Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Moaste
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 10.02.2007, 02:13:28
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Citat:
În prealabil postat de olo
Fiecare santem datori cu o moarte. Nu?
Ca bine zici olo, noi suntem datori lui Dumnezeu pt. pacatul protoparinitilor nostri.
Reply With Quote
  #62  
Vechi 10.02.2007, 23:00:17
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Codreanu
Va e frica de moarte?
Cred ca este ultimul lucru de care ma tem. Mai mult am teama de eventualele chinuri cind sufletul paraseste trupul si din aceasta cauza imi adincesc zilnic, prin rugaciuni, dragostea si credinta in DUMNEZEU. Moartea este aici pe pamint si de fapt este impropriu spus ci trecerea in cealalta lume,trecerea in lumea celor drepti etc. Moartea este pentru trup nu pentru suflet care se intoarce la Cel ce la suflat, in Imparatia Bunului Dumnezeu. Cui poate sa-i fie frica sa vada Imparatia Domnului? ! .Unui adevarat crestin, nici un caz .
Reply With Quote
  #63  
Vechi 11.03.2007, 07:53:24
johny johny is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.03.2007
Mesaje: 19
Implicit


moartea:

este usa prin care va trebuii sa intri, ori in prezenta lui Dumnezeu ori in prezenta celuilalt dumnezeu.
unul este Lumina
celalalt intunericul.

inainte de caderea lui Adam "moartea" era prezenta ... la nivelul spiritual
"moartea fizica" a luat nastere odata cu calcarea poruncii Gen 2/17 cand? ... dupa 950 de ani (in cazul lui ADAM) ... Abel a murit(fizic) ceva mai devreme.

astazi, toata omenirea este imbracata cu "ea".

singurul care ne va putea "dezbraca" de "ea" este al 2-lea Adam (Cristos).

pentru ca "boldul mortii" este pacatul iar ...
... iar plata pt. pacat este moartea, Rom 6/23 (prima parte a versetului)
-------------
concluzia mea:

personal cred ca am trecut din moarte la viata prin Acela care are putere asupra "mortii".
mai cred ca moartea fizica este "usa" binecuvantata prin care ajung din nou in prezenta Tatalui!
---------------------
o mare atentionare pentru toti aceia care nu sunteti "nascuti de sus" Ioan 3/3
"moartea spirituala" este moartea a 2-ua Ap 20/14
este "usa" care duce spre imparatia intunericului "iazul de foc" sau "iezerul cel de foc"
-------------
probabil te vei intreba ca si batranul Nicodim:
"IOAN 3/4 *Iar Nicodim a zis către El: Cum poate omul să se nască, fiind bătrân? Oare, poate să intre a doua oară în pântecele mamei sale și să se nască?"

nasterea de sus vine prin credinta in jertfa MANTUITORULUI.
daca ai fost nascut de sus esti "copilul lui Dumnezeu", constient ca ai trecut din moarte la viata.

"Cel ce crede în Fiul are viață veșnică,... Ioan 17:3 *Și aceasta este viața veșnică: Să Te cunoască pe Tine, singurul Dumnezeu adevărat, și pe Iisus Hristos pe Care L-ai trimis.
... iar cel ce nu ascultă de Fiul nu va vedea viața, ci mânia lui Dumnezeu rămâne peste el,... Romani 1:18 *Căci mânia lui Dumnezeu se descoperă din cer peste toată fărădelegea și peste toată nedreptatea oamenilor care țin nedreptatea drept adevăr.
"

moartea nu este ceea ce cred majoritatea oamenilor.
moartea este "acea persoana/USA" prin care tu vei intra undeva/candva dincolo de viata aceasta.
vei intra in prezenta "Celui" care a biruit-o sau "celui" care a fost biruit



Reply With Quote
  #64  
Vechi 11.03.2007, 12:55:07
quasar quasar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.11.2006
Mesaje: 343
Implicit

La stadiul in care sunt akum DAAAA imi e frica de moarte.Abia am pasit pe cararea cea buna,abia akum am inteles cam ce ar trebui sa fac cu viata,de fapt...abia akum traiesc.Vreau sa mai traiesc destul de mult timp cat sa corectez ce am gresit pana akum.

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #65  
Vechi 11.03.2007, 14:32:47
johny johny is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.03.2007
Mesaje: 19
Implicit

Citat:
În prealabil postat de quasar
Vreau sa mai traiesc destul de mult timp cat sa corectez ce am gresit pana akum.
asta inseamna sa faci fapte.

cum sunt privita faptele de Dumnezeu in contextul biblic?
Reply With Quote
  #66  
Vechi 11.03.2007, 19:13:46
omulet omulet is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.02.2007
Locație: Belfast, UK
Mesaje: 275
Implicit

Citat:
În prealabil postat de johny
cum sunt privita faptele de Dumnezeu in contextul biblic?
Discutie veche, de la Sf. Pavel si Sf. Iacov!

Stim cu totii (de la Sf. Pavel) ca Mantuirea nu vine din fapte, ci e dar al lui Dumnezeu, prin Hristos si, in acelasi timp, "credinta fara fapte moarta este" (Sf. Iacov).

Aparent o contradictie, dar nu chiar daca privim mai atent. Sf. Iacov si Sf. Pavel aveau multa pretuire unul pentru altul si cred ca nu putem sa-l ascultam doar pe unul ignorandu-l pe celalalt.
Reply With Quote
  #67  
Vechi 12.03.2007, 07:28:49
johny johny is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.03.2007
Mesaje: 19
Implicit

cati dintre noi suntem constienti de moartea si invierea Domnului Cristos?

probabil majoritatea!... cel putin stim ca exista Paste.

dar cati dintre noi avem aceste insusiri in viata noastra?

cati dintre noi suntem convinsi 100% si credem ca am trecut din moarte la viata, iar moartea a 2-ua este biruita?

Reply With Quote
  #68  
Vechi 13.03.2007, 08:56:04
dmb dmb is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.10.2006
Mesaje: 277
Implicit

NU!
Reply With Quote
  #69  
Vechi 13.03.2007, 14:23:39
euftalia euftalia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.10.2006
Mesaje: 170
Implicit

Mie imi este frica de moarte din cauza ca am indoieli in ce priveste viata vesnica, dar sper din tot sufletul sa fie cum ne-a zis Iisus " la Tatal sunt multe lacasuri, daca n-ar fi fost v-as fi spus"
Sa avem nadejde, dragii mei ca vom primi rasplata vesnica daca ne straduim mai ales sa mergem pe calea lui Dumnezeu!
Reply With Quote
  #70  
Vechi 13.03.2007, 16:36:17
dmb dmb is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.10.2006
Mesaje: 277
Implicit

Va e frica sa va nasteti? Va e frica de adolescenta? Va e frica de batrinete? Va e frica de moarte?
Pai toate nu depind de noi si sint mersul natural de care nu scapa nimeni. Da frica iti poate fii sa nu scapi o etapa intermediara dar de cea finala nu scapa decit cel care nu s-a nascut.
Intrebarea corecta este CiT IUBITI VIATA? atit de mult incit ati traii vesnic sau va puteti inchipuii sa va despartiti de tot si de toate (din diferite motive)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Frica de cel rau AlexieOmulLuiDumnezeu Rugaciuni 5 03.09.2011 21:58:02
Frica de moarte T-Bone Generalitati 55 15.03.2011 19:59:51
mi-e frica arle Exorcismul 90 11.11.2010 16:23:06
Mi-e frica ca ma duc in iad doarunom Generalitati 39 05.04.2009 22:22:02
Frica silverstar Generalitati 26 04.11.2006 16:04:52