Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 21.04.2009, 19:29:10
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit Minciuna sau adevar?

[COLOR=green]De sâmbătă se spune într-una, la TV-uri, că lumina sfântă a fost adusă de la Ierusalim. Am citit foarte multe postări pesimiste, jignitoare la adresa noastră, a ortodocșilor creduli. [/COLOR]
[COLOR=green][/COLOR]
[COLOR=green]Cred că e necesar ca cei care știu să-i ajute pe cei care nu cred. Așa că:[/COLOR]
[COLOR=green][/COLOR]
[COLOR=green]1. Lumina care se spune că apare de inviere la Paștele ortodocșilor, a apărut dintotdeauna sau e de dată recentă? Dacă a apărut dintotdeauna, cu ce informații poate fi dovedit acest lucru?[/COLOR]
[COLOR=green][/COLOR]
[COLOR=green]2. La ce oră se face slujba de seară la Ierusalim, la Biserica Sf Mormânt, moment când se spune că deasupra locului unde se crede că ar fi fost mormântul lui Iisus, apare lumina sfântă? [/COLOR]
[COLOR=green][/COLOR]
[COLOR=green]3. La ce oră ar fi trebuit să plece avionul din Ierusalim ca să ajungă în țară în timp util, cum s-a și întâmplat, de altfel, ca să dea lumina care să ajungă în atâtea colțuri de țară?[/COLOR]
__________________
[COLOR=green]"În vremuri ale minciunii universale, a spune adevărul este un act revoluționar..."
George Orwell[/COLOR]
Reply With Quote
  #2  
Vechi 22.04.2009, 13:23:09
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

[COLOR=green]Văd că nimeni nu vine cu argumente la întrebările puse. Ce să înțeleg eu de aici? Că unora le place să fie mințiți? Sau că sunt mai comode răspunsurile copy/paste și, la tema propusă de mine, nu există copy/paste.[/COLOR]
__________________
[COLOR=green]"În vremuri ale minciunii universale, a spune adevărul este un act revoluționar..."
George Orwell[/COLOR]
Reply With Quote
  #3  
Vechi 22.04.2009, 13:38:23
ex-christian ex-christian is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2009
Mesaje: 8
Implicit

1.De ce e atat de important Lumina asta?
2.Daca acelasi truc poate fi reprodus de un iluzionist, nu afecteaza in nici un fel credibilitatea acestui asa-zis miracol?
3.Daca acelasi truc poate fi reprodus de un chimist, nu afecteaza in nici un fel credibilitatea acestiu asa-zis miracol?
4. De ce au nevoie atat de multi crestini ortodocsi de toate superstitiile astea antice? De cand Credinta Pura nu e de ajuns?
Reply With Quote
  #4  
Vechi 22.04.2009, 14:58:02
Stefan23 Stefan23 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2009
Locație: Fagaras
Religia: Ortodox
Mesaje: 7
Implicit

Citat:
În prealabil postat de silverstar Vezi mesajul
[COLOR=green]2. La ce oră se face slujba de seară la Ierusalim, la Biserica Sf Mormânt, moment când se spune că deasupra locului unde se crede că ar fi fost mormântul lui Iisus, apare lumina sfântă? [/COLOR]
[COLOR=green][/COLOR]
[COLOR=green]3. La ce oră ar fi trebuit să plece avionul din Ierusalim ca să ajungă în țară în timp util, cum s-a și întâmplat, de altfel, ca să dea lumina care să ajungă în atâtea colțuri de țară?[/COLOR]
Lumina Sfanta apare la sfarsitul Vecerniei, care incepe Sambata pe la ora 12 , deci ar fi timp suficient ca sa ajunga in tara in timp util.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 22.04.2009, 15:20:13
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Lumina apare intre orele 14 si 15, deci timp destul ca sa se ajunga in Romania. Cel putin la Suceava avionul a ajuns cam pe la 8 si ceva seara.

Realitatea sau falistatea luminii acesteia nu imi influenteaza in nici un fel credinta mea. Nu am nevoie de un miracol ca sa cred. Ceea ce nu inseamna ca refuz existenta lui, dar credinta mea nu sta in miracolul asta.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 22.04.2009, 16:59:17
eu-cristina83 eu-cristina83 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2008
Locație: Undeva in minunata Romanie
Mesaje: 256
Implicit

Sa nu uitam Stalpul Ortodoxiei. Ereticii au dat sarazinilor bani pt. a nu-i lasa pe credinciosi sa intre in Biserica Sf. Mormant. Atunci Patriarhul Sofronie impreuna cu ceilalti crestini se rugau afara, cand deodata Lumina Sfanta a tasnit afara spargand un stalp de piatra. Si asta este tot o "facatura"?
__________________
"Asa sa traiesti pe pamant, ca si cum nu ai fi, dar la plecare sa lasi un gol in urma ta."-"Nebunul", Savatie Bastovoi
Reply With Quote
  #7  
Vechi 22.04.2009, 17:24:31
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eu-cristina83 Vezi mesajul
Sa nu uitam Stalpul Ortodoxiei. Ereticii au dat sarazinilor bani pt. a nu-i lasa pe credinciosi sa intre in Biserica Sf. Mormant. Atunci Patriarhul Sofronie impreuna cu ceilalti crestini se rugau afara, cand deodata Lumina Sfanta a tasnit afara spargand un stalp de piatra. Si asta este tot o "facatura"?
[COLOR=green]Unde scrie, ce dovezi exista?[/COLOR]
[COLOR=green][/COLOR]
[COLOR=green]Si-apoi, aici se vrbeste daca lumina sfanta a fost adusa intr-adevar de la Ierusalim sau e numai campanie electorala? Asta este ideea...[/COLOR]
__________________
[COLOR=green]"În vremuri ale minciunii universale, a spune adevărul este un act revoluționar..."
George Orwell[/COLOR]
Reply With Quote
  #8  
Vechi 22.04.2009, 17:40:29
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de silverstar Vezi mesajul
[COLOR=green]Unde scrie, ce dovezi exista?[/COLOR]
[COLOR=green][/COLOR]
[COLOR=green]Si-apoi, aici se vrbeste daca lumina sfanta a fost adusa intr-adevar de la Ierusalim sau e numai campanie electorala? Asta este ideea...[/COLOR]
George Orwell ti-a raspuns deja
Reply With Quote
  #9  
Vechi 22.04.2009, 17:58:54
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
George Orwell ti-a raspuns deja
[COLOR=green]Politicienii pe-o parte, biserica pe altă parte face harcea-parcea din mintea bietului român, incapabil să mai discearnă între bine și rău, între adevăr și minciună... Dă-i românului măcar iluzia senzațiilor tari și l-ai făcut sclav... [/COLOR]
[COLOR=green][/COLOR]
[COLOR=green]De 1 mai PSD-iștii dau mici... Să vedem pe aceștia de unde-i aduce și câți flămânzi reușește să adune ca să știm ce ne așteaptă la alegeri...[/COLOR]
__________________
[COLOR=green]"În vremuri ale minciunii universale, a spune adevărul este un act revoluționar..."
George Orwell[/COLOR]
Reply With Quote
  #10  
Vechi 22.04.2009, 19:35:05
ex-christian ex-christian is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2009
Mesaje: 8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de silverstar Vezi mesajul
Si-apoi, aici se vrbeste daca lumina sfanta a fost adusa intr-adevar de la Ierusalim sau e numai campanie electorala? Asta este ideea...
E o decizie de marketing. Cu ce e diferit focul ala fata de focul de la bricheta mea?
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Minciuna Sanduu Generalitati 2 07.04.2012 23:19:55
Minciuna si viclenia maria40 Generalitati 68 22.06.2011 23:13:56
Despre minciuna IulianaM Generalitati 34 21.05.2011 09:28:29
Astrologia adevar sau minciuna? Templier Knight Generalitati 5 15.01.2011 10:16:01
Minciuna din noi Anca-Miha Pocainta 21 04.07.2009 00:55:06