Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Impartasania (Taina Euharistiei)
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #281  
Vechi 08.03.2010, 13:59:39
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hector Vezi mesajul
Un studiu referitor la aceasta problematica. Impartasirea deasa / impartasirea rara: http://www.blog.teologie.net/2010/01...ne-impartasim/
Da, linkul merita atentia.

Multumesc Hector.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #282  
Vechi 08.03.2010, 21:44:02
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Am citit si linkul si alte articole de aici de pe site si etc.
Sunt de acord cu voi.
Te duci la slujba si te si impartasesti. Dar daca sunt cerinte? Post, abstinenta, spovedanie.
Pai cum facem fratilor, la fiecare slujba, sau duminica.
Iar ajungem la discutia cu dezlegarea de la preot.
Cui nu i-ar place sa se impartaseasca mereu?
Dar mai suntem si oameni, femei, casatoriti, mai mancam ca sa rezistam la toate.
M-am saturat de aceste discutii fara rezultat.
Veniti si cu solutii (concrete), nu numai cu teorii din astea pe care le stim toti.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #283  
Vechi 09.03.2010, 18:48:30
claudiutomsa claudiutomsa is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.01.2009
Locație: bistrita
Religia: Ortodox
Mesaje: 32
Implicit

[http://www.crestinortodox.ro/conferi...nta-99408.html
__________________
Doamne si de voiesc si de nu voiesc mantuiestema nu tine seama de vointa mea

Last edited by claudiutomsa; 09.03.2010 at 18:52:07.
Reply With Quote
  #284  
Vechi 10.03.2010, 09:47:52
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de claudiutomsa Vezi mesajul
...
Mai exact:

http://www.crestinortodox.ro/conferi...a-1-99410.html

http://www.crestinortodox.ro/conferi...a-2-99409.html

http://www.crestinortodox.ro/conferi...nta-99408.html
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #285  
Vechi 15.04.2010, 17:20:43
alinnasser2010 alinnasser2010 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 161
Implicit

Impartasania este legata de spovedanie...In zilele noastre spovedania si impartasania a ajuns o obijnuinta,un mecanism iata azi tin post azi merg sa ma spovedesc zic acolo 2 3 cuvinte ma impartasesc si gata dar sensul duhovnicesc se duce...Deaceea spovedaniile si impartasaniile de genu acesta,din obisnuinta,mecanic doar pt ca asa zic altii ca trebuie trebuie sa fie cat mai rar si adevaratele spovedanii si impartasanii sa fie mult mai dese.....Fiecare face asta cand simte nevoia in suflet cum il indruma Dumnezeu...Iar daca va referiti doar la Sf. Impartasanie rar sau des depinde numai de Spovedanie si de dezlegarea preotului ...
Reply With Quote
  #286  
Vechi 28.04.2010, 15:19:00
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de OvidiuO Vezi mesajul
In ziua de azi,cred ca depinde de fiecare om si duhovnicul sau. Noi ne spovedim si tinem posturi pentru pacatele noastre, nu pentru altceva. Astfel, fiecare are constiinta si asa cum ii dicteaza constiinta, sa faca. Daca ne spovedim, atunci putem sa cerem intrebare de la duhovnic daca putem sa ne si impartasim. Odata ce Duhovnicul iti spune ca poti sa te impartasesti, gata, te impartasesti. Totul e sa avem constiinta curata ca ne putem apropia curati (spovediti curat)de Sfintele Taine. Nu este o reteta aici. Daca pe mine ma mustra constiinta cu ceva, fiindca am gresit, nu tin cont de data cand m-am spovedit si impartasit ultima oara. Normal ar fi sa traim in fiecare zi aceasta, asa cum in fiecare zi ar trebui sa fim mereu in rugaciune si departe de pacat.
Vrednici nu suntem niciunul, dar spre intarirea noastra ne-a fost dat a ne impartasi cu trupul si sangele Mantuitorului. Apoi, un crestinism fara Euharistie ce este ? In antichitatea crestina, toti crestinii care participau la Sfanta Liturghie se impartaseau cu Sfintele Taine. Era ceva firesc fiindca scopul Liturghiei este adunarea laolalta a credinciosilor, rugaciune comuna si impartasirea cu Hristos prezent in Euharistie. Liturghia era socotita si traita ca "Masa a Domnului" si erau invitati toti crestinii care au fost botezati. Era de neconceput participarea la Euharistie fara impartasirea cu Sfintele Taine. Randuiala insa se pierde incepand cu sec al IV-lea, odata cu convertirea in masa, fara pregatirea necesara a paganilor. Este foarte mult de scris la acest subiect, dar recomand o carte daca imi dati voie:
"Deasa Impartasanie Cu Preacuratele Lui Hristos Taine" - Sf. Nicodim Aghioritul si Neofit Kavsokalivitul
Doamne ajuta !
http://www.cartiortodoxe.ro/cartea-c...raditiei-.html

Este o carte care nu ar trebui sa lipseasca din bibliotecile voastre. E si ieftina - numai 25 de lei.

La indemnul duhovnicului, am citit o buna parte din ea, pana la partea scrisa de Sfantul Nicodim Aghioritul. Si va marturisesc ca m-a convins sa merg des la impartasit, adica saptamanal - ceea ce va recomand cu caldura.

Cand m-am intalnit prima oara cu duhovnicul meu, l-am intrebat daca e pentru impartasirea deasa sau rara. Mi-a raspus ca Impartasania nu trebuie sa fie deasa, ci DE FIECARE DATA. Atunci eram sceptic, dar acum va spun ca trebuie sa facem asa cum scrie in canoanele Bisericii Ortodoxe, cum ne invata si Sf. Ioan Gura-de-Aur, si Sf. Vasile cel Mare, si Sf. Nicodim Aghioritul si multi alti Sfinti: sa ne cuminecam cat mai des posibil!

Pentru cei care sunt sceptici in privinta asta, voi incerca pe viitor sa scot cele mai importante argumente din cartea de mai sus si sa le transcriu aici.

Stiu ca un prim contraargument este ca nu ne putem spovedi saptamanal. Este adevarat, nici eu nu pot, mai ales ca duhovnicul meu este preot-calugar si exarh pe deasupra, fiind foarte ocupat si cautat tot timpul. Insa el insusi mi-a recomandat sa ma impartasesc chiar si fara spovedanie saptamanala, ceea ce intentinez sa fac. Bineinteles ca Taina Spovedaniei nu trebuie neglijata, dar depinde de situatia fiecaruia, de constiinta lui si de dezlegarea pe care o da preotul la care ne marturisim.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #287  
Vechi 28.04.2010, 17:28:11
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

@Florin - problema cea mai complicata care impiedica pe multi la impartasirea saptamanala este postul (de toate felurile) si nu spovedania neaparat.
Si nu m-a lamurit inca nimeni cum sa facem sa avem si soti/sotii , sa mancam normal si sa ne impartasim saptamanal sau la fiecare liturghie cum vor/spun unii.
Eu nu stiu cum sa fac.
Si am mai spus: eu ma gandesc si la respectul vis-a-vis de Trupul si Sangele Domnului. De aceea nu sunt pentru a-l lua asa ca pe bombonica, tot timpul, ci numai cand suntem cu adevarat pregatiti pentru asta.
Daca as intreba pe toti cei care se impartasasesc saptamanal sau mai des, cred ca nici jumate nu ar fi in starea aceea speciala pentru a primi cum se cuvine Sf.Impartasanie.
Mai sper sa pot discuta despre asta intr-o zi cu preotul meu dar...
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #288  
Vechi 28.04.2010, 17:44:59
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
.
Si nu m-a lamurit inca nimeni cum sa facem sa avem si soti/sotii , sa mancam normal si sa ne impartasim saptamanal sau la fiecare liturghie cum vor/spun unii.
Dar Sophia, cred ca s-a explicat treaba asta de n ori! Postesti cand este de postit: miercurea, vinerea, in timpul posturilor, duminica dimineata. Duci o viata crestineasca. Te feresti de pacate mari. Te spovedesti macar o data pe luna in mod normal sau mai des daca "o iei razna" mai serios.

Citat:
Si am mai spus: eu ma gandesc si la respectul vis-a-vis de Trupul si Sangele Domnului.De aceea nu sunt pentru a-l lua asa ca pe bombonica, tot timpul, ci numai cand suntem cu adevarat pregatiti pentru asta.
Respect fata de Trupul si Sangele Domnului trebuie sa ai tot timpul, in fiecare zi, nu numai cand esti in fata Potirului. Pregatit trebuie sa fii tot timpul. Nu exista "azi sunt crestin, sau saptamana asta ma port ca un crestin ca ma impartasesc duminica, dupa aia o las mai moale cu cucernicia."
__________________
„Mare ești tu, Doamne, și preavrednic de laudă (…) Căci pentru tine ne‑ai creat și neliniștită este inima noastră până sa-si afle odihna in tine.” (Sfântul Augustin).
Reply With Quote
  #289  
Vechi 28.04.2010, 17:53:19
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

@Noesisaa - iar o luam de la capat?
Postul normal pentru Sf. Impartasanie este asa:
luni, miercuri, vineri, sambata, duminica (pentru post trupesc). Si daca este liturghie si in alta zi, s-a dus saptamana.
Alimentar: cam tot asa, adica toata saptamana.

Si la partea cu respectul nu cred ca m-ai inteles pentru ca nici eu nu pot explica. Este ceva ce simt eu.
Si daca se spune ca fiecare gand si vorba este un pacat...trebuie chiar sa fii cu cugetul impacat...
Se poate sa traiesti crestineste mereu, dar sa mai ai probleme sufletesti, sau sa faci vreun pacat. De multe ori nu-ti trece nici cu spovedania, trebuie sa lucrezi cu tine insuti si sa te linistesti.
Trebuie sa ai stare sufleteasca anume cand te duci la impartasanie. Eu asa simt, nu stiu daca ma intelegeti.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #290  
Vechi 28.04.2010, 20:47:35
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
@Noesisaa - iar o luam de la capat?
Postul normal pentru Sf. Impartasanie este asa:
luni, miercuri, vineri, sambata, duminica (pentru post trupesc). Si daca este liturghie si in alta zi, s-a dus saptamana.
Alimentar: cam tot asa, adica toata saptamana.

Si la partea cu respectul nu cred ca m-ai inteles pentru ca nici eu nu pot explica. Este ceva ce simt eu.
Si daca se spune ca fiecare gand si vorba este un pacat...trebuie chiar sa fii cu cugetul impacat...
Se poate sa traiesti crestineste mereu, dar sa mai ai probleme sufletesti, sau sa faci vreun pacat. De multe ori nu-ti trece nici cu spovedania, trebuie sa lucrezi cu tine insuti si sa te linistesti.
Trebuie sa ai stare sufleteasca anume cand te duci la impartasanie. Eu asa simt, nu stiu daca ma intelegeti.
Ai punctat bine Sofia ! Nicolae Cabasila zice : " Cel mai mare dar pe care il primeste crestinul de la Dumnezeu sunt Sfintele Taine . Tocmai de aceea se cuvine ca crestinul sa aiba o buna pregatire mai inainte de a le primi , deoarece el devine madular a lui Iisus Hristos cand a primit Sfintele Taine ".
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sa ne impartasim saptamanal Daniel777 Impartasania (Taina Euharistiei) 433 23.05.2015 02:12:04
Cum sa ne impartasim? Adriana-Simona Impartasania (Taina Euharistiei) 21 09.01.2014 14:17:16