Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Din Noul Testament
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 21.06.2010, 16:36:09
eclesiastul eclesiastul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.03.2010
Locație: Cluj
Mesaje: 159
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gavriil Vezi mesajul
Iti mai spun o data ca acea FECIOARA care este aratata in VT nu e o fecioara fizica e vorba de ceva spiritual de asta spune ca era plina de har acest har este spiritual nu fizic ear PE PAMINT NU ERA NICI O FEMEIE PLINA DE HAR DECIT FECIOARA MARIA poate ca mai aveau si alte femei har dar nici una din care sa se poata naste HRISTOS .
Faptul ca in Israel erau mai multe fecioare nu are legatura cu ce spune biblia in biblie este aratat cu totul altceva nu e vorba de fizic ci de harul pe care il avea FECIOARA MARIA ear pe pamint nu mai avea nimeni acest har de asta spune Ingerul Gavriil FECIOAREI MARIA BUCURATE .
E logic ca era nevoie si de feciorie fizica dar asta nu are legatura cu fecioaria care este in sufletul omului(femeiei) de asta spune si HRISTOS ca cine nu va deveni ca un copil nu va putea intra in inparatia cerului.
hai ca intram in altele, acum de fapt nu mai era fecioara fizic ci era fecioara spiritual. nu am mai auzit de definitia asta "fecioara spiritual". Ce inseamna pt tine asta?
Harul pe care il avea fecioara Maria era de la Dumnezeu, si Dumnezeu putea sa aiba har si fata de alta fecioara.
Da serios, citeste Sf Scriptura ca vii cu niste idei pe langa total. Fecioria la care se refera profetiile e fecioria fizica(virginitatea). eu nu am auzit inca de termenul "feciorie spirituala".
Reply With Quote
  #62  
Vechi 21.06.2010, 16:41:26
eclesiastul eclesiastul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.03.2010
Locație: Cluj
Mesaje: 159
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Atat poti tu sa cuprinzi cu mintea ,noi nu putem face mai mult.
Normal ca asa a fost profetia ,dar acolo spune FECIOARA .
Nu sunt cuvinte care sa exprime sfintenia ei.
Pacat de voi ca ganditi asa.
Daca Hristos a fost Dumnezeu cum putea sa se nasca din oricine ?
Chiar El a spus ca pomul bun face fructe bune si cel rau cele rele.
Fecioara Maria era o persoana neprihanita, dar nu inseamna ca era singura si de-a lungul istoriei nu a mai fost niciuna cum incercati voi sa sugerati.
A fost alegerea lui Dumnezeu , dar cum am mai zis, putea alege alta fecioara careia sa ii faca acest har.
Reply With Quote
  #63  
Vechi 21.06.2010, 16:47:26
eclesiastul eclesiastul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.03.2010
Locație: Cluj
Mesaje: 159
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Hristos fara de pacat fiind nu se putea naste dintr-o femeie oarecare.
Daca aveti ceva cu Maica Domnului ,e cel rau care vorbeste prin voi ,deoarece prin nasterea ei fara de pacat ea a zdrobit portile iadului.
La voi credinta e teorie pura ,nu e traire ,nu e multumire de binefaceri ,nu e pace ,nu e smerenie.
Si ca dovada ratiunea graieste ,nu inima.
Auzi aici se discuta un subiect, nu are nimeni ceva impotriva Sf Maria, dc tu asta intelegi e problema ta.
Sf Maria nu s-a nascut fara pacat, asta e o alta erezie. Fecioara Maria s-a nascut in mod normal, deci a mostenit pacatul adamic. Numai Hristos a fost fara de pacat.
Sa afirmi ca ea a zdrobit portile iadului e o erezie, ii furi gloria lui Hristos care a zdrobit portile iadului.
Dc vii aici sa jignesti te-as ruga sa nu mai postezi , eu nu te-am jignit, de unde stii tu cum e viata mea?
Reply With Quote
  #64  
Vechi 21.06.2010, 16:51:39
gavriil gavriil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.11.2005
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 481
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru gavriil
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eclesiastul Vezi mesajul
hai ca intram in altele, acum de fapt nu mai era fecioara fizic ci era fecioara spiritual. nu am mai auzit de definitia asta "fecioara spiritual". Ce inseamna pt tine asta?
Harul pe care il avea fecioara Maria era de la Dumnezeu, si Dumnezeu putea sa aiba har si fata de alta fecioara.
Da serios, citeste Sf Scriptura ca vii cu niste idei pe langa total. Fecioria la care se refera profetiile e fecioria fizica(virginitatea). eu nu am auzit inca de termenul "feciorie spirituala".
Tu citesti printre rinduri sau numai ce vrei tu?
Cind HRISTOS ne spune ca numai cei care sint precum copiii vor intra in inparatia cerului tu ce crezi ca vrea sa spuna?
Unde in ce am scris eu vezi tu ca eu am spus ca nu este important ca femeia sa fie fecioara (virgina) asta deduci tu nu ca eu spun dar daca eu iti spun ca este mai important ca sa fii fecior in spirit este adevarat pentru ca nu eu spun ci HRISTOS o spune cind iti vorbeste de copii.
Oricum tu nu poti sa o accepti pe FECIOARA MARIA la adevarata marire pe care ea dato DUMNEZEU si nu noi oamenii .Orce ai spune tu biblia arata cine este FECIOARA MARIA si nu numai in apocalipsa 12 ci in toata biblia.
Reply With Quote
  #65  
Vechi 21.06.2010, 16:59:26
gavriil gavriil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.11.2005
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 481
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru gavriil
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eclesiastul Vezi mesajul
Auzi aici se discuta un subiect, nu are nimeni ceva impotriva Sf Maria, dc tu asta intelegi e problema ta.
Sf Maria nu s-a nascut fara pacat, asta e o alta erezie. Fecioara Maria s-a nascut in mod normal, deci a mostenit pacatul adamic. Numai Hristos a fost fara de pacat.
Sa afirmi ca ea a zdrobit portile iadului e o erezie, ii furi gloria lui Hristos care a zdrobit portile iadului.
Dc vii aici sa jignesti te-as ruga sa nu mai postezi , eu nu te-am jignit, de unde stii tu cum e viata mea?
Cine tia spus ca FECIOARA MARIA sa nascut fara de pacat a fost curatita de pacat prin nasterea LUI HRISTOS din EA iar dupa aceea a fost fara de pacat ear asta e adevarat pentru ca FECIOARA MARIA a nascut pe DOMNUL DUMNEZEUL NOSTRU HRISTOS.
Reply With Quote
  #66  
Vechi 21.06.2010, 17:05:20
vsm vsm is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2006
Locație: Tara Maicii Domnului
Religia: Ortodox
Mesaje: 117
Implicit Doctrina adventista

DOAMNE IISUSE HRISTOASE, FIUL LUI DUMNEZEU, MILUIESTE-NE PE NOI PACATOSII!

Ceea ce sustine "eclesiastul" este erezie adventista...BUNUL DUMNEZEU sa ii lumineze si sa ii ajute sa inteleaga ADEVARUL. Este foarte greu cand esti indoctrinat...cunostinta, mandria, sunt la mare putere...sa ne rugam pentru toti cei care sunt departe de CALE desi cred ca sunt pe CALE...MAICUTA DOMNULUI NU ESTE O FEMEIE CA ORICARE ALTA...FIUL LUII DUMNEZEU S-A NASCUT DINTR-O FECIOARA CARE S-A DARUIT CU TOT SUFLETUL LUMINII...MILA BUNULUI CU NOI! MILA SI SALVAREA NOASTRA!

DOAMNE AJUTA!
__________________
[COLOR=#0000bf]"Asta imi este toata misiunea si rostul pe pamant, pentru care m-a inzestrat cu daruri – desi eu sunt nevrednic. Pentru asta sunt solicitat în toate partile, ca sa propovaduiesc iubirea lui Dumnezeu si sfintirea oamenilor prin iubire. De alte ganduri si rosturi sunt strain." Pr.Arsenie Boca[/COLOR]
Reply With Quote
  #67  
Vechi 21.06.2010, 17:05:58
eclesiastul eclesiastul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.03.2010
Locație: Cluj
Mesaje: 159
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gavriil Vezi mesajul
Tu citesti printre rinduri sau numai ce vrei tu?
Cind HRISTOS ne spune ca numai cei care sint precum copiii vor intra in inparatia cerului tu ce crezi ca vrea sa spuna?
Unde in ce am scris eu vezi tu ca eu am spus ca nu este important ca femeia sa fie fecioara (virgina) asta deduci tu nu ca eu spun dar daca eu iti spun ca este mai important ca sa fii fecior in spirit este adevarat pentru ca nu eu spun ci HRISTOS o spune cind iti vorbeste de copii.
Oricum tu nu poti sa o accepti pe FECIOARA MARIA la adevarata marire pe care ea dato DUMNEZEU si nu noi oamenii .Orce ai spune tu biblia arata cine este FECIOARA MARIA si nu numai in apocalipsa 12 ci in toata biblia.
Nu mi-ai aratat in Ap 12 ca e vb de fecioara Maria. Ce treaba au copii cu fecioria spirituala? la care nici nu mi-ai dat definitia. eu te-as ruga sa nu mai incurci borcanele ci sa iei pas cu pas.
Mai intai defineste fecioria spirituala si apoi arata-mi de ce numai fecioara Maria putea fi fecioara spiritual. raspunde-mi la astea te rog.
Reply With Quote
  #68  
Vechi 21.06.2010, 17:09:27
eclesiastul eclesiastul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.03.2010
Locație: Cluj
Mesaje: 159
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsm Vezi mesajul
DOAMNE IISUSE HRISTOASE, FIUL LUI DUMNEZEU, MILUIESTE-NE PE NOI PACATOSII!

Ceea ce sustine "eclesiastul" este erezie adventista...BUNUL DUMNEZEU sa ii lumineze si sa ii ajute sa inteleaga ADEVARUL. Este foarte greu cand esti indoctrinat...cunostinta, mandria, sunt la mare putere...sa ne rugam pentru toti cei care sunt departe de CALE desi cred ca sunt pe CALE...MAICUTA DOMNULUI NU ESTE O FEMEIE CA ORICARE ALTA...FIUL LUII DUMNEZEU S-A NASCUT DINTR-O FECIOARA CARE S-A DARUIT CU TOT SUFLETUL LUMINII...MILA BUNULUI CU NOI! MILA SI SALVAREA NOASTRA!

DOAMNE AJUTA!
nu sunt adventist. dar nu inteleg la ce anume te referi?
eu nu am afirmat ca fecioara Maria nu era fecioara sau ca nu era neprihanita. am zis doar ca ea a fost aleasa de Dumnezeu pt a-l naste pe Mesia si ca au mai fost si alte fecioare neprihanite in Israel. arata-mi unde am gresit.
mersi
Reply With Quote
  #69  
Vechi 21.06.2010, 17:11:16
eclesiastul eclesiastul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.03.2010
Locație: Cluj
Mesaje: 159
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gavriil Vezi mesajul
Cine tia spus ca FECIOARA MARIA sa nascut fara de pacat a fost curatita de pacat prin nasterea LUI HRISTOS din EA iar dupa aceea a fost fara de pacat ear asta e adevarat pentru ca FECIOARA MARIA a nascut pe DOMNUL DUMNEZEUL NOSTRU HRISTOS.
deci cum tu afirmi, dupa nasterea Mantuitorului a fost fara pacat. dar inainte de asta? ce te face sa crezi ca o alta fecioara neprihanita nu putea avea acelasi har?
Reply With Quote
  #70  
Vechi 21.06.2010, 17:24:37
gavriil gavriil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.11.2005
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 481
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru gavriil
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eclesiastul Vezi mesajul
Nu mi-ai aratat in Ap 12 ca e vb de fecioara Maria. Ce treaba au copii cu fecioria spirituala? la care nici nu mi-ai dat definitia. eu te-as ruga sa nu mai incurci borcanele ci sa iei pas cu pas.
Mai intai defineste fecioria spirituala si apoi arata-mi de ce numai fecioara Maria putea fi fecioara spiritual. raspunde-mi la astea te rog.
Mai omule cei cu tine nu mai vezi ce scriu sau nu ai chef sa raspunzi la ce team intrebat referitor la acea pilda pe care neo arata HRISTOS referitor la cei care vor fi in inparatia cerurilor.Copiii sint puri(feciorelnici ) in spirit nu in trup (copiii sint si in trup fizic feciorelnici) de asta pot intra in inparatia cerurilor .Cei care sint feciorelnici (puri mai pe intelesul tau)in spirit sin fara de pacat de asta pot intra in inparatia cerurilor.Acum nu incurca fara de pact cum era HRISTOS si cum sint oamenii pentru ca pacatul stramosesc il avem de asta si murim .

In apocalipsa 12 femeia care naste pe copilul care va conduce popoarele cu un toiag de fier este FECIOARA MARIA iar tu nu poti dovedi ca nu este pentru ca nu ai nici o dovada biblica care sa arate contrariul.

Nu miai raspuns la ce spune preotul despre FECIOARA MARIA sau te crezi cu mult mai destept decit preotul care explica cine este FECIORA MARIA ?
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Iacov si Isav(Esau) sau Edom. Danut7 Din Vechiul Testament 2 24.01.2011 01:29:52
Evanghelia lui Iuda ben_gal Iudaismul 7 15.04.2010 17:43:32
Cu cine s-a luptat Iacov si de ce? Agkelos Din Vechiul Testament 12 21.09.2009 11:19:24
Un verset din Evanghelia de azi achimovjan Generalitati 131 18.07.2008 23:42:09
Fericitul Iacov Talikis jenica Mari Duhovnici si predicile lor 6 19.09.2007 22:04:53