Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 13.02.2012, 14:07:40
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Exclamation Copiii din Glodeanu

Am gasit pe http://copiiidinglodeanu.blogspot.com/

"Întinde o mână oamenilor încercați de iarnă din Glodeanu

Mi-e greu să explic prin ce stări am trecut în ultimele zile. Mai întâi am văzut cu ochii minții dezastrul din zonă. A început totul cu două sms-uri pe care le-am primit marți seara, de la părintele Marian Tudor, din*Glodeanu. Vorbisem ultima dată pe 5 februarie, adică duminică seara la telefon despre situația disperată a*bătrânei*care a rămas fără casă, după ce bordeiul i-a ars complet într-un incendiu. Bătrâna a rămas practic pe drumuri, împreună cu nepotul ei, Iulian, un băiat de 13 ani. Un copil orfan de tată. Părintele îmi spunea că este foarte multă zăpadă în sat și că de vineri nimeni nu a văzut vreun picior de utilaj în comună. Am vorbit despre situația lui Iulian care a ieșit din casa în flăcări, doar cu hainele de pe el. Părintele mi-a spus că imediat ce se oprește ninsoare se va duce la Buzău ca să-i cumpere copilului măcar un rând de haine. Dar ninsorile i-au dat peste cap planurile.

Marți seara părintele mi-a dat următorul mesaj, de pe un număr de cosmote:

"Suntem izolați aici. Nu avem curent, apă, semnal la fix sau mobil, pe drum nu a fost niciun utilaj. Stăm ca-n Siberia."

Primul imbold a fost să sun la 112. Ceea ce am și făcut. Nu le-am spus că sunt jurnalist. M-am gândit să le semnalez situația pentru că îmi închipuiam că s-ar putea să nu știe care sunt problemele de la Glodeanu având în vedere că nu exista semnal pe telefonul mobil. În baza de date se putea vedea însă ușor că sunt jurnalist, pentru că am sunat de pe telefonul de serviciu, așa că mi s-a spus că "s-a luat legătura cu autoritățile locale competente și că pentru alte informații să iau eu legătura cu purtătorul de cuvânt al ISU". Eu făcusem deja asta. Sunasem la Buzău și purtătorul de cuvânt de la ISU mi-a spus că nu au ce să facă. Așa e în tot județul. E viscol. Un răspuns care nu m-a mulțumit deloc.

Am încercat să-l sun pe părintele dar telefonul apărea ca închis. Am insistat. A urmat al doilea mesaj. Și mai cumplit decât primul.

"Problema este că în satul vecin a murit părintele și nu putem face nimic până când nu vine IML-ul. Familia așteaptă neputincioasă. Mai avem o femeie care așteaptă din zi în zi să nască. Pe zi ce trece sunt nămeți tot mai mari."

În noaptea aia nu am prea dormit. Am sunat pe unde am știut. Unde m-a dus capul să sun. Am scris pe facebook. Imediat după ce a văzut mesajul, un prieten a sunat și el la 112 ca să semnaleze situația. Mă gândeam la gravidă. La familia preotului ce trebuia să fie înmormântat. La oamenii și copiii care stau în beznă. Flămânzi. Am ațipit doar cu gândul că pe timpul nopții nu se poate face oricum nimic.

Miercuri dimineața am luat totul de la capăt. Am sunat în stânga și-n dreapta. Nu doar eu. Și alți oameni dragi mie. Situația nu s-a rezolvat însă. Utilajele nu au ajuns în zonă. Faptul că puteam să comunic cu părintele foarte greu, mai mult prin sms-uri mă făcea să-mi închipui cele mai negre scenarii. Neoficial am aflat că autoritățile au doar două utilaje la nivel de județ. Nu știu dacă este adevărat dar așa mi s-a spus. Că Prefectura Buzău nu a cerut ajutorul armatei de pildă, pentru a ajunge în zonă. Iar armata nu intervine dacă nu i se solicită ajutorul. Că există un conflict între cei care trebuie să curețe drumurile naționale și cele județene. Placa oficială, mulțumitoare pentru autorități era că "pe E85 se circulă". Întrebat miercuri seara dacă este mulțumit de modul în care s-a intervenit în Buzău, prefectul Paul Beganu a spus că nu se poate pronunța încă... dar că au fost momente în care s-a simțit depășit. După părerea mea ca să te simți depășit trebuie mai întâi să faci ceva pentru oameni. Să închiriezi utilaje, dacă nu ai. Să aduci din județele vecine. Să ceri ajutor la MApN. Sau la orice firmă privată care te-ar putea sprijini.

Toată ziua de miercuri m-am simțit neputincioasă. Revoltată. Frustrată. Nu știu. Spuneți-i cum vreți. Miercuri seara drumul era în continuare închis. Echipele de filmare nu puteau să ajungă acolo. Părintele făcea ture pe jos, kilometri întregi, între satul Cârligu Mare și Văcăreasca. A mers din casă în casă împreună cu câțiva bărbați mai tineri. A ajutat la deszăpezire. Mi-a povestit cum a găsit-o pe o bătrână în casă, moartă de foame. Nu mai ieșise din casa îngropată în nămeți de trei zile. Tot atunci mi-a spus că a murit încă un bătrân din sat. A fost găsit înghețat. Eu eram tot mai îngrozită.

Joi dimineața l-am sunat pe prefect. De fapt l-am sunat și miercuri dar nu mi-a răspuns. Mi-a spus că a luat legătura cu primarul din zonă. L-am întrebat care primar. Pentru că primarul din Cârligu Mare nu mai este în funcție pentru că a fost arestat în urmă cu câteva luni. În fine. Joi a ajuns în zonă colega mea, Carmina Othman cu operatorul Dan Barciu. Carmina a făcut tot ce i-a stat în putere ca să-i ajute pe oamenii din Glodeanu. Pentru asta îi mulțumesc mult. Încet, încet lucrurile au început să se miște. Privind imaginile filmate am simțit și mai multă revoltă. Față de autorități, față de toți cei care au stat toată săptămâna liniștiți acasă, în fotoliu fără să miște un deget pentru acești oameni deși sunt plătiți să facă ceva pentru ei.

De la o zi la alta am crezut că lucrurile se vor rezolva la Glodeanu. Dar nu a fost așa. Sâmbătă, după ce toate televiziunile au făcut transmisii peste transmisii utilajele au umplut comuna iar drumul a fost deschis. L-am văzut pe Iulian, băiatul de 13 ani la televizor la Antena 3. Colega mea Sabina Iosub a vorbit cu bunica lui. O femeie demnă care tremura de frig. Avea doar două bluze pe ea. Adică hainele cu care ieșise în noaptea în care i-a ars casa. A povestit că se va muta în grajd, când se mai încălzește. Acum stă cu nepotul la una din fetele ei care o găzduiește doar cât e ger. De plâns a plâns doar când a trecut prin fața casei care a ars. Asta mi-a spus soția părintelui.

Acum e duminică seara. Și lucrurile sunt la fel de incerte. Drumul a fost iar închis pentru că a început să ningă. Pe ulițe zăpada e tot cât casa. Și lângă case, tot așa. Problema curentului electric nu s-a rezolvat. Oamenii au nevoie de*lemne*pentru foc și de*lumânări, pentru că stau în beznă. Și de*alimente.

Prin urmare propun să ne mobilizăm. Să-i ajutăm fiecare, cum putem pe oamenii care sunt blocați de nămeți. Am primit câteva mesaje de la cei care au încă în zonă rude sau părinți care se luptă cu troienele. Nu-mi pot scoate din cap imaginea bătrânilor în bordeiele lor, blocați de urgia albă. Fără mâncare sau fără apă.

CUM PUTEȚI AJUTA:
1. DONAȚII ÎN BANI

Puteți trimite bani în contul părintelui din Glodeanu. Vă rugăm să specificați "donație pentru alimente".

Contul este: RO33CECEBZ2808RON0782502, deschis la CEC, Sucursala Buzău.
Titular cont: Tudor Marian

Părintele va folosi banii pentru a cumpăra alimente sau ce este necesar pentru oamenii din zonă. Va face cumpărături în momentul în care poate ajunge cu mașina la Buzău.

P.S. Tot în acest cont puteți face donații și pentru Iulian și bunica lui, care au rămas pe drumuri în urma incendiului de acum o săptămână și jumătate. Dacă doriți să trimiteți bănuți pentru ei vă rog să specificați la bancă, "donație pentru Iulian".

2. DONAȚII ÎN PRODUSE

Până miercuri, 22 februarie strângem alimente pentru oamenii din Glodeanu. Am vorbit cu părintele și mi-a spus că oamenii au mare nevoie de lumânări. Stau efectiv în beznă și tot ce aveau au folosit până acum, așa că lumânările sunt de mare folos, în orice casă în această perioadă.

Am vorbit cu părintele ca să-l întreb care sunt nevoile cele mai mari în acest moment. Oamenii au nevoie de lemne și de combustibil,*motorină*mai exact pentru a putea tocmi, un tractor cu lamă ca să deszăpezească și ulițele din interiorul satului.

Legat de alimente părintele mi-a spus că oamenii au nevoie de*legume*(cartofi, fasole, ceapă, morcovi) și*alimente neperisabile*(ulei, făină, drojdie, mălai, zahăr, orez, paste, biscuiți, bulion, conserve, zacuscă sau borcane cu mazăre, păstăi etc).

Copiii au nevoie de*pampers*pentru că din cauza vremii vă dați seama că nimeni nu a ieșit din sat. Este nevoie de pampers nr 3, 4, 5. Adică pentru bebeluși mai mari de 6 luni.

Dacă doriți să le trimiteți alimente puteți să mi le aduceți în fiecare zi, de luni până vineri, până pe 22 februarie inclusiv, la Antena 1, în Băneasa, pe Șoseaua București-Ploiești. Intenționez să ducem alimentele în weekend-ul 25, 26 februarie sau chiar mai repede dacă timpul ne permite și reușim să găsim o altă modalitate de transport. Pentru orice fel de informații puteți să-mi scrieți pe adresa:*nicoletatintea@gmail.com

3. PACHETE PRIN POȘTĂ

Se pot trimite și pachete prin poștă dar vor ajunge cu mare întârziere la destinație. Oamenii din sat nici măcar nu și-au primit pensiile din cauza vremii. Nu că le-ar servi la ceva, pentru că oricum magazinele sunt aproape goale. Cu toate acestea sunt sigură că atunci când vor ajunge pachetele dvs. vor prinde foarte bine și după ce se încălzește vremea.

Dacă trimiteți ceva prin poștă vă rog din suflet dacă puteți să trimiteți haine groase pentru bunica lui Iulian. Femeia are 67 de ani și in jur de 1.60 - 1.65 m. Dar și haine pentru Iulian, băiatul de 13 ani care nu are cu ce să se îmbrace. Orice vreți să le trimiteți le este de folos, nu doar hainele, pentru că nu mai au oricum, nimic.

Adresa unde se pot trimite pachetele:
Preot Tudor Marian, Sat Cârligu Mare, Comuna Glodeanu Siliștea, Județul Buzău, Cod 127260

IMPORTANT: Pentru orice detalii puteți să-l sunați și pe părintele Marian Tudor din Glodeanu la numărul de telefon:0720281634

Vă rog dacă puteți să distribuiți acest mesaj pe bloguri și pe rețelele de socializare. Vă mulțumesc tuturor. Nicoleta Tintea"
Reply With Quote
  #2  
Vechi 13.02.2012, 16:04:15
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Wow. Groaznic. Dumnezeu sa ii ajute si sa le dea putere sa treaca peste aceste necazuri. Saracii oameni. Si banuiesc ca este doar unul din sutele de cazuri. Sunt multe sate mai indepartate, sau mai izolate. Maica Domnului sa ii ocroteasca.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 13.02.2012, 20:14:36
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana Cluj Vezi mesajul
Am gasit pe http://copiiidinglodeanu.blogspot.com/

"Întinde o mână oamenilor încercați de iarnă din Glodeanu
..................................................
Vă rog dacă puteți să distribuiți acest mesaj pe bloguri și pe rețelele de socializare. Vă mulțumesc tuturor. Nicoleta Tintea"


acesta era scopul postarii..... printre altele
Reply With Quote
  #4  
Vechi 14.02.2012, 12:31:13
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit 2%

Puteți redirecționa 2% din impozitul pe venit către parohia din Glodeanu: CUI-ul parohiei Glodeanu Cîrlig este 13192269 .
Declaratia completata: http://copiiidinglodeanu.blogspot.co...-glodeanu.html

Preot Tudor Marian, Sat Cârligu Mare, Comuna Glodeanu Siliștea, Județul Buzău, Cod 127260
Reply With Quote
  #5  
Vechi 14.02.2012, 14:30:27
horatiu.miron's Avatar
horatiu.miron horatiu.miron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2010
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 816
Implicit

Bunica mea din aprtea mamei se trage din satul Cotorca, comuna Glodeanu-Silistea. La Cotorca imi petreceam vacantele cand eram mic. Intre timp a murit bunica si au murit si neamurile la care mergeam, nu am mai trecut pe acolo cel putin zece ani de zile pentru ca nu am tinut legatura cu generatiile mai noi.

Chiar si asa, toate satele din comuna si din comunele apropiate imi sunt cunoscute, cel putin dupa nume. E un sentiment ciudat sa le vad pomenite la televizor, dupa atatia ani, mai ales in contextul calamitatii curente.

Am donat mancare neperisabila la punctul de colectare al Armatei de pe platoul din fata Academiei Militare din Bucuresti. Indemn pe toti cei care pot si doresc sa faca la fel - exista puncte de colectare in toata tara.
__________________
Quidquid latine dictum sit, altum sonatur.

User vechi: hmiron.
User si mai vechi: scrabble.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 14.02.2012, 16:32:51
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de horatiu.miron Vezi mesajul
Indemn pe toti cei care pot si doresc sa faca la fel - exista puncte de colectare in toata tara.
Dupa parerea mea nu exista persoana, familie, care sa nu poata dona ceva, cat de putin ! Nu exista! Si un pachet de margarina daca il ai acasa si-l duci, ca atata ai, e binevenit.
Ne-nepasare trebuie, atat.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 14.02.2012, 18:46:15
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana Cluj Vezi mesajul
Dupa parerea mea nu exista persoana, familie, care sa nu poata dona ceva, cat de putin ! Nu exista! Si un pachet de margarina daca il ai acasa si-l duci, ca atata ai, e binevenit.
Ne-nepasare trebuie, atat.
Cum am putea face donatii, in bani sau alimente? Daca ai niste modalitati...sunt binevenite...
Reply With Quote
  #8  
Vechi 14.02.2012, 19:04:04
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Cum am putea face donatii, in bani sau alimente? Daca ai niste modalitati...sunt binevenite...
Tot ce stiu este ceea ce e scris in prima postare. Acolo este si numarul de telefon al parintelui Marian Tudor.
De asemenea se poate dona 2% din impozit, e pus si formularul intr-o postare.
Banii se pot trimite cu mandat postal, acum insa cred ca e mai urgenta mancarea si imbracamintea, pampers-uri, etc
Reply With Quote
  #9  
Vechi 14.02.2012, 19:23:46
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana Cluj Vezi mesajul
Tot ce stiu este ceea ce e scris in prima postare. Acolo este si numarul de telefon al parintelui Marian Tudor.
De asemenea se poate dona 2% din impozit, e pus si formularul intr-o postare.
Banii se pot trimite cu mandat postal, acum insa cred ca e mai urgenta mancarea si imbracamintea, pampers-uri, etc
Am cautat acum pe internet...in general in marile zone comerciale: Carrefour, Real, METRO.

Puncte de colectare a alimentelor greu perisabile organizate de catre Crucea Rosie Romana:

Persoanele care vor sa contribuie cu alimente greu perisabile pot face donatii prin intermediul Bancii de Alimente a Crucii Rosii in toate magazinelor din retelele: Carrefour, Real, Mega Image si Metro. Alimentele de baza sunt: malai, faina, zahar, orez, paste fainoase, conserve de carne, conserve de peste, apa.
Magazinele unde se pot face donatii de alimente greu perisabile pentru persoanele afectate de caderile masive de zapada sunt:

Arad: Carrefour, Real, METRO
Arges: Carrefour, Real, METRO
Bacau: Carrefour, Real, METRO
Bihor: Carrefour, Real, METRO
Braila: Carrefour
Brasov: Carrefour, Real, METRO
Bucuresti: Mega Image, Carrefour, Real, METRO
Buzau: Carrefour
Cluj: Carrefour, Real, Cora, METRO
Constanta: Mega Image, Carrefour, Real, METRO
Iasi: Carrefour, METRO
Ilfov: Mega Image, Carrefour, METRO
Dolj: Real, METRO
Galati: Real, METRO
Hunedoara: Real, METRO
Maramures: Real, METRO
Mures: Real, METRO
Prahova: Mega Image, Carrefour, Real, METRO
Sibiu: Carrefour, Real, METRO
Suceava: Carrefour, Real, METRO
Vrancea: Carrefour
Satu Mare: Real
Timis: Real, METRO

De asemenea, persoanele care vor sa ajute, pot face donatii online pe site-ul oficial al Crucii Rosii Romane www.crucearosie.ro sau in conturile special deschise de Crucea Rosie Romana la BRD - Agentia Piata Romana:

LEI : RO36BRDE410SV51618614100
EUR : RO71BRDE410SV51618884100
USD : RO29BRDE410SV18793954100

Sumele colectate in cadrul campaniei umanitare vor fi folosite pentru achizitionarea de alimente, apa, paturi, produse de igiena necesare persoanelor sinistrate.

Crucea Rosie Romana pune la dispozitia persoanelor interesate sa ajute cu bani sau alimente numerele de telefon: 021 /3171710 sau 0748 238 024 unde pot solicita informatii suplimentare.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 14.02.2012, 21:32:02
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Am cautat acum pe internet....
Multumim, Ovidiu.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sa dam o mana de ajutor pentru copiii din Glodeanu addavv Stiri, actualitati, anunturi 1 13.04.2011 13:47:46
De ce mint copiii? vicentiu68 Generalitati 10 17.02.2011 19:05:24
cum ne educam copiii ? Mirela0110 Generalitati 34 13.01.2011 11:18:15
Copiii salbatici zoridezi Generalitati 14 09.06.2010 00:49:39
COPIII silvimiha Generalitati 4 23.04.2007 18:23:51