Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 11.10.2010, 01:02:27
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Intr-o anumita masura, exagerati. Doar n-o sa pretindeti ca Martorii lui Iehova, bogomili, puciosii, sau Congregatia Crestin Baptista apostolica a pastorului John Smith din targul X s-au desprins de Biserica Catolica.

Intr-un alt sens, aveti in mod evident dreptate, in sensul ca, ab origine, orice miscare schismatica trebuie sa se regaseasca intr-o schisma initiala din Trupul Biserici, precum cele ale lui Luther si Calvin, in vest, sau a lui Cerularie, in est.
Admin, cum acceptati asemenea afirmatii pe acest forum crestin-ortodox?!?
Reply With Quote
  #12  
Vechi 11.10.2010, 05:40:26
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Admin, cum acceptati asemenea afirmatii pe acest forum crestin-ortodox?!?
:) Dar ce ai cu el? Unde vezi tu ca injura?
Reply With Quote
  #13  
Vechi 11.10.2010, 08:25:06
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Pentru ca unei afirmatii vadit neadevarate a lui IonelS (ca toate cultele crestine s-ar fi rupt din Biserica Catolica), eu am replicat ca exista doua variante logice de raspuns:

1. Fie accepta ca ceea ce a spus este un neadevar (de exemplu, puciosii s-au rupt de BOR);

2. Fie luam de buna afirmatia, dar atunci decurge logic ca si ortodocsii s-au rupt tot din Biserica Catolica.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 11.10.2010, 20:51:51
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Pentru ca unei afirmatii vadit neadevarate a lui IonelS (ca toate cultele crestine s-ar fi rupt din Biserica Catolica), eu am replicat ca exista doua variante logice de raspuns:

1. Fie accepta ca ceea ce a spus este un neadevar (de exemplu, puciosii s-au rupt de BOR);

2. Fie luam de buna afirmatia, dar atunci decurge logic ca si ortodocsii s-au rupt tot din Biserica Catolica.
pana una alta, va aflati pe un forum crestin-ortodox, si atuci cand va referiti la ortodocsi, spuneti-le pe nume, nu folositi ale denumiri precum cel de mai sus: a lui Cerularie.
Noi, domnule Erethorn, suntem ai lui Hristos. Nu suntem nici ai lui Cerularie, si nici a lui Pavel, nici a lui Chefa. Oare s-a împărțit Hristos? Nu cumva s-a răstignit Pavel pentru voi? Sau fost-ați botezați în numele lui Pavel?
Reply With Quote
  #15  
Vechi 11.10.2010, 22:11:58
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Doamna, toti suntem ai lui Cristos, si totusi nu trece o zi fara ca un ortodox sa nu se refere la catolici cu apelativul de "papistasi".

Este mai ok sa spunem "papistasi" decat "cerularieni" ?

Stiu ca dumneavoastra n-ati folosit termenul, dar nici nu v-am vazut sa va indignati impotriva celor care il folosesc.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 11.10.2010, 23:04:32
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Doamna, toti suntem ai lui Cristos, si totusi nu trece o zi fara ca un ortodox sa nu se refere la catolici cu apelativul de "papistasi".

Este mai ok sa spunem "papistasi" decat "cerularieni" ?

Stiu ca dumneavoastra n-ati folosit termenul, dar nici nu v-am vazut sa va indignati impotriva celor care il folosesc.
am gasit termenul de "papistas" folosit si de catre catolici. De ce sa ma intrige in cazul acesta?!?
INDIFERENT CE AVETI DE SPUS LA ADRESA ORTODOCSILOR, FOLSITI VA ROG TERMENUL DE ORTODOX. Multumesc.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 12.10.2010, 10:45:28
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
am gasit termenul de "papistas" folosit si de catre catolici. De ce sa ma intrige in cazul acesta?!?
INDIFERENT CE AVETI DE SPUS LA ADRESA ORTODOCSILOR, FOLSITI VA ROG TERMENUL DE ORTODOX. Multumesc.
Nu ar trebui sa va "intrige" ci sa va deranjeze.

Presupun ca sunteti o persoana educata; in acest caz, ar fi cazul sa stiti ca termenul are o conotatie derogatorie si depreciativa:

"PAPISTÁȘ, -Ă, papistași, -e, s. m. și f., adj. (Înv. și reg.; adesea depr.) Catolic. – Din magh. pápista."

Imprejurarea ca "am gasit trermenul folosit si de catre catolici" e rizibila, din aceeasi categorie cu "am auzit un jidan folosind termenul", "unii negrii folosesc termenul nigger" etc. etc.

Daca eu gasesc un ortodox care foloseste termenul cerularian, e mai ok sa-l folosesc ?

Pe de alta parte, daca doriti dumneavoastra, pot sa ma rezum la a folosi termenul ortodox. Indefinitiv, am intalnit ortodocsi care sustin ca ascultarea de Biserica este prostie ordinara. Fiecare cu falitii sai.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 12.10.2010, 16:24:22
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
"PAPISTÁȘ, -Ă, papistași, -e, s. m. și f., adj. (Înv. și reg.; adesea depr.) Catolic. – Din magh. pápista."

Imprejurarea ca "am gasit trermenul folosit si de catre catolici" e rizibila, din aceeasi categorie cu "am auzit un jidan folosind termenul", "unii negrii .
"Adesea" nu inseamna intotdeauna. De aceea am gasit in texte catolice folosit acest cuvant, fara intentia de a insulta. Pur si simplu cuvantul "papistas" este o precizare, un adjectiv pe langa un substantiv. Ca sa nu va mai supar, voi folosi de acum cuvantul "papal". E mai bine? Pentru mine e acelasi lucru: tot la papa se refera si intr-un caz si in celalat.

Si in limba germana exista expresia: "Ich werde katholisch", in traducere mot-a-mot inseamnand "Voi deveni catolic", dar care in fapt inseamna "innebunesc". In cazul acesta nici cuvantul "catolic" sa nu-l mai folosim?!?
Vedeti?!? E preferabil sa privim cu ochiul cel bun, si sa nu tinem cont de mustele de pe palarie.

Last edited by Miha-anca; 12.10.2010 at 16:28:06.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 12.10.2010, 16:34:15
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Haideti, doamna, sa nu ne mai ascundem dupa deget cu analize semantice.

Cuvantul "papistas' are, in limba romana, o conotatie peiorativa. Punct. 99% din cei care il folosesc il folosesc pt. a-si exprima dispretul, antipatia, superioritatea, dezaprobarea pentru Biserica de rit roman a lui Isus Cristos.

Ia aratati-mi si mie unde ati gasit acest cuvant in texte catolice ?!
Reply With Quote
  #20  
Vechi 12.10.2010, 19:12:23
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Deci cam asta ^ este unul dintre motivele pentru care nu imi doresc o religie; prea multe patimi inutile si pierdem esenta pacii, care este o Persoana, anume Hristos.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Imi doresc sa am casa mea! cred_cu_adevarat Generalitati 127 04.09.2013 20:42:35
Doresc un raspuns urgent! ecaterina7 Botezul 45 24.12.2011 21:13:54
Ce imi doresc de la sf nicolaie ionut12 Generalitati 4 07.12.2010 09:20:38
doresc un sfat mikiuasa Rugaciuni 13 03.08.2007 21:26:29
doresc un sfat mikiuasa Rugaciuni 0 20.01.2007 08:33:31