Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 08.10.2017, 18:40:58
dumitrucelmare2000 dumitrucelmare2000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 101
Implicit un ajutor mai neobisnuit

Poate ca nu ar fi trebuit sa scriu acest mesaj aici dar m-am gandit ca aici se poate gasi un suflet care are pe Dumnezeu si care are nevoie de un suflet bun.
Este vorba despre fratele meu care are 30 de ani, care a fost casatorit 6 ani si care are o fetita de 6 ani.
Povestea lui si a sotiei lui incepe in Iasi. Nustiu daca a fost dragoste la prima vedere sau cum spun unii ,, a fost dragoste oarba,,. Pareau o familie fericita si au impreuna o minunatie de fetita. La un moment dat din cauza problemelor financiare el a fost nevoit sa plece la munca in Anglia si castiga destul de bine. Cu toate ca ceilalti colegi ai lui vin acasa doar de Pasti, de Craciun si in concediu de vara el a venit ori de cate ori sotia lui l-a chemat ca are nevoie sa-i fie alaturi.
Ruptura s-a produs anu trecut, sotia lui a plecat in Italia si nu a vrut sa mai stie nici de el si nici de fetita. Am inteles ca acolo si-a gasit pe altcineva si are si un alt copil cu persoana respectiva.
De un an si ceva a incercat sa-si ia o chirie si sa aibe grija de fetita dar e foarte greu ca dintr-un salariu din Romania sa platesti chirie si ai grija si de copil.
Am vorbit cu el, e foarte demoralizat si stiu ca singura solutie ar fi sa-si gaseasca o partenera de viata care sa accepte sa se vada doar in sarbatorile de iarna, de Pasti si in concediu din vara. Daca cunoasteti o femeie care ar vrea sa incerce sa se intalneasca cu el v-as ruga sa-mi scrieti in privat.
Mentionez ca nu este un barbat urat si are un suflet bun.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 08.10.2017, 18:53:17
Bucuriepedrum's Avatar
Bucuriepedrum Bucuriepedrum is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.08.2017
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 455
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dumitrucelmare2000 Vezi mesajul
si stiu ca singura solutie ar fi sa-si gaseasca o partenera de viata
Acum, întrebarea care se pune în mod logic este: E și el la fel de sigur că asta e soluția? :) Își dorește așa ceva sau doar ai sărit să-l ajuți crezând (posibil în mod eronat) cu de la tine putere că așa ceva îi trebuie?
__________________
"Mergeți și propovăduiți Evanghelia. Dacă va fi nevoie, folosiți și cuvintele."
Reply With Quote
  #3  
Vechi 08.10.2017, 19:00:47
dumitrucelmare2000 dumitrucelmare2000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 101
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bucuriepedrum Vezi mesajul
Acum, întrebarea care se pune în mod logic este: E și el la fel de sigur că asta e soluția? :) Își dorește așa ceva sau doar ai sărit să-l ajuți crezând (posibil în mod eronat) cu de la tine putere că așa ceva îi trebuie?
Am discutat cu el foarte mult si stiu ca asta isi doreste. Are nevoie de cineva care sa-l faca s-o uite pe fosta. El inca nu a reusit sa se se detaseze de trecut si inca se mai gandeste la ea. Ma gandesc ca se poate gasi cineva care se afla intr-o situatie asemanatoare.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 08.10.2017, 19:07:11
Bucuriepedrum's Avatar
Bucuriepedrum Bucuriepedrum is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.08.2017
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 455
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dumitrucelmare2000 Vezi mesajul
Am discutat cu el foarte mult si stiu ca asta isi doreste. Are nevoie de cineva care sa-l faca s-o uite pe fosta. El inca nu a reusit sa se se detaseze de trecut si inca se mai gandeste la ea. Ma gandesc ca se poate gasi cineva care se afla intr-o situatie asemanatoare.
Nț, nu e bine. Nu pleci la drum cu un asemenea bagaj (și aici nu vorbesc de copil). Dacă el nu a reușit să se vindece și să uite, mă îndoiesc serios că o nouă relație l-ar ajuta la ceva. Vrea o femeie sau un pansament? Nu știi cât de vehement reacționează femeile în atari situații, când își dau seama că sunt folosite ca substitut (în cazul de față, ca instrument de uitare/trecere mai departe).
Eu înțeleg că vrei să îl ajuți, dar nu e corect să îi ceri asta unui alt om. Nu știu care femeie ar accepta o asemenea postură, pe cuvânt.
__________________
"Mergeți și propovăduiți Evanghelia. Dacă va fi nevoie, folosiți și cuvintele."
Reply With Quote
  #5  
Vechi 08.10.2017, 19:11:59
Bucuriepedrum's Avatar
Bucuriepedrum Bucuriepedrum is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.08.2017
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 455
Implicit

În altă ordine de idei, ce înseamnă "femeie doar de sărbători"? :)) Un soi de concubină care să frece și spele podele, să gădească cozonaci și să mai facă și pe curtezana când termină cu robotitul? E mai ieftin să plătești pe cineva, Doamne, iartă-mă! Nu vorbesc de prostituție, ci a tocmi o vecină care să te ajute la treburile casnice.
__________________
"Mergeți și propovăduiți Evanghelia. Dacă va fi nevoie, folosiți și cuvintele."
Reply With Quote
  #6  
Vechi 08.10.2017, 19:18:00
dumitrucelmare2000 dumitrucelmare2000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 101
Implicit

Nu va suparati pe mine dar intr-o relatie situatia aceasta poate fi schimbata. Si nu se intampla decat daca cei doi sunt deacord. Pe de alta parte sora mea si-a crescut cei doi baieti in aceasta situatie, sotul ei fiind plecat si amandoi sunt olimpici. Sunt sute de familii in Romania in aceasta situatie in care unul este plecat si celalalt este in tara si are grija de copii.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 08.10.2017, 19:20:56
Bucuriepedrum's Avatar
Bucuriepedrum Bucuriepedrum is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.08.2017
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 455
Implicit

Nu se supără nimeni, doar că vorbim limbi diferite. :) Eu spuneam cu totul altceva decât mi s-a răspuns.
__________________
"Mergeți și propovăduiți Evanghelia. Dacă va fi nevoie, folosiți și cuvintele."
Reply With Quote
  #8  
Vechi 08.10.2017, 20:29:21
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Asa ceva nu se poate si cererea este exagerata.

Are nevoie de o bona care sa-i fie si sotie cat e el plecat, sa aiba grija de copil si sa nu comenteze. Sa aiba nevoie de barbat cateva zile pe an...

Nu ti se pare putin deplasat, crezi ca e ok sa pui un om o femeie la corvoada asta?

Mai bine platesti o bona.

De ce nu a luat sotia in strainatate cu el?
Reply With Quote
  #9  
Vechi 08.10.2017, 21:21:40
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bucuriepedrum Vezi mesajul
Nț, nu e bine. Nu pleci la drum cu un asemenea bagaj (și aici nu vorbesc de copil). Dacă el nu a reușit să se vindece și să uite, mă îndoiesc serios că o nouă relație l-ar ajuta la ceva. Vrea o femeie sau un pansament? Nu știi cât de vehement reacționează femeile în atari situații, când își dau seama că sunt folosite ca substitut (în cazul de față, ca instrument de uitare/trecere mai departe).
Eu înțeleg că vrei să îl ajuți, dar nu e corect să îi ceri asta unui alt om. Nu știu care femeie ar accepta o asemenea postură, pe cuvânt.
Intelept ai grait :)
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 08.10.2017, 21:24:24
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Asa ceva nu se poate si cererea este exagerata.

Are nevoie de o bona care sa-i fie si sotie cat e el plecat, sa aiba grija de copil si sa nu comenteze. Sa aiba nevoie de barbat cateva zile pe an...

Nu ti se pare putin deplasat, crezi ca e ok sa pui un om o femeie la corvoada asta?

Mai bine platesti o bona.

De ce nu a luat sotia in strainatate cu el?
Scrie negru pe alb ca abia are bani de chirie si tu vrei sa plateasca si o bona???

Relocarea intregii familii presupune stabilitate financiara si un nivel al veniturilor care nu il are oricine.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare