Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #141  
Vechi 31.07.2010, 23:11:16
Scotianul
Guest
 
Mesaje: n/a
Arrow Doar o parere

Citat:
În prealabil postat de Alex.R Vezi mesajul
E un lucru bun ca recunosca "ceva" trebuie neapariat sa aiba un creator.Acum am o intrebare: De unde stii ca universul,spre exemplu nu a existat din totdeauna?
Daca te uiti in Geneza 1:1>,,La început a făcut Dumnezeu cerul și pământul".Apoi uita-te in:
- I Corinteni 2:7>,,Ci propovăduim înțelepciunea de taină a lui Dumnezeu, ascunsă, pe care Dumnezeu a rânduit-o mai înainte de veci, spre slava noastră"
-II Timotei 1:9> ,,El ne-a mântuit și ne-a chemat cu chemare sfântă, nu după faptele noastre, ci după a Sa hotărâre și după harul ce ne-a fost dat în Hristos Iisus, mai înainte de începutul veacurilor"
- Tit 1:2>,,Întru nădejdea vieții veșnice, pe care a făgăduit-o mai înainte de anii veacurilor Dumnezeu, Care nu minte"
-Iuda 1:25>,,Singurului Dumnezeu, Mântuitorul nostru, prin Iisus Hristos, Domnul nostru, slavă, preamărire, putere și stăpânire, mai înainte de tot veacul și acum și întru toți vecii. Amin!"

Sa recapitulez>,,La început a făcut Dumnezeu cerul și pământul"dar in cele 4 citate pe care le-am dat dupa apare o sintagma>,,mai înainte de veci", ,,mai înainte de începutul veacurilor" ,,mai înainte de anii veacurilor" ,,mai înainte de tot veacul și acum și întru toți vecii"

Concluzia,fie si logica,ar fi ca Dumnezeu a creat totul inainte de existenta ,,timpului"asa cum il intelegem noi in mod uman conventional.Fiind in afara timpului Lui nu i-se aplica regula ,,cauza-efect",El existand in mod etern intr-un alt mod decat cel perceput de noi.Daca regula asta ar fi foste generala atunci nimic nu ar mai fi trebuit creat pt ca ar fi existat mereu intrucat nu ar fi existat niciodata cauza si efect.Asta ar inseamna ca si Universul ar fi etern,nu ar fi aparut niciodata,ar fi existat pur si simplu.Am citit ca>ultimele teorii indica o virsta(aprox) cam de 13,7 bilioane de ani si o cauza ipotetica(Bing Bang).Deci a existat un act de creatie,Universul nu a fost etern,a existat o cauza exterioara lui care l-a creat.Dar de ce Dumnezeu ar fi dorit sa creeze pt noi acest ,,timp"asa cum il percepem? Pt ca fara el nu ar fi existat nici raportul cauza-efect pe o logica primara.Incercati sa va imaginati viata fara ,,cauza-efect".Ar exista?Insa Cel care a creat acest minunat mecanism este in afara Lui(dpdv al cuantificarii timpului dpdv al standardelor umane) asa cum rezulta clar din acele 4 citate(,,mai înainte de începutul veacurilor").Fiind in afara Lui nu are nevoie de cauza si efect pt sine,nu are nevoie de o cauza care sa-L creeze pt ca El sa poata crea.Ce a creat a creat pt noi si pt a avea un sens viata noastra,pt a nu fi un lung sir fara logica si fara viata in situatia in care noi suntem limitati dpdv al duratei existentei noastre.Totul a fost facut pentru noi.

Last edited by Scotianul; 31.07.2010 at 23:15:42.
Reply With Quote
  #142  
Vechi 31.07.2010, 23:16:51
konijiro's Avatar
konijiro konijiro is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2009
Mesaje: 1.114
Implicit

Citat:
AHA!!!
deci "nestiinta nu e dovada, si ignoranta nu e argument".
\

Aha ce? Parca am mai discutat o data despre cum lucreaza stiinta, si e departe de nestiinta sau de ignoranta.

Si te rog, ca sa nu mai am ocazia sa fiu ambiguu, atunci cand scrii despre o "mana" care a ghidat procesul evolutiv, la cine te referi, mai exact?

Citat:
Sa recapitulez>,,La început a făcut Dumnezeu cerul și pământul"dar in cele 4 citate pe care le-am dat dupa apare o sintagma>,,mai înainte de veci", ,,mai înainte de începutul veacurilor" ,,mai înainte de anii veacurilor" ,,mai înainte de tot veacul și acum și întru toți vecii"
Si de unde stii ca citatele de mai sus nu sunt inventate de niste oameni care nu aveau mai nici o idee despre Univers (asta ca sa nu mai vorbesc de planeta pe care traiau) si au inventat niste mituri cu care sa acopere golurile? Si de ce, daca un mit ca Geneza, cu origini perfect incerte, este credibil, de ce nu ar fi credibile si celelalte mituri care se refera la aparitia lumii, din alte culturi/religii?
__________________
Traieste o viata implinita. Daca exista zei, si sunt drepti, nu le va pasa cat de devotat lor ai fost, ci vei fi binevenit datorita virtutilor de care ai dat dovada de-a lungul vietii. Daca exista zei, si sunt nedrepti, oricum nu ai vrea sa le fi devotat lor. Iar daca nu exista zei, atunci vei fi disparut pur si simplu, dar vei fi trait o viata nobila, care va ramane in amintirile celor dragi. - Marc Aureliu
Question everything.
Reply With Quote
  #143  
Vechi 31.07.2010, 23:17:32
heorhe heorhe is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2010
Mesaje: 84
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Scotianul Vezi mesajul
Daca te uiti in Geneza 1:1>,,La început a făcut Dumnezeu cerul și pământul".Apoi uita-te in:
- I Corinteni 2:7>,,Ci propovăduim înțelepciunea de taină a lui Dumnezeu, ascunsă, pe care Dumnezeu a rânduit-o mai înainte de veci, spre slava noastră"
-II Timotei 1:9> ,,El ne-a mântuit și ne-a chemat cu chemare sfântă, nu după faptele noastre, ci după a Sa hotărâre și după harul ce ne-a fost dat în Hristos Iisus, mai înainte de începutul veacurilor"
- Tit 1:2>,,Întru nădejdea vieții veșnice, pe care a făgăduit-o mai înainte de anii veacurilor Dumnezeu, Care nu minte"
-Iuda 1:25>,,Singurului Dumnezeu, Mântuitorul nostru, prin Iisus Hristos, Domnul nostru, slavă, preamărire, putere și stăpânire, mai înainte de tot veacul și acum și întru toți vecii. Amin!"

Sa recapitulez>,,La început a făcut Dumnezeu cerul și pământul"dar in cele 4 citate pe care le-am dat dupa apare o sintagma>,,mai înainte de veci", ,,mai înainte de începutul veacurilor" ,,mai înainte de anii veacurilor" ,,mai înainte de tot veacul și acum și întru toți vecii"

Concluzia,fie si logica,ar fi ca Dumnezeu a creat totul inainte de existenta ,,timpului"asa cum il intelegem noi in mod uman conventional.Fiind in afara timpului Lui nu i-se aplica regula ,,cauza-efect",El existand in mod etern intr-un alt mod decat cel perceput de noi.Daca regula asta ar fi foste generala atunci nimic nu ar mai fi trebuit creat pt ca ar fi existat mereu intrucat nu ar fi existat niciodata cauza si efect.Asta ar inseamna ca si Universul ar fi etern,nu ar fi aparut niciodata,ar fi existat pur si simplu.Am citit ca>ultimele teorii indica o virsta(aprox) cam de 13,7 bilioane de ani si o cauza ipotetica(Bing Bang).Deci a existat un act de creatie,Universul nu a fost etern,a existat o cauza exterioara lui care l-a creat.Dar de ce Dumnezeu ar fi dorit sa creeze pt noi acest ,,timp"asa cum il percepem? Pt ca fara el nu ar fi existat nici raportul cauza-efect pe o logica primara.Incercati sa va imaginati viata fara ,,cauza-efect".Ar exista?Insa Cel care a creat acest minunat mecanism este in afara Lui(dpdv al cuantificarii timpului dpdv al standardelor umane) asa cum rezulta clar din acele 4 citate(,,mai înainte de începutul veacurilor").Fiind in afara Lui nu are nevoie de cauza si efect pt sine,nu are nevoie de o cauza care sa-L creeze pt ca El sa poata crea.Ce a creat a creat pt noi si pt a avea un sens viata noastra,pt a nu fi un lung sir fara logica si fara viata in situatia in care noi suntem limitati dpdv al duratei existentei noastre.Totul a fost facut pentru noi.

Scotiene, cred ca textul din semnatura ta nu e din Ioan 3:16
Reply With Quote
  #144  
Vechi 31.07.2010, 23:19:45
Scotianul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heorhe Vezi mesajul
Scotiene, cred ca textul din semnatura ta nu e din Ioan 3:16
Verifica in KJV>John 3:16.
Reply With Quote
  #145  
Vechi 31.07.2010, 23:20:55
heorhe heorhe is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2010
Mesaje: 84
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Scotianul Vezi mesajul
Verifica in KJV>John 3:16.
Am verificat, e din John 3:16, de fapt.
Reply With Quote
  #146  
Vechi 31.07.2010, 23:22:47
Scotianul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heorhe Vezi mesajul
Am verificat, e din John 3:16, de fapt.
O sa scriu ,,John"pt tine.
Reply With Quote
  #147  
Vechi 31.07.2010, 23:24:53
heorhe heorhe is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2010
Mesaje: 84
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Scotianul Vezi mesajul
O sa scriu ,,John"pt tine.
Pai nu numai pt. mine, banuiesc ca sunt mai multi care nu stiu engleza pe aici, si o sa credem ca esti chiar scotian, sau ca nu ai putut gasi o Biblie in limba romana, sau cine stie ce o sa mai creada unii si altii.

Dar, deja e "off topic" ca macar atata engleza stiu si eu..
Reply With Quote
  #148  
Vechi 31.07.2010, 23:32:41
Scotianul
Guest
 
Mesaje: n/a
Lightbulb

Citat:
În prealabil postat de heorhe Vezi mesajul
Pai nu numai pt. mine, banuiesc ca sunt mai multi care nu stiu engleza pe aici, si o sa credem ca esti chiar scotian, sau ca nu ai putut gasi o Biblie in limba romana, sau cine stie ce o sa mai creada unii si altii.

Dar, deja e "off topic" ca macar atata engleza stiu si eu..
Presupunerile(de tipul ,,banuiesc ca") sunt favoritele mele si in plus sunt convins ca ,,John frate cu Ion"este o mare necunoscuta la nivel mondial.Biblie ortodoxa in romana am iar citatele au fost date dintr-o asemenea Biblie.Ma bucur ca ai remarcat si acest aspect.Ce va crede fiecare las in grija ta.BTW>am modificat din politete.Multumesc pt opinie si discutie.
Reply With Quote
  #149  
Vechi 31.07.2010, 23:33:50
heorhe heorhe is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2010
Mesaje: 84
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Scotianul Vezi mesajul
Presupunerile(de tipul ,,banuiesc ca") sunt favoritele mele si in plus sunt convins ca ,,John frate cu Ion"este o mare necunoscuta la nivel mondial.Biblie ortodoxa in romana am iar citatele au fost date dintr-o asemenea Biblie.Ma bucur ca ai remarcat si acest aspect.Ce va crede fiecare las in grija ta.BTW>am modificat din politete.Multumesc pt opinie si discutie.

Cu placere, dar as vrea sa ma mai lamuresti cu un aspect: nu esti scotian nu-i asa ?
Si nu pot sa-mi ascund nedumerirea de ce cineva ar traduce in engleza dintr-o Biblie in romana un fragment de text pe care sa-l foloseasca ca semnatura pe un forum romanesc. Pentru ce ? Ca sa nu afle toti ce vrea sa zica ? Si ce inseamna BTW asta ?

Last edited by heorhe; 31.07.2010 at 23:45:21.
Reply With Quote
  #150  
Vechi 01.08.2010, 00:17:40
Alex.R Alex.R is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 31.07.2010
Mesaje: 12
Implicit

Poate te ajută un desen:

Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
evolutionismul compromis padrevicentiu Generalitati 476 23.09.2013 03:54:06
De ce evolutionismul teist este o erezie? nadut Teologie si Stiinta 372 27.11.2012 12:41:07
ROMANI , VI SE PREGATESTE CEVA saccsiv Homosexualitatea 170 06.03.2012 14:51:43
Venirea Antihristului ancah Biserica Romano-Catolica 16 23.04.2008 02:29:50
un vis se pregateste sa moara quasar Generalitati 52 03.02.2008 18:58:43