Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 26.05.2010, 19:58:07
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Oare Sfintii Parinti de care amintesti nu au invatat din Pildele lui Hristos, cind a eliberat-o pe femeia preacurva din miinile celor cu "bile de rulment"?
Problema e ca dupa ce a fost salvata, Hristos i-a spus niste cuvinte. Stii care sunt alea?

Si noi credem ca pe urma femeia se pare si-a invatat lectia.
Nu reiese direct din Evanghelii dar asa ne place sa credem.

In plus, femeia n-a fost prinsa la foc incrucisat intr-o manifestatie de gen DesfanezPride.

Daca ar fi fost, ma cam indoiesc ca Dumnezeu mai intervenea.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 26.05.2010, 19:58:12
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de truthtostone Vezi mesajul
Sunt niste cuvinte care arata ceea ce sunt acele persoane.Sunt niste poponari care nu ar trebui sa aiba dreptul de a promova homosexualitatea intr-o tara cu istoria noastra.Acum dupa ce-au murit bunicii pentru neamul crestin ortodox,noi ne dam pantalonii jos - barbat cu barbat?Stam prea bine din punct de vedere moral si ne mai lipsea homosexualitatea?

Am ajuns sa mergem la rau de buna voie...si se pare ca cei care erau ai nostri, acum nu mai sunt.
Cine se lupta cu poponarii si lesbiencele se lupta cu natura si deci se lupta cu Dumnezeu. NU UITATI O CLIPA CA LOT NU SE LUPTA CU NIMENI IN SODOMA!!! ci TOLERA!

SCHIMBAREA NU INCEPE CU poponautii ci cu felul in care functioneaza MAI NOU societatea. Exista pe undeva o statistica care arata clar ca numarul lor s-a marit foarte mult NU DIN IMITATIE ci din faptul ca facind copii TIRZIU la 30-40 de ani nastem tot mai multi copii gay, adica cu deviatii in DNA, deoarece el este imbatrinit si prafuit , MAI ALES CIND FACI TIRZIU PRIMUL COPIL.
Eu unul am cercetat si am gasit trei cunostinte baieti care s-au nascut cu atractie pentru "pompieri din calendar" TOTI fiind nascuti tirziu.
Deci mare atentie femei!
Reply With Quote
  #23  
Vechi 26.05.2010, 20:02:47
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de konijiro Vezi mesajul

Homosexualii nu cauta lauda, cauta drepturi egale. Si cand se vorbeste despre casatorie, nu se vorbeste de cununie religioasa, deci nu are trebui sa te intereseze.
Gresit, nu cauta DOAR drepturi egale.

Ceea ce cauta prin asa zisa lupta pentru drepturi este de fapt statutul de normalitate pentru homosexualitate.

Drepturi le putem da destule cat sa traiasca decent daca lasa deoparte "gay prinde" si isi inteleg problema. Statutul de normalitate pentru homosexualitate, asta e mai greu sa cedam.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 26.05.2010, 20:04:45
fall3n fall3n is offline
Member
 
Data înregistrării: 04.03.2009
Locație: Ramnicu Sarat jud Buzau
Religia: Ortodox
Mesaje: 46
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fall3n
Implicit imi dau seama ca este greu de crezut..

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Nuuuu, aruncind pe strada dupa ei cu bile mari de rulmenti si borcane sparte.

Oare Sfintii Parinti de care amintesti nu au invatat din Pildele lui Hristos, cind a eliberat-o pe femeia preacurva din miinile celor cu "bile de rulment"?

Orice scriere care incita la violenta este sforaitoare, pe dinafara crestinismului si poate fi folosita ca maculatura sau ca hirtie higienica.
cum spuneam si mai sus : nu mai priviti chiar totul cu ochi critic..daca au fost acele incidente si nu neg ca ar fii fost este pentru ca intrei acei oameni numiti membri NOUA DREAPTA au fost si altfel de oameni mai exact neo-nazisti, golani care in anii care au urmat sau dat deoparte din aceasta organizatie si asta pentru ca s-au dat singuri pe ei - au vazut ca nu este aici locul lor(vezi manifestatiile NOII DREPTE fara incidente din ultimii ani)...in NOUA DREAPTA nu este loc pentru golani , anarhisti si neo-nazisti..sunt tineri nationalisti si crestini - unul din punctele NOII DREPTE este : Sprijinirea Bisericii Ortodoxe Române și stoparea ofensivei sectelor declanșată după 1989, ofensivă care vizează distrugerea crestinismului ortodox și, prin aceasta, sfărâmarea unității spirituale a poporului român..va rog mult incercati sa intelegeti - doar suntem crestini - nu aruncatori de bile - sa nu puntem eticheta si sa expediem..avem cu totii internet - de ce nu cautam mai bine ???..de ce nu se spune si de lucrurile bune care sau facut de catre ei ? de ce ?...ne-am invatat sa ne punem ochelarii de mari critici si nu iertam pe nimeni..toti gresim dar pe cat putem ne sprijinim...avem patimi cu totii - e mai bine si mai crestinesc cred eu sa ne ajutam decat sa aruncam si sa tot aruncam vina unii asupra altora..
Reply With Quote
  #25  
Vechi 26.05.2010, 20:06:17
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Problema e ca dupa ce a fost salvata, Hristos i-a spus niste cuvinte. Stii care sunt alea?

Si noi credem ca pe urma femeia se pare si-a invatat lectia.
Nu reiese direct din Evanghelii dar asa ne place sa credem.

In plus, femeia n-a fost prinsa la foc incrucisat intr-o manifestatie de gen DesfanezPride.

Daca ar fi fost, ma cam indoiesc ca Dumnezeu mai intervenea.
Prostitutia nu este usor de eliminat. Mai intii trebuie sa creezi locuri de munca alternative. Sa nu ne imbatam cu apa crezind ca acelor femei le sta mintea numai la ceea ce au barbatii intre picioare. GRESIT! ! !
Ele cistiga bani in acest fel ca sa nu moara de foame, si de asemenea sa nu uitam ca deseori in spatele "perdelutei" este un copilas care asteapta sa fie hranit!

Multe din asa zisele prostituate sunt acele femei care "au in pantof un ciob" care si-l infig prin apasare in carne vie cind barbatii se ating de ele, singerind incontinuu..asa cum cu stupoare a aflat SFINTUL ANTONIE privind o femeie "usoara' intr-un bar prin Egipt DESPRE CARE NU INTELEGEA DE CE POARTA O CUNUNA DE SFINTA.

Acolo lectie de invatat! si aprofundat asupra sensurilor vietii!...ala da "misionarism"
Reply With Quote
  #26  
Vechi 26.05.2010, 20:06:57
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Cine se lupta cu poponarii si lesbiencele se lupta cu natura si deci se lupta cu Dumnezeu. NU UITATI O CLIPA CA LOT NU SE LUPTA CU NIMENI IN SODOMA!!! ci TOLERA!
O idiotenie mai mare pentru unul care se pretinde crestin nu puteai sa zici.

Mai citeste VT.
Nu Lot o dat foc la Sodoma&Gomora ci Dumnezeu.

Citat:
Exista pe undeva o statistica care arata clar ca numarul lor s-a marit foarte mult NU DIN IMITATIE ci din faptul ca facind copii TIRZIU la 30-40 de ani nastem tot mai multi copii gay, adica cu deviatii in DNA, deoarece el este imbatrinit si prafuit , MAI ALES CIND FACI TIRZIU PRIMUL COPIL.
Am mai discutat asta si ai recunoscut cum ca statistica asta exista doar in capul tau.

Citat:
Eu unul am cercetat si am gasit trei cunostinte baieti care s-au nascut cu atractie pentru "pompieri din calendar" TOTI fiind nascuti tirziu.
Deci mare atentie femei!
Asta fiind esantionul reprezentativ pe care se bazeaza studiul tau?
Reply With Quote
  #27  
Vechi 26.05.2010, 20:13:23
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul

Mai citeste VT.
Nu Lot o dat foc la Sodoma&Gomora ci Dumnezeu.


?
Nu este pentru tine de inteles ce a facut acolo Dumnezeu. Decit sa te umfli in pene de actiunile divinitatii, tu urmareste in VT, daca reusesti, sa observi ce au facut cei CEVA mai asemanatori cu tine adica, muritorii de rind, LOT ,care era impacat cu toti si cu toate, nu critica pe nimeni si doar privea in zare stind la portile orasului.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 26.05.2010, 20:14:15
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Prostitutia nu este usor de eliminat. Mai intii trebuie sa creezi locuri de munca alternative. Sa nu ne imbatam cu apa crezind ca acelor femei le sta mintea numai la ceea ce au barbatii intre picioare. GRESIT! ! !
Ele cistiga bani in acest fel ca sa nu moara de foame, si de asemenea sa nu uitam ca deseori in spatele "perdelutei" este un copilas care asteapta sa fie hranit!

Multe din asa zisele prostituate sunt acele femei care "au in pantof un ciob" care si-l infig prin apasare in carne vie cind barbatii se ating de ele, singerind incontinuu..
Nu neg valoarea de adevar a acestor afirmatii, problema este ca:
1. Generalizezi. Multe? Se bazeaza pe ce statistici aceasta afirmatie?
2. Nu vad care e legatura cu subiectul discutiei.
Homosexualul este homosexual si schimba zeci de parteneri (infidelitatea este notorie pentru gay) doar ca sa-si hraneasca copilasii care ii are acasa, facuti cu prietenul de desfranare ala mai vechi?

Citat:
asa cum cu stupoare a aflat SFINTUL ANTONIE privind o femeie "usoara' intr-un bar prin Egipt DESPRE CARE NU INTELEGEA DE CE POARTA O CUNUNA DE SFINTA.

Acolo lectie de invatat! si aprofundat asupra sensurilor vietii!...ala da "misionarism"
Serios?
Vreau o trimitere exacta la sursa, de incredere daca se poate nu bancuri moderne.
Apropo, femeia aia inca se prostitua si avea in acelasi timp aura aceea de sfanta?
Cum de nu o avem oare pe peretii bisericii?
Reply With Quote
  #29  
Vechi 26.05.2010, 20:15:19
konijiro's Avatar
konijiro konijiro is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2009
Mesaje: 1.114
Implicit

Citat:
daca imi permiti konijiro : este pacat chiar si pentru atei
"Pacat" este un cuvant cu semnificatie religioasa, deci pe partea cu ateii nu ai nimerit-o.

Citat:
nu trebuie neaparat sa stai cu capul in biserica ca sa-ti dai seama ca e ceva ANORMAL...
Cine iti da tie dreptul sa decizi ce e normal si anormal atunci cand e vorba de alti oameni?

Citat:
Dom'le konijiro, deduc din nickname-ul tau si din semnatura ta ca ai avea tendinte pagane.
Si eu din avatarul tau ca ai tendinte nationaliste si antisemite. Vrei sa ne imprietenim?

Citat:
Ei bine, Romania a fost, este si va fi o tara crestin ortodoxa, opusa oricarei forma a pacatului.
Serios? Oricarei forme a pacatului? Esti sigur? Ca mie mi se pare ca romanii sunt destul de selectivi cand vine vorba de pacate, ca sa nu mai zic de Noua dreapta. Nu v-am vazut in strada cand era vorba de, sa zicem, Tariceanu care a cedat resursele de gaze naturale ale Romaniei catre o companie straina. Sau aia era OK, dpdv biblic? Sau patriotic?

Mai mult, Romania are o groaza de ortodocsi pe plan exclusiv declarativ, si mai are vreo 13% din populatie care nu sunt ortodocsi. Deci, imi pare rau pentru convingerile tale, Romania nu este o tara crestin ortodoxa, poate doar majoritar ortodoxa, si chiar si asta e discutabil.

Citat:
Legalizarea homosexualitatii in Romania ??? Ce-ar mai fi facut mai Tepes, Stefan, Mihai si ceilalti eroi ai neamului nostru daca ar fi vazut ce se intampla in ziua de azi ??
De ce m-as raporta la niste persoane care au trait acum sute de ani? Esti in anul 2010, nu in 1600, si din fericire, am mai invatat una, alta, de atunci. Mai mult, care Tepes, ala care s-a convertit la catolicism? Nu ca m-ar interesa, dar nu te simti lezat, ca ortodox, sa il aduci in discutie ca exemplu?

Citat:
Chiar daca majoritatea oamenilor se afla in ignoranta sau dau din fund in discoteca, asta nu inseamna ca Romania s-a descrestinizat, sau ca a devenit vreo Sodoma or Gomora.
Tu crezi ca treaba asta cu homosexualtatea e un trend? Gen, se da un om heterosexual, casatorit si cu copii, care se trezeste intr-o dupa masa si zice: "pana mea, ma plictisesc azi, am ramas fara bere, ma duc sa fac sex cu un barbat, ca imi surade ideea?" si gata, e homosexual?
In cazul in care crezi asta, sunt doua lucruri pe care as vrea sa ti le spun:
1. Homosexualitatea nu se ia.
2. Daca iti e teama ca se ia, poate nu esti atat de hetero pe cat credeai.

Citat:
Noi avem valori morale pe care trebuie sa le urmam. Nu stiu cum e in povetile cu mai multi zei fantastici, dar noi nu toleram un asemenea pacat strigator la cer pe nume "homosexualitatea". Acasa pot face ce vor ei, nu-mi pasa mie, caci nu deranjeaza pe nimeni.
Cine sunt acei "noi" de care vorbesti? Mai mult decat atat, spune-mi, folosesti biblia ca sursa de moralitate 100%? In totalitate? Si daca ai decis sa ignori ceva pasaje din Levitic sau Deuteronom in goana ta dupa moralitate, de ce ai facut-o? Si daca te intrebi despre ce vorbesc, te rog sa verifici agenda Noii Drepte, pentru o executie prin lapidare, trebuie sa aveti una curand, daca folositi biblia ce reper de moralitate.

Citat:
Pacatul asta este urat foarte foarte mult de catre Domnul nostru, doar citeste ce s-a intamplat cu amaratii din Sodoma.
Am citit, multumesc, tu ai citit? E ciudat, pentru ca pana si treaba cu Sodoma si Gomora e discutabila, avand in vedere ca homosexualitatea era doar unul dintre "pacate" in toata povestea aia.

Citat:
Lasand la o parte faptul ca tu postezi mereu doar ca sa simti ca esti impotriva cuiva,sper sa nu ingaduie Dumnezeu sa-ti vezi fiul maine, poimaine cu limba in gura lu altu` (in gura fiului lu` vreunu de pe forum care e de parere cu tine).Nu m-as bucura dar as zambi luuuung de tot.Dar cauta-l tu pe dracu ca ai sa-l gasesti repede.
Da, stiu ca ai zambi, dar asa, fara sa te bucuri, ca nah, esti crestin, nu poti sa te bucuri de "necazul" altuia, nu?

Nu stiu ce as face daca fiul meu ar fi homosexual, dar in mod clar nu as folosi o carte veche de mii de ani, scrisa de niste oameni care credeau ca sfarsitul pamantului era la orizont, ca sursa de inspiratie.
__________________
Traieste o viata implinita. Daca exista zei, si sunt drepti, nu le va pasa cat de devotat lor ai fost, ci vei fi binevenit datorita virtutilor de care ai dat dovada de-a lungul vietii. Daca exista zei, si sunt nedrepti, oricum nu ai vrea sa le fi devotat lor. Iar daca nu exista zei, atunci vei fi disparut pur si simplu, dar vei fi trait o viata nobila, care va ramane in amintirile celor dragi. - Marc Aureliu
Question everything.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 26.05.2010, 20:17:56
fall3n fall3n is offline
Member
 
Data înregistrării: 04.03.2009
Locație: Ramnicu Sarat jud Buzau
Religia: Ortodox
Mesaje: 46
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fall3n
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Aha, ai dat-o la intors, acum poate fi trosnit si pacatosul, nu dat doar in pacat.

Ce sa-ti zic, ai dreptate, exemplul cu Sf.Nicolae e perfect doar ca ti-a scapat un amanunt: aseamanarea cu Sf. Nicolae sa fie in toate celelalte privinte, nu doar la ridcatul palmii.

Si ma indoiesc ca cineva din ND aduce macar asa de departe a Sf. Nicolae.

Ce pot sa mai zic?
Nu sunt impotriva manifestatiei in sine, dar cand are o anumita tenta, nu te poti astepta sa gasesti prea multi simpatizanti.

Oricum o manifestare de masa e o chestiune delicata, trebuie f. bine organizata altfel ajunge sa fie f. usor compromisa..
nu am facut vreo asemanare intre ND si Sf Nicolae decat numai in acel loc sa intelegi dar toti tintim catre acolo...anume LEGEA LUI DUMNEZEU si binele nostru aici si nu numai ca, crestini :) Aline nu am dat-o la intors , pur si simplu nu am explicat mai pe DETALIU dc vrei..dc mai intrebat , am raspuns ca sa intelegi..cat despre asemnarea cu Sf Nicolae in toate privintele ai dreptate...dar stii tu cum e cu o scara ! urcam pe trepte..omul nu poate deveni sfant intr-o clipa..cu greseli ne ridicam iarasi..dar stam in picioare nu ne lasam invinsi...iarasi ai dreptate - manifestatia trebuie bine organizata pentru a nu se intelege altceva..cum spuneam ca pe scara :)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Artizanii noii ere, sau cum sa naste un new age... eodor nastasa Generalitati 15 12.09.2014 11:35:56
"Pace vouă ", o binecuvântare pentru o stare de normalitate ! cristiboss56 Pocainta 4 01.08.2013 19:22:30
Marsul pentru viata ! cristiboss56 Resurse ortodoxe on-line 3 20.03.2012 20:22:39
Marsul vietii la Paris (22 ian. 2012) laurastifter Stiri, actualitati, anunturi 48 04.02.2012 22:25:19
Marsul Distrugatorului eodor nastasa Generalitati 11 19.04.2010 21:04:37