Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Despre Sfanta Scriptura
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 08.11.2009, 20:23:43
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Eutifievv_emi Vezi mesajul
1, Dumnezeu nu a schimbat sensul mortii, pentru ca asta ar insemna sa faca din ceva rau, dat spre nimicire vesnica, definitiva si irevocabila, un lucru vesnic. El a restabilit, acum in vederea mantuirii, posibilitatea ca omul sa dispuna de sansa de a reintra in posesea vietii eterne, iar la sfarsit judecata, in vederea distrugerii cu desavarsirii a pacatului in toate formele lui, impreuna cu Moartea , vrasmasul cel din urma(1Cor.15:26), adica Diavolul si Satana.
2. Deci crucea, incepe sa fie sfanta cand Iisus intra in materia, esenta lemnului in forma de cruce, sa inteleg ? Dar care este rostul crucii, ca sa aibe nevoie de rugacuni de sfintire ?
Fara ea nu se poate face nimic ?
3. Cum pot fi lamurit ca Hrirtosi este prezent in cruce si nu in omul credincios Lui ?(vezi 1 Cor.6:19).
Exista mantuire fara cruce?

"Cine vrea sa-mi urmeze Mie, sa-si ia crucea sa se lepede de Sine."

Crucea este sfintita prin Hristos, si prin cruce este reprezentata lucrarea si puterea lui Dumnezeu.Prin cruce sunt reprezentate multe taine ale lui Dumnezeu.
Reply With Quote
  #52  
Vechi 09.11.2009, 23:59:53
Eutifievv_emi
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
Exista mantuire fara cruce?

"Cine vrea sa-mi urmeze Mie, sa-si ia crucea sa se lepede de Sine."

Crucea este sfintita prin Hristos, si prin cruce este reprezentata lucrarea si puterea lui Dumnezeu.Prin cruce sunt reprezentate multe taine ale lui Dumnezeu.
Multe taine cum ar fi ...?
Cand foloseste Iisus termenul "crucea" la ce anume se refera ? La cruce ca obiect sau la cruce, facand aluzie la panimi si suferinta ?
Reply With Quote
  #53  
Vechi 10.11.2009, 00:20:45
hristofora hristofora is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.05.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 14
Implicit pentru varul maimutei

Pedagogia lui Dumnezeu e urmatoarea:te lasa sa alegi ce vrei sa fi,dumnezeu in deveniresau maimuta...... tu deja ai ales
Reply With Quote
  #54  
Vechi 10.11.2009, 00:27:34
hristofora hristofora is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.05.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 14
Implicit crucea

Pai daca ar fi spus"cruce"simbolistic,ar fi putut sa ii spuna Cine vrea sa imi urmeze mie sa isi ia "soarta",sau"inima in dinti"sau karmasi sa imi urmeze mie"Dar El spune CRUCE.Si ma intreb,daca iti cere copilul paine tu ii dai ceva simbolic?Mi se face frica de indrazneala pe care o aveti voi in fata Lui Dumnezeu.Domnul nostru IIsus Hristos sa va lumineze si Maica Lui cea sfanta sa va apere!
Reply With Quote
  #55  
Vechi 10.11.2009, 10:05:19
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de hristofora Vezi mesajul
Pai daca ar fi spus"cruce"simbolistic,ar fi putut sa ii spuna Cine vrea sa imi urmeze mie sa isi ia "soarta",sau"inima in dinti"sau karmasi sa imi urmeze mie"Dar El spune CRUCE.
N-ar fi singura greseala de transcriere sau traducere sau transmitere orala
Chiar nu-mi doresc sa devin dzeu, as avea o parere prea buna despre mine
Reply With Quote
  #56  
Vechi 10.11.2009, 19:40:09
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Smile pentru Eutifievv emi

La intrebarea: " cine e mai important Hristos sau Crucea?" eu raspund ca nu poti separa pe Hristos de Cruce! Cand zici Hristos te gandesti la Cruce! Crucea era obiect de ocara, pe ea erau rastigniti talharii, era cea mai cumplita moarte, iar Hristos a ales moartea pe Cruce, a sfintit-o cu propriul sange pentru mantuirea noastra, pentru ca noi sa putem ajunge de unde au plecat protoparintii nostri. De ce a ales Crucea? pentru ca asa a murit cu bratele deschise ca semn de imbratisare! Crucea are 2 sensuri: material- crucea ca obiect si spiritual- crucea ca suferinta... Si Crucea apara! Daca ai vedea un demonizat cum tipa la atingerea Crucii poate ca ai crede si totusi ai forma de cruce ... Omul are forma Crucii daca intinde bratele... crezi ca intamplator? Omul prin Cruce a fost mantuit obiectiv si prin Cruce dobandeste mantuirea subiectiva sau personala!
Reply With Quote
  #57  
Vechi 10.11.2009, 22:35:00
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
Omul are forma Crucii daca intinde bratele... crezi ca intamplator?
Si daca desparte si picioarele?
Vezi ca forma crucii a fost facuta dupa forma omului, ca sa poata sa-l lege mai usor folosind minimul de materiale, si nu invers :)
Reply With Quote
  #58  
Vechi 11.11.2009, 22:14:56
Eutifievv_emi
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de hristofora Vezi mesajul
Pai daca ar fi spus"cruce"simbolistic,ar fi putut sa ii spuna Cine vrea sa imi urmeze mie sa isi ia "soarta",sau"inima in dinti"sau karmasi sa imi urmeze mie"Dar El spune CRUCE.Si ma intreb,daca iti cere copilul paine tu ii dai ceva simbolic?Mi se face frica de indrazneala pe care o aveti voi in fata Lui Dumnezeu.Domnul nostru IIsus Hristos sa va lumineze si Maica Lui cea sfanta sa va apere!
1. Vreau sa va intreb un lucru : Interpretarea biblica dupa ce criterii se face ?
2. Copilul, din exepmlul dumneavoastra si exeplul totodata, nu au nimic de aface cu intrebarile pe care le-am pus destul de deslusit.
3. Nu as vrea sa raspund cu aceiasi moneda, macar ca dispun din belsug. In schimbul compatimirilor dvs.insa, vreau sa va intreb lamurit : Ce spune Catehismul despre interpretarea termenului "cruce" ?
4. Frica pe care o am in fata lui Dumnezeu, o dovedesc cu viata in primul rand in familie, intre prieteni si oriunde ma aflu...
5. Aici am si avem ocazia sa docedim care avem lumina lui Iisus si care nu. Raspunsurile noastre vor dovedi.
Reply With Quote
  #59  
Vechi 11.11.2009, 22:20:22
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Eutifievv_emi Vezi mesajul
1. Vreau sa va intreb un lucru : Interpretarea biblica dupa ce criterii se face ?
2. Copilul, din exepmlul dumneavoastra si exeplul totodata, nu au nimic de aface cu intrebarile pe care le-am pus destul de deslusit.
3. Nu as vrea sa raspund cu aceiasi moneda, macar ca dispun din belsug. In schimbul compatimirilor dvs.insa, vreau sa va intreb lamurit : Ce spune Catehismul despre interpretarea termenului "cruce" ?
4. Frica pe care o am in fata lui Dumnezeu, o dovedesc cu viata in primul rand in familie, intre prieteni si oriunde ma aflu...
5. Aici am si avem ocazia sa docedim care avem lumina lui Iisus si care nu. Raspunsurile noastre vor dovedi.
ti-am spus destule, daca chiar te intereseaza credinta ortodoxa, dute si vorbeste cu un preot intr-o parohie din vecinatatea ta, ca slava Domnului traim intr-o tara ortodoxa.

pace
Reply With Quote
  #60  
Vechi 11.11.2009, 22:43:05
Eutifievv_emi
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
ti-am spus destule, daca chiar te intereseaza credinta ortodoxa, dute si vorbeste cu un preot intr-o parohie din vecinatatea ta, ca slava Domnului traim intr-o tara ortodoxa.

pace
Si atunci care este rolul forumului ?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
cruce rosie-cruce neagra dianadi Diverse Sarbatori 5 01.10.2016 12:26:21
cruce in curte cristiansergiu Generalitati 74 05.11.2011 18:02:27
Iisus pe Cruce Templier Knight Din Noul Testament 14 13.12.2010 01:24:04
Cum facem cruce? Danut7 Generalitati 88 28.09.2010 00:58:35
cruce rosie cruce neagra padrevicentiu Generalitati 1 07.08.2010 11:58:19