Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 28.12.2010, 21:53:15
hanico's Avatar
hanico hanico is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.06.2007
Locație: Moldova lui Stefan
Religia: Ortodox
Mesaje: 135
Trimite un mesaj prin AIM pentru hanico
Smile

Nu stiu cum e cu barbatii, dar femeile care sa gatesc cu cercei si se machiaza o fac pentru a le place in continuare barbatilor lor, chiar daca au 45 de ani! Barbatii c-am uita ca si femeile lor au dreptul sa imbatraneasca adica sa faca burta, sa aiba riduri si altele.
Eu ma uit in jurul meu si ce vad: impresia de moment conteaza in orice mediu unde ma duc!
__________________
Iisus e Lumina lumii, noi trebuie sa fim sarea pamantului!
Reply With Quote
  #12  
Vechi 29.12.2010, 00:01:11
Adelinne's Avatar
Adelinne Adelinne is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 135
Send a message via Skype™ to Adelinne
Smile

Citat:
În prealabil postat de MihaiMihai Vezi mesajul
Am si eu o mare intrebare. Vreau sa imi pun cerce in ureche si ma tot cert cu mama si cu mine insumi pentru ca se zice ca este pacat.
Am gasit pe net diferite raspunsuri dar tot nu am ajuns la concluzia ca este asa mare pacat, totusi simt ca este un pacat...daca ma intelegeti. Dar ma tot bantuie faptul ca este un pacat mic si ca am credinta in Dumnezeu si sunt multe alte reguli care incerc sa nu le incalc, astfel el va fi iertat...

Cum ma sfatuiti?

Nu strica Templul Domnului ...si te vei bucura candva .....orice pacat mica /mare te scoate din Rai oricum ...
O vorba inteleapta am intalnit la Manastire ..in Rai ajung doar Sfintii si Ingerii ...deci sa ne straduim sa devenim una din aceste doua ...bine este adevarat ca am auzit si de Mucenici ,Mironosite dar cred ca sunt multe Ierarhii de care nu stiu iertare ...
Incearca sa depasesti momentul ...sa te ajute Maica Domnului !
__________________
"Iata, Eu va trimit pe voi ca pe niste oi in mijlocul lupilor;
fiti dar intelepti ca serpii si nevinovati ca porumbeii." - Matei 10:16

"Nadejdea mea este Tatal, Scaparea mea este Fiul, Acoperamântul meu este Sfântul Duh.
Treime Sfânta, slava Tie !" (Sfântul Ioanichie)
Reply With Quote
  #13  
Vechi 29.12.2010, 00:34:11
Legionarul Legionarul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.12.2010
Locație: GALATI, BUCURESTI
Religia: Ortodox
Mesaje: 40
Smile Nou

Eu port un inel pe deget, deci am acelasi pacat ca tine, daca iti pui cercel, este pacatul sulemenirilor! impodobirea cu bratari, purtarea de bijuterii scumpe, tunsori extravagante. Oricum piercing in spranceana e groaznic+ ca am vazut o gramda care au ramas cu cicatrici urate! mai degraba in ureche, desi nu vad motivul ptr care ti ai gauri urechea! Apoi vei vrea tatuaj, si asa mai departe....pacatuiesti si cresti in pacat cate putin si devi robul acestui pacat! Nu trebuie sa ne imbogatim mai mult trupeste decat sufleteste, trebuie sa avem grija de suflet. Important e sa fi curat si ingrijit! Stii tu foarte bine!
Reply With Quote
  #14  
Vechi 29.12.2010, 00:45:57
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MihaiMihai Vezi mesajul
Am si eu o mare intrebare. Vreau sa imi pun cerce in ureche si ma tot cert cu mama si cu mine insumi pentru ca se zice ca este pacat.
Am gasit pe net diferite raspunsuri dar tot nu am ajuns la concluzia ca este asa mare pacat, totusi simt ca este un pacat...daca ma intelegeti. Dar ma tot bantuie faptul ca este un pacat mic si ca am credinta in Dumnezeu si sunt multe alte reguli care incerc sa nu le incalc, astfel el va fi iertat...

Cum ma sfatuiti?
in afara de sfaturile primite, iti mai dau un punct de vedere. cel a lui Catalin Botezatu, ca suntem la capitolul moda.
a fost intrebat ce bijuterii poate sa poarte un barbat elegant. a zis ca singura "bijuterie" admisa este ceasul si dupa caz bricheta sau stiloul. sau un lantisor discret, doar daca are valoare simbolica mare pentru tine.
este alegerea ta pana la urma.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 29.12.2010, 01:12:57
radu_trandafir's Avatar
radu_trandafir radu_trandafir is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.05.2009
Locație: Suceava
Religia: Ortodox
Mesaje: 56
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MihaiMihai Vezi mesajul
Am si eu o mare intrebare. Vreau sa imi pun cerce in ureche si ma tot cert cu mama si cu mine insumi pentru ca se zice ca este pacat.
Am gasit pe net diferite raspunsuri dar tot nu am ajuns la concluzia ca este asa mare pacat, totusi simt ca este un pacat...daca ma intelegeti. Dar ma tot bantuie faptul ca este un pacat mic si ca am credinta in Dumnezeu si sunt multe alte reguli care incerc sa nu le incalc, astfel el va fi iertat...

Cum ma sfatuiti?
Pai, in caz ca nu stiai asta: "Nu știți că trupul vostru este templul Duhului Sfânt care locuiește în voi și pe care l-ați primit de la Dumnezeu și că nu sunteți ai voștri?", uite ca acuma ai aflat.
Daca stiai asta, uite ce mai zice Sf. Ap. Pavel: " De va strica cineva templul lui Dumnezeu, il va strica Dumnezeu pe el, pentru ca sfant este templul lui Dumnezeu, care sunteti voi."

Acuma, daca inca nu crezi ca e asa mare pacat sa gauresti "templul Duhului Sfant", e alta poveste. :)
__________________
"Adânc pe adânc cheamă în glasul căderilor apelor Tale."
Reply With Quote
  #16  
Vechi 29.12.2010, 01:29:37
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de radu_trandafir Vezi mesajul
Daca stiai asta, uite ce mai zice Sf. Ap. Pavel: " De va strica cineva templul lui Dumnezeu, il va strica Dumnezeu pe el, pentru ca sfant este templul lui Dumnezeu, care sunteti voi."

Acuma, daca inca nu crezi ca e asa mare pacat sa gauresti "templul Duhului Sfant", e alta poveste. :)
Pai ce facem cu fetitele nou nascute, care la botez primesc de la nasi in majoritatea cazurilor,cercelusi? Iar gaurile in urechiuse se fac de obicei la maternitate,inainte sa fie externate?Ele sunt din fasha condamnate la pacat?
Reply With Quote
  #17  
Vechi 29.12.2010, 01:32:41
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MihaiMihai Vezi mesajul
Am si eu o mare intrebare. Vreau sa imi pun cerce in ureche si ma tot cert cu mama si cu mine insumi pentru ca se zice ca este pacat.
Am gasit pe net diferite raspunsuri dar tot nu am ajuns la concluzia ca este asa mare pacat, totusi simt ca este un pacat...daca ma intelegeti. Dar ma tot bantuie faptul ca este un pacat mic si ca am credinta in Dumnezeu si sunt multe alte reguli care incerc sa nu le incalc, astfel el va fi iertat...

Cum ma sfatuiti?
Cred ca in primul rand ar trebui sa-ti raspunzi singur la intrebarea : "DE CE VREAU SA-MI PUN CERCEL IN URECHE"?
Si vezi care e problema ta...Trendul,fetele,complexele? Ajungand la problema, vei gasi singur raspunsul.Daca e pacat sau nu, asta e abia urmatoarea discutie.:-)
Reply With Quote
  #18  
Vechi 29.12.2010, 01:48:41
radu_trandafir's Avatar
radu_trandafir radu_trandafir is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.05.2009
Locație: Suceava
Religia: Ortodox
Mesaje: 56
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Pai ce facem cu fetitele nou nascute, care la botez primesc de la nasi in majoritatea cazurilor,cercelusi? Iar gaurile in urechiuse se fac de obicei la maternitate,inainte sa fie externate?Ele sunt din fasha condamnate la pacat?
Cred ca stii singura raspunsul. :)
Si-au facut fetitele singure gauri in urechiuse de buna voie? Au stat ele (micutele) cu acul in mana? Daca nu ele, atunci sa dea socoteala cine le-a facut.
__________________
"Adânc pe adânc cheamă în glasul căderilor apelor Tale."
Reply With Quote
  #19  
Vechi 29.12.2010, 02:52:17
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MihaiMihai Vezi mesajul
Am si eu o mare intrebare. Vreau sa imi pun cerce in ureche si ma tot cert cu mama si cu mine insumi pentru ca se zice ca este pacat.
Am gasit pe net diferite raspunsuri dar tot nu am ajuns la concluzia ca este asa mare pacat, totusi simt ca este un pacat...daca ma intelegeti. Dar ma tot bantuie faptul ca este un pacat mic si ca am credinta in Dumnezeu si sunt multe alte reguli care incerc sa nu le incalc, astfel el va fi iertat...

Cum ma sfatuiti?
Mihai, a purta cercel în ureche nu este materie păcătoasă. Altfel spus, cel care își pune un cercel în ureche nu pierde raiul prin însuși acest lucru. Deci, portul unui cercel nu este păcat în felul în care furtul este păcat, sau curvia este păcat ori sacrilegiul este păcat. Acestea sunt materii intrinseci rele.
Pe de altă parte, acțiunile (sau omisiunile) oamenilor nu se clasifică numai în păcate și fapte bune. Mai sunt erorile. Specia lor cea mai comună e dată de erori împotriva virtuții prudenței. Fără a fi propriu-zis păcate, ele pot predispune la aceasta, pot favoriza păcat la alții sau la noi înșine, pot aduce scandal, contribuind la răspândirea răului în lume. Ele pot avea în spate o intenție mai puțin lăudabilă, așa cum este mândria sau dorința de a ieși în evidență prin altceva decât prin practicarea virtuților creștine. Suntem datori să ne șlefuim sufletul, așa cum bijutierul șlefuiește diamante, îndepărtând cu grijă orice imperfecțiune, orice impuritate. Fiindcă nu există niciun diamant care să aibă valoarea sufletului nostru. În tot ce facem, în fiecare ceas, modelul nostru trebuie să fie în primul rând Cristos, și în al doilea rând sfinții bineplăcuți Lui.
Având în vedere aceste observații pregătitoare, te-aș ruga, de astă dată eu pe tine, să îmi răspunzi la următoarele întrebări:
-oare dacă port de mâine fustă în loc de pantaloni comit păcat ?
-dar dacă îmi vopsesc picioarele în roșu, fac un păcat ?
-aș putea să vorbesc cu un tinichigiu iscusit, care, plătindu-l bine, ar putea modifica mașina mea Toyota Yaris de culoare șobolaniu închis, făcând-o să aibă partea din față ascuțită, să semene cu un morcov galben-roșcat, iar partea din spate unde e portbagajul ar putea să o facă asemănătoare părții verzi a unui morcov, încât rezultatul final ar fi un automobil-morcov-pe patru roți. Oare ar fi păcat să fac asta ?

Eu cred că ești foarte tânăr și, dorind să ieși din ceea ce crezi că este o înregimentare, intri în una și mai mare: spiritul de turmă al găștii. Fiindcă așa sunt oamenii și așa e vârsta. Se poate să cadă vreo doi pe spate și să spună "mamă, ce cercel beton și-a tras ăsta" (în vreme ce nimeni nu spune: "mamă, ce rugăciuni mișto bagă ăsta!"). Oare simpatia lor vrei să o câștigi ? Și asta crezi că e metoda cea mai bună ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #20  
Vechi 29.12.2010, 20:42:33
caminaris's Avatar
caminaris caminaris is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.07.2009
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 217
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru caminaris
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MihaiMihai Vezi mesajul
Am si eu o mare intrebare. Vreau sa imi pun cerce in ureche si ma tot cert cu mama si cu mine insumi pentru ca se zice ca este pacat.
Am gasit pe net diferite raspunsuri dar tot nu am ajuns la concluzia ca este asa mare pacat, totusi simt ca este un pacat...daca ma intelegeti. Dar ma tot bantuie faptul ca este un pacat mic si ca am credinta in Dumnezeu si sunt multe alte reguli care incerc sa nu le incalc, astfel el va fi iertat...

Cum ma sfatuiti?
E pacat, dar, tizule, tu vrei sa-ti pui cercel ca sa iesi in evidenta
Am o idee mai buna
lasa-ti barba
impusti 2 iepuri deodata
1. iesi in evidenta mai ceva decat cu cercelu
ca cercei au toti, barba pun pariu - nici-unul
2. nici nu faci pacat

P.S. daca inca nu-ti creste barba e semn ca tre sa mai astepti cu cercelu
__________________
Doamne ajuta!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Lume de barbati, pentru barbati sophia Generalitati 36 27.01.2012 12:50:55
Nasii de cununie pot fi doi barbati? pitulicea Nunta 8 05.09.2010 14:08:31
Barbati se pricem la magie mehiel Vrajitoria 6 21.10.2008 12:43:11