator de minuni. Cu putin timp inainte de a merge la Domnul a scris o carte ca ajutor contra ateismului (de fapt a continuat-o din tinerete). In ea sustinea, intr-un fel teoria evolutionista, si credea ca minunile din paranormal sunt de la Dumnezeu. Dar o facea pentru ca nu stia adevarul, nu pentur ca se impotrivea adevarului. Si este facator de minuni, minunea cu cresterea degetelor a dat-o si Cristi: http://www.impantokratoros.gr/luca-al-crimeii.ro.aspx
  #606  
Vechi 04.10.2014, 15:05:51
tot-Laurentiu's Avatar
tot-Laurentiu tot-Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 553
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristirg Vezi mesajul
-si in "Cararea" apar destule elemente new-age-iste
Dacă ar fi să analizăm la virgulă, toate scrierile sfinților după criteriile domniei tale, nu ar mai rămâne nici unul!!

Spui că în "Cărarea" apar "destule elemente new-age-iste", deși nu le numești care sunt acelea.
Atunci, ce ne poți spune despre cartea Sfântului Luca al Crimeei canonizat de Biserica Rusă, unde se vorbește direct despre existența extratereștrilor, somnabulism, spiritism, practici energetice și multe altele din ceea ce tu numești "elemente new-age-iste"...

Citește "Cărarea Împărăției" cap-coadă a Părintelui Arsenie Boca, apoi citește și "Duh - Suflet " Trup (Puterea inimii)" cap-coadă a Sfântului Arhiepiscop Luca al Crimeii, fă o comparație între acestea două cărți, apoi vreau să-ți aud părerea. Eu am rămas oarecum derutat când am citit pentru prima dată cartea Sfantului Luca, însă la scurt timp mi-am revenit.

Și să spui apoi, de ce Părintele Arsenie Boca nu ar trebui canonizat spre deosebire de Sf. Luca al Crimeei, care este canonizat. Sincer eu nu te pot înțelege. Se simte o ură în postările tale față de persoana Părintelui Arsenie Boca pe care vrei să-l scoți cu orice preț ca eretic

Last edited by tot-Laurentiu; 04.10.2014 at 15:13:04.
  #607  
Vechi 04.10.2014, 15:09:42
cristirg cristirg is offline
Banned
 
Data înregistrării: 26.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 577
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Am vrut sa-ti spun si data trecuta ca gresesti, sunt sfinti care au avut si greseli. De exemplu Sfantul Grigorie de Naizanz se pare ca a scris despre apocatastaza (Origene lansase ideea). .
-din cate stiu eu Sfantul Grigorie de Nazianz a vorbit despre apocatastaza inainte ca Biserica sa o condamne ca erezie,ca daca ar fi vorbit dupa aceea,deci dupa ce Biserica condamna o erezie ,nu ar mai fi fost sfant.
  #608  
Vechi 04.10.2014, 15:16:52
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristirg Vezi mesajul
-din cate stiu eu Sfantul Grigorie de Nazianz a vorbit despre apocatastaza inainte ca Biserica sa o condamne ca erezie,ca daca ar fi vorbit dupa aceea,deci dupa ce Biserica condamna o erezie ,nu ar mai fi fost sfant.
Cum am spus, din nestiinta. Inca din 1921 Patriarhia Ecumenica scria ca toate cultele sunt biserici si ca trebuie sa ne unim. DE aceea s-a schimbat calndarul. Deci era o confuzie si la acel nivel, care stim ca n-a disparut nici azi in cazul Patriarhului Ecumenic. Ca sa nu mai vorbim de Patriarhul care a sters anatemele, sperand in unirea iminenta.
  #609  
Vechi 04.10.2014, 15:23:09
Theodore_of_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
P.S. Avand in vedere ceea ce ai scris si la Purgatoriu, sper ca n-o sa spui ca te-ai razgandit iar si mai dai o tura pe la catolici.
!!!!!!!
:))))))))))))))))))))))
In nici un caz. Am explicat deja tuturor ca am o credinta personala, care nu mai are "eticheta" confesionala. Fug de ierarhii si supuneri cat pot, asa ca la catolici nu m-as mai duce nici mort. Mi-am tot cioplit credinta personala cit a fost nevoie, m-am lamurit cu toate, asa ca ramin pe drumul meu pina la moarte. Tu nu ai cum intelege pe cineva care refuza o inregimentare si etichetare, asta e. Cred sincer ca exista ceva gen Purgatoriu, doar ca probabil nu in forma descrisa de catolici. Prefer sa privesc problema Purgatoriului mai degraba ca pe un quasi-mister.
  #610  
Vechi 04.10.2014, 15:30:07
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristirg Vezi mesajul
-nu e chiar clar,eu cred ca avea o viziune ecumenista adica credea ca papistasii au greseli,dar nu-i considera eretici,ci doar o alta confesiune cu care sa ne unim,sunt si celelalte marturii,pictarea celor 2 biserici,a lui Francisc..
Nu observi că nu poți analaiza un text fără să te debalansezi de propriile prejudecăți?
Pictarea celor două biserici: cea Apuseană e într-o semiumbră, iar cea de la Răsărit în lumină, nu e clar?...și poate fi interpretată ca o profeție, ca o posibilă unire.
Poate că prin Sf Francisc mulți catolici vin sau vor veni la ortodoxie, făcând o analogie la minunea mai sus amintită cu convertirea unei catolice la ortodoxie.
Pictura din biserica de la Drăgănescu este atipică...mitraliere, tancuri, parabolice, telefoane etc..
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
ma poate ajuta cineva sa cumpar o rasa("vesmant"pt. Protopsalti)? inclusiveu Generalitati 9 02.07.2012 15:08:55
Ceva frumos..."invata" ioana30 Generalitati 1 29.11.2010 17:23:12
Cum pot "aduce" pe cineva drag la credinta? lourdes19 Generalitati 2 19.10.2010 12:06:29
"imoralitatea" lui Dumnezeu din Biblie? Nu exista asa ceva! flying Despre Sfanta Scriptura 203 18.05.2010 20:31:10