Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 16.05.2010, 19:11:09
annajanette
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit eu nu inteleg ceva: despre evrei

de ce sunt atat de privilegiati daca ei nu cred in fiul Domnului adica in Hristos, ca sa nu mai zicem ca cele mai multe rele ei le fac ....si apropos a vazut cineva evreu sarac? de ce se fac atatea bancuri despre evrei lacomi si zgarciti eu zic ca nu degeaba. nu vreau sa ii jignesc nu am nimic cu ei dar ma deranjeaza ca sunt privilegiati in acceptiunea religiei cica de Dzeu eu una nu cred.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 16.05.2010, 19:13:19
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Nu mai starni dispute pe acest subiect,mai ales ca esti ortodoxa.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 16.05.2010, 19:14:26
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit

Citat:
În prealabil postat de annajanette Vezi mesajul
de ce sunt atat de privilegiati daca ei nu cred in fiul Domnului adica in Hristos, ca sa nu mai zicem ca cele mai multe rele ei le fac ....si apropos a vazut cineva evreu sarac? de ce se fac atatea bancuri despre evrei lacomi si zgarciti eu zic ca nu degeaba. nu vreau sa ii jignesc nu am nimic cu ei dar ma deranjeaza ca sunt privilegiati in acceptiunea religiei cica de Dzeu eu una nu cred.
Totul se rezuma la Masonerie. Si acum sigur o sa imi sara o multime in cap.

Sunt privilegeati pentru ca omenirea ar avea, chipurile dupa ei, o datorie de platit lor. Ideea asta a luat nastere mai ales de la Holocaust, in care au murit milioane de evrei.

Mincinosi, farisei, n-au murit decat cateva sute de mii. Au murit de N ori mai multi crestini in Holocaustul Rosu organizat de comunisti.

Dar, sunt in mare parte de acord cu Daniel. Mai bine ne astamparam cand vine vorba de aceste subiecte. Pot duce ... altundeva.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 16.05.2010, 19:20:33
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Totusi, in mijlocul lor S-a nascut Hristos, Maica Domnului era din acelasi neam, ca dealtfel si Sf. Apostoli.
Cand au plecat din tara noastra le-a parut rau, ceea ce inseamna ca s-au simtit bine in mijlocul poporului nostru.
Pentru blestemul pe care si l-au luat asupra lor si al copiilor lor au suferit enorm. Cititi cartile care s-au scris despre atrocitatile petrecute in lagarele hitleriste.
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 16.05.2010, 19:20:54
Jane Says Jane Says is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2010
Locație: KooKooLand
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.091
Implicit

Citat:
În prealabil postat de annajanette Vezi mesajul
de ce sunt atat de privilegiati daca ei nu cred in fiul Domnului adica in Hristos, ca sa nu mai zicem ca cele mai multe rele ei le fac ....si apropos a vazut cineva evreu sarac? de ce se fac atatea bancuri despre evrei lacomi si zgarciti eu zic ca nu degeaba. nu vreau sa ii jignesc nu am nimic cu ei dar ma deranjeaza ca sunt privilegiati in acceptiunea religiei cica de Dzeu eu una nu cred.
Pai au fost totusi poporul ales. Nu stiu daca sunt sau nu privilegiati, Dumnezeu ii stie, ca din mijlocul lor a ales sa se intrupeze si nu ii va lasa pana la sfarsit ci se vor converti si ei.
Nu stiu daca noi, crestinii (noul Israel), avem voie sa generalizam in ceea ce-i priveste pe evrei.
Arsenie Boca scria ca ne este imposibil si sa fim antisemiti (aviz cui citeste topicul si are impresia ca despre asta e vorba).

PS eu nu inteleg multe legate de ei DAR si vad legatura dintre ei si Dumnezeu-Hristos ca fiind un soi de .. private affair, chiar daca ei inca nu cred in El, poate gresesc dar am impresia ca este o legatura si o miza care scapa intelegerii noastre.
__________________
„Ca o carpa lepadata toata dreptatea noastra” (Is 64,5)

Last edited by Jane Says; 16.05.2010 at 19:25:09.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 16.05.2010, 20:10:32
kiralina kiralina is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.02.2010
Mesaje: 304
Implicit

Evreii au inteles prost acceptiunea de popor ales!a fi ales nu inseamna a considera ca esti deasupra tuturor,si nu inseamna ca trebuie sa ii incaleci pe toti!a fi ales inseamna a implini o lucrare divina!in timp au invocat des ideea ca sunt alesii ptr a-i calari pe ceilalti!si de asta au ajuns asa bine!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 16.05.2010, 21:09:16
Langu Langu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.02.2009
Locație: Madrid
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 543
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Langu
Implicit

Sa-mi spun si eu punctul de vedere.Sa nu uitam,ca popor ales,au avut de respectat norme si legi dure,pe care nici un popor n-a vrut sa le indeplineasca.Au gresit la venirea Domnului Hristos(nu toti,sa nu uitam acest lucru) si au suferit,si inca mai sufera dupa cum bine vedem ce se intampla.Ne intrebam de ce au gresit?Pai,clerul atotstiitor a indemnat multimile nestiutoare si nu poti pune la indoiala ce spun preotii,nu?Ca sunt bogati?Nu toti,dar cum imi spunea un preot,au o inima atat de mare ca incape toata lumea.Ca reusesc in viata mai bine ca noi romanii?Pai da, pentru ca sunt uniti si nu dau inapoi la greu,ca romanul se vaita e usor de dezbinat si-i vine mintea pe urma .Cat despre fatul ca sunt poporul diavolului si alte aberatii pe care le scrieti unii va indemn sa cititi ce spune apostolul sa nu va bucurati,ci tremurati caci Domnului usor ii este sa indeparteze altoiul.Cu voia voastra un sfat:-cunoasteti-i si veti vedea ce oameni minunati sunt.Cat despre religie,au ales marea majoritate sa ramana la V.T.deci se roaga aceluiasi Dumnezeu,si sigur sunt mai devotati ca noi.Sa dea Domnul sa facem noi crestinii pentru Tara si pentru Credina pe jumatate cat au facut ei,si Romania ar fi o bijuterie.Invatati macar un lucru de la ei,sunt amestecati cam ca si noi,albi,negri,crestini,musulmani...dar Toti Unul pentru Tara.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 16.05.2010, 21:17:19
zoridezi zoridezi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2009
Mesaje: 729
Exclamation

32. Nu fiți piatră de poticnire nici iudeilor, nici elinilor, nici Bisericii lui Dumnezeu,
33. Precum și eu plac tuturor în toate, necăutând folosul meu, ci pe al celor mulți, ca să se mântuiască. (I Corinteni 10)
Reply With Quote
  #9  
Vechi 16.05.2010, 23:12:51
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Mai soro mergi in Israel si ai sa vezi acolo evrei saraci destui.
Apoi vezi ca evreii au fost initial dupa ce Dumnezeu Iisus Hristos s-a inaltat la ceruri si apoi s-a pogorat Duhul Sfant o parte de religia lor mozaica iar alta parte au devenit crestini iar cum zice parintele Cleopa primii 14 patriarhi crestini ortodocsi ai Ierusalimului au fost patriarhi evrei crestini ortodocsi dar taiati imprejur.
__________________
"și dacă orb pe orb va călăuzi, amândoi vor cădea în groapă." - nu luati de bun tot ce scriu eu.

Last edited by mihailt; 16.05.2010 at 23:19:37.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 17.05.2010, 00:17:12
annajanette
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

va multumesc frumos de raspunsuri, atat era nelamurirea mea legat de DOMNUL IISUS.
DUMNEZEU SA VA BINECUVANTEZE!!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre Evrei Darkanian Generalitati 46 30.09.2012 00:43:47
despre imbulzeala-este ceva bun? victortiti89 Generalitati 30 18.05.2011 09:25:21
Nu inteleg ceva Eliana Despre Sfanta Scriptura 10 11.08.2010 22:18:48
intrebari despre evrei dianadi Generalitati 9 01.02.2009 22:10:20