Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Vrajitoria
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 12.10.2008, 12:55:13
ionela7 ionela7 is offline
Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Bucuresti
Mesaje: 65
Implicit Cum a devenit Iisus un Hristos

Mai circula pe net alt film la fel de periculos ca si Zeitgeist, "Cum a devenit Iisus un Hristos":
http://www.special4u.ro/?p=107

Crestinismul e atacat prin toate mijloacele posibile din nefericire.
Eu nu am avut rabdare sa vad tot filmul....
Reply With Quote
  #2  
Vechi 12.10.2008, 14:12:03
seminaristul seminaristul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Locație: buricu' pamantului ARAD
Religia: Ortodox
Mesaje: 398
Implicit

[SIZE=4][COLOR=red]pot ei tot sa zica... ca o zic degeaba[/COLOR][/SIZE]
Reply With Quote
  #3  
Vechi 12.10.2008, 23:17:00
C.tin C.tin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 409
Implicit Necunoasterea naste intodeauna presupuneri!

Of-Of! Unde dai si unde crapa!

Am urmarit si eu o parte din film si observ ca:
- nu e atat interes pt Jertfa lui Hristos intru Impacarea oamenilor cu Dumnezeu, pt care de fapt a devenit ...HRISTOS!
- nu e interes pt Invatatura transmisa de Hristos pt mantuirea sufletului...
Cat curiozitatea bolnava de a sti viata personala a lui Hristos!
Sarmanele suflete, sunt suparate ca Iisus a uitat sa-si lase biografia, de parca asta era importanta!

Deci, individul prezentator, impreuna cu cei pt care lucreaza, nu au inteles ca Hristos a venit cu-n scop Mantuitor in Lume, scop pe care l-a implinit prin Jertfa Sa si deasemeni sa ne lase si Invatatura Mantuitoare, Invatatura care sa ne duca la Dumnezeul cel Adevarat, Dumnezeul Iubirii- Smereniei-Milostivirii-Iertarii-Rabdarii... Nemarginite!!!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 14.10.2008, 12:47:10
Fryn Fryn is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.04.2007
Mesaje: 9
Implicit Parere

Parerea mea este sa tinem de Scriptura si de rugaciune. Eu unul dupa ce am vazut filmul Zeitgeist, chiar daca nu am crezut nimic de acolo, mi s-a sadint in inima indoiala. Sincer mi se pare foarte periculos. De aceea sfatul meu este sa nu va uitati la aceste filme. Televizorul, iar unele posturi cu tenta stiintifica gen Discovery au devenit canale de propaganda antihristica.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 15.10.2008, 13:20:44
alxdany's Avatar
alxdany alxdany is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 8
Implicit

am vazut si eu ceva din film da nu pe tot, si dak esti slab la inima incep sa apara tot felul de intrebari in minte, asa k mai bine sa nu ne uitam la el.
mai bine ne pazim mintile si ne uitam la ceva folositor.
Doamne Ajuta.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 15.10.2008, 13:52:22
C.tin C.tin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 409
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alxdany Vezi mesajul
am vazut si eu ceva din film da nu pe tot, si dak esti slab la inima incep sa apara tot felul de intrebari in minte, asa k mai bine sa nu ne uitam la el.
mai bine ne pazim mintile si ne uitam la ceva folositor.
Doamne Ajuta.

Tipul care vorbeste in film, are o frecventa vocala usor hypnotica (vorbeste fara patos, linistit... ), acoperita de un gen neutral ce iese bine in evidenta, in toate cate le afirma; -adevaruri laolalta cu neadevaruri.
Intradevar, cei care nu sunt ancorati bine in Sfintele Scripturi,, In Adevar, e mai bine sa nu vada filmul.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 20.09.2010, 07:10:16
truthseeker truthseeker is offline
Banned
 
Data înregistrării: 20.09.2010
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 7
Implicit

Citat:
În prealabil postat de C.tin Vezi mesajul
Of-Of! Unde dai si unde crapa!

Am urmarit si eu o parte din film si observ ca:
- nu e atat interes pt Jertfa lui Hristos intru Impacarea oamenilor cu Dumnezeu, pt care de fapt a devenit ...HRISTOS!
- nu e interes pt Invatatura transmisa de Hristos pt mantuirea sufletului...
Cat curiozitatea bolnava de a sti viata personala a lui Hristos!
Sarmanele suflete, sunt suparate ca Iisus a uitat sa-si lase biografia, de parca asta era importanta!

Deci, individul prezentator, impreuna cu cei pt care lucreaza, nu au inteles ca Hristos a venit cu-n scop Mantuitor in Lume, scop pe care l-a implinit prin Jertfa Sa si deasemeni sa ne lase si Invatatura Mantuitoare, Invatatura care sa ne duca la Dumnezeul cel Adevarat, Dumnezeul Iubirii- Smereniei-Milostivirii-Iertarii-Rabdarii... Nemarginite!!!
Dumnezeu te indeamna la cunoastere si la cercetare.. pentru orice informatie primesti cere si dovada....
poti sa cauti raspunsuri si in alte surse decat cele cu care esti obisnuit.. cauta raspunsul in Islam de exemplu!
fie ca Dumnezeu Cel Milostiv Indurator sa va calauzeasca sper adevar!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 20.09.2010, 13:51:17
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ionela7 Vezi mesajul
Mai circula pe net alt film la fel de periculos ca si Zeitgeist, "Cum a devenit Iisus un Hristos":
http://www.special4u.ro/?p=107

Crestinismul e atacat prin toate mijloacele posibile din nefericire.
Eu nu am avut rabdare sa vad tot filmul....
Iisus nu a devenit Hristos- El era Hristos, este si va fi, in vecii vecilor!
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #9  
Vechi 20.09.2010, 14:18:33
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit Când Cuvântul a fost numit Hristos?

DOGMA CRESTIN ORTODOXA:

Sfantul Ioan Damaschin, Dogmatica, cartea a IV-a, cap VI: "Când Cuvântul a fost numit Hristos?"

Mintea nu s-a unit cu Dumnezeu Cuvântul, după cum mint unii, înainte de întruparea din Fecioară și nici nu s-a numit de atunci Hristos. Această absurditate face parte din neroziile lui Origen, care a sus ținut preexistenta sufletelor. Noi afirmăm, însă, că Fiul si Cuvântul lui Dumnezeu a devenit Hristos din momentul în care s-a sălășluit în Pântecele Sfintei pururea Fecioarei, s-a făcut trup în chip neschimbat si a fost uns trupul cu Dumnezeirea . „Aceasta este ungerea omenirii", după cum zice Grigore Teologul. Iar prea sfințitul Chiril al Alexandriei, scriind către împăratul Teodosie, a spus acestea: „Eu spun că Iisus Hristos nu trebuie să se numească nici Cuvântul din Dumnezeu fără omenire si nici templul care s-a născut din femeie, fără a fi unit cu Cuvântul. Aceasta pentru motivul că prin numele Hristos se înțelege Cuvântul cel din Dumnezeu împreunat în chip tainic cu omenirea, în virtutea unirii săvârsite prin întrupare” . Iar în scrierea către împărătese, spune astfel: „Unii spun că numele Hristos se cuvine numai Cuvântului născut din Dumnezeu Tatăl care este gândit și există deosebit. Noi, însă, n-am fost învățați sa gândim sau să spunem așa, ci spunem că în momentul în care Cuvântul s-a făcut trup, în același moment a și fost numit Iisus Hristos. Se numește Hristos, pentru că a fost uns cu untdelemnul bucuriei, adică cu Duhul de la Dumnezeu si Tatăl.

Dar că ungerea este pentru omenire nu se va îndoi nimeni din cei care sunt obișnuiți să judece drept”. Iar Atanasie, cel de veșnică pomenire, în cuvântul despre mântuitoarea întrupare spune astfel: „Dumnezeul care există înainte de venirea în trup n-a fost om, ci a fost Dumnezeu la Dumnezeu, fiind nevăzut si impasibil. Dar când s-a făcut om este adus prin trup numele Hristos, pentru că numelui îi urmează patima și moartea”. Chiar dacă Sfânta Scriptură zice: „Pentru aceea te-a uns pe tine Dumnezeule, Dumnezeul tău, cu untdelemnul bucuriei”, totuși trebuie să se știe că de multe ori dumnezeiasca Scriptură întrebuințează timpul trecut în locul viitorului, ca în versetul următor: „După acestea s-a arătat pe pamânt si a petrecut cu oamenii”; când s-au spus aceste cuvinte nici nu s-a arătat, nici n-a petrecut Dumnezeu cu oamenii. De asemenea, si următorul text: „La râul Vavilonului, acolo am șezut și am plâns”, căci aceasta niciodată nu s-a intâmplat. "


Asadar sa luam aminte...
In crestinismul ortodox, relatia cu Domnul Iisus Hristos este cea mai intima, caci in Taina Sfintei Euharistii, prin impartasirea cu adevarat trupul si sangele LUI, ne unim in mod real cu EL si astfel nu mai putem vorbi doar de credinta in Hristos ci si de cunoasterea LUI. Credinta noastra (fara cunoastere) poate fi "alterata" (si schimbata) insa cunoasterea niciodata nu poate fi luata (sau modificata).

Doar Sfintii Apostoli au ramas langa Iisus nu pentru doar credeau il EL ci pentru ca il CUNOASTEAU pe Domnul:
"Doamne, la cine ne vom duce? Tu ai cuvintele vieții celei veșnice. Și noi am crezut și am cunoscut că Tu ești Hristosul, Fiul Dumnezeului Celui viu." Ioan 6,68-69

deci sa se teama pentru credinta lor doar cei ce nu il cunosc pe Hristos Iisus in Taina Sfintei Euharistii... iar cei ce il cunosc pe Hristos sa aiba grija la ispite si sminteli (care vin exclusiv de la cel rau).

"Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatosul".

Last edited by Eugen7; 20.09.2010 at 14:35:48.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 20.09.2010, 16:14:46
cristina2012's Avatar
cristina2012 cristina2012 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.04.2006
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit

Cred ca mai corect este cum a devenit Hristos, Iisus.

Hristos=Unsul Lui Dumnezeu, Fiul Lui Dumnezeu, Mesia cel nascut de Tatal inainte de veci
Iisus=Omul dar si personajul istoric care "in chip de rob" s-a nascut din Fecioara si a vietuit o vreme printre stramosii nostri.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Numele Lui Iisus Hristos Sebastiana Din Noul Testament 9 26.07.2013 21:08:19
Credinta in Iisus Hristos! Templier Knight Despre Biserica Ortodoxa in general 39 24.03.2011 22:16:30
Handicapati si Iisus Hristos alecsandru Generalitati 18 10.12.2009 22:15:15
Iisus Hristos,apa vietii 14carol06 Generalitati 0 06.02.2009 12:47:45
Iisus Hristos ancah Biserica Ortodoxa Romana 10 09.05.2008 21:30:22