Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Spiritualitatea ortodoxa
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 11.12.2011, 22:57:22
sunsray
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Sexualitatea in Credinta Crestina

Stiu ca acest subiect s-a mai disputat, in topic-uri ca "Prezervativul , pacat sau nu..." , si altele.
Pe mine ma intereseaza clar urmatorul lucru (si ar fi bine sa imi spuna asta cineva care a studiat teologia , sau cunoaste clar , simplu si sigur argumentele , pozitia si invatatura Bisericii Ortodoxe in aceasta privinta.
Mai exact:

Este permis actul sexual (este vorba de sotii cununati ) in afara intentiei de a aduce pe lume un copil? Care este invatatura(eventual corelata cu scrierile din cartile Bibliei) care expune recomandarile si pozitia ei (a bisericii) in legatura cu tema asta.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 12.12.2011, 10:47:28
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sunsray Vezi mesajul
Stiu ca acest subiect s-a mai disputat, in topic-uri ca "Prezervativul , pacat sau nu..." , si altele.
Pe mine ma intereseaza clar urmatorul lucru (si ar fi bine sa imi spuna asta cineva care a studiat teologia , sau cunoaste clar , simplu si sigur argumentele , pozitia si invatatura Bisericii Ortodoxe in aceasta privinta.
Mai exact:

Este permis actul sexual (este vorba de sotii cununati ) in afara intentiei de a aduce pe lume un copil? Care este invatatura(eventual corelata cu scrierile din cartile Bibliei) care expune recomandarile si pozitia ei (a bisericii) in legatura cu tema asta.
Nu este permis. Biserica invata clar ca unul din scopurile casatoriei e nastere de prunci.
Apostolu Pavel invata ca femeia se mantuie prin nastere de prunci.
A diseca taina nuntii de nasterea de prunci este un lucru grav. E in primul rand o dovada de egoism, perechea cautand doar placerile personale. In al doilea rand e o impotrivire a voii lui Dumnezeu, care spune"cresteti si va inmultiti" aratand, in acest fel care este modul prin care se va mantui femeia"si ea se va mantui prin nastere de fii".
Urmarile pe termen lung sunt grave: egoismul initial se va amplifica si se va rasfrange asupra amandurora, manifestandu-se prin certuri, nemultumiri, uneori chiar si divort.
Femeia care refuza sa dea nastere pruncilor devine o ursuza, o morocanoasa o vesnic nemultumita si imbufnata. E firesc deoarece sufletul ei nu si-a aflat odihna, nu s-a bucurat de cea mai mare bucurie daruita de Dumnezeu femeii: aceea de a fi mama.
Biserica ortodoxa prin intreaga ei invatatura se manifesta impotriva celor care de buna voie hotarasc sa nu aiba copii, bucurandu-se in schimb de placere.
Asta ca sa nu mai vorbim de faptul ca majoritatea metodelor contraceptive sunt de fapt abortive(asta se traduce, nu numai ca nu vrei copii, dar ii mai si omori).
Nici un om cu capul pe umeri, fie el: ortodox, catolic, neoprotestant nu iti va spune ca e bine asa ceva
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 12.12.2011, 10:58:29
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Toate metodele contraceptive sunt impotriva Legilor lui Dumnezeu. Uite aici cateva citate care ar putea sa te lamureasca:

• Numai atât e nunta binecuvântată de Biserică, cât e spre naștere de prunci, cât e comuniunea de iubire dintre părinți și copiii care vor veni – restul e numai desfrânare.
• Când este evitată concepția copilului, este nepermisă și rusionoasa chiar împreunarea cu soția legitimă” – Sf. Augustin.
• Buna Vestire ar trebui să însemne o ridicare reală, nu numai doctrinară, a casătoriei la rangul de Taină și deci cu roade capabile de Taină.
• Căsătoria e o taină dintre cele 7, tocmai ca să nu îngăduie într-însa atâta șerpărie de fărădelegi, încât în zilele noastre trebuie să strigăm amarnic: Ridicați căsătoria din desfrânare măcar la rânduiala dobitoacelor!
• Domnul Hristos a mers la nunta din Cana ca să amintească oamenilor obârștia lor divină, ridicând nunta la valoarea și harul de Taină a Bisericii. Când însă oamenii nesocotesc această obârștie și degradează nunta, nepăzind hotarele legii, ei devin numai trup (Facerea 6,3) și se fac fiii pierzării (Isaia 1,4), fiii diavolului (Ioan 8,44), care-L răstignesc pe Hristos.
• Oare venirea lui Iisus la nunta din Cana să nu aibă și un înteles mai adânc? Oare să nu îsemneze ceva mai mult faptul că la nuntă face prima dovadă a dumnezeirii Sale? Oare nu trebuie de aici înainte socotit și Dumnezeu ca prezent la nuntă? Oare Dumnezeu nu are nici un cuvânt în biologie? Nici un lucru ? Nici un sens? Nici o conducere? A dat legile și a părăsit lumea? Sau legile îl exclud pe Dumnezeu? De ce a ridicat căsătoria la rangul de Taină între cele șapte, iar Bisericii i-a dat în grijă – deci în răspundere și în drept – de a urmări cu luare aminte roadele tainei, acești muguri ai vieții, copiii? Nu oare de aceea ca ei să fie fiii Săi, întregi la minte și la trup, și nu dimpotrivă, puii fărădelegii?”
• “Dumnezeu a sădit în firea omului câteva legi fundamenale numite instincte, cum sunt instinctul conservării vieții și instinctul de perpetuare a vieții. Pe acestea le avem comune cu toată seria viețuitoarelor care, însă, le au ca norme fixe de viață.
Numai omul poate interveni, cu libertatea voinței și cu funcția conștiinței, să modifice natura acestor norme fixe, în două sensuri opuse: 1- înspre dereglarea lor devenind patimi; 2 – înspre convertirea și sublimarea lor prin virtute, înspre eliberarea de tirania lor prin nevoință și lupta metodică. Deci, un instinct sădit ca lege de existență a firii devine patimă prin libera voință a omului. Numai omul vrea să despartă rostul instinctului de plăcerea ce-l însoțește, alegându-și plăcerea și refuzându-i rostul.
• Tot rostul și configurația femeii e maternitatea. Chiar și mântuirea ei e condiționată de nașterea de fii – dacă stăruie cu deplină înțelepciune în credință, în iubire și sfințenie”.


sursa "Tinerii, Familia și Copiii născuți în lanțuri - Parintele Arsenie Boca

Last edited by ovidiu b.; 12.12.2011 at 11:00:53.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 12.12.2011, 13:30:44
sunsray
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit ok

Multumesc . Sa ne ajute Domnul , si , daca ne dorim, cu harul lui Vom trai asa (in acord cu ordinea si Intelepciunea divina
Reply With Quote
  #5  
Vechi 12.12.2011, 15:00:20
valentin.viliga's Avatar
valentin.viliga valentin.viliga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2008
Locație: arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 467
Implicit

Actul sexual intre soti este permis si in afara dorintei de a avea copii, mai mult sfantul apostol Pavel recomanda casatoria pentru prevenirea desfranarii, nici un canon nu interzice actual sexual daca nu doresti sa ai copii, inclusiv infranarea de la actul sexual, in cuplu, este lasata la latitudinea sotilor, facandu-se doar recomandari(vezi Canonul 3 al Sf. Dionisie al Alexandriei si 5 si 13 ale Sf. Timotei al Alexandriei), doar Sf. Ioan Postitorul in canonul 28 spune ca este oprit actul sexual in perioada menstruatiei.
__________________
valentin_top_bizant
Reply With Quote
  #6  
Vechi 12.12.2011, 17:21:29
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sunsray Vezi mesajul
Este permis actul sexual (este vorba de sotii cununati ) in afara intentiei de a aduce pe lume un copil? Care este invatatura(eventual corelata cu scrierile din cartile Bibliei) care expune recomandarile si pozitia ei (a bisericii) in legatura cu tema asta.
Cred ca unele dintre raspunsurle de pana acum par adevarate provocari. Inainte de a ne sustine TEORIA cu citate si argumente, poate s-ar cadea sa privim in interiorul nostru ca sa vedem daca suntem capabili macar de o mica parte din ceea ce sustinem cu atata tarie. Nu argumentez starea de pacatosenie si Dumnezeu stie bine pe fiecare-n parte cat de mult se straduieste sa "faca voia Lui" . Dar ca sa sustii ca nunta si casatoria iti ingaduie actul sexual doar atat cat sa desavarsesti actul creatiei, mie unul mi se pare o fatarnicie pe care o sesizeaza si cel mai putin induhovnicit.

3. Și s-au apropiat de El fariseii, ispitindu-L și zicând: Se cuvine, oare, omului să-și lase femeia sa, pentru orice pricină?
4. Răspunzând, El a zis: N-ați citit că Cel ce i-a făcut de la început i-a făcut bărbat și femeie?
5. Și a zis: Pentru aceea va lăsa omul pe tatăl său și pe mama sa și se va lipi de femeia sa și vor fi amândoi un trup.
6. Așa încât nu mai sunt doi, ci un trup. Deci, ce a împreunat Dumnezeu omul să nu despartă.
7. Ei I-au zis Lui: Pentru ce, dar, Moise a poruncit să-i dea carte de despărțire și să o lase?
8. El le-a zis: Pentru învârtoșarea inimii voastre, v-a dat voie Moise să lăsați pe femeile voastre, dar din început nu a fost așa.
9. Iar Eu zic vouă că oricine va lăsa pe femeia sa, în afară de pricină de desfrânare, și se va însura cu alta, săvârșește adulter; și cine s-a însurat cu cea lăsată săvârșește adulter.
10. Ucenicii I-au zis: Dacă astfel este pricina omului cu femeia, nu este de folos să se însoare.
11. Iar El le-a zis: Nu toți pricep cuvântul acesta, ci aceia cărora le este dat.
12. Că sunt fameni care s-au născut așa din pântecele mamei lor; sunt fameni pe care oamenii i-au făcut fameni, și sunt fameni care s-au făcut fameni pe ei înșiși, pentru împărăția cerurilor. Cine poate înțelege să înțeleagă.
(...)
25. Auzind, ucenicii s-au uimit foarte, zicând: Dar cine poate să se mântuiască?
26. Dar Iisus, privind la ei, le-a zis: La oameni aceasta e cu neputință, la Dumnezeu însă toate sunt cu putință.
27. Atunci Petru, răspunzând, I-a zis: Iată noi am lăsat toate și Ți-am urmat Ție. Cu noi oare ce va fi?
28. Iar Iisus le-a zis: Adevărat zic vouă că voi cei ce Mi-ați urmat Mie, la înnoirea lumii, când Fiul Omului va ședea pe tronul slavei Sale, veți ședea și voi pe douăsprezece tronuri, judecând cele douăsprezece seminții ale lui Israel.
29. Și oricine a lăsat case sau frați, sau surori, sau tată, sau mamă, sau femeie, sau copii, sau țarine, pentru numele Meu, înmulțit va lua înapoi și va moșteni viața veșnică.
30. Și mulți dintâi vor fi pe urmă, și cei de pe urmă vor fi întâi.
(Matei/ cap. 19)

Ca sa locuiesti barbat si femeie sub acelasi acoperis, sa imparti acelasi asternut si sa NU te impreunezi decat pentru cand vrei tu sa mai ai copii (cunoscand riscul, iti asumi si responsabilitatea) cred ca este specific doar acelora care sunt cu totul desavarsiti, iar aceasta notiune este un nonsens, fiindca nu exista om fara de pacat. Cel care doreste sa-I urmaze Mantuitorului, renunta la tot si sta departe de orice ispita, nu se-aseaza in pat alaturi de ea. Chiar si-asa, au fost ostenitori ai pustiului care n-au putut rezista unor ganduri, si-au cazut in desfranare. Deci, argumentele de mai sus mi se par aberante atat timp cat noi insine NU putem fi in masura sa le pazim nici macar teoretic.
Dar oare aceasta e problema mantuirii? Ni se pare cumva ca le-am rezolvat pe toate celelalte? Eu stiu ca duhovnicul ne indruma cu rabdare, iar daca noi primim cu smerenie sfaturile si canoanele ce ni se dau, este exact ce vrea Dumnezeu de la noi. Obsesiile astea ale noastre, ne pot sminti, si ne pot indeparta si de adevarata credinta. Toate ne-au fost date sa ne bucuram de ele, dar cu masura si dupa anumite oranduieli. (Pacatul poate veni sub orice forma si prin altfel de pofte sau incercari) Oricum ar fi, nu le putem tine pe toate si tocmai in asta consta si starea de pacatosenie care ar trebui sa ne stapaneasca. Oricat ne-am spovedi de des, in adancul firii noastre inca raman o puzderie de alte "nimicuri" care ne face nevrednici, dar noi in mandria noastra chiar credem ca facem totul dupa voia lui Dumnezeu...
Reply With Quote
  #7  
Vechi 12.12.2011, 17:37:30
Isihast Isihast is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 9
Implicit

Actul sexual din cadrul Tainei Sfintei Cununii este pe de o parte si exprimarea dragostei dintre parteneri pentru ca ei sa devina un trup si (de asemenea) un suflet, iar pe de alta parte, si dorinta (fireasca) de a avea copii pentru ca dragostea sa se extinda cat mai mult. Cu alte cuvinte sexul nu este randuit de Dumnezeu doar pentru a procrea. Si iarasi, sexul fara dorinta de a procrea nu este nici el binecuvantat.

Lucrurile acestea trebuie discutate amplu cu parintele duhovnic. Trebuie respectate toate posturile si randuielile ascetice, pentru ca scopul principal in aceasta viata este Mantuirea, in cazul de fata, a cuplului (care se mantuiesc impreuna iubindu-se si ajutandu-se reciproc si crescand copii atunci cand sau daca acest lucru devine posibil).

Last edited by Isihast; 12.12.2011 at 17:41:03.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 12.12.2011, 17:40:11
sunsray
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit ....

Citat:
În prealabil postat de valentin.viliga Vezi mesajul
Actul sexual intre soti este permis si in afara dorintei de a avea copii, mai mult sfantul apostol Pavel recomanda casatoria pentru prevenirea desfranarii, nici un canon nu interzice actual sexual daca nu doresti sa ai copii, inclusiv infranarea de la actul sexual, in cuplu, este lasata la latitudinea sotilor, facandu-se doar recomandari(vezi Canonul 3 al Sf. Dionisie al Alexandriei si 5 si 13 ale Sf. Timotei al Alexandriei), doar Sf. Ioan Postitorul in canonul 28 spune ca este oprit actul sexual in perioada menstruatiei.
Deci sa inteleg ca Biserica Ortodoxa, nu are o pozitie , hotarare ,clara formulata cu privire la acest domeniu ?
Reply With Quote
  #9  
Vechi 12.12.2011, 17:46:31
Isihast Isihast is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 9
Implicit Iertare ca intervin

Citat:
În prealabil postat de sunsray Vezi mesajul
Deci sa inteleg ca Biserica Ortodoxa, nu are o pozitie , hotarare ,clara formulata cu privire la acest domeniu ?
Din cate stiu Biserica Ortodoxa nu a dogmatizat aceste lucruri precum a facut cea Romano Catolica . Dar insasi toate poruncile si randuielile ascetice ale Bisericii Ortodoxe delimiteaza sexul si determina ce este sau poate fi acesta.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 12.12.2011, 17:50:16
Isihast Isihast is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 9
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sunsray Vezi mesajul
Deci sa inteleg ca Biserica Ortodoxa, nu are o pozitie , hotarare ,clara formulata cu privire la acest domeniu ?
Cert este ca sexul nu este binecuvantat atunci cand nu se doreste a avea copii. Exista cazul cand un cuplu nu poate avea copii (sterpi), dar acestia continua in continuare sa spere ca Dumnezeu le va darui copii.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Bucuria crestina NECTARIE Generalitati 8 06.01.2011 18:54:50
Iubirea crestina Rodica50 Intrebari utilizatori 0 03.12.2010 21:12:14
Credinta crestina si musulmanii ana macovei Intrebari utilizatori 4 07.09.2010 00:21:26
eu crestina el musulman Carine Generalitati 60 03.08.2010 22:06:28
HOMO-sexualitatea si bolile contagioase cozia Homosexualitatea 31 15.05.2007 20:40:05