Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Umanitare
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 17.06.2007, 17:01:40
THOT.ME THOT.ME is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2007
Mesaje: 9
Implicit

Singura interventie posibila in aceste situatii este neinterventia.Nu se poate pune problema unei comunicari cu un astfel de om , atat timp cat in comunicare nu esista un receptor obiectiv , care sa nu interpreteze ceea ce i se spune intr-un mod foarte personal , simbolistic.Psihiatria este cea mai sigura cale de a i se spala "chimic" creierul si de a ucide un spirit viu-acum este viu, dar un viu ciudat.In urma unui tratament psihiatric ar putea , fie sa devina o leguma, fie sa se sinucida.
Si, inca ceva: nu cauta sfaturi pe forumuri crestine, sau gnostice...sau ... sau....
Raspunsurile sunt in tine insati!
Reply With Quote
  #32  
Vechi 19.06.2007, 19:14:55
petrurar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

s-ar putea sa fie pe linga subiect, desi nu cred...
Rugaciunea facuta cu Dragoste poate ajuta pe oricine, crede-ma.
Nicole_Agenna: CITESTE TU PENTRU EL tot canonul pe care il primeste de la duhovnic.Crede-ma, rugaciunea ta, daca este facuta cu dragoste il poate ajuta cu adevarat.
Rugaciunea facuta din dragoste este mintuitoare, atit pebtru cel ce o face, cit si pentru cel pentru care este facuta.
DAR, poti TU sa-ti iei aceasta sarcina, poate prea grea?
Reply With Quote
  #33  
Vechi 23.06.2007, 13:54:30
agennnauss agennnauss is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2007
Mesaje: 2
Implicit

Asa este : iubirea este cea mai mare arma (si armura) pe care cu totii ar trebui sa invatam sa o manuim.Sigur ca ma rog pentru el. Am vazut minuni petrecandu-se sub ochii mei, nu pot fi ignoranta. Cred ca si eu am o lectie de viata de invatat din toata aceasta intamplare.Prietenul meu este acum intr-o manastire sub indrumarea unui duhovnic...Am incredere ca e pe o cale mantuitoare .
Multumesc mult pentru gandurile voastre bune.
Credinta si dragostea sa va umple inimile!
Reply With Quote
  #34  
Vechi 25.06.2007, 15:59:30
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

ma intreb cum ar fi ajutat parintele Papacioc o astfel de persoana cu traume shi iresponsabilitatzi intelectuale... Chiar asha ce mai face parintele shi unde ii este cutia poshtala unde i se pot scrie scrisori... ca se pare ca a fost grav bolnav [http://www.crestinortodox.ro/forumactive/index.php?&act=pl&t=518]... sper sa fi trecut cu bine peste... ash fi vrut sa-i scriu cateva randuri intr-o problema, sa-l rog sa ma ajute la ceva...
Reply With Quote
  #35  
Vechi 18.07.2007, 12:00:12
dan73 dan73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 220
Implicit

As vrea sa stiu ce s-a mai intamplat cu persoana in cauza. De vreme ce patimile, bolile nu au fost create la inceput impreuna cu firea oamenilor, caci altfel ar intra in definitia firii, consider ca persoanele se pot vindeca. A ajuns sa primeasca vindecare?
Reply With Quote
  #36  
Vechi 29.07.2007, 14:36:27
vsm vsm is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2006
Locație: Tara Maicii Domnului
Religia: Ortodox
Mesaje: 117
Implicit

Tatal nostru ne iubeste pe toti; sa ne rugam, fiecare, pentru toate sufletele cu probleme, pentru toti cei pe cae ii ataca cel ra (si noi intram in aceasta categorie, nu?) si sa facem aceasta din toata inima!

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #37  
Vechi 29.07.2007, 18:43:08
C-tin C-tin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.07.2007
Mesaje: 640
Implicit

Nicole, care e numele de botez al prietenului tau?
In rest fii linistita ca o sa fie bine
Cu dragoste,
Constantin
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
am nevoie de sprijin moral si spiritual...... patricia2006 Generalitati 12 08.09.2012 19:02:08