Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Botezul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 06.08.2015, 03:44:00
Catalin30 Catalin30 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 06.08.2015
Mesaje: 9
Implicit

@ Mihnea Dragomir

Nu am nelamuriri in privinta divinitatii nici certuri in casa sau controverse in privinta aceasta sau a botezului.

Nu pot sa inteleg doua lucruri :
1 . De ce nu se boteaza copilul cand creste si poate decide pentru el, deoarece in biblie nu scrie ca trebuie botezat cand este mic. ( am citit biblia si nu am gasit acel verset )

2. De ce se percep taxe pentru asa ceva ? ( nu am probleme cu banii doar ca ma deranjeaza ideea de a plati pentru a ti se ierta "pacatul primordial" )

Ok, inteleg ca trebuie sa platesti lumanari si ce mai trebuie pe acolo dar nu este justificata suma de 700+ lei.

Nu sunt ateu sunt agnostic.

Nu pot fi impotriva unei ideologii.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 06.08.2015, 03:49:09
Catalin30 Catalin30 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 06.08.2015
Mesaje: 9
Implicit

@AlinB

Poti sa imi spui de ce esti asa agresiv si nu poti purta a discutie civilizata, bazata pe idei, decat sa scrii ca "...ii strange pe la spate"

Am observat in ultimul timp ca foarte multi asa numiti crestini, cand ii intrebi ceva ce ii deranjeaza sunt foarte "agresivi"

Tu iei invataturile din vechiul testament?
Reply With Quote
  #23  
Vechi 06.08.2015, 04:29:09
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Catalin30 Vezi mesajul
Nu pot sa inteleg doua lucruri :
1 . De ce nu se boteaza copilul cand creste si poate decide pentru el,
.
Fiindca exista un risc ca sa moara nebotezat. Nu ne place sa ne gandim ca un copil, si mai ales copilul nostru, ar putea muri. Totusi, de cate ori ne plimbam printr-un cimitir, suntem surprinsi de multimea copiilor inmormantati acolo.

Citat:
deoarece in biblie nu scrie ca trebuie botezat cand este mic. ( am citit biblia si nu am gasit acel verset )
Mai intai, Biblia este numai unul din izvoarele credintei noastre. Principiul noncontradictiei spune ca nu exista ceva contrazis de Biblie, si nu ca nu exista ceva ce nu apare in Biblie. Spre exemplu, in Biblie nu se vorbeste de canguri, si totusi vedem ca exista.

Pe urma, exista 5 locuri in Biblie in care ni se spune "s-a botezat cutare si toata casa lui". De aici, intelegem ca si copiii. Daca veti boteza copilul, sotia dv va putea spune, la coafor, ca "toti ai mei/toata casa mea e botezata". Dimpotriva, daca nu veti boteza copilul, atunci sotia nu va putea spune "toata casa mea e botezata".

Citat:
2. De ce se percep taxe pentru asa ceva ?
Fiindca functionarea parohiei costa bani. Multi bani. O factura de gaz in luna de iarna poate depasi si 5 000 de lei. De unde credeti ca ar trebui sa vina acesti bani ? Cine ar trebui sa plateasca, daca nu cei care cer botezuri, casatorii, sfintiri de case, etc ?

Citat:
( nu am probleme cu banii doar ca ma deranjeaza ideea de a plati pentru a ti se ierta "pacatul primordial" )
Dv nu platiti pentru iertarea pacatului primordial. Platiti pentru un serviciu. Cand mergeti cu copilul la doctor sa il vaccineze, nu platiti iertarea de tetanos a copilului, ci platiti un act medical. Daca nu ati plati, atunci cabinetul acela nu ar putea functiona. Acuma, in cazul cabinetelor, exista un sistem de asigurare ce va permite (teoretic) sa mergeti cu copilul la doctor fara sa bagati mana in buzunar. Dar, de platit, tot platiti sub alta forma.

Citat:
Ok, inteleg ca trebuie sa platesti lumanari si ce mai trebuie pe acolo dar nu este justificata suma de 700+ lei.
Suma e neobisnuita. Poate ca sotia nu vrea sa boteze copilul la parohia de care apartine, ci la o biserica mai de fite ? Asta se cheama o cheltuiala voluptara. E normal. Una e sa mergem la frizeria de la radacina blocului, alta e sa ne facem parul la Radisson Blue. Difera pretul.

Citat:
Nu sunt ateu sunt agnostic.
Daca sunteti agnostic, chiar ca nu va inteleg pozitia. Ca agnostic, daca Dumnezeu exista ? Problema se cheama "pariul lui Pascal".
Dar agnosticii nu au raspunsuri. Ei cred ca nu pot avea raspunsuri. Dv sunteti plin de raspunsuri. Nu, nu imi pareti a fi agnostic.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 06.08.2015 at 04:39:40.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 11.08.2015, 18:39:26
Catalin30 Catalin30 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 06.08.2015
Mesaje: 9
Implicit

@ Mihnea Dragomir

"Fiindca exista un risc ca sa moara nebotezat. Nu ne place sa ne gandim ca un copil, si mai ales copilul nostru, ar putea muri"

R : Atunci ce se intampla cu restul copiilor din alte religii care nu se boteaza deoarece religia lor nu are un astfel de ritual ?
Dar mai importat decat asta, sa zicem ca un copil moare nebotezat... concluzia ar fi ca ajunge in iad pentru ca nu a fost botezat ? Ce poate fi in lumea asta mai pur decat in copil ?

2. Daca discutam despre principiul noncontradictiei sa stii ca biblia se contrazice in foarte multe locuri... Daca vrei , iti pot scrie o lista cu unele dintre ele... dar sa zicem ca sunt de acord cu tine pe acest punc.

3 . De ce se percep taxe pentru asa ceva ?

"Fiindca functionarea parohiei costa bani. Multi bani. O factura de gaz in luna de iarna poate depasi si 5 000 de lei. De unde credeti ca ar trebui sa vina acesti bani ? Cine ar trebui sa plateasca, daca nu cei care cer botezuri, casatorii, sfintiri de case, etc ?"

R : Anul trecut biserica ortodoxa a primit 109 mil de lei pentru intretinere si construire de lacase de cult. NU le ajung banii astia ? In acesti bani nu intra salariile preotilor... iar preotii de ce au salarii, nu le au pentru a face aceste ritualuri ?
Inteleg ca nu ajung banii pentru ca in aceasta tara sunt peste 17000 de biserici iar la ora actuala o biserica este terminata la fiecare 5 zile.
De ce nu fac altceva cu banii astia ? De exemplu sa ajute orfelinate, spitale, etc ?
Tie ti-se pare normal ?

"Dv nu platiti pentru iertarea pacatului primordial. Platiti pentru un serviciu. Cand mergeti cu copilul la doctor sa il vaccineze, nu platiti iertarea de tetanos a copilului, ci platiti un act medical. Daca nu ati plati, atunci cabinetul acela nu ar putea functiona. Acuma, in cazul cabinetelor, exista un sistem de asigurare ce va permite (teoretic) sa mergeti cu copilul la doctor fara sa bagati mana in buzunar. Dar, de platit, tot platiti sub alta forma."

R: Este o diferenta uriasa in comparatia pe care o faceti. Cand te duci la doctor si platesti pentru tetanos, in primul rand platesti vaccinul, nu si serviciile doctorului ( asta la un spital de stat ), iar in al doilea rand, copilul este ajutat intr-un mod concret.
Deci nu are legatura ....

" Suma e neobisnuita. Poate ca sotia nu vrea sa boteze copilul la parohia de care apartine, ci la o biserica mai de fite ? Asta se cheama o cheltuiala voluptara. E normal. Una e sa mergem la frizeria de la radacina blocului, alta e sa ne facem parul la Radisson Blue. Difera pretul. "

R : stau in sector 4, sotia a fost la bisericile din zona si a vorbit, de aceea va spun pretul asta, in cunostinta de cauza si nu a fost la biserici de fitze.

Am spus ca sunt Agnostic deoarece consider ca in momentul de fata nu am ajuns ( noi oamenii ) la un grad de inteligenta atat de ridicat incat sa se poata demonstra cu certitudine ca dumnezeu nu exista, dar in acelasi timp nu se poate demonstra nici ca exista . Tind spre ateism iar ateu nu inseamna sa fii impotriva divinitatii , ci doar sa crezi ca exista .


Am un link pentru dvs si pentru cine mai doreste sa petreaca 2 ore din viata foarte interesante si care ridica multe semne de intrebare. Nu are subtitrare in limba romana dar in momentul de fata cam oricine stie limba engleza .
Sper sa il vedeti si astept parerile dvs la ce am scris mai sus si in privinta link-ului.

https://www.youtube.com/watch?v=iMDyPTibU2A

Daca nu merge link-ul puteti gasi pe youtube : Does God Exist? John Lennox vs. Michael Shermer

Imi cer scuze ca raspund mai greu dar sunt destul de ocupat in ultimul timp...

Multumesc !

Last edited by Catalin30; 11.08.2015 at 18:45:07.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 11.08.2015, 23:49:56
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Catalin30 Vezi mesajul
R : Atunci ce se intampla cu restul copiilor din alte religii care nu se boteaza deoarece religia lor nu are un astfel de ritual ?
Dar mai importat decat asta, sa zicem ca un copil moare nebotezat... concluzia ar fi ca ajunge in iad pentru ca nu a fost botezat ?
Potrivit credintei noastre (sau, cel putin, potrivit credintei Bisericii mele), Botezul este o conditie necesara pentru mantuire. Aceasta inseamna ca, cel putin de cand Biserica si-a indeplinit misiunea de propaganda a Evangheliei la toate natiunile, oricine moare nebotezat nu se poate bucura de viziunea beatifica, adica de mantuire in sens eshatologic.

Chiar daca, neavand pacate personale, va cunoaste un loc (sau o stare) fara chin, compatibila cu fericirea naturala din timpul vietii, pentru noi, care intrevedem in ghicitura fericirea supranaturala a vederii lui Dumnezeu, fericirea acestor copii morti nebotezati nu poate fi deplina. Cand un copil de 4 ani moare nebotezat, il plangem si ne gandim ca nu a cunoscut "adevarata bucurie". El a cunoscut tot felul de bucurii, dar noi stim ca acelea sunt diferite nu in intensitate, ci in natura fata de bucuriile varstei adulte, pe care o numim "varsta deplina". Nu a cunoscut comorile artei, nu a cunoscut mangaierea Dumnezeistii Liturghii, nu s-a bucurat auzind la orga "Toccata" lui Bach, nu a cunoscut iubirea matura, implinita in viata conjugala, dintre barbat si femeie.

Si totusi, toate cele enumerate mai sus sunt bucurii naturale, care doar lasa sa se intrevada un altceva. Nu doar o alta bucurie, una mai mare, ci un alt fel de bucurie: fericirea negraita, supranaturala, a vederii lui Dumnezeu, care nu are comparatie cu nimic de pe pamant.

De aceea si botezam copiii de mici, de aceea Biserica traieste intr-un fel o urgenta a convertirii. Cu fiecare om care moare nebotezat, o stea nu va straluci niciodata pe Cer.

Citat:
Ce poate fi in lumea asta mai pur decat in copil ?
Ideea asta glamuroasa a puritatii copiilor e contrazisa de simpla observatie cinstita. Egoismul, violenta si toate relele sunt consubstantiale naturii umane cazute si concupiscente. Voltaire si cu prietenii lui farmazoni au declarat, apodictic, ca "omul se naste bun, dar societatea il face rau". Ei bine, exact inversul este adevarat. Ca sa-ti dai seama de adevarata conditie umana, nici nu e necesar sa fii crestin, ajunge sa ai doar spirit de observatie. Stoicii pagani, descriind succint si genial conditia omului, spuneau "Inter feces et urinam nascimur". Adica, in lingua vulgaris, ne nastem intre cacat si pisat. Asta este conditia umana si din aceasta stare ne ridica Botezul, nascandu-ne din nou spre asemanarea cu Autorul nostru.

Citat:
2. Daca discutam despre principiul noncontradictiei sa stii ca biblia se contrazice in foarte multe locuri... Daca vrei , iti pot scrie o lista cu unele dintre ele... dar sa zicem ca sunt de acord cu tine pe acest punc.
Nimic nu va impiedica sa postati in topicuri despre Biblie (avem un intreg subforum) ori sa deschideti un topic nou. Dar, pentru asta va trebuie nu numai timp, ci si o anumita disponibilitate de a asculta ce au de spus oameni care si-au consacrat intreaga viata studierii Cuvantului lui Dumnezeu. Tot ceea ce noi stim, de la ei stim.

Citat:
R : Anul trecut biserica ortodoxa a primit 109 mil de lei pentru intretinere si construire de lacase de cult. NU le ajung banii astia ? In acesti bani nu intra salariile preotilor...
Cu cativa ani in urma am fost membru in Consiliul Parohial al Bisericii Sf Vasile de pe Polona. Imi aduc aminte perfect de sedintele Consiliului si Curiei parohiale. Mie nu-mi vindeti castraveti. Intretinerea, adica plata apei, telefonului, gazului, curentului, internetului nu sunt de la stat. In anul bugetar de care m-am ocupat, statul a platit doua lucruri: salariul preotului (in jur de 1000 de lei pe luna, acum 7 ani) si 20 000 de lei a dat pentru un dosar aprobat de consolidare si repictare, bani care au ajuns doar pentru chiria schelei. Cererea de salarizare a tarcovnicului a fost respinsa, pe motiv ca parohia nu corespunde unui numar minim de credinciosi cerut de lege pentru bugetarea celui de al doilea salariu. Asa ca din bugetul parohial a trebuit sa platim toate cheltuielile bisericii si casei parohiale, tarcovnicul, contabilul, cateheza copiilor, etc, etc, iar restaurarea s-a facut din mila unor oameni sau a unor parohii din vest.


Citat:
iar preotii de ce au salarii, nu le au pentru a face aceste ritualuri ?
Nu cred ca ati inteles. In principiu, aceste "ritualuri" sunt gratuite pentru cei care isi fac datoria fata de Biserica, inclusiv datoria de a o sustine financiar. Din cauza ca dv nu ati sustinut financiar parohia, din cauza ca nu va considerati si nu sunteti un fiu al Bisericii, va taxeaza cand aveti nevoie. E ca la fisc: daca nu-ti platesti impozitul, amenda, sau taxele, mai devreme sau mai tarziu ai sa ai nevoie de un certificat fiscal. Ai sa il obtii dupa ce platesti mai intai arieratele. Statul are nevoie de bani. Si, la fel, Biserica. Singura diferenta fiind ca Biserica administreaza mult mai putin bani, dar cu mult mai buna chibzuinta.

Eu am trei copii. Pentru botezul primilor doi nu am platit niciun leu. Dar eu eram la zi cu simbria la biserica. La al treilea am platit 400 de lei: 100 de lei fiindca am vrut botez la biserica cu fite (a mea era ocupata cu schelele despre care am vorbit) si 300 de lei fiindca am vrut cor. Corul se plateste separat, are buget separat. Daca as fi botezat copilul la biserica parohiala, in cadrul Liturghiei si fara cor retinut special, nu as fi platit nimic, dupa cum am facut la primii doi. Dar aceasta aparenta gratuitate ar fi fost in baza simbriei anuale la zi, nu in baza faptului ca figuram in registrul matricol.

Citat:
Inteleg ca nu ajung banii pentru ca in aceasta tara sunt peste 17000 de biserici iar la ora actuala o biserica este terminata la fiecare 5 zile.
De ce nu fac altceva cu banii astia ? De exemplu sa ajute orfelinate, spitale, etc ?
Tie ti-se pare normal ?
Iarasi, cred ca vorbesti fara sa ai date. Biserica Catolica este cel mai mare finantator mondial in lupta impotriva SIDA. Numarul exact al orfelinatelor, spitalelor etc poti sa-l afli din ce am scris in topicul "sociologia credintei", sursa oficiala fiind Anuarul Pontifical. Ca sa nu mai vorbesc de banii pe care Biserica ii investeste in invatamant si cercetare. La o scara proportional mai mica, si Biserica Ortodoxa are un program social si niste realizari admirabile, mai ales sub Daniel, un gospodar care confirma calitatile remarcate si cand era mitropolit al Moldovei. Cerceteaza, macar cu mausul pe net, inainte de a vorbi.

Dar misiunea diaconala a Bisericii nu trebuie in niciun caz sa treaca inaintea misiunii apostolice, fiindca nu doar cu paine se va hrani omul. Cand spunem "Cristos este Regele nostru", spunem ceva simplu si concret: Cristos este primul servit. Il servim pe Cristos inaintea oricui.

Citat:
R: Este o diferenta uriasa in comparatia pe care o faceti. Cand te duci la doctor si platesti pentru tetanos, in primul rand platesti vaccinul, nu si serviciile doctorului ( asta la un spital de stat ),
Din nou, fals. Exact vaccinul nu il platesti. Vaccinul vine de la Sanepid si e platit din fonduri ministeriale, adica din Bugetul Statului. Dimpotriva, actul medical este platit de Casa de Asigurari, si asta indiferent ca faci vaccinarea in cabinet privat ori in spital aflat in relatie contractuala cu statul.

Citat:
Imi cer scuze ca raspund mai greu dar sunt destul de ocupat in ultimul timp...
E de inteles. Principala dv grija, acum, trebuie sa fie pentru sotie si copil. Despre credinta, aveti o viata intreaga pentru a va preocupa. Dar nu mai mult.

Cu bine!
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 11.08.2015 at 23:56:51.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 12.08.2015, 02:31:35
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Și uite-așa, vrînd-nevrînd, Doctorul Dragomir își revendică Ortodoxia Care l-a zămislit. I-a mai rămas doar un micron de parcurs până Acasă.
Oare îl va accepta vreodată?
Un micron pentru om, în balanță cu un infinit de pași în gol...
Reply With Quote
  #27  
Vechi 12.08.2015, 17:06:38
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Cor la botez? La ortodocsi?
Aici la noi corul nu are nimic de cantat la botez. Nu e nici strana.
Nici la cununii nu ne cheama, desi acolo sunt cantari.

Si in tara la biserici ortodoxe se plateste corul? Wow!
La noi nu.

In alta ordine de idei noua ne-a spus parintele la o predica faptul ca un copil este botezat de mic pentru a fi incadrat in comunitatea ortodoxa. Nu pentru ca ar putea sa moara. In fine, nu mai stiu, dar alte explicatii.
In parantez fie spus, s-ar putea (Doamne fereste) sa moara pana la botez, in alea 40 zile de la nastere. Si atunci?

Si ne-a spus ca nasii isi asuma responsabilitatea si decid in locul pruncilor.
Si ca au un rol foarte important.
Ulterior pot sa-si schimbe (copiii) oricum credinta daca vor...
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #28  
Vechi 12.08.2015, 18:34:30
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Si in tara la biserici ortodoxe se plateste corul? Wow!
La noi nu.
Corul, preotii, locatia...
Reply With Quote
  #29  
Vechi 14.08.2015, 09:11:43
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Botezăm copii de mici, fiindcă așa învață Biblia.

Fiindcă așa au făcut și Apostolii în primele veacuri creștine și toți episcopii, preoții, diaconii de după, în fiecare comunitate nou înființată de creștini, până azi și până la sfârșitul lumii, așa trebuie să fie. Amin.

Și nu, nici un copil nu a murit la Sfântul Botez, până în anul 1517 când a venit protestantul Luther, și nu a murit nimeni nici după ce Luther a venit.

Nu există nicio singură dovadă sau caz. Sunt numai invențiile penticostalilor, sărăcuții de ei, oameni înșelați...

De-acum, vei știi ce să le spui:

http://www.crestinortodox.ro/forum/s...ad.php?t=17076
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 14.08.2015 at 09:14:08.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 14.08.2015, 11:27:16
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Cor la botez? La ortodocsi?
Aici la noi corul nu are nimic de cantat la botez. Nu e nici strana.
Tu ai uitat ca dl. Mihnea nu e ortodox, ci catolic?
Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
In alta ordine de idei noua ne-a spus parintele la o predica faptul ca un copil este botezat de mic pentru a fi incadrat in comunitatea ortodoxa. Nu pentru ca ar putea sa moara.
Asa este, pentru ambele. Se hraneste astfel cu Trupul si Sangele Domnului de mic.
Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
In parantez fie spus, s-ar putea (Doamne fereste) sa moara pana la botez, in alea 40 zile de la nastere. Si atunci?
Daca un copil se naste mai bolnav i se face mai repede botezul, ca sa nu moara nebotezat. In caz de urgenta parintii au obligatia sa il boteze ei, cu apa, pe loc.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare