Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 27.08.2008, 20:14:51
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Tot aud "sa ii slujesc lui Dumnezeu" "sa ii cant lui Dumnezeu" sau alte de astea.
Ma intreb eu oare are Dumnezeu nevoie sa ii slujeasca cineva?
Ce duce dansul lipsa de ceva?
Nu este Dansul cel care tine toate si a creat toate?
Sau doreste Dumnezeu sa il slaveasca oameni si ingerii?
Dansul doreste sa il iubim daca daca intelegem in adevar pe Dansul atunci nu se poate sa nu Il iubim.
(ca toti sa se mantuiasca si la cunostinta Adevarului sa vina).
Pai s-a vazut pe Tabor Slava lui Dumnezeu (de fiecare cat poate) la care nu se poate adauga ceva ca e infinita (fara de sfarsit).


Poate un imparat pamantesc bolnav de slava desarta are nevoie sa fie slavit sau sa ii fie cantat.

Dansului ii place sa il slujim slujind semenilor nostri - ca daca se face careva preot sau ierarh sau ce se face nu numai pentru propria sfintire se face nici pentru Dumnezeu ci pentru ceilati oameni.
In documentul de la Ravenna se spune ca "cel mai mare slujeste cel mai mult".
(sper sa nu va smintiti de ce o sa scriu aici).
Uimitor dar asa este.
Maica Domnului poarta grija sa se roage lui Dumnezeu pentru cine stie cate suflete (mi-e frica ca daca zic miliarde e prea putin).
Dumnezeu poarta grija de toti oamenii si toate fapturile si nu se simte lezat sau jignit de aceasta ba mai mult o face cu bucurie si dragoste.

In schimb eu sunt inchis in egoismul meu si port grija numai de propriile mele dorinte si pofte egoiste si de aia sunt in fundul iadului.:(
Reply With Quote
  #2  
Vechi 27.08.2008, 20:42:12
AndreiB AndreiB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.09.2007
Mesaje: 279
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt
Tot aud "sa ii slujesc lui Dumnezeu" "sa ii cant lui Dumnezeu" sau alte de astea.
Ma intreb eu oare are Dumnezeu nevoie sa ii slujeasca cineva?
Ce duce dansul lipsa de ceva?
Nu este Dansul cel care tine toate si a creat toate?
Sau doreste Dumnezeu sa il slaveasca oameni si ingerii?
Dansul doreste sa il iubim daca daca intelegem in adevar pe Dansul atunci nu se poate sa nu Il iubim.
(ca toti sa se mantuiasca si la cunostinta Adevarului sa vina).
Pai s-a vazut pe Tabor Slava lui Dumnezeu (de fiecare cat poate) la care nu se poate adauga ceva ca e infinita (fara de sfarsit).


Poate un imparat pamantesc bolnav de slava desarta are nevoie sa fie slavit sau sa ii fie cantat.

Dansului ii place sa il slujim slujind semenilor nostri - ca daca se face careva preot sau ierarh sau ce se face nu numai pentru propria sfintire se face nici pentru Dumnezeu ci pentru ceilati oameni.
In documentul de la Ravenna se spune ca "cel mai mare slujeste cel mai mult".
(sper sa nu va smintiti de ce o sa scriu aici).
Uimitor dar asa este.
Maica Domnului poarta grija sa se roage lui Dumnezeu pentru cine stie cate suflete (mi-e frica ca daca zic miliarde e prea putin).
Dumnezeu poarta grija de toti oamenii si toate fapturile si nu se simte lezat sau jignit de aceasta ba mai mult o face cu bucurie si dragoste.

In schimb eu sunt inchis in egoismul meu si port grija numai de propriile mele dorinte si pofte egoiste si de aia sunt in fundul iadului.:(
Psalmistul spune:
"Jertfiti jertfa Dreptatii si nadajduiti in Domnul " (ps.4)

Inchina-ma-voi spre sfint locasul Tau intru frica Ta (ps. 5)

Ca nu este intru moarte cel ce te pomeneste pe Tine. Si in Iad cine te va lauda pe Tine? (ps. 6)

Lauda-voi pe Domnul dupa dreptatea Lui si voi cinta numele Domnului celui Preainalt. (ps.7)

Laudate-voi Doamne din toata inima mea, spune-voi toate minunile Tale (ps. 9)

Cintati Domnului, Celui ce locuieste in Sionvestiti intre neamuri faptele Lui (ps. 10)

ma opresc aici. in toti ceilalti psalmi David proorocul il lauda, ii cinta, se roaga, etc.

Reply With Quote
  #3  
Vechi 27.08.2008, 20:47:20
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Pai ce ma frate oare in Rai exista aer ca sa poate ingerii vorbi?
Lauda de i-o aduc ingerii lui Dumnezeu este in Duh si in Adevar si Dumnezeu stie ce este.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 27.08.2008, 20:48:33
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Nu se interpreteaza Sfanta Scriptura asa de capu nostru...Doamne - fereste!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 27.08.2008, 20:50:30
adrian010155 adrian010155 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 564
Implicit

Ia-o mai usor. Tocmai marturisirea din final te scoate din iad. Nu te agita. Numai diavolul are nevoie de oameni agitati. Dumnezeu ne vrea calmi, echilibrati, calcand apasat pe calea Lui, unii mai repede, altii mai incet, fiecare dupa cata credinta aduna in suflet. Intrebarile pe care ti le pui sunt importante, dar cred ca toate au un singur raspuns: Nu-L poti iubi pe Dumnezeu fara sa-L slavesti pentru ca El este cel care ne-a facut si care ne tine. El este Tatal nostru cel adevarat si, dupa cum stii, se cuvine sa ne iubim parintii si sa-i respectam. Spunea cineva o data ca postul este bucuria sufletului de a-L slavi pe Dumnezeu. Mie mi-a placut foarte mult.
Ei bine, dintre cei care-L iubesc si, asadar Il slavesc, alege Dumnezeu preoti ai Lui. A sluji nu inseamna a fi slujitor, in sensul definitiei date in DEX. O confuzie asemanatoare s-a mai facut pe un topic, in care cineva se intreba de ce spunem ca suntem robi ai lui Dumnezeu. A sluji inseamna a te situa in randul celor care Il marturisesc pe Dumnezeu si, daca sunt preoti, ii ajuta si pe altii sa nu se rataceasca daca ei le solicita ajutor.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 27.08.2008, 20:54:17
cozia cozia is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.470
Implicit

Dumnezeu sigur nu are nevoie de slujirea noastra, insa noi avem o nevoie profunda sa-I slujim, pentru a ne vindeca, pentru a ne sfinti si a ne mintui.

El este medicamentul oferit omenirii sum diferite forme, doar doar o sa intelegem, desi suntem dusi.... iar ultima manifestare fiind prin Fiul Sau si Noul Testament, aceasta fiind ultima "reteta"...
Reply With Quote
  #7  
Vechi 28.08.2008, 00:48:39
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Dom-le a intelege pe Dumnezeu este totuna cu a-l lauda pe Dansul din inima.
A te minuna de frumusetea creatiei este totuna cu a-l lauda pe Dumnezeu din inima.
Astea cu "Laudati pe Domnul" sunt niste sectarisme ieftine imprumutate de la sectarii evanghelisti.
Cam cum il lauda pe Dumnezeu Sfantul Grigorie Palama cand se ruga Maicii Domnului fara incetare "Lumineaza-mi intunericul"?
Pai il lauda cu adevarat ca intelesese voia lui Dumnezeu ca Dumnezeu doreste ca omul sa se se lase sfintit de Duhul Sfant.
Iar il lauda Sfantul Grigorie Palama pe Dumnezeu prin asceza care o facea din iubire fata de Dumnezeu.
Asa si cu toti sfintii - cand se umplea aceia de Dumnezeu si isi dadeau seama cat de bun si cat de iubitor este Dumnezeu aceea era adevarata lauda care bine-place lui Dumnezeu.

Dumnezeu pe datatorul de bunavoie iubeste. Si ce vrea Dumnezeu de la noi?
Pai zice "Da-mi fiule inima ta".
Au venit sectarii evanghelisti sa ii invete cica pe ortodocsi cum sa bine-placa lui Dumnezeu.
Pai unde sunt sfintii sectarilor astia evanghelisti?
Io nu am auzit ca ar avea vreunu.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 28.08.2008, 00:49:35
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Si ca sa vorbim la concret e vorba de World Vision Romania si AIDROM ambele asociatii sectariste sustinute de sectarii evanghelistii.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 01.09.2008, 17:35:55
AndreiB AndreiB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.09.2007
Mesaje: 279
Implicit

Ori de mancati, ori de beti, ori altceva de faceti, toate spre slava lui Dumnezeu sa le faceti (I Corinteni 10, 31; Coloseni 3, 18).
Reply With Quote
  #10  
Vechi 01.09.2008, 18:42:18
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Mihail, atunci cand ii slujim lui Dumnezeu, nu fugim de ceilalti ca sa facem acest lucru. Dimpotriva, prin ei ajungem la El. Dumnezeu ne-a dat maini ca sa dam ajutor altora si nu ca sa le intindem curse. Asa ca slujirea lui Dumnezeu inseamna slujirea altora. Cand mainile mele se vor preface in mainile altora, cand voi alerga mai mult pentru altii, decat pentru mine, slujesc Domnului. Pana atunci nu slujesc Lui, imi slujesc mie insumi, insa, sub un alt chip.

Sfantul Ioan Gura de Aur evoca cu putere iubirea slujitoare a Fiului, graind ca prin insasi gura Domnului: "Eu iti sunt Tata, Eu frate, Eu mire, Eu casa, Eu iti sunt hranitor, Eu haina, Eu temelie. Tot ce vrei, aceea iti sunt, ca sa nu ai lipsa de nimic. Voi fi in servirea ta. Caci am venit sa slujesc, nu sa fiu slujit. Eu iti sunt si prieten si oaspete si cap si frate si sora si mama. Iti sunt toate. Sarac facutu-M-am pentru tine; rastignitu-M-am pentru tine pe cruce si am fost pus in mormant. Tu esti pentru Mine totul; si frate si impreuna mostenitor si prieten si madular al trupului Meu."

Oare noi ce suntem pentru ceilalti? Sa nu dam inima altora cu imprumut, pentru un timp, ci pentru totdeauna.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Slujirea profesorului de religie iosif Sectiune dedicata profesorilor de religie 33 30.01.2014 13:55:18
Slujirea preotesei: chipuri de preotese E_my Preotia (Hirotonia) 40 14.12.2013 21:01:00
Minunea cu slujirea Sf. Liturghii de catre 3 copii yo_mama_cool Intamplari adevarate 4 14.08.2013 22:40:32
Petre Tutea despre Dumnezeu si despre atei tigerAvalo9 Generalitati 34 02.12.2010 16:37:16
"Slujirea aproapelui și egalitatea creștină în Biserică" de la Mitropolia Olteniei mihailt Generalitati 0 18.01.2010 17:07:41