Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 03.09.2008, 15:25:18
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de C-tin
Citat:
În prealabil postat de vsovi
degeaba zicetzi in voi ca sunteti pe filiera apostoleasca sau ca suntetzi fii ai lui Avraam, ca Avraam nu avea faptele voastre
...le avea sigur pe ale tale :dozingoff: ?

cum de ti-a scapat vraza asta:rolleyes:?
adica degeaba ne erijam la a ne crede copii de creshtini shi ca avem traditzie apostolica shi prin asta gata, suficient ca sa primim moshtenirea, asha gLumeshte, ca shi cum potzi emite pretentzii ca tzi s-ar cuveni a fi un fel de sfintzishor... nu domnule, nu mi-a scapat, ci ziceam doar ca shi la noi se refera cuvantul sf Ioan Botezatorul shi nu doar la cei din vechime, ca Imparatzia se ia cu navala prin staruintza shi nu daca dai navala ca porcul akedian shi spargi gardul shi faci tambalau ca sa tzi se dea partea ce ai impresia ca tzi se cuvine... ca doar eshti fiu... nu Domnule, Dumnezeu shi din pietrele astea ishi poate ridica fii shi fice, care sa moshteneasca Imparatzia Cerurilor, shi iata ca inaintea noastra, a carturarilor shi invatzatorilor shi a fariseilor shi saducheilor shi ingerashilor au intrat desfranatele shi vameshii pentru ca ei s-au pocait shi s-au lasat de pacate...

adica ce vrei sa spui cu faptele mele?

poi Avraam l-a iubit pe Dumnezeu ca L-a cunoscut de foarte departe shi cand a trecut pe la el, s-a inchinat shi L-a primit shi a taiat vitzelul shi i-a dat apa sa-shi spele picioarele shi i-a dat hrana shi L-a slujit shi a stat de vorba cu Dumnezeu shi a indraznit sa-i ceara binele pentru pacatoshii cei mai rai, shi a staruit in bine shi in cererea lui pentru pacatoshi, dar Dumnezeu a fost drept shi iata ca nu era mai mult de un singur drept in doua cetatzi...

n-am eu fapte, ca nu sunt in stare sa primesc pe nici un sarac asha cum l-a primit Avraam pe Dumnezeu, pe niciun strain, pe nici un bolnav, pe nici un flamand... deci cum ash putea sa-tzi raspund la intrebarea ta pironica? decat mahnindu-ma cu nimicnicia mea... de ochii lumii ca defapt ma cred foarte grozav... :(
Reply With Quote
  #12  
Vechi 03.09.2008, 16:24:50
adrian010155 adrian010155 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 564
Implicit

Vsovi, m-au impresionat cele doua interventii ale tale anterioare. Parca m-ai prezentat pe mine. Cred ca nici eu nu as fi fost in stare sa ma prezint cu atata acuratete. Nu stiam nimic despre Cuvantul lui Dumnezeu pe care l-ai scris in prima postare. Mi-a strapuns firea. Cred ca este un fragment dintr-o scriere mai ampla. Spre rusinea mea, nu am citit-o.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 03.09.2008, 17:33:49
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adrian010155
Vsovi, m-au impresionat cele doua interventii ale tale anterioare. Parca m-ai prezentat pe mine. Cred ca nici eu nu as fi fost in stare sa ma prezint cu atata acuratete. Nu stiam nimic despre Cuvantul lui Dumnezeu pe care l-ai scris in prima postare. Mi-a strapuns firea. Cred ca este un fragment dintr-o scriere mai ampla. Spre rusinea mea, nu am citit-o.
poi ce vroiam sa spun e ca eu nici celor carora sunt dator pentru ca au facut multe pentru mine, parintzi sau apropiatzi sau chiar Dumnezeu, nu sunt in stare, probabil din lene shi rautate shi ascundere dushmanoasa, nu-s in stare sa-i primesc asha cum a primit Avraam pe acei oameni, primindu-i shi hranindu-i din putzinul lui pe Acei straini, dar atunci cum o sa-i primesc pe orfani, vaduve, flamanzi, goi, straini alungatzi, ori cei care cer cate ceva :(... sunt prea fatzarnic chiar daca prin texte ash parea vrednic... deci asta am vrut sa spun, lui C-tin, iar de cele spuse de Cuvanul Lui Dumnezeu nu ai cum sa nu fi strapuns shi inflacarat pentru-ca nimeni nu ar putea vorbi asha daca nu ar fi de la Dumnezeu. Cauta shi vei afla... Nici eu n-am reushit sa citesc decat mici pasaje avand mereu impresia ca le voi citi candva mai atent... dar atzipesc shi apoi uit. dar vezi cum incepe:
".......
-Da, Doamne, Te cunosc. Esti Tatãl ceresc.
-Sunt. Sã nu Mã uiti niciodatã.
........."

eu ma ascund mereu ca sa ascund ceva shi ca sa-L uit.... :( .... uneori chiar printre oameni... ingamfandu-ma in chip shtiintzific.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 05.09.2008, 00:37:09
adrian010155 adrian010155 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 564
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovi
Citat:
În prealabil postat de adrian010155
Vsovi, m-au impresionat cele doua interventii ale tale anterioare. Parca m-ai prezentat pe mine. Cred ca nici eu nu as fi fost in stare sa ma prezint cu atata acuratete. Nu stiam nimic despre Cuvantul lui Dumnezeu pe care l-ai scris in prima postare. Mi-a strapuns firea. Cred ca este un fragment dintr-o scriere mai ampla. Spre rusinea mea, nu am citit-o.
poi ce vroiam sa spun e ca eu nici celor carora sunt dator pentru ca au facut multe pentru mine, parintzi sau apropiatzi sau chiar Dumnezeu, nu sunt in stare, probabil din lene shi rautate shi ascundere dushmanoasa, nu-s in stare sa-i primesc asha cum a primit Avraam pe acei oameni, primindu-i shi hranindu-i din putzinul lui pe Acei straini, dar atunci cum o sa-i primesc pe orfani, vaduve, flamanzi, goi, straini alungatzi, ori cei care cer cate ceva :(... sunt prea fatzarnic chiar daca prin texte ash parea vrednic... deci asta am vrut sa spun, lui C-tin, iar de cele spuse de Cuvanul Lui Dumnezeu nu ai cum sa nu fi strapuns shi inflacarat pentru-ca nimeni nu ar putea vorbi asha daca nu ar fi de la Dumnezeu. Cauta shi vei afla... Nici eu n-am reushit sa citesc decat mici pasaje avand mereu impresia ca le voi citi candva mai atent... dar atzipesc shi apoi uit. dar vezi cum incepe:
".......
-Da, Doamne, Te cunosc. Esti Tatãl ceresc.
-Sunt. Sã nu Mã uiti niciodatã.
........."

eu ma ascund mereu ca sa ascund ceva shi ca sa-L uit.... :( .... uneori chiar printre oameni... ingamfandu-ma in chip shtiintzific.
Am gasit. Sunt deceptionat. Iata cum naivitatea te poate rataci!!!
Reply With Quote
  #15  
Vechi 12.09.2008, 05:30:38
irinarb irinarb is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 26.06.2008
Mesaje: 7
Implicit

Multumesc mult pentru sfaturi. Am inceput samarog cat de cat seara sisama duc la Biserica, dar am momente cand nu mai pot fi atenta si imi fuge mintea in alta parte.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 12.09.2008, 09:07:57
achimovjan
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de irinarb
Multumesc mult pentru sfaturi. Am inceput samarog cat de cat seara sisama duc la Biserica, dar am momente cand nu mai pot fi atenta si imi fuge mintea in alta parte.
Sa stii ca rugaciuna nu est o mantra,ca la yoghini,adica o spui ca sa se concentreze mintea.Un lucru cere Dumnezeu in rugaciune,si anume sa fim sinceri.Adica daca eu ma duc in fata lui Dumnezeu si am multe dureri,multe necazuri,si in loc sa i le spun Domnului ca unui tata,eu incep sa bolborosesc rugaciuni care n-au nici olegatura cu problemele mele,inseemna ca nu sunt sincer.Este simplu,daca te duci la doctor ii spui ce te doare,ca el sa te poata ajuta.La fel si la rugaciune,ii spui Domnului ce te framanta,ce te doare,cu cuvintele tale.Trebuie sa intelegi ca rugaciunea nu este ceva magic,adica vreo formula pe care o spui dimineata si seara ca sa te simti mai bine.Cei care au scris rugaciuni erau oameni ca si noi,cu probleme si fiecare si-a spus problema in rugaciune.Tu esti unica,esti fiu al lui Dumnezeu,deci trebuie sa intelegi ca te confrunti cu probleme ce se rezolva unic,si trebuie sa gasesti aceste solutii cu Dumnezeu.
Uite Imparatul si Proorocul David,cate probleme nu avea,si se ruga cum stia el,scria psalmi,canta la pasltire,la fel ceilalti prooroci,ceilalti sfinti care au scris rugaciuni.Si tu esti un sfant,pentru ca toti cei botezati sunt sfinti,dupa cum spune Sf Ap Pavel.Trebuie sa ai curajul a te rogi ca o fiica,fara teama sau ascunzisuri.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 12.09.2008, 10:55:19
sovidiu sovidiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2006
Mesaje: 357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adrian010155
Citat:
În prealabil postat de vsovi
Citat:
În prealabil postat de adrian010155
Vsovi, m-au impresionat cele doua interventii ale tale anterioare. Parca m-ai prezentat pe mine. Cred ca nici eu nu as fi fost in stare sa ma prezint cu atata acuratete. Nu stiam nimic despre Cuvantul lui Dumnezeu pe care l-ai scris in prima postare. Mi-a strapuns firea. Cred ca este un fragment dintr-o scriere mai ampla. Spre rusinea mea, nu am citit-o.
poi ce vroiam sa spun e ca eu nici celor carora sunt dator pentru ca au facut multe pentru mine, parintzi sau apropiatzi sau chiar Dumnezeu, nu sunt in stare, probabil din lene shi rautate shi ascundere dushmanoasa, nu-s in stare sa-i primesc asha cum a primit Avraam pe acei oameni, primindu-i shi hranindu-i din putzinul lui pe Acei straini, dar atunci cum o sa-i primesc pe orfani, vaduve, flamanzi, goi, straini alungatzi, ori cei care cer cate ceva :(... sunt prea fatzarnic chiar daca prin texte ash parea vrednic... deci asta am vrut sa spun, lui C-tin, iar de cele spuse de Cuvanul Lui Dumnezeu nu ai cum sa nu fi strapuns shi inflacarat pentru-ca nimeni nu ar putea vorbi asha daca nu ar fi de la Dumnezeu. Cauta shi vei afla... Nici eu n-am reushit sa citesc decat mici pasaje avand mereu impresia ca le voi citi candva mai atent... dar atzipesc shi apoi uit. dar vezi cum incepe:
".......
-Da, Doamne, Te cunosc. Esti Tatãl ceresc.
-Sunt. Sã nu Mã uiti niciodatã.
........."

eu ma ascund mereu ca sa ascund ceva shi ca sa-L uit.... :( .... uneori chiar printre oameni... ingamfandu-ma in chip shtiintzific.
Am gasit. Sunt deceptionat. Iata cum naivitatea te poate rataci!!!
ce ai gasit shi de ce eshti deceptzionat?

shi despre cine spui ca s-a ratacit? ca nu intzeleg ce spui...

sper sa nu fie la ce ma gandesc eu... ca e vorba
Reply With Quote
  #18  
Vechi 13.09.2008, 10:01:03
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Citat:
În prealabil postat de irinarb
Multumesc mult pentru sfaturi. Am inceput samarog cat de cat seara sisama duc la Biserica, dar am momente cand nu mai pot fi atenta si imi fuge mintea in alta parte.
Neatenia si imprastierea mintii la cele cotidiene si mai ales la diverse pacate in timpul rugaciunii este o stare pe care toti o avem intr-o masura mai mare sau mai mica, insa cel mai important este sa nu renunti sa te rogi din cauza asta, pentru ca chiar si starea asta din timpu rugaciunii e-o ispita pe care o vom avea mereu, este o lupta continua in orice ai face spre folosul sufletului tau.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 13.09.2008, 10:20:07
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ancah
Da, este. Unora dintre noi, Dumnezeu ne-a trimis o mare incercare, din care nu m fi iesit fara a ne ruga lui Dumnezeu. Aceste incercari sunt situatii limita, in care te rogi pentru sanatatea ta, avand o boala grava; sau ai suferit o pierdere mare; sau esti acuzat de lucruri grave; sau ai pacatuit; sau familia iti este in primejdie; si lista poate continua. Cand ai asemenea probleme,te scoli si in miez de noapte si te rogi, te duci la manastiri, ca sa vorbesti cu preoti imbunatatiti. Atunci dispare lenea si cu tot sufletul vrei sa te apropii de Dumnezeu, stiind ca ajutorul de la El vine.[...]
Dar de ce sa ne rugam doar cand avem necazuri? Cand ne merge bine cat de cat asa, adica atunci cand nu avem necazuri si boli(daca e cazu), de ce nu ne rugam ca atunci cand o facem pentru o urgenta de-a noastra? Nu trebuie sa multumim lui Dumnezeu si pentru situatiile bune din viata noastra?
Citat:
În prealabil postat de vsovi
ca Imparatzia se ia cu navala prin staruintza shi nu daca dai navala ca porcul akedian shi spargi gardul shi faci tambalau ca sa tzi se dea partea ce ai impresia ca tzi se cuvine... ca doar eshti fiu... [...]
Mda, daca cineva dintre noi asa vede situatia, inseamna ca nu stie despre ce-i vorba si mai are multe de clarificat.
Iar comparatia cu porcu e cea mai potrivita :D
Reply With Quote
  #20  
Vechi 20.09.2008, 00:12:41
janiai janiai is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.09.2008
Mesaje: 1
Implicit

Cautand ceva (are importanta ce? - desi , dupa ce ne vom cunoaste mai bine , probabil am sa spun doritorilor -de vor fi- si ce anume cautam ) , v-am gasit pe voi , dragi prieteni , de la care astept raspunsuri si pareri la milioane de intrebari pe care le voi pune . MA BUCUR CA AM AJUNS IN ACEASTA COMUNITATE , satula fiind de site-uri cu moda , retete de slabit , suete desuete , etc.
Nu sunt o practicanta "clasica" a crestinismului absolut - cel din Scripturi , cel din Biblie , cel din Biserica .
Povestea mea este ca mi-am pierdut radacinile , le vreau inapoi , le adulmec ; de aici si pana la realitatea inconjuratoare , este cale lunga . Am sa-mi scriu povestea pe forum , dupa ce va cunosc mai bine .
Ce pot spune cu certitudine este ca am nevoie de oameni , sa iubesc si ma iubeasca oameni , dar cel mai tare am nevoie de Dumnezeu si am nevoie sa ma iubeasca Dumnezeu ( stiu teoretic ca ma iubeste , dar.....) .
Mai vorbim .
Va pup .
Reply With Quote
Răspunde