Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #191  
Vechi 05.05.2011, 09:57:51
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Daca sustinem ca biserica suntem noi, de ce, pe de alta parte, sa ne asteptam ca pentru nevoile materiale ale Bisericii sa plateasca altii ?
Corect. In VT evreii plateau la Templu zeciuala randuita prin lege. In crestinism a desfintat-o cineva? Sfantul Pavel facea colecte de la unii credinciosi pentru alti credinciosi aflati in nevoi (vezi Faptele Apostolilor). Sfantu Pavel indeamna pe crestini sa dea parte din castigul lor celor ce ii pastoresc si ii invata. Sfantul Pavel spune ca invatatorul si preotul trebuie sa traiasca din ceea ce face caci "nimeni nu leaga gura boului care treiera"!

Din nefericire noi asteptam ca numai Dumnezeu sa ne dea atat noua cat si Bisericii Sale. Multi gandesc ceva de genul: "Pai daca preotul slujeste lui Hristos, apai sa ii dea Dumnezeu tot ce are nevoie atat har cat si cele materiale. Dumnezeu sa ii dea din cer cladirea Bisericii, Dumnezeu sa ii dea bani sa faca milostenie pentru saraci si cei aflati in nevoie, Dumnezeu sa ii dea bani pentru proiecte in sjuba comunitatii, Dumnezeu sa ii dea bani pentru organizarea catehizarilor, Dumnezeu sa ii dea de mancare..."

Lui Dumnezeu trebuie sa ii dam din cele mai bune ale noastre si sa ii multumim ca binevoieste sa primeasca ceva din roadele muncii nostre caci fara EL nu putem face nimic. "Mai fericit este a da decat a primi" spune Hristos, si ce bucurie poate fi mai mare pentru om decat aceea in care Dumnezeu insusi binevoieste sa primeasca ceva de la om, EL care a facut toate cele vazute si nevazute, EL care zice (psalmul 49): "De voi flamazi nu iti voi spune tie ca mea este lumea si plinirea ei. Ore carne de taur voi manca sau sange de tap voi bea. Jertfeste lui Dumnezeu jertfa de lauda"

Intr-adevar exista si profitori si oportunisti printre membrii Bisericii care fac "comert cu cele sfinte", care "negutatoresc harul lui Dumnezeu" ei vor avea acelasi viitor ca Simon Magul. Vai vai vai de ei caci vor trebui sa dea socoteala in fata Dreptului Judecator pentru modul cum au gestionat nu doar talantul lor propriu ci si pe cel al Bisericii lui Hristos (concret cum au gestionat banii Bisericii). Ei sunt intre aceia care vor zice ca au slujit lui Hristos "Doamne nu am scos noi demoni in numele Tau, iar Hristos le va raspunde: Plecati de la Mine caci nu va cunosc pe voi".

Doamne ajuta.

Last edited by Eugen7; 05.05.2011 at 10:02:08.
  #192  
Vechi 05.05.2011, 09:58:25
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
(...)
A incercat insa sa ne "convinga" ca este bine ceea ce face ea subiectiv (ca persona), si din puct de vedere al realitatii dogmatice obiective.
(...)
Problema rezida in faptul ca ea a incercat as isi justifice si din puct de vedere dogmatic decizia ei... si in aceasta situatia evident ca noi ortodocsii crestini am luat atitudine marturisitnd ortodoxia crestina, intru slava lui Hristos.
(...)
Astfel noi ortodocsii crestini nu avem nimic personal cu ea ca om, ca persona ci doar cu afirmatiile ei referitoare la ortodoxia crestina.
(...)
Ea nu a incercat nici sa convinga, nici sa se justifice. A fost asaltata cu intrebari de tot felul si indemnata sa dea explicatii. Iar tot ce a spus ulterior cu sinceritate, a fost folosit impotriva ei.

Iar chestia cu "nu avem nimic cu ea, ci cu decizia/afirmatiile ei", asa cum i-am spus si lui AlinB, este o poveste! Nu poti desparti o persoana de alegerea ei, pentru ca se identifica cu ea intr-un mod firesc.

Doamne ajuta!
  #193  
Vechi 05.05.2011, 10:10:09
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Ea nu a incercat nici sa convinga, nici sa se justifice. A fost asaltata cu intrebari de tot felul si indemnata sa dea explicatii. Iar tot ce a spus ulterior cu sinceritate, a fost folosit impotriva ei.

Iar chestia cu "nu avem nimic cu ea, ci cu decizia/afirmatiile ei", asa cum i-am spus si lui AlinB, este o poveste! Nu poti desparti o persoana de alegerea ei, pentru ca se identifica cu ea intr-un mod firesc.

Doamne ajuta!
Offff cate sunt de spus draga mea prietena de forum... Dar poate altadata,caci este tarziu pe celalalt continent ...
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
  #194  
Vechi 05.05.2011, 10:12:38
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Nu poti desparti o persoana de alegerea ei, pentru ca se identifica cu ea intr-un mod firesc.
Putem si chiar trebuie. Hristos insusi nu a judecat omul ci pacatul omului! Hristos nu a respins omul ci pacatul omului! Scriptura ne indeamna sa uram pacatul si nu pacatosul.

Sincer acum, poti tu spune ca decizia ei este buna sau rea (din punct de vedere subiectiv, cu privire stric la personala ei, caci din puct de vedere obiectiv al adevarului dogmatic stim care este Adevarul)?

Eu am spus sincer, ca in cazul ei, tinand cont de circumstante, nu pot sa spun nici ca este o decizie rea, dar nici ca este o decizie buna. Nu pot sa afirm cu certitudine ca nu o va manuti Hristos dar nici sa spun ca o va mantui Hristos. Dumnezeu stie. Eu una stiu si pe aceea o marutirisesc: Adevarul ortodox crestin intru Slava lui Hristos spre mantuirea noastra.

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
O senzatie e mult mai apropiata de Dumnezeu decat o idee despre El!
Da-mi voie te rog sa comentez si motto-ul tau.

Senzatiile tin de trup, de simturi... deci nu are cum o senzatie sa fie aproape de Dumnezeu. Ideile tine de minte (spirit, duh) si sunt mult mai aproape de Dumnezeu caci "Duh este Dumnezeu"! si EL numai cu cugetul inimii poate fi cunoscut, (deci numai daca mintea este unita cu inima intru iubire duhovniceasca).

Senzatii duhovnicesti nu exista dar exista idei duhovnicesti.
Senzatii trupesti exista dar idei trupesti nu exista.

Doamne ajuta. Har si pace.

Last edited by Eugen7; 05.05.2011 at 10:14:40.
  #195  
Vechi 05.05.2011, 10:38:00
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
Yasmina, nu este nici un secret ca in strainatate parohiile romanesti nu au subventii de la stat si traiesc din donatiile credinciosilor. Cum stii si tu, viata este scumpa aici, deci nu se poate trai din donatii simbolice. De asemenea, nu este nici un secret (desi nici nu se bate toba) ca se tine o evidenta a membrilor parohiei si se face un buget de venituri-cheltuieli, chestiuni administrative care cred ca se practica si in RO dealtfel.


nu stiu in ce context ai inteles asta, insa sunt sigura ca ai inteles gresit. daca i-ai fi dat nr. de tel. si l-ai fi rugat pe preot sa vina ptr sfintirea casei sunt sigura ca ar fi venit. desigur, normal ar fi fost ca si tu sa-i oferi macar un $20, asa din bun simt cel putin.
Eu nu am spus pe un ton ofensator,ci a fost mai mult ca o surpriza"surprinzatoare"cum se pune problema materiala intr-o biserica de aici vs. biserici de acasa,atat! De unde sa stiu eu ca nu sunt subventionati de stat,cand eu nu stiu nici altele??
Poti sa afli ca am lasat bani pt spovedit si dat acatist,cat si alte cheltuieli in biserica.
Ma gandesc ca totusi pretul benzinei a fost un impediment,fiind un drum de 2 ore(dus-intors).
Nu stiu...eu sunt nemultumita ca bisericile ortodoxe romanesti sunt atat de raslete in strainatate incat ceea ce in Romania,mersul la biserica era un simplu act,aici a devenit o lupta,un sacrificiu,o hartuiala continuua cu drumurile si cu distantele!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.

Last edited by Yasmina; 05.05.2011 at 10:42:39.
  #196  
Vechi 05.05.2011, 10:44:39
IOLANDA IOLANDA is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.03.2010
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 368
Talking

Vaiiiiiiiiii.........20 de pagini de comentarii "pro" si "contra" unei decizii pe care a luat-o "crestina" respectiva.Dar....GATA.....ajunge,eu zic sa va opriti pentru ca,oricum NU ati rezolvat NIMIC. Hotararea ei este luata deja si nu mai exista cale de intoarcere,dupa cum am tot citit(in cele 20 pagini).Mai bine sa ne RUGAM,pentru ea sa poata gasi "calea "spre mantuirea sufletului si sa speram ca BUNUL DUMNEZEU,o va ajuta.....Doamne Ajuta.....
  #197  
Vechi 05.05.2011, 10:55:11
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de IOLANDA Vezi mesajul
Hotararea ei este luata deja si nu mai exista cale de intoarcere,dupa cum am tot citit(in cele 20 pagini).Mai bine sa ne RUGAM,pentru ea sa poata gasi "calea "spre mantuirea sufletului si sa speram ca BUNUL DUMNEZEU,o va ajuta.....Doamne Ajuta.....
E o decizie de moment care se poate schimba în timp.

Da, să ne rugăm pentru toți ceilalți, pentru luminarea minții și pentru întoarcerea lor la credința ortodoxă. Și să ne rugăm să avem noi înșine tăria de a rămîne în dreapta credință pînă la sfîrșit, mai ales dacă ne va fi dat să trăim vremurile cele de pe urmă. Să ne ajute Dumnezeu, pentru rugăciunile celor bineplăcuți Lui!
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
  #198  
Vechi 05.05.2011, 11:01:54
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Dacă fiul meu s-ar decide să se încorporeze într-o comunitate schismatică, mi-ar părea rău, mi-aș face un examen de conștiință să văd unde am greșit, m-aș ruga pentru sufletul lui. Dar, în mod sigur nu l-aș înjura, nu aș spune că e trădător, nu aș spune că nu a cunoscut catolicismul decât superficial. Aș aștepta, cu dragoste și răbdare să se întoarcă și, pentru el, aș tăia vițelul cel gras.
Daca dvs ganditi asa, cum sa nu ii astepte Dumnezeu cu bratele deschise si cu vitelul cel gras pe cei care au plecat aiurea din Casa Lui?

Asteptam deci cu rabdare si speranta intoarcerea fiilor risipitori, care, oricum, sunt mai bine primiti decat copiii care au stat acasa, cuminti :).
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
  #199  
Vechi 05.05.2011, 11:39:21
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
Asta cu preotii care cer bani pentru servicii religioase e o absurditate.
Ca sunt unii preoti care cer celor de ii vad cu mai multi bani cate o donatie,nu vad care e problema,desi majoritatea nici acelora cu bani nu cer.
Pai sa ne arate sora de aci de zice ca a trecut la catolici siteul parohiei respective,unde scria ca preotul nu ofera servicii religioase decat membrilor cotizanti ai parohiei.
Eu pana nu vad nu cred.
Poftim:

http://biserica.nl/adrese.html#Parohie_Schiedam

Sub informatia despre contul parohiei scrie:

"Reamintim că, potrivit deciziei luate de Consiliul parohial, preotul paroh nu oficiază nici o sfântă slujbă (molitve, binecuvântări, pomeniri, parastase, botezuri, cununii, sfeștanii, etc.) la cei care nu sunt membri cotizanți ai parohiei."

Sigur ca inteleg ca membriile sunt o sursa importanta de sprijin a parohiei. Si tot inteleg ca multi n-ar da mai nimic la biserica altfel, si ca e un lucru normal sa sprijini financiar si/sau altfel parohia din care faci parte. Si ca, cel mai probabil, in realitate, preotul nu va refuza sa spuna o simpla binecuvantare pe o icoana daca il rogi, chiar daca nu esti membru platitor. Nu stiu.

Apoi daca mergi pe pagina principala vezi tot felulde diplome pe care le-a primit parohul...Hmmm. Eu vreau sa vad predica din duminica trecuta mai bine.
__________________
„Mare ești tu, Doamne, și preavrednic de laudă (…) Căci pentru tine ne‑ai creat și neliniștită este inima noastră până sa-si afle odihna in tine.” (Sfântul Augustin).

Last edited by Noesisaa; 05.05.2011 at 11:43:30.
  #200  
Vechi 05.05.2011, 11:50:08
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Am citit. 100-125 de euro pe AN de familie (deci 3-5 oameni) nu mi se pare deloc mult. Vin vreo 40 ron pe luna de familie, in banii nostri - pentru unii putin, pentru altii mult. Mai mult mi se pare ca dai pe drum. Pentru Biserica este o suma modica, socotesc.
Intreb si eu, ce poti face in Olanda cu 100 de euro?

Edit: M-am uitat putin si peste imensele liste de cheltuieli. Sunt scrise in detaliu, care cat pentru ce a dat, special pentru a nu lasa vreun dubiu credinciosilor ca banii lor nu merg spre construirea bisericii. Mi se pare gospodar parohul de acolo si e bine ca exista in zona aceea o astfel de biserica si astfel de enoriasi.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.

Last edited by glykys; 05.05.2011 at 11:56:59.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cardul De Sanatate Cu CIP RFID 666 Devine Obligatoriu De La 1 Ianuarie 2013 myself00 Generalitati 1 03.01.2013 21:37:21
Teoria Big-Bang-ului il exclude pe Dumnezeu din Creatie neica_nimeni_altul Teologie si Stiinta 59 27.11.2012 12:25:23
Viteza forumului sophia Reguli generale de utilizare a forumului 4 02.08.2012 14:03:02
Papa: Dumnezeu s-a aflat in spain spatele Big Bang. Universul n-a aparut intamplator. Eugen7 Teologie si Stiinta 15 09.01.2011 17:42:36
Trapeza - locul unde hrana devine rugaciune adrian35 Intrebari utilizatori 8 07.05.2010 18:36:35