Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #111  
Vechi 18.06.2012, 20:58:54
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Smile

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
Cristi, ce-i cu tine? parcă ziceai că nu-mi mai vorbești decât la Poarta Raiului ! Să nu-mi spui c-am și ajuns acolo!
Citat : "Să dea Domnul sa fim un pic mai buni la praznicul Sfinților! "
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #112  
Vechi 18.06.2012, 21:08:27
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit O povestioara . . .

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
Cristi, ce-i cu tine? parcă ziceai că nu-mi mai vorbești decât la Poarta Raiului ! Să nu-mi spui c-am și ajuns acolo!
In noaptea asta am vorbit cu prima speranta ucisa. Era coada la poarta raiului pantru intervievarea aceleia ce moara ultima in general.
Am avut exclusivitate,deoarece speranta moarta a fost impresionata ca in loc sa o intreb ca toti ceilalti despre criminalul sau, am intrebat-o despre soarta celorlate sperante.
A fost un interviu extrem de trist,a fost ca o disvutie cu un om fara sperante.
Eu : – Banuiesti motivul pentru care ai fost omorata?
Speranta : – Nu-l banuiesc, il cunosc cu certitudine.Am fost ucisa pentru ca oamenii nu mai au rabdare si nu mai cred in mine,asa ca ma abandoaneaza, iar eu fara ei mor.
E: – Inteleg ca nu a fost vorba de o crima ci de moartea ta naturala in absenta cuiva…
S: – E tot o crima, sa nu crezi ca poate fi mai bine, dar voi oamenii nu ati inteles aste.Nu noi murim,ci moare ptuin din voi cu fiecare speranta ucisa.
E: – Asadar, ciriminalul tau trebuie compatimit, nu acuzat!
S: – In mod clar are nevoie de ajutor, mai are prea putine sperante si acelea sunt deja bolnave, nu o mai duce mult saracul.Dar nu numai el e asa, el e doar primul care a renuntat la o speranta mare, de care voi ati auzit.Si tu ai ucis sperante, ai ucis cate o sora de-a mea de cate ori ti-ai abandonat un vis.
E: – Sa inteleg ca sunt si eu o criminala? Ca voi muri curand?
S: – Nu e chiar asa.Tu spre deosebire de cel caruia ii apartineam, dai nastere altor sperante in locul celor ucise si totusi tu si semenii tai nu asteptati suficient si nu credeti destul cat sa ne mentineti in viata!
E: – Si atunci ce se va intampla cu sperantele, daca noi nu va tinem in viata?
S: – E ultima intrebare la care iti voi raspunde, si o fac caci poate mai reusesti sa salvezi ceva: Sperantele planuiesc o sinucidere in grup!
S-a sfarsit discutia noastra mai trist decat a inceput, dar eu stiu ce voi cei ce cititi puteti salva ceva…va rog…nu lasati sperantele sa isi duca planul la bun sfarsit…VISATI, CREDETI, IUBITI SI SPERATI!!!
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #113  
Vechi 19.06.2012, 01:11:14
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Citat : "Să dea Domnul sa fim un pic mai buni la praznicul Sfinților! "

Ma bucur ca v-ati impacat, slava Domnului! Cu rabdarea se rezolva toate...
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #114  
Vechi 29.06.2012, 03:46:13
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Citat : "Să dea Domnul sa fim un pic mai buni la praznicul Sfinților! "
Si iata, cu ajutorul lui Dumnezeu, am ajuns si la acest praznic al Sfintilor Apostoli Petru si Pavel. Sa ne rugam Sfintilor Apostoli, ca unii ce au mare indrazneala inaintea lui Dumnezeu, sa ne daruiasca toate cele de folos pentru mantuirea noastra si astfel sa graim:

"Cei ce sunteti intre Apostoli, mai intai pe scaun sezatori si lumii invatatori, Stapanului tuturor rugati-va, pace lumii sa daruiasca si sufletelor noastre mare mila."

"...a vorbi dupa vrednicie despre Sfintii Apostoli Petru si Pavel, acesti mari stilpi ai Bisericii lui Hristos, este cu neputinta pentru noi pacatosii, deoarece numai Dumnezeu stie ostenelile, chinurile si nevointele pe care le-au depus ei la propovaduirea Sfintei Evanghelii, dupa inaltarea Domnului la cer." Parintele Ilie Cleopa
Reply With Quote
  #115  
Vechi 29.06.2012, 12:14:34
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Sfintii Petru si Pavel sunt ocrotitorii celor din penitenciare, a celor lipsiti de libertate. Citeam astazi ca termenul "penitenciar" se refera la pocainta pentru faptele rele savarsite. Daca acceptam acest sens, atunci penitenciarul devine locul de schimbare a modului de existenta.

Si noi prin pacate ajungem sclavi ai patimilor, deci, lipsiti de libertate. Asa ca in sens larg, Sfintii Petru si Pavel sunt ocrotitorii tuturor.
Reply With Quote
  #116  
Vechi 29.06.2012, 23:32:24
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Fratilor, azi am aflat un lucru minunat si vreau sa vi-l impartasesc si voua:

Cel mai vechi cuvant romanesc atestat in epigrafie este PETRE, care apare pe un vas de ceramica de la sfarsitul sec. X.

"Descoperirea artefactului se remarcă printr-o serie de coincidențe curioase. Se întâmpla la poalele cetății Capidava, din Dobrogea, pe malul Dunării, în 1967. Vasul a fost găsit de un localnic dintr-un sat alăturat, din Topalu, sătean pe nume Petre, obiectul ceramic fiind căzut din malul unei secțiuni arheologice de pe sectorul pe care lucra arheologul Petre Diaconu. Pe vas erau imprimate litere grecești, în lutul moale, înainte de ardere, iar singurul cuvânt întreg era... Petre!

Descrierea inscripțiilor face obiectul comentariilor în materialele însoțitoare ale expoziției. Cât despre numele PETRE, el poate fi interpretat în două maniere concurente. Majoritatea specialiștilor români au atras atenția că forma numelui este specifică numai limbii române, nu limbilor slave – bulgarei, de pildă, fiindcă la Dunărea de Jos exista o importantă populație bulgară –, dar nici limbii grecești; Petre ar fi, deci, semnătura olarului, dar și cea mai veche atestare epigrafică a limbii române! Există însă și o a doua ipoteză, care pleacă de la observația că „Petre” ar putea fi o formă de vocativ în limba greacă, deci o invocație. Cine altcineva putea fi invocat pe malul Dunării, decât apostolul Petru, cel care, înainte de a fi apostol al lui Iisus, a fost pescar?"

http://www.mnir.ro/ro/ExpozitiiTempo...ozitieTemp=125
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #117  
Vechi 12.06.2017, 05:40:13
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

POST BINECUVANTAT!!!
Roadele duhovnicești ale postului – gânduri la începutul Postului Sfinților Apostoli

"În zilele noastre mulți creștini nu dau postului importanța cuvenită, îl țin fără tragere de inimă sau nu îl țin deloc. Postul însă trebuie primit cu bucurie, nu cu frică și părere de rău, căci nu este înfricoșător pentru oameni, ci pentru diavoli, în cazul demonizaților, postul poate face mult, mai ales când este însoțit de sora sa bună, rugăciunea. De aceea Hristos ne spune: „Acest neam de demoni nu iese decât numai cu rugăciune și cu post.” (Matei 17,21)"

"Să conștientizăm, așadar, necesitatea postului celui ucigător de patimi și folositor pentru suflet, care va înviora duhul, va ușura trupul, va înăbuși păcatele și ne va îndemna voința spre culmi duhovnicești, spre nevoințe aducătoare de roade, spre foame și sete și dor de Iisus Hristos, Care a spus: „Eu sunt Pâinea vieții; cel ce vine la Mine nu va flămânzi și cel ce crede în Mine niciodată nu va înseta”

http://altarulcredintei.md/roadele-d...ilor-apostoli/
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #118  
Vechi 12.06.2017, 05:47:29
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

De luni, incepe Postul Sfintilor Apostoli Petru si Pavel

Postul Sfintilor Apostoli Petru si Pavel este cunoscut in popor sub denumirea de Postul Sampetrului. Este randuit de Biserica in cinstea celor doi apostoli si in amintirea obiceiului lor de a posti inainte de a intreprinde acte mai importante (Fapte 13,2 si 14,23). Postul Sfintilor Apostoli Petru si Pavel era numit in vechime Postul Cincizecimii, datorita darurilor Sfantului Duh, care s-au pogorat peste Sfintii Apostoli.

Citeste mai multe informatii despre Postul Sfintilor Apostoli Petru si Pavel

Sfantul Cuvios Onufrie a trait in jurul anilor 350-400, in pustiul Egiptului. S-a nascut ca rod al rugaciunilor parintilor sai. Dupa ce a primit botezul, a fost dus de tatal sau la o manastire, pentru a creste potrivit voii lui Dumnezeu. Mai tarziu, Sfantul Onufrie paraseste manastirea si merge in desert. Calauzit de un inger, ajunge la Ieremia, un batran sihastru. Acesta l-a invatat ce inseamna viata in singuratate. Dupa cateva zile, l-a condus la o pestera si i-a spus ca acela este locul in care trebuie sa se nevoiasca. Batranul a continuat sa-l viziteze o singura data pe an, pana cand a trecut la cele vesnice. De la moartea acestuia, Onufrie a ramas fara nicio prezenta omeneasca.

Timp de 70 de ani, a indurat arsita zilei, frigul noptii, luptandu-se neincetat cu demonii si cu neputintele firii. Dupa lupte amarnice purtate cu demonii tuturor ispitelor, si dupa ce inima lui s-a intarit desavarsit in dragostea pentru Dumnezeu, un inger al Domnului a inceput sa-i aduca paine pentru hrana lui. In afara de aceasta, prin marea purtare de grija a lui Dumnezeu, langa chilia lui a crescut un palmier care rodea curmale din belsug, si a inceput sa izvorasca si un fir bun de apa dulce, din care isi putea potoli setea. "Dar cu toate acestea", a zis Marele Onufrie, "eu cel mai mult ma hranesc si imi astampar setea cu cuvintele cele dulci ale lui Dumnezeu".

Dupa acesti ani, Cuviosul Pafnutie cel Mare merge calauzit de inger prin desert, vreme de patruzeci de zile fara hrana si ajunge la pestera Cuviosului Onufrie. Intrebat de Pafnutie cum s-a impartasit in tot acest timp petrecut in pustie, Cuviosul Onufrie a raspuns ca in fiecare duminica, un inger al Domnului aducea fiecarui pustnic Trupul si Sangele Domnului.

Au petrecut toata noaptea in rugaciune, iar in zorii zilei, batranul Onufrie i-a descoperit Sfantului Pafnutie ca Dumnezeu l-a calauzit pana la pestera sa, pentru a-i ingropa trupul, caci venise vremea sa treaca la cele vesnice. In pragul mortii sale i-a spus lui Pafnutie: "Lepadand toata grija lumeasca pentru a ne darui lui Dumnezeu, nu mai simtim nici foame, nici sete, nici vreo alta slabiciune. Si atunci cand unul dintre noi doreste cu nostalgie sa revada oamenii, ingerii il duc, prin mijlocirea vedeniei, in rai, unde se vede atat de patruns de lumina dumnezeiasca, incat uita de toate greutatile sale si se intoarce cu mult mai mare putere la asceza sa“.

Dupa aceste cuvinte, Cuviosul Onufrie s-a intins pe pamant si a murit. Mormantul sau a fost sapat de doi lei. Ingropand cu cinste trupul Sfantului Onufrie, Avva Pafnutie s-a intors la Manastirea lui si le-a descoperit si celorlalti frati, viata minunata a acestui mare sfant.

Pentru ca si-a petrecut aproape intreaga viata in pustiul Egiptului, a ramas in istora Bisericii drept pilda a sihastrilor.

Troparul Sfantului Onufrie cel Mare

Cu curgerile lacrimilor tale ai lucrat pustiul cel neroditor si cu suspinurile cele dintru adanc ai facut ostenelile tale insutit roditoare; si te-ai facut luminator lumii, stralucind lumii prin minuni, Cuvioase Ioane, Parintele nostru. Roaga-te lui Hristos Dumnezeu, sa mantuiasca sufletele noastre.

http://www.crestinortodox.ro/calenda...re-119708.html
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Postul Sfintilor Apostoli mirelat Sfintii Apostoli Petru si Pavel 35 14.06.2015 19:33:52
Iertarea lui Petru si repunerea lui intre apostoli Ana-Maria N Sfintii Apostoli Petru si Pavel 5 22.05.2012 13:13:02
La Multi Ani PETRU si PAVEL Melissa Generalitati 11 29.06.2011 22:23:27
Imbratisarea Sfintilor Apostoli Petru si Pavel vesalonmaricica Intrebari utilizatori 2 31.05.2010 11:56:09
Lansare de Micromonografie a Bisericii " Sfintii Apostoli Petru si Pavel din Chichis cristiboss56 Resurse ortodoxe on-line 0 29.05.2010 16:29:29