Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Din Vechiul Testament
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 20.06.2010, 13:16:17
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Neintelegerea provine din antropomorfizarea lui Dumnezeu. Asa cum bine
a aratat parintele Rafael Noica, noi nu trebuie sa conferim atribute omenesti
lui Dumnezeu. Aparenta manie a lui Dumnezeu se traduce in incompatibilitatea
dintre a face voia lui Dumnezeu si a face voia proprie. Prima inseamna jertfa,
si Mantuitorul ne-a dat propria pilda de jertfa nu numai pentru plata pacatelor
noastre ci si pentru a ne arata ca viata adevarata inseamna jertfa. Caci undeva
ne spune clar ca acela care va voi sa-si scape viata o va pierde, iar cel ce-o
va pierde in numele Sau, o va castiga. Altruismul, jertfa de sine, lepadarea
de sine sunt PRINCIPIUL VIETII. Viata adevarata nu suporta egoism pentru ca
egoismul anuleaza jertfa. Cel ce umbla in egoism se indeparteaza singur de
principiul vietii, Hristos, Jertfa cea SUBLIMA.
Har, smerenie si jertfa de sine.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
  #62  
Vechi 21.06.2010, 11:17:26
eclesiastul eclesiastul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.03.2010
Locație: Cluj
Mesaje: 159
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eleonor_ro Vezi mesajul
cum putem vorbi de ura lui Dumnezeu, pe de alta parte, cand si noi insine, doar putin daca ne apropiem de El, suntem in stare sa ne rugam pentru toti pacatosii. daca noi, rai fiind, nu vrem sa ajunga cineva in iad, oare Dumnezeu are mai putina dragoste, frate eclesiast?
"Nu vor sta călcătorii de lege în preajma ochilor Tăi. Urât-ai pe toți cei ce lucrează fără de lege.
Pierde-vei pe toți cei ce grăiesc minciuna; pe ucigaș și pe viclean îl urăște Domnul."

Dupa cum vezi Domnul uraste, si nu o zic eu, ci Sf Scriptura o afirma. Filozofia asta ca Dumnezeu nu uraste nu e conforma cu realitatea. Dumnezeu iubeste, dar omul care ii intoarce spatele lui Dumnezeu va avea parte de mania Lui.

Citat:
În prealabil postat de eleonor_ro Vezi mesajul
nu e oare mai simplu sa consideram ca putina noastra intelegere ne face sa vedem ura si manie acolo unde poate e ceva ce mintea noastra nu poate concepe. caci daca imparatia lui Dumnezeu e ceea ce "ochiul n-a vazut si urechea n-a auzit si la inima omului nu s-a suit", cu ce masura judecam noi judecata lui Dumnezeu. incape oceanul lui Dumnezeu in oala noastra?

Dumnezeu sa lumineze intunericul din ochiul si din inima noastra!
da cu ce masura judecam noi cuvintele lui Dumnezeu? Ne folosim de putina noastra intelegere ca scuza pt a modifica Cuvantul lui Dumnezeu.
Dc Sf Scriptura afirma ca Dumnezeu si uraste de ce venim noi si spunem ca de fapt nu uraste? Miile de evrei care s-au razvratit si au murit in pustie intr-o singura zi au avut parte numai de dragostea lui Dumnezeu? sau cumva au respins dragostea Lui astfel ramanand sub ura lui Dumnezeu?
Reply With Quote
  #63  
Vechi 21.06.2010, 12:30:10
Scotianul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit subscriu si eu la acest punct de vedere

Citat:
În prealabil postat de MariS_ Vezi mesajul
Neintelegerea provine din antropomorfizarea lui Dumnezeu. Asa cum bine a aratat parintele Rafael Noica, noi nu trebuie sa conferim atribute omenesti lui Dumnezeu. Aparenta manie a lui Dumnezeu se traduce in incompatibilitatea dintre a face voia lui Dumnezeu si a face voia proprie. Prima inseamna jertfa, si Mantuitorul ne-a dat propria pilda de jertfa nu numai pentru plata pacatelor noastre ci si pentru a ne arata ca viata adevarata inseamna jertfa.
As mai adauga un singur aspect.Dumnezeu nu se schimba precum firea umana.EL este ,,Că Eu sunt Domnul și nu M-am schimbat și voi n-ați încetat să fiți fiii lui Iacov"(Maleahi 3:6) si mai mult decat atat ne arata ca ,,Nu știi tu, sau n-ai aflat tu că Domnul este Dumnezeu veșnic, Care a făcut marginile pământului, Care nu obosește și nici nu Își sleiește puterea? Că înțelepciunea Lui este nemărginit de adâncă?"(Isaia 40:28).In raport de noi Dumnezeu are o viziune incomparabila cu a noastra,,Căci cărările omului sunt înaintea Domnului și El ia seama la toate căile lui."(Pildele lui Solomon 5:21) dar mai ales El este drept ,,El este tăria; desăvârșite sunt lucrurile Lui, căci toate căile Lui sunt drepte. Credincios este Dumnezeu și nu este întru El nedreptate; drept și adevărat este El"(Deuteronomul 32:4).Daca EL este drept fara limite atunci intelegem de ce in Geneza 16:13 numele evreiesc folosit pentru Dumnezeu era El Roi>,,Cel vede totul".

In Epistola către Romani a Sfântului Apostol Pavel ni-se spune clar ca sa intelegem chintesenta dreptatii lui Dumnezeu :,,Pentru că din faptele Legii nici un om nu se va îndrepta înaintea Lui, căci prin Lege vine cunoștința păcatului.Dar acum, în afară de Lege, s-a arătat dreptatea lui Dumnezeu, fiind mărturisită de Lege și de prooroci.Dar dreptatea lui Dumnezeu vine prin credința în Iisus Hristos, pentru toți și peste toți cei ce cred, căci nu este deosebire.Fiindcă toți au păcătuit și sunt lipsiți de slava lui Dumnezeu ; Îndreptându-se în dar cu harul Lui, prin răscumpărarea cea în Hristos Iisus.Pe Care Dumnezeu L-a rânduit (jertfă de) ispășire, prin credința în sângele Lui, ca să-Și arate dreptatea Sa, pentru iertarea păcatelor celor mai înainte făcute,Întru îngăduința lui Dumnezeu - ca să-Și arate dreptatea Sa, în vremea de acum, spre a fi El Însuși drept, și îndreptând pe cel ce trăiește din credința în Iisus."(Romani 3:20-26)

Last edited by Scotianul; 21.06.2010 at 12:59:22.
Reply With Quote
  #64  
Vechi 21.06.2010, 13:04:42
mihele_m's Avatar
mihele_m mihele_m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 309
Post Dumnezeu uraste ?

Citat:
În prealabil postat de Hector Vezi mesajul
Am citit in psalmul 9 versetul cinci
.
Stiam ca Dumnezeu este iubire. Uraste Dumnezeu? Cum trebuie inteles acest verset?
Cum sa ne urasca Dumnezeu , cind el si-a sacrificat propriul fiu pentru a ne curati pacatele noastre ,si aceasta este o dovada de o foarte mare iubire si nicidecum de ura .
Reply With Quote
  #65  
Vechi 21.06.2010, 13:08:13
vsm vsm is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2006
Locație: Tara Maicii Domnului
Religia: Ortodox
Mesaje: 117
Implicit "litera...ucide...DUHUL...DA VIATA..."

...as fi vrut sa va spun, mai intai ca va iubesc pe toti...apoi mi-am zis:ce-ar fi sa nu spun...noi, nu prea stim ce este IUBIREA...DUMNEZEU...avem asa o vaga idee (lectura, viata...)cuvintele Sfintei Scripturi nu trebuie taiate-n nu stiu cate...DUHUL DA VIATA, CREDINTA noastra este asa cum este...nici macar cat un bob de mustar...ca...am face toti minuni. Cel mai important este sa stim ca DUMNEZEU ESTE IUBIRE...VESNICA...cuvintele...sunt rezultatul unor ani...unor oameni...sa nu ne impiedicam in ele...DUMNEZEU NU URASTE.
DUMNEZEU ne vrea binele...fiecare va avea parte de ceea ce a cautat mai mult aici ...de ceea ce a dorit mai mult...daca in ultima clipa se pocaieste...DUMNEZEU ESTE DRAGOSTE...DRAGOSTEA CARE SE JERFTESTE...ce stim noi...ce intelegem noi...sa incercam sa ne coboram in iad...in fiecare dintre noi este un iad...si sa IL chemam sa ne ajute! DUMNEZEU ESTE IUBIRE...L-A DAT PE SINGURUL SAU FIU PENTRU NOI...daca ii intoarcem saptele EL NU O FACE...asteapta...ne asteapta pe fiecare in parte...EL ARE INDELUNGA-RABDARE...noi...sa incercam sa nu filosofam...IUBIREA SFANTA este cuu totul altceva decat credem noi...cei mai multi...astazi "a iubi" este altceva...decat atunci cand Avraam il lasa pe Lot sa-si aleaga pamantul...si totusi...atunci cand au fostt distruse cele doua cetati, Sodoma si Gomora, mai intai a venit pucioasa care i-a asfixiat si apoi focul...DUMNEZEU ESTE IUBIRE...suferintele vin peste noi datorita alegerilor noastre...DUMNEZEU ingaduie celui rau sa ne ispiteasca fiindca...asa, unii se trezesc si IL CAUTA DIN TOATA INIMA GASINDU-L...ma iertati!...incerc sa iubesc...credeti ca vom sti vreodata, aici, ce este IUBIREA?
__________________
[COLOR=#0000bf]"Asta imi este toata misiunea si rostul pe pamant, pentru care m-a inzestrat cu daruri – desi eu sunt nevrednic. Pentru asta sunt solicitat în toate partile, ca sa propovaduiesc iubirea lui Dumnezeu si sfintirea oamenilor prin iubire. De alte ganduri si rosturi sunt strain." Pr.Arsenie Boca[/COLOR]
Reply With Quote
  #66  
Vechi 21.06.2010, 13:21:59
vsm vsm is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2006
Locație: Tara Maicii Domnului
Religia: Ortodox
Mesaje: 117
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihele_m Vezi mesajul
Cum sa ne urasca Dumnezeu , cind el si-a sacrificat propriul fiu pentru a ne curati pacatele noastre ,si aceasta este o dovada de o foarte mare iubire si nicidecum de ura .
...cuvintele:
Sfânta Evanghelie după Ioan

Capitolul 1
1.La început era Cuvântul și Cuvântul era la Dumnezeu și Dumnezeu era Cuvântul. 2.Acesta era întru început la Dumnezeu. 3.Toate prin El s-au făcut; și fără El nimic nu s-a făcut din ce s-a făcut. 4.Întru El era viață și viața era lumina oamenilor. 5.Și lumina luminează în întuneric și întunericul nu a cuprins-o.

DUMNEZEU ESTE DRAGOSTE.

Spune psalmistul parca...si in NT ...poate dintr-un izvor sa tasneasca si apa buna si amara...citez din memorie...daca EL ESTE IUBIRE...ce legatura este intre IUBIRE si ura, intuneric si LUMINA, VIATA si moarte...spunea cineva ca intunericul nu exista...intuneric inseamna absenta LUMINII.
ura...nu este nimic altceva decat absenta IUBIRII!!!

Atunci?

Va rog frumos sa incercati sa cititi PLANSURILE SF.EFREM SIRUL...suntem atat de departe de ceea ce inseamna URMAS AL LUI HRISTOS...CRESTIN ADEVARAT; EL ESTE DRAGOSTE...AGAPE.
Noi suntem nascuti in pacat...educatia noastra este asa cum este...a fost asa cum a fost...sa incercam,ca autodidacti, sa ne apropiem de IUBIRE...pe EL=IUBIREA Il GASIM daca IL CAUTAM DIN TOATA INIMA...cine IL CAUTA DIN TOATA INIMA?


DUMNEZEU ESTE DRAGOSTE.
__________________
[COLOR=#0000bf]"Asta imi este toata misiunea si rostul pe pamant, pentru care m-a inzestrat cu daruri – desi eu sunt nevrednic. Pentru asta sunt solicitat în toate partile, ca sa propovaduiesc iubirea lui Dumnezeu si sfintirea oamenilor prin iubire. De alte ganduri si rosturi sunt strain." Pr.Arsenie Boca[/COLOR]
Reply With Quote
  #67  
Vechi 21.06.2010, 17:12:23
eleonor_ro eleonor_ro is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2009
Locație: oradea
Religia: Ortodox
Mesaje: 24
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru eleonor_ro
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eclesiastul Vezi mesajul
"Nu vor sta călcătorii de lege în preajma ochilor Tăi. Urât-ai pe toți cei ce lucrează fără de lege.
Pierde-vei pe toți cei ce grăiesc minciuna; pe ucigaș și pe viclean îl urăște Domnul."

Dupa cum vezi Domnul uraste, si nu o zic eu, ci Sf Scriptura o afirma. Filozofia asta ca Dumnezeu nu uraste nu e conforma cu realitatea. Dumnezeu iubeste, dar omul care ii intoarce spatele lui Dumnezeu va avea parte de mania Lui.


da cu ce masura judecam noi cuvintele lui Dumnezeu? Ne folosim de putina noastra intelegere ca scuza pt a modifica Cuvantul lui Dumnezeu.
Dc Sf Scriptura afirma ca Dumnezeu si uraste de ce venim noi si spunem ca de fapt nu uraste? Miile de evrei care s-au razvratit si au murit in pustie intr-o singura zi au avut parte numai de dragostea lui Dumnezeu? sau cumva au respins dragostea Lui astfel ramanand sub ura lui Dumnezeu?
uff, ca tare ne batem in citate si nu vrem sa lasam de la noi. Scriptura zice intr-adevar ca Dumnezeu uraste, dar vezi la ce persoana o zice. mie mi se pare ca e persoana a II-a si a III-a, ceea ce arata ca altcineva ii atribuie lui Dumnezeu aceste cuvinte. David ii uraste pe cei care-L urasc pe Dumnezeu, atat de mare e iubirea lui pentru El.

tu zici ca omul care ii intoarce spatele lui Dumnezeu va avea parte de mania Lui. dar Hristos zice ca pentru o oaie ratacita, va lasa 99 de oi drepte si daca o va gasi se va bucura de ea mai mult decat de cele 99 care n-au n-au ratacit.

in privinta miilor de evrei care au murit in desert, da cred ca au avut parte de o moarte usoara si ca Dumnezeu stie mai bine de ce a ales acea moarte pentru ei. parintele Cleopa comentand scena potopului, spune ca pana si atunci Dumnezeu si-a aratat marea Sa milostivire. pentru ca moartea prin inec nu e foarte rapida, oamenii au avut timp sa vada cum urca apa, sa fuga pe locuri mai inalte, sa se roage in acest timp, sa sa se pocaiasca, macar in ultimul ceas.

de ma insel, Dumnezeu sa ma ierte, caci nu dreptatea mea conteaza aici, care nu-i decat "o carpa lepadata", ci adevarul.
Reply With Quote
  #68  
Vechi 21.06.2010, 17:26:09
eclesiastul eclesiastul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.03.2010
Locație: Cluj
Mesaje: 159
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eleonor_ro Vezi mesajul
uff, ca tare ne batem in citate si nu vrem sa lasam de la noi. Scriptura zice intr-adevar ca Dumnezeu uraste, dar vezi la ce persoana o zice. mie mi se pare ca e persoana a II-a si a III-a, ceea ce arata ca altcineva ii atribuie lui Dumnezeu aceste cuvinte. David ii uraste pe cei care-L urasc pe Dumnezeu, atat de mare e iubirea lui pentru El.
David a fost insuflat de Dumnezeu in ceea ce a scris. Nu putea sa bage de la el versete. Ceea ce e scris in Sf Scriptura e insuflat de Dumnezeu. David nu zice ca el ura ci zice ca Dumnezeu uraste, si eu il cred.

Citat:
În prealabil postat de eleonor_ro Vezi mesajul
tu zici ca omul care ii intoarce spatele lui Dumnezeu va avea parte de mania Lui. dar Hristos zice ca pentru o oaie ratacita, va lasa 99 de oi drepte si daca o va gasi se va bucura de ea mai mult decat de cele 99 care n-au n-au ratacit.
important e sa fie oaie si nu lup in blana de oaie, ca sunt si din astia.

Citat:
În prealabil postat de eleonor_ro Vezi mesajul
in privinta miilor de evrei care au murit in desert, da cred ca au avut parte de o moarte usoara si ca Dumnezeu stie mai bine de ce a ales acea moarte pentru ei. parintele Cleopa comentand scena potopului, spune ca pana si atunci Dumnezeu si-a aratat marea Sa milostivire. pentru ca moartea prin inec nu e foarte rapida, oamenii au avut timp sa vada cum urca apa, sa fuga pe locuri mai inalte, sa se roage in acest timp, sa sa se pocaiasca, macar in ultimul ceas.

de ma insel, Dumnezeu sa ma ierte, caci nu dreptatea mea conteaza aici, care nu-i decat "o carpa lepadata", ci adevarul.
eu nu cred ca au avut parte de moarte usoara, pe unii i-a inghit pamantul, dc iti amintesti Dumnezeu a pus ca fiecare din familie sa omoare pe cei din familia lui care s-au razvratit. moarte, indiferent cum e, este moarte. Oamenii aia au murit in rebeliunea lor si s-au dus in iad.
Legat de potop Dumnezeu a facut judecata, a ras raul de pe pamant. Nu ai nici o garantie ca cei care au murit s-au pocait. Dc citesti Facerea ai sa vezi ca arca a stat o saptamana, inainte sa plece, cu usile deschise. stii de ce? tocmai ca sa dea sansa celorlalti sa se pocaiasca si sa urce pe arca, numai ca ei in loc sa se pocaiasca radeau intr-una de noe. au avut sansa salvarii dar au respins-o si au murit.
Reply With Quote
  #69  
Vechi 21.06.2010, 17:34:42
eclesiastul eclesiastul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.03.2010
Locație: Cluj
Mesaje: 159
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihele_m Vezi mesajul
Cum sa ne urasca Dumnezeu , cind el si-a sacrificat propriul fiu pentru a ne curati pacatele noastre ,si aceasta este o dovada de o foarte mare iubire si nicidecum de ura .
pai a dat pe Fiul Lui sa moara pt noi, dar dc omul ii intoarce spatele atunci mania lui Dumnezeu ramane peste el lucru care e afirmat chiar de Hristos :

"Cel ce crede în Fiul are viață veșnică, iar cel ce nu ascultă de Fiul nu va vedea viața, ci mânia lui Dumnezeu rămâne peste el."
Reply With Quote
  #70  
Vechi 21.06.2010, 17:55:38
vsm vsm is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2006
Locație: Tara Maicii Domnului
Religia: Ortodox
Mesaje: 117
Implicit Ungerea de sus este in dreapta credinta

Toate denominatiunile aparute dupa 1054 nu au radacina apostolica...s-au format ele insele...BISERICA DREPTEI CREDINTE are bazele puse de Mantuitorul nostru Iisus HRistos...aici inca mai este smerenie, blandete, post, sfinti; BUNUL DUMNEZEU sa ii ajute pe cei care nu au inteles inca acest lucru sa priceapa.
__________________
[COLOR=#0000bf]"Asta imi este toata misiunea si rostul pe pamant, pentru care m-a inzestrat cu daruri – desi eu sunt nevrednic. Pentru asta sunt solicitat în toate partile, ca sa propovaduiesc iubirea lui Dumnezeu si sfintirea oamenilor prin iubire. De alte ganduri si rosturi sunt strain." Pr.Arsenie Boca[/COLOR]
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
De ce ii uraste lumea pe crestini ? laotze Intrebari utilizatori 43 29.04.2011 16:00:46
Despre ura.. Cum iertam celui ce ne uraste si e greseste ionut12 Generalitati 0 28.09.2010 23:46:17