Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #121  
Vechi 26.10.2010, 12:12:25
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Rugaciunea Sfantului Ioan Gura de aur ce am descoperit-o si mi-e draga!


Doamne, Dumnezeul meu, stiu ca nu sunt vrednic, nici mi se cade, ca sa intri
sub acoperamântul casei sufletului meu, pentru ca este desarta toata si surpata,
si nu ai la mine loc cuviincios, ca sa-Ti pleci capul; ci pe cum, dintru înaltime
pentru noi Te-ai umilit, pleaca-Te si acum la umilinta mea. Si pe cum bine ai voit
a Te culca în pestera si în ieslea necuvântatoarelor, asa binevoieste a intra si în
ieslea necuvântatorului meu suflet si în spurcatul meu trup.
Si pe cum nu ai socotit a fi lucru nevrednic a intra si a cina împreuna cu
pacatosii, în casa lui Simon leprosul, asa binevoieste a intra si în casa sufletului
meu celui umilit, al leprosului si pacatosului. Si precum nu ai respins pe
pacatoasa, cea asemenea mie, care s-a apropiat si s-a atins de Tine, asa Te
îndura si spre mine pacatosul, care ma apropiu si ma ating de Tine. Si precum nu
Te-ai scârbit de spurcata si blestemata ei gura, ceea ce Te saruta, asa nu Te
scârbi nici de gura mea, si mai spurcata, si mai blestemata, nici de urâte si
necurate buzele mele, si de limba mea cea cu totul necurata. Ci sa fie mie
carbunele preasfântului Tau Trup si al scumpului Tau Sânge, spre sfintire si
luminare si spre întarirea umilitului meu suflet si a trupului, spre usurarea
greselilor mele celor multe, spre paza de toata lucrarea diavoleasca, spre
schimbarea si împiedicarea diavoleasca, spre schimbarea si împiedicarea
vicleniei si relei mele deprinderi, spre omorârea patimilor, spre împlinirea
poruncilor Tale, spre adaugarea dumnezeiescului Tau har, si spre dobândirea
împaratiei Tale. Ca nu ca un nepasator ma apropriu de Tine, Cristoase
Dumnezeule, ci nadajduind întru bunatatea Ta cea nespusa, si pentru ca, stând
departe multa vreme de împartasirea Ta, sa nu fiu sfâsiat de lupul cel întelegator.
Pentru aceea ma rog Tie: Precum singur esti sfânt, Stapâne, sfinteste-mi trupul si
sufletul, mintea si inima, maruntaiele si pântecele, si întreg ma înnoieste, si
înradacineaza frica Ta întru madularele mele, si sfintirea Ta fa-o nestearsa din
mine. Si fii mie ajutor si sprijinitor, îndreptând în pace viata mea, învrednicindu-
ma si de a sta de-a dreapta Ta, împreuna cu Sfintii Tai. Pentru rugaciunile si
mijlocirile preacuratei Maicii Tale, si ale preacuratelor Puteri fara de trup care
slujesc Tie, si ale tuturor Sfintilor, care din veac bine Ti-au placut. Amin.
Reply With Quote
  #122  
Vechi 26.10.2010, 22:36:56
carmina carmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.01.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit Una dintre cele mai frumoase rugaciuni din Vecernia plecarii genunchilor

Doamne, Cel ce ești prea curat, neîntinat, fără de început, nevăzut, necuprins, de nepătruns cu mintea, neschimbat, neîntrecut, nemăsurat și fără de răutate;

Care singur ai nemurire, locuind în lumina cea neapropiată;


Cel ce ai făcut cerul și pământul și marea și toate cele zidite în ele;


Care plinești cererile, mai înainte de cerere
; Ție ne rugăm și pe Tine Te chemăm, Stăpâne, Iubitorule de oameni,

Părintele Domnului și Dumnezeului și Mântuitorului nostru Iisus Hristos, Care pentru noi oamenii și pentru a noastră mântuire S-a pogorât din ceruri și S-a întrupat de la Duhul Sfânt și din pururea Fecioara Maria, Preaslăvita Născătoare de Dumnezeu;


Care, mai întâi în cuvinte învățând, iar mai pe urmă și cu fapta arătând, când a răbdat patima Sa cea mântuitoare, ne-a dat pildă nouă, smeriților și păcătoșilor și nevrednicilor robilor Tăi, să-Ți aducem Ție rugăciuni, cu capetele și cu genunchii plecați, pentru păcatele noastre și pentru greșealele cele din neștiință ale credincioșilor.


Însuți, mult-Milostive și Iubitorule de oameni, auzi-ne pe noi în orice zi Te vom chema, dar mai ales în ziua aceasta a Cincizecimii, în care Domnul nostru Iisus Hristos, după ce S-a înălțat la ceruri și a șezut de-a dreapta Ta, Dumnezeule și Părinte, a trimis pe Duhul Sfânt peste Sfinții Săi Ucenici și Apostoli, Care a șezut peste fiecare dintr-înșii, și s-au umplut toți de harul Lui cel neîmpuținat, și au grăit într-alte limbi mărețiile Tale și au proorocit.


Deci, auzi-ne pe noi, care acum ne rugăm Ție, și adu-Ți aminte de noi, smeriții și osândiții, și alungă robia sufletelor noastre, Cel ce cu milostivirea Ta mijlocești pentru noi.


Primește-ne pe noi, care cădem înaintea Ta și grăim:
Greșit-am!Dar, pentru că s-au scurs în zădărnicie zilele noastre, am pierdut ajutorul Tău, și ne aflăm lipsiți de toată apărarea. Totuși, nădăjduind în îndurările Tale, grăim către Tine:

Păcatele tinereților noastre și ale neștiinței nu le pomeni, și de cele ascunse ale noastre, curățește-ne pe noi.
Nu ne lepăda pe noi în vremea bătrâneților; când slăbește tăria noastră, nu ne părăsi pe noi.

Mai înainte de a ne întoarce în pământ, învrednicește-ne să ne întoarcem la Tine și caută spre noi cu bună-voință și cu har.


Cumpănește fărădelegile noastre cu îndurările Tale; pune adâncul îndurărilor Tale împotriva mulțimii păcatelor noastre.


Caută din înălțimea Ta cea sfântă, Doamne, spre poporul Tău, care stă înainte și așteaptă de la Tine multă milă.


Cercetează-ne pe noi cu bunătatea Ta. Izbăvește-ne pe noi de tirania diavolului
.
Întărește viața noastră cu poruncile Tale cele sfinte și sfințitoare.


Înger credincios păzitor pune poporului Tău și pe toți ne adună în împărăția Ta.


Dă iertare celor ce nădăjduiesc în Tine. Iartă-le lor și nouă păcatele.


Curățește-ne cu lucrarea Sfântului Tău Duh.


Strică meșteșugirile vrăjmașului cele împotriva noastră.
Înaintea Ta suntem puși din pântecele maicii noastre; Tu ești Dumnezeul nostru.

Amin.
Reply With Quote
  #123  
Vechi 27.10.2010, 10:14:33
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Lumină lină

O rugăciună scurtă , dar deosebit de frumoasă ce se spune la asfințit de soare, la orele înserării , și care se poate învăța pe dinafară datorită frumuseții și simplității ei :"Lumină Lină a Sfintei Slave a Tatălui Ceresc , Celui fără de moarte , a Sfântului , Fericitului , Iisuse Hristoase, venind la apusul soarelui , văzând lumina cea de seară, lăudăm pe Tatăl , pe Fiul și pe Sfântul Duh, Dumnezeu ; vrednic ești în toată vremea a fi lăudat de glasuri cuvioase, Fiul lui Dumnezeu , Cel ce dai viață , pentru aceasta lumea Te mărește".
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #124  
Vechi 28.10.2010, 00:12:35
claudiu5324 claudiu5324 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.12.2006
Locație: Fagaras,BV
Religia: Ortodox
Mesaje: 5
Implicit Rugăciune pentru izbavirea de Antihrist a Sfântului Anatolie († 1922) de la Optina

Să mă izbăvești, Doamne, de cursele vicleanului și urâtorului de Dumnezeu, antihrist, celui ce va să vină curând și ascunde-mă de răutatea lui în pustia cea tainică a mântuirii Tale. Dăruiește-mi, Doamne, putere și bărbăție ca să mărturisesc cu tărie Numele Tău cel Sfânt, să nu fug de frica diavolului și să nu mă lepăd de Tine, Mântuitorul și Răscumpărătorul meu, nici de Sfânta Ta Biserică.

Dăruiește-mi, Doamne, și ziua și noaptea, plângere și lacrimi pentru păcatele mele și Te îndură de mine, Doamne, în ceasul Înfricoșătoarei Tale Judecăți ! Amin.
Salutari la toata lumea,m-am gandit sa postez si eu o rugaciune care-mi place..
Reply With Quote
  #125  
Vechi 28.10.2010, 00:26:46
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Bine ai venit pe forum !

Citat:
În prealabil postat de claudiu5324 Vezi mesajul
Să mă izbăvești, Doamne, de cursele vicleanului și urâtorului de Dumnezeu, antihrist, celui ce va să vină curând și ascunde-mă de răutatea lui în pustia cea tainică a mântuirii Tale. Dăruiește-mi, Doamne, putere și bărbăție ca să mărturisesc cu tărie Numele Tău cel Sfânt, să nu fug de frica diavolului și să nu mă lepăd de Tine, Mântuitorul și Răscumpărătorul meu, nici de Sfânta Ta Biserică.

Dăruiește-mi, Doamne, și ziua și noaptea, plângere și lacrimi pentru păcatele mele și Te îndură de mine, Doamne, în ceasul Înfricoșătoarei Tale Judecăți ! Amin.
Salutari la toata lumea,m-am gandit sa postez si eu o rugaciune care-mi place..
Frumoasă și de folos rugăciune ! Doamne ajută !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #126  
Vechi 28.10.2010, 00:28:03
claudiutomsa claudiutomsa is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.01.2009
Locație: bistrita
Religia: Ortodox
Mesaje: 32
Implicit Rugaciunea Arhimandritului Sofronie

Arhimandritul Sofronie)
“Doamne, dă-mi puterea să primesc cu suflet liniștit tot ce-mi va aduce ziua de mâine!
Dă-mi puterea să mă las cu totul în Voia Ta cea sfântă și în fiecare clipă să stai în preajma mea și întărește-mă!
Orice veste va aduce ziua de mâine, bună sau rea, învață-mă să o primesc cu inima împăcată și cu încredințarea neclintită că Voința Ta stă asupra tuturora.
Fie ca, în tot ce fac și în tot ce spun, Voia Ta să-mi stăpânească cugetul și simțirea; iar când asupra mea vor veni împrejurări neașteptate, ajută-mă să le împlinesc, dupa Voia Ta.
Dă-mi puterea să lucrez cu tărie și cu înțelepciune, fără să stânjenesc sau să amărăsc pe aproapele meu!
Ajută-mă, Doamne, să pot duce povara zilei de mâine, cu toate câte le va aduce ea! Strunește-mi voința și învață-mă să mă rog, să sper, să cred, să îndur, să iubesc și să iert! Iar când mă rog, fie ca Tu Însuți să fii Cel ce se roagă în mine.”
AMIN
__________________
Doamne si de voiesc si de nu voiesc mantuiestema nu tine seama de vointa mea
Reply With Quote
  #127  
Vechi 28.10.2010, 00:49:31
claudiu5324 claudiu5324 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.12.2006
Locație: Fagaras,BV
Religia: Ortodox
Mesaje: 5
Implicit Rugaciunea Sfantului Arhanghel Mihail

Multumesc pt urare cristiboss,mai am o rugaciune care vreau sa va o imparatsesc,am descoperit-o in paginile revistei formula-as,intr-un articol dedicat parintelui Arsenie Boca 100 de ani de la nastere... Doamne, Dumnezeule, mare Imparat si fara de inceput, trimite, Doamne, pe Mihail Arhanghelul Tau in ajutorul meu, ca sa ma apere de vrajmasii cei vazuti si nevazuti.
O, Mihaile, mare Arhanghele, intai statator si voievod al puterilor ceresti, fii mie ajutor in toate: in boale, in strambatati, in mahnire, in pustiu, pe cale, pe apa, in calatorie, casatorie, serviciu, scoala, si ma izbaveste de toata inselaciunea cea diavoleasca. Iar cand ma vei auzi pe mine, robul tau, rugandu-ma tie si chemand numele tau, grabeste spre ajutorul meu si auzi rugaciunea mea.
Asa, mare Arhanghele, biruieste pe toti care se impotrivesc mie, ma apara si ma acopera de cel viclean cu puterea cinstitei Cruci si cu solirile marilor Arhangheli: Gavriil, Rafail, Uriil, Varahiil, Salatiil si Egudiil si ale puterilor ceresti, totdeauna, acum si pururi si in veci. Amin".
Reply With Quote
  #128  
Vechi 05.11.2010, 21:03:01
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

" Sunt oameni ce nu se intorc nicicand catre Dumnezeu, nu se roaga nicicand. Si dintr-odata sufletul lor e cuprins de amaraciune, mintea de neliniste si inima de intristare. Si omul simte ca, in starea sa pustiitoare, nici o alta faptura omeneasca nu poate ajuta - chiar daca il asculta pana la capat, nu e in stare sa-i piceapa durerea.
Atunci omul se intoarce catre Dumnezeu si zice suspinand din inima: Doamne, miluieste-ma!

Ar parea ca e de ajuns sa spui "Doamne miluieste" o singura data in rugaciune; insa noi o spunem de trei ori, si de douasprezece ori si de patruzeci de ori.

Aceasta se face pentru sufletele chinuite, ce nu pot nici macar sa rosteasca "Doamne miluieste". Asa ca Biserica se roaga pentru ei. Iar Domnul aude; si chiar daca la inceput omul abia de simte harul, ca flacara unei lumanari, mai apoi il simte din ce in cemai mult, si sufletul i se usureaza".

(Staretul Nectarie de la Optina (+1928), The Orthodox Word, nr. 129, p. 202)

Reply With Quote
  #129  
Vechi 05.11.2010, 21:40:55
mihele_m's Avatar
mihele_m mihele_m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 309
Post

Citat:
În prealabil postat de claudiu-marius Vezi mesajul
Deschid acest subiect in speranta ca fratiile voastre o sa postati aici acele rugaciuni care la un moment dat prin trecera voastra prin vremelnica viata
au miscat adinc sufletele fratiilor voastre si ati dorit apoi fie sa le auziti din
nou fie sa le rostiti mai apoi in randuiala voastra de rugaciune proprie. Rugaciunea este pe langa dialogul nostru zilnic cu Dumnezeu este spuneam
modalitatea de a ne inbuna sufletele si de a intretine mereu flacara credintei
vie si modul da a aduce preaslavire si lauda lui Dumnezeu pentru toate binefacerile din viata noastra dar si legatura noastra cu Biserica lui Hristos
chezasuitoarea tuturor cararilo vietii spirituale .De aceea fac o invitatie tuturor acelor care au de impartasit rugaciuni frumoase sa posteze si poate altii vor gasi aici rugaciuni care vor mangaia sufletul lor
Doamne Isuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu miluestene pe noi pacatosi ,dupa mare si multa mila Ta .
__________________
" Toate imi sunt slobode , dar nu toate imi sunt de folos (ICor. 10 ,23 ,) " Nelinistea noastra pe care o simtim neincetat in incercarea de a fi perfecti ascunde teama . Daca ne infruntam temerile si ne ingaduim sa fim "umani ", putem fi mai fericiti si mai bogati . " D. Burns
Reply With Quote
  #130  
Vechi 06.11.2010, 20:20:03
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Scrisa astazi pe pomelnic : Daruieste ,Doamne , iertare de pacate tuturor parintilor si fratilor nostri , care mai inainte de noi s-au mutat , intru buna credinta si intru nadejdea invierii , si le fa lor VESNICA POMENIRE ! Amin !+
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Preasfintei Nascatoare de Dumnezeu ! + ( rugaciuni ce au miscat sufletul nostru ) cristiboss56 Rugaciuni 592 14.11.2022 14:08:21
sufletul nostru ANDREEA-CRISTINA momosica Umanitare 0 23.09.2011 01:01:51
Ce se intampla cu sufletul nostru ? anisoara Generalitati 108 14.05.2011 16:57:10
Poze pentru sufletul nostru cozia Pictura si Sculptura Bisericeasca 3 08.01.2010 06:35:38
Despre sufletul nostru patinina34 Generalitati 31 10.03.2009 21:32:57