Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Despre Forum > Craciunul - Nasterea Domnului
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 27.12.2012, 16:33:56
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
Si ce gasesc ma inspaimanta. Pe de o parte, vorbe grele ...
vorba lui gainar :

<<Multumim "prietenilor" ortodocsi care fac prozelitism catre cealalta religie... "sora". Nu cred ca este obicei mai prost decat sa te ghiftuiesti de varza si fasole, apoi sa intri in biserica la Sfanta Liturghie si sa-ti "dai aere" de... "ortodox" tiitor de post!...

Din cozonac, abia daca am gustat!... Meschinaria vine de la o forma de alergie...
La randul tau sper sa fii OK si sa nu-ti fi rupt vreo unghie cand ai tastat "Sfanta".>>
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #42  
Vechi 27.12.2012, 16:44:28
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Sursa :http://www.crestinortodox.ro/forum/s...t=13774&page=4
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #43  
Vechi 27.12.2012, 16:48:55
Decebal Decebal is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.651
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Asta este ceea ce nu a inteles tanarul bogat. In principiu, a nu fura, a nu face sperjur, a posti si a tine Ziua Domnului e suficient pentru mantuire.
În principiu a nu fura, a ține legea nu este suficient pentru mântuire. După cum arată Hristos în dialogul cu tânărul bogat împărăția cerurilor sau mântuirea este legată de desăvârșire care este legată de lepădarea de sine, de luarea crucii și de urmarea lui Hristos. Ținerea poruncilor legii (fără Hristos, fără Cruce) poate cel mult să te țină sau să te mențină într-o perspectivă de a primi mântuirea, dar nu este în nici un caz suficient pentru mântuire. Ba mai mult limitarea doar la atât poate constitui chiar fundamentul ratării atât a mântuirii cât și a posibilității acesteia. Nu întâmplător spune Hristos că cu greu va intra un bogat în împărăția lui Dumnezeu, chiar și în condiția în care este un "împlinitor al legii" (așa cum era tânărul bogat, încă din copilăria lui).
Reply With Quote
  #44  
Vechi 27.12.2012, 16:51:36
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Decebal Vezi mesajul
În principiu a nu fura, a ține legea nu este suficient pentru mântuire. După cum arată Hristos în dialogul cu tânărul bogat împărăția cerurilor sau mântuirea este legată de desăvârșire care este legată de lepădarea de sine, de luarea crucii și de urmarea lui Hristos. Ținerea poruncilor legii (fără Hristos, fără Cruce) poate cel mult să te țină sau să te mențină într-o perspectivă de a primi mântuirea, dar nu este în nici un caz suficient pentru mântuire. Ba mai mult limitarea doar la atât poate constitui chiar fundamentul ratării atât a mântuirii cât și a posibilității acesteia. Nu întâmplător spune Hristos că cu greu va intra un bogat în împărăția lui Dumnezeu, chiar și în condiția în care este un "împlinitor al legii" (așa cum era tânărul bogat, încă din copilăria lui).
din cât îmi aduc aminte, Iisus îi spune tanarului bogat "dacă vrei să fii desăvârșit".
Reply With Quote
  #45  
Vechi 27.12.2012, 17:20:57
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
din cât îmi aduc aminte, Iisus îi spune tanarului bogat "dacă vrei să fii desăvârșit".
Bine punctat! Există multe niveluri de apropiere de Dumnezeu prin asemănarea cu El. Desăvîrșirea implică mîntuirea, dar este cu mult mai mult decît o salvare de lanțurile celui rău. Este o înaintare în bine, o înălțare către Hristos, modelul omului.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #46  
Vechi 27.12.2012, 17:26:12
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Bine punctat! Există multe niveluri de apropiere de Dumnezeu prin asemănarea cu El. Desăvîrșirea implică mîntuirea, dar este cu mult mai mult decît o salvare de lanțurile celui rău. Este o înaintare în bine, o înălțare către Hristos, modelul omului.
în sfârșit îmi da cineva dreptate :)
m-am contrazis cu cineva pe forum, exact pe acest citat, care punea semnul egal între mântuire și desăvârșire.
Reply With Quote
  #47  
Vechi 27.12.2012, 17:32:52
Decebal Decebal is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.651
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Bine punctat!
Bine punctat la Glâmboaca, nu în Biserica lui Hristos. Ar face totuși bine Dumitru73 să își respecte blazonul pe care scrie "ce caut eu aici?".

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Există multe niveluri de apropiere de Dumnezeu prin asemănarea cu El. Desăvîrșirea implică mîntuirea, dar este cu mult mai mult decît o salvare de lanțurile celui rău. Este o înaintare în bine, o înălțare către Hristos, modelul omului.
De fapt în teologia Bisericii lui Hristos desăvârșirea este mântuirea, este împărăția lui Dumnezeu. Cele trei noțiuni sunt echivalente. Și la ele, sau la ceea ce denumesc ele, nu se ajunge doar prin împlinirea legii (vechiului testament). Dacă mântuirea ar fi venit prin Lege, nu mai era nevoie de Har, adică de Hristos, însă pentru că mântuirea nu vine prin Lege, ci prin Har Tatăl L-a trimis și L-a dat pe unicul Său Fiu pentru mântuirea noastră, pentru ca în El, în Hristos Să avem Viață.

Last edited by Decebal; 27.12.2012 at 18:18:55.
Reply With Quote
  #48  
Vechi 27.12.2012, 17:33:05
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
vorba lui gainar :

<<Multumim "prietenilor" ortodocsi care fac prozelitism catre cealalta religie... "sora". Nu cred ca este obicei mai prost decat sa te ghiftuiesti de varza si fasole, apoi sa intri in biserica la Sfanta Liturghie si sa-ti "dai aere" de... "ortodox" tiitor de post!...

Din cozonac, abia daca am gustat!... Meschinaria vine de la o forma de alergie...
La randul tau sper sa fii OK si sa nu-ti fi rupt vreo unghie cand ai tastat "Sfanta".>>
"Lupta" dintre noi nu-i nici dreapta, nici corecta, Cristian! Tu ai fost, esti si vei fi EXACT ceea ce esti. Nu pot sa accept sa ma "duelez" cu cineva atat de "lipsit" de aparare. Sfatul meu, legat de cele de mai sus, ar fi sa ramai un ortodox pana la capat, si sa lasi "cateii" care se roaga (ai "doamnei Ioana", careia ii iei apararea, doar ca sa te certi cu mine) si simpatia ei pentru credinta musulmana pe care s-a decis sa ne-o expuna in prima zi a unei mari sarbatori crestine! Daca n-ai inteles (tu, nu dumneaei) eu am ironizat cat am putut de dur, momentul, si cred ca mi-am atins tinta. Tu vezi in mesajele mele "atac la persoana"... Am spus, fii demn, in ortodoxia ta si nu te da cu "caldicel"-ul. Daca nu, nu-i bai.
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
  #49  
Vechi 27.12.2012, 17:37:56
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
în sfârșit îmi da cineva dreptate :)
m-am contrazis cu cineva pe forum, exact pe acest citat, care punea semnul egal între mântuire și desăvârșire.
Desavarsirea are mai multe trepte, deci poti fi mantuit, fara a atinge indumnezeirea- care-i nivelul superior al desavrasirii omului.
Aveti aici un articol pe tema asta:http://www.crestinortodox.ro/credint...ire-96183.html

Nu puteti pune semnul egal intre mantuire si indumnezeire, pentru ca nu se implica reciproc, insa puteti intre desavarsire si mantuire.

Last edited by ioanna; 27.12.2012 at 17:46:56.
Reply With Quote
  #50  
Vechi 27.12.2012, 17:43:56
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Desavarsirea are mai multe trepte, deci poti fi mantuit, fara a atinge indumnezeirea- care-i nivelul superior al desavrasirii omului.
Aveti aici un articol pe tema asta:http://www.crestinortodox.ro/credint...ire-96183.html
bingo! ... spune-i și lui Decebal.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Data Nasterii Domnului celestial_pottery Craciunul - Nasterea Domnului 12 25.12.2012 08:56:13
Bun venit in Postul Nasterii Domnului ! marcel3 Stiri, actualitati, anunturi 0 14.11.2010 19:09:48
Cuvinte la praznicul Nasterii Domnului ... mihai anton Craciunul - Nasterea Domnului 0 16.04.2010 00:55:12
Icoana Nasterii Domnului + cristiboss56 Pictura si Sculptura Bisericeasca 11 29.12.2008 04:42:21