Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 29.09.2020, 13:24:34
viorelll viorelll is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.05.2020
Mesaje: 8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Oare de ce crezi ca ne-ai fi tulburat? Pentru ca n-am empatizat cu tine si am comentat diferit experienta ta?

As concluziona ca, desi multumesti pentru "sfaturi", simt ca ceva te retine sa rezonezi cu ele; poate egoismul(cum bine spui), insa nu pentru faptul ca ai postat niste situatii umilitoare pentru tine, prin care egoismul primeste astfel o lectie utila, ci pentru... imobilitatea ta si pentru intentia de a sterge topicul.
Tocmai ca rezonez cu sfaturile. Si sunt recunoscator. M-au ajutat.
Numai ca nu as vrea, cum ai spus si tu, ca cineva sa isi faca o parere gresita despre Dumnezeu. Ca este atat de nemilostiv incat si daca te pocaiesti nu te iarta.
Tu m-ai atentionat. Am reflectat la raspunsuri.
Tu m-ai deschis ochii ca se poate face rau.

Si nu vreau.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 29.09.2020, 13:31:58
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.277
Implicit

Citat:
În prealabil postat de viorelll Vezi mesajul
Va multumesc pentru tot!
Îmi pare rău că v-am tulburat.
Mulțumesc tuturor!

Chiar nu as mai vrea să dau apă la moară cu topicul asta că poate face rău la alții.
Si atunci alte spaime pe mine :)
Nu stiu de ce simt nevoia să spun altora prin ce trec.Egoism.
Fiecare om are luptele si ispitele lui.

Dacă ar fi un buton pe forum cu "Șterge topic initiat de mine" probabil l-as folosi.

Sa auzim numai de bine!

Doamne ajuta!
Domnule Viorelll,
Fiecare neascultare de Dumnezeu poate declanșa un iad mai mare sau mai mic, așa cum a declanșat neascultarea din Rai a primilor oameni iadul pierderii vieții veșnice ce a urmat apoi pentru toți fiii oamenilor.

Responsabilitatea și vinovăția asta a faptelor rele e atât de mare încât ai vrea să o ștergi, să fugi, să scapi de frica imensă care te apasă, de răzbunare și de chinul veșnic meritat.

Regreți și ai vrea să fi crezut, să fi ascultat, ai vrea să nu mai produci atâta durere. De ce? Ca să te lauzi pe tine însuți fie că asculți fie că nu asculți.

De aceea te întreb și eu ca prostul:

Care crezi că e diferența dintre u, e, eu, lumeu, lume, lumu și Dumnezeu?
Care u, care eu ai vrea să ai, să alegi?
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 29.09.2020 at 13:34:39.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 29.09.2020, 13:48:30
viorelll viorelll is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.05.2020
Mesaje: 8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Domnule Viorelll,
De aceea te întreb și eu ca prostul:

Care crezi că e diferența dintre u, e, eu, lumeu, lume, lumu și Dumnezeu?
Care u, care eu ai vrea să ai, să alegi?
Daca imi raspunzi si dumneata la intrebarea:

Daca cineva te roaga frumos sa il lasi in pace si sa lasi balta anume subiect, de ce ai continua?

La general, am raspuns colegului dumitale de forum mai sus.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 29.09.2020, 14:02:27
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.277
Implicit

Citat:
În prealabil postat de viorelll Vezi mesajul
Daca imi raspunzi si dumneata la intrebarea:

Daca cineva te roaga frumos sa il lasi in pace si sa lasi balta anume subiect, de ce ai continua?
...
Acel cineva care te roagă atât de frumos să îl lași în pace nu poate fi decât un exclusivist egoist care vrea o pace așa cum îți dă lumea, adică o însingurare față de Dumnezeu. (”Doamne pleacă de la mine căci sunt om păcătos” ucenicul Petru după pescuirea minunată. Dacă ești păcătos oare n-ar trebui să zici ”Doamne vino la mine căci sunt un om păcătos?”)

Dacă acel cineva vrea și să lași și tu baltă un anumit subiect așa ca el înseamnă că lui îi e frică de subiect pentru că iar va trebui să mintă ca să scape căci nu poate să scape decât mințind, așa cum l-a învățat lumea și ar vrea să faci și tu așa ca el, așa ca ea, ar mai vrea să vrei să scapi și tu de subiect așa ca lumea.

De ce ar continua un astfel de om? Pentru că așa e drept. Viața veșnică trebuie să continue. Subiectul trebuie discutat. Se va face dreptate iar iubirea se va bucura de dreptate.

De ce ai vrea să te sinucizi altfel decât ascultând de Dumnezeu? Doar ascultând de Dumnezeu îți moare eul tău, eul lumii și-ți învie în tine eul Domnului, noul eu al tău. Asta te deprimă pe tine? Asta te deprimă așa de tare încât nu poți scăpa de deznădăjde? Ai vrea mai bine să te sinucizi ascultând de tine? Păi ascultând de tine moare eul tău căci asculți și învie tot eul tău căci asculți de tine nu de Dumnezeu așa că faci o cumplită zădărnicie, e o o deșertăciune a deșertăciunilor să asculți de lume, de lume. Mai bine, păi mai bine să nu te fi născut!.. decât să...
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 29.09.2020 at 14:37:36.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 29.09.2020, 14:37:25
viorelll viorelll is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.05.2020
Mesaje: 8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul

De ce ar continua un astfel de om? Pentru că așa e drept. Viața veșnică trebuie să continue. Subiectul trebuie discutat. Se va face dreptate iar iubirea se va bucura de dreptate.
Poate anumiti oameni mai sensibili care citesc subiectul se pot speria, sminti sau intra in deznadejde(cum mi s-a intamplat mie cand am citit anumite carti), poate chiar sinucidere. Sau se poate periclita mantuirea lor.

La asta m-am gandit cand am spus ca as vrea sa se stearga subiectul.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 29.09.2020, 14:51:20
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.277
Implicit

Citat:
În prealabil postat de viorelll Vezi mesajul
Poate anumiti oameni mai sensibili care citesc subiectul se pot speria, sminti sau intra in deznadejde(cum mi s-a intamplat mie cand am citit anumite carti), poate chiar sinucidere. Sau se poate periclita mantuirea lor.

La asta m-am gandit cand am spus ca as vrea sa se stearga subiectul.
Nu e bine să-ți faci griji, să-ți faci griji așa ca lumea pentru lume, că vai, o să moară lumea și se vor sinucide mulți dacă vor citi subiectul ăsta sau vor cădea în deznădejde.

L-a mustrat Domnul pe ucenicul Petru pentru că poartă grija lumii, pentru că poartă și gâmdește gândurile oamenilor, gândurile lumii, că-l privește sau că-i pasă ce va fi cu alții, cum vor muri, cum se vor sinucide.

În loc să-ți pese de subiectul acesta deschis de tine, în loc să-ți pese de alții, de lume, în loc să-ți faci griji, în loc să porți grijile lumii de lume adică în loc să slujești egoismul lumii și grijile față de ea, ca nu cumva să moară lumea sau cineva din lume, oare n-ar fi mai bine să nu te fi născut? Mai bine să nu ne fi născut decât să ne facem griji, decât să ne facem griji pentru lume. Păi lumea nu ascultă de Dumnezeu așa că de ce să-ți faci griji pentru ea? Las-o să moară, las-o să se sinucidă, las-o să-și piardă mântuirea. Tu îngrijește-te de mântuirea ta care nu vine de la lume și dacă nu ești atent atunci lumea așa are grijă de mântuirea ta încât o să te ajute să te mântui și tu așa ca lumea.

Oare lumea nu se îngrijește de sinuciderea ei numită mântuire ca să dăinuie neascultarea ei de Dumnezeu? Deci de ce-ți faci dumneata griji pentru oamenii din ea, înghițiți de ea? Păi dacă mor, dacă se sinucid e pentru că ăsta e scopul lor lumesc. Dacă nu mor e pentru că mai vor încă să nu asculte de Dumnezeu. De ce ți-ai face griji lumești pentru cineva care defapt e mort așa ca toată lumea și se crede mântuit și îi este frică pentru ca nu cumva să-și piardă mântuirea așa cum i-o dă lumea?

Te-a păcălit lumea să deznădăjuiești pentru ea, pentru că moare și ajunge în chinurile veșnice pentru faptele și poftele ei rele. Oare dragostea din tine nu se bucură de dreptate? Nu te poți îngrijora pentru cei ce plâng silniciți și chinuiți de lume, nu poți fi de partea celor de care se milostivește Dumnezeu făcând dreptate? E drept să vrem dreptate și nu să toooot deznădăjduim pentru lume.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 29.09.2020 at 16:44:15.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 04.10.2020, 16:39:50
viorelll viorelll is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.05.2020
Mesaje: 8
Implicit

Dar nadejde de mantuire trebuie sa ai cu orice chip! Chiar daca ai omorât o mie de oameni,chiar dacă ai fost o secatura,chiar dacă ai facut numai raul, este iertare! Mantuitorul il ierta si pe Iuda, daca isi cerea iertare!

Sursa:
http://www.cuvantul-ortodox.ro/ne-vo...pentru-pacate/

O mare parte din oameni cad in deznadejde in privinta mantuirii lor. Deznadejdea e un chip gresit de meditatie asupra relelor facute; chipul bun e, dimpotriva, nadejdea. Raul, nimicul, pacatul, diavolul nu sunt subiecte sanatoase de gandire, caci imbolnavesc mintea prin asociatii de idei.
Pocainta trebuie sa fie o inseninare din ce in ce mai mare a sufletului si a sanatatii intregi.

Sursa:
https://www.google.com/amp/s/unsufle...znadejdea/amp/

Last edited by viorelll; 04.10.2020 at 16:44:33.
Reply With Quote
Răspunde