Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 28.05.2007, 00:28:22
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorinel78
am auzit un parinte ca povestea cu adam si eva s ar putea sa fie o legenda
dorinel78: Oare nu stii ca legendele au un sambure de adevar istoric?
Reply With Quote
  #12  
Vechi 28.05.2007, 09:19:07
suntunOM suntunOM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.05.2007
Mesaje: 125
Implicit

;)) ce discutie... stiinta dovedeste ca nu se poate creea o populatie de 6 miliarde de oameni, din 2 organisme... se saraceste materialul genetic... inca ceva, adam si eva erau fiecare cate un sfert: rosu, negru, galbeni si albi? :)) nu, negri nu sau bronzat prea mult si rasa galbene nu au mancat prea mult orez... daca nu credeti asta putetin sa credeti ca tunetul se manifesta cand Dumnezeu e suparat si fulgerul il arunca el personal din cer...
in topul teoriilor "cum a aparut omul pe Terra" e cea a unor colonizatori, ce au venit si au populat Pamnatul, dupa urmeaza teoria lui Darwin si mitul biblic... daca nu credeti nici astea... inseamna ca lumina care o are becul electric vine direct de la Uciga-l Toaca :)) :thumbsup:
Reply With Quote
  #13  
Vechi 28.05.2007, 10:33:17
moro.d moro.d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 943
Implicit

ba avea alta structura, dupa cum afirma istoricii, biologii...
nu cred k omul n-ar mai patii nimic dak ar manca carne cruda acum... organismul nu e obisnuit... dantura poate ceda (dak e mai tare carnea)... si exemplele pot continua.
se presupune k in viitor oamenii vor avea capul mai mare (probabil ai observat asta si in filmele in kre se vorbeste despre viitor)... deci omul, in functie de mediul in kre traieste, isi modifica structura, metabolismul.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 28.05.2007, 16:40:44
Alexandr_Bazil Alexandr_Bazil is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.05.2006
Mesaje: 352
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ispita_ta
ba avea alta structura, dupa cum afirma istoricii, biologii...
nu cred k omul n-ar mai patii nimic dak ar manca carne cruda acum... organismul nu e obisnuit... dantura poate ceda (dak e mai tare carnea)... si exemplele pot continua.
se presupune k in viitor oamenii vor avea capul mai mare (probabil ai observat asta si in filmele in kre se vorbeste despre viitor)... deci omul, in functie de mediul in kre traieste, isi modifica structura, metabolismul.
Intreaba orice biolog si arheolog si iti va spune ca stramosii nostri de acum cateva mii de ani ne erau foarte asemanatori(diferentele apareau in mare in cazul dietei si a regiunii...ca si in zilele noastre).. In plus ganditi-va ca mai tarziu a mai urmat un val de imperechere intre rude dupa potopul biblic.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 28.05.2007, 17:16:40
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Eu cred ca nu e vorba de incest in creatie deoarece, banuiesc cum ca existau multi altzi oameni creatzi de Dumnezeu pe pamant dupa crearea lui Adam si a Evei. Apoi acestia au cazut si au fost alungatzi din Rai si abea apoi a devenit femeia lui Adam, ca pana atunci a fost o persoana care-l ajuta eventual si-i tzinea doar de companie, deci dupa ce a primit-o de la Dumnezeu a devenit femeia lui si a dat nashtere urmasilor acestora. Iar copiii lor, apoi, luandu-shi femei sau barbatzi, din randul celorlaltzi oameni. De asta spun ca nu e vorba de incest, eu asha observ si intzeleg textul liturgic si biblic, ca o posibilitate, iar legile respective existau si in inima lor, adica sa nu faca incest, sau altceva...:)
Reply With Quote
  #16  
Vechi 28.05.2007, 23:09:11
moro.d moro.d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 943
Implicit

Alexandr, ai o atitudine... cum sa-ti zic eu... nu doresti sa afli adevarul, ci sa negi tot ceea ce altii considera adevar. nu vreau sa te judec, ci doar sa-ti spun k nu vei intelege niciodata avand aceasta atitudine.
am ascultat o predica interesanta in kre s-a vorbit despre turnul Babel. voi face un rezumat: cei kre l-au construit au vrut sa se razbune pe Dumnezeu (nu mai stiu exact de ce). spune istoria k atat de inalt a fost incat trecea de nori. de la inaltimea aceea au inceput sa arunce cu sageti in sus crezand ca-L vor lovi pe Dumnezeu... si culmea, sagetile se intorceau pline de sange. kre e ideea... Dumnezeu a procedat asa pt k, dak tot nu vor sa creada, atunci in necredinta sa ramana.

dak nu era stiinta, probabil k prostimea si acum ar fi crezut k Dumnezeu e k un trup undeva mai sus de nori...

asa si tu... si ceilalti kre cred k stiu mai bine kre-i adevarul... nu veti ajunge niciodata sa-L cunoasteti nevrand sa-L cunoasteti... pt k El nu ne forteaza sa-L cunoastem. se pot aduce argumente atat pt inexistenta cat si pt existenta... si atunci ce sa facem, sa credem sau nu? alegerea voastra. dar nu asteptati o minune pt a crede... 1. pt k Dumnezeu asteapta DE LA NOI PRIMUL PAS, apoi El va mai face o mie spre noi... mai facem ink unul, iar El ink doua mii (da stiu... n-ai cum sa intelegi din moment ce n-ai simtit-o pe pielea ta, dar macar n-o nega ceva ce nici n-ai incercat). dak astepti k Dumnezeu sa fak primul pas inseamna k esti mandru, iar El nu asta ne cere... e atat de greu sa treci peste mandrie?... este... asa e.... pacat k nici macar nu vreti sa intelegeti.
si 2. pt k minuni au existat si exista de knd lumea si pamantul, dar e aceeasi poveste: au crezut numai cei kre au vrut sa creada... ceilalti au gasit rastalmaciri. de unde stii tu k nu vei face parte din a doua categorie? poate k deja faci parte...

si nu ma refer doar la mesajul anterior, ci asa... in general.
ma pui sa intreb stiintificii, iar eu am spus ceva mai sus... whatever...

Citat:
In plus ganditi-va ca mai tarziu a mai urmat un val de imperechere intre rude dupa potopul biblic.
pun pariu k nici tu nu intelegi ce spui...
a existat imperecherea intre rude dupa potop... tu spui k e imposibila imperecherea intre ele? nu-mi spune k au mai supravietuit si alti oameni acelui potop...
Reply With Quote
  #17  
Vechi 29.05.2007, 10:41:31
macs macs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Mesaje: 214
Implicit

e greu sa crezi, daca nu esti indoctrinat de mic sa o faci. de fapt pe asta e si bazeaza toate religiile...
e greu pentru ca exista prea multe contradictii, inadvertente, prea multe situatii in care s-a demonstrat ca religia gresea si mintea...
Reply With Quote
  #18  
Vechi 29.05.2007, 10:42:38
macs macs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Mesaje: 214
Implicit

toate astea iau din credibilitatea religiilor. si nu poti cere credinta fara sa ai credibilitate.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 29.05.2007, 14:36:14
suntunOM suntunOM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.05.2007
Mesaje: 125
Implicit

;)) Pamantul a fost populat de 2 fiinte... ;)) funny...
Reply With Quote
  #20  
Vechi 03.06.2007, 19:07:37
Nicole_Agenna Nicole_Agenna is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.05.2007
Mesaje: 9
Implicit

Credinta este o optiune a fiecaruia.Astfel, " fericiti cei ce cred"... si un pic cam tulburati cei ce tot isi pun intrebari- la care se pare ca si stiu raspunsul , asa ca nu-i prea intereseaza feed-back-urile primite.
E simplu : ori alegi sa crezi si atunci cand ai indoieli te rogi sa primesti raspuns. Daca ai credinta puternica,atunci vei si primi raspuns si inima sincera in cautari nu va ramane nemangaiata.
Daca alegi sa nu crezi atunci vei imbratisa alte teorii necreationiste si nu vei cere unor crestini sa -ti demonstreze o axioma = " adevar care nu trebuie demonstrat" , (baza unui sistem axiomatic) pe care ei au pus-o la temelia credintei lor.. Minunile lui Dumnezeu nu se pot explica de catre mintea omeneasca.Teoria creationista este insa argumentata nu doar de teologi ci si de biologi si oameni de stiinta crestini. Din cate am citit niciuna dintre teoriile existente nu poate fi argumentata in detaliu, existand lacune de demonstratie si la darwin si la " Big Bang" si , si , si ....
Asta avui sa sa spui .
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Nu mai cred in Dumnezeu bubulyna Generalitati 11 08.03.2010 10:04:35
ce sa cred? camiluncan Stiri, actualitati, anunturi 37 18.07.2009 23:17:59