Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 28.11.2011, 18:14:39
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit In care se va demonstra ca Pamantul poate sa fie plat, nu sferic

[Topic dedicat lui Ticu Ț.]

- Nu-i așa că Pămîntul e sferic?
- Nu știu ce să zic, domnule profesor.

Cine mai poate să creadă în 2011 în modelul de mai jos al Pămîntului? Există o comunitate a celor care sînt convinși de asta, vorbesc de theflatearthsociety.org. Nu sînt oameni religioși, nu sînt absurzi, dezbat foarte serios argumentele și contraargumentele care se aduc de către oponenții lor care au simțit nevoia să-și construiască un contrasait: http://theroundearthsociety.net . Consider polemica lor interesantă pentru public.


__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.

Last edited by Florin-Ionut; 28.11.2011 at 18:17:10.
  #2  
Vechi 28.11.2011, 18:58:46
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

cine mai poate sa creada in 2011?!
ce vrei sa spui cu asta? ca toate descoperirile din ultimii ani arata ca e plat, iar noi ne incapatanam sa credem ca este sferic?
poate vrei sa spui ca are si colturi, ca doar asa se pomeneste in VT.
  #3  
Vechi 28.11.2011, 21:11:09
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Nu sînt oameni religioși, nu sînt absurzi...
Eu sicer cred ca sunt prosti!

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
dezbat foarte serios argumentele și contraargumentele care se aduc de către oponenții lor care au simțit nevoia să-și construiască un contrasait[/IMG]
Si de imaginea asta ce zici,se poate contraargumenta de o minte logica: ??



  #4  
Vechi 28.11.2011, 21:23:29
FlaviusM FlaviusM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.09.2011
Mesaje: 325
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Cine mai poate să creadă în 2011 în modelul de mai jos al Pămîntului? Există o comunitate a celor care sînt convinși de asta, vorbesc de theflatearthsociety.org. Nu sînt oameni religioși, nu sînt absurzi, dezbat foarte serios argumentele și contraargumentele care se aduc de către oponenții lor care au simțit nevoia să-și construiască un contrasait: http://theroundearthsociety.net . Consider polemica lor interesantă pentru public.

Tu ai citit macar ce enormitati scriu pe site-ul lor?
  #5  
Vechi 29.11.2011, 00:42:05
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Eu sicer cred ca sunt prosti!
Si de imaginea asta ce zici,se poate contraargumenta de o minte logica: ??

Photoshop :)
  #6  
Vechi 29.11.2011, 11:54:55
Theodor_de_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Nu-mi vine sa cred!

Frati si surori, pai imi fac si eu un site in care demonstrez ca de fapt copacii cresc cu radacina in sus, dar ce vedem noi e inselare. Si, daca vreti sa fiti corecti politic, nu ma contraziceti. :P
Acum, pe bune, e chiar asa greu, daca ai bani, sa faci inconjurul planetei Pamant cu avionul, si sa iti dai seama, logic vorbind, ca nu are cum sa fie altfel decat rotund?!
Eu nu am caaltorit cu avionul, tatal meu insa da, si e cam greu sa contrazici oameni care au mers de la Bucuresti la Sydney, si apoi de la Sydney la Toronto...
Oamenii mor sufleteste si material pe capete, e criza in toate sensurile, si unora le arde de "pamant plat si in centrul universului".
O sa postez niste povesti cu zane mai incolo, dar sper sa ma apere Harap Alb de omul span, ca sa am timp sa merg la Verde Imparat, ca acolo am hardul extern cu pdf-urile povestilor. Stati sa imi scot calul nazdravan din grajd. Aveti idee ce drum e fara zmei?
  #7  
Vechi 29.11.2011, 12:09:32
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Ce argumente sunt alea nene? Stai sa vina vsovi sa-ti explice ce si cum, te lamureste imediat ca te afli in inselare..
  #8  
Vechi 29.11.2011, 12:12:28
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Și cum e cu apa de sus cu cea de jos.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
  #9  
Vechi 29.11.2011, 12:14:40
Theodor_de_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Hai sa punem lucrurile la punct.

Deci: in materie de dogme si morala, Biserica este infailibila. Si asta nu prin ea insasi doar, ci in masura in care slujitorii ei se tin de raspunderea lor, incredintata de Sus odata cu harul primit la Pentecost, de a fi sarea buna, care nu ajunge sa fie calcata in picioare si nu isi pierde puterea de a sara.
In materie de stiinta lumeasca, ei bine, sfintii parinti pot fi dati deoparte cu incredere. Daca e sa ascultam ce spun Sf. Vasile cel Mare si altii in materied e credinta, e perfect. Daca e sa ne luam dupa cunoasterea stiintifica incompleta, si chiar amuzanta, a sfantului si celor din vremea sa, sau a sfantului Ioan Damaschin si a contemporanilor sai, atunci e gresit.
  #10  
Vechi 29.11.2011, 12:18:10
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
cine mai poate sa creada in 2011?!
ce vrei sa spui cu asta? ca toate descoperirile din ultimii ani arata ca e plat, iar noi ne incapatanam sa credem ca este sferic?
poate vrei sa spui ca are si colturi, ca doar asa se pomeneste in VT.
Vreau să spun că în 2011 oricine știe că Pămîntul e sferic și nimeni nu-și mai bate capul cu argumentele care susțin sus și tare că nu este așa. Deci cine mai poate să-și mai pună problema dacă este într-adevăr sferic, cu dovezi și demonstrații logice și raționale?

Am găsit reprezentarea cu cele 4 colțuri. :) Tot ce-i posibil, nu neg că nu este posibil să fie așa:

__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Imparatia Cerurilor este Raiul? Care este Pamantul celor blanzi? Florin-Ionut Din Noul Testament 279 11.07.2014 18:23:24
Curcubeu sferic la mormant la Pr. Arsenie Boca au_relian Pelerinaje la locuri Sfinte 26 30.12.2011 22:17:05
Rugaciune pentru bolnavul care nu poate dormi bettykalazar Intrebari utilizatori 3 25.06.2011 11:42:05
Pentru cei sau cele care poate sunt pe aici si vor alecsandru Stiri, actualitati, anunturi 2 09.04.2009 11:36:14
Cum pot demonstra altora existenta lui Dumnezeu ? question Generalitati 27 09.08.2008 18:24:43