Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 03.11.2009, 21:03:57
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

Citat:
În prealabil postat de unvames_pass Vezi mesajul
Parodia este amuzanta, dar tema nu. Sunt de acord cu cei care n-au apreciat gluma facuta pe seama unei figuri ca Mircea cel Batran si a unei poezii de Eminescu. Cum sa nu aiba legatura nici cu unul nici cu altul?? Fara sa-ti dai seama, glume de tipul asta iti erodeaza, putin cate putin, respectul fata de valori. Asta nu e umor, e o specie de bascalie. Sau remarca potrivit careia e o satira la adresa contemporanilor. Foarte bine, satira sa fie, dar n-o poti face altfel decat legandu-te de istorie si de Eminescu? Ce-are-a face una cu alta? Parodia asta e un amestec de frustrare de elev de-a zecea care tre' sa invete comentariu' la Scrisoarea III pentru teza, admiratie piperata cu invidie pentru gipanele si mobilele smecherilor si enervare ca nu gasesti, dom'le, locuri de parcare in Bucurestiu' asta. Ah, da, si era sa uit, cat de "cool" e toata treaba.
Cat despre final, pare sa spuna "ce tot invatam noi la scoala ca Mircea asta a facut si-a dres si ce mare si tare a fost, ca de fapt cine stie cum a fost istoria si pun pariu ca n-a fost mare lucru de capu' lui". Cred ca ar trebui sa fim mai atenti de ce anume radem.
aci ..cam da ..ai dreptate!
Reply With Quote
  #32  
Vechi 03.11.2009, 21:30:32
danaemilia danaemilia is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.11.2009
Mesaje: 1
Cool Imi pare sincer rau pentru tine

Citat:
În prealabil postat de Antoni0 Vezi mesajul
Sunt in primul rand ortodox, si dupa roman si abia pe final bucovinean. Incepem din nou cu diagramele x,y cu cine a suferit mai mult?

Noi romanii defapt de ce am luptat cu turcii? Am luptat pentru apararea Credintei si pentru apararea pamantului nostru.

Acei soldati, care au luptat pentru Credinta impotriva paganilor e ceva imaginar?

Dar e la moda acum sa ne batem joc de eroii neamului...
Imi pare sincer rau pentru tine ! Nu ai inteles nimic din scrisoarea a-III- a.Daca ai fi citit macar poezia lui Eminescu pana la final , ti-ai fi dat seama : si Eminescu facea o parodie a clasei politice contemporane lui , dar macar, daca habar n-ai , abtine-te! ( Sau poate tu chiar crezi ca Mircea a purtat intr-adevar aceasta conversatie cu Baiazid hahahahaha)
Asa ca citeste macar Eminescu pana la capat si apoi mai indrazneste sa faci comentarii constipate !!!!
Reply With Quote
  #33  
Vechi 03.11.2009, 21:41:17
Antoni0's Avatar
Antoni0 Antoni0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.09.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit

Citat:
În prealabil postat de danaemilia Vezi mesajul
Imi pare sincer rau pentru tine ! Nu ai inteles nimic din scrisoarea a-III- a.Daca ai fi citit macar poezia lui Eminescu pana la final , ti-ai fi dat seama : si Eminescu facea o parodie a clasei politice contemporane lui , dar macar, daca habar n-ai , abtine-te! ( Sau poate tu chiar crezi ca Mircea a purtat intr-adevar aceasta conversatie cu Baiazid hahahahaha)
Asa ca citeste macar Eminescu pana la capat si apoi mai indrazneste sa faci comentarii constipate !!!!
Buna draga! Si mie imi pare bine ca tie iti pare "sincer" rau de mine. Cat despre comentariul meu daca atata ai inteles din el "imi pare rau". O seara buna!
Reply With Quote
  #34  
Vechi 03.11.2009, 21:47:33
truthtostone's Avatar
truthtostone truthtostone is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 249
Implicit

Nu cred ca s-ar fi suparat vreunul din ei daca ar fi auzit acea poezie.

In fine,eu consider ca este bine sa avem simtul umorului

Si Pr Cleopa mai zicea "Manca-v-ar Raiul sa va manance.Daca ar fi sa va iau intr-o straita sa va duc pe toti in Rai,dar nu pot ca-s batran si bolnav"

Daca am fi nesimtiti am spune "Da ce,tu esti cu dusu si adusu din Rai?" Dar nu spunem asa caci avem simtul umorului si ne dam seama de buna intentie a parintelui.

Doamne ajuta
__________________
Nu îi spune Lui Dumnezeu cât de mari sunt problemele tale.Spune-le problemelor tale cât de mare este Dumnezeu.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 03.11.2009, 21:52:41
Antoni0's Avatar
Antoni0 Antoni0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.09.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maxx2000ro Vezi mesajul
Oamenii nu mai au simtzul umorului...Wake up! Daca va dati bosumflati si pozati in oameni care se bosumfla dupa cinci randuri, ca vezi Doamne, sunt lucruri cu care nu se glumeste, sa nu credeti ca asta va face si virtuosi. Cred ca dintre voi cei atat de seriosi se racoleaza acei tipi de genul celor din cartea lui Umberto Eco "Pendulul..." care distrug cartile despre umor indiferent de cine sunt ele scrise, fie el si Aristotel. Fiti mai relaxati pentru ca imaginea pe care am avut-o cititnd comentariile a fost aceea a unor tipi cu atat de multe complexe si atat de iubitori sa arunce primul cu piatra...Parerea mea vorba lui Nicu Vacaroiu.
Simtul umorului pe suferintele stramosilor nu? Dar daca'ti plac asa de mult parodiile hai s'o bagam si pe "bosumflata" de mama ta sau "pitipoanka nemo" de sora ta in ecuatie. Si de aici incepe "mistoul" in pur stil tiganesc.

Baftodelo... psihologule!
Reply With Quote
  #36  
Vechi 03.11.2009, 21:56:35
Antoni0's Avatar
Antoni0 Antoni0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.09.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit

Citat:
În prealabil postat de truthtostone Vezi mesajul
Nu cred ca s-ar fi suparat vreunul din ei daca ar fi auzit acea poezie.

In fine,eu consider ca este bine sa avem simtul umorului

Si Pr Cleopa mai zicea "Manca-v-ar Raiul sa va manance.Daca ar fi sa va iau intr-o straita sa va duc pe toti in Rai,dar nu pot ca-s batran si bolnav"

Daca am fi nesimtiti am spune "Da ce,tu esti cu dusu si adusu din Rai?" Dar nu spunem asa caci avem simtul umorului si ne dam seama de buna intentie a parintelui.

Doamne ajuta
Cauta pe utube si ai sa vezi cum vorbeste Parintele Cleopa despre eroii neamului. Cu respect nu cum fac aici cativa in batjocura.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 03.11.2009, 21:59:05
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Antoni0 Vezi mesajul
Simtul umorului pe suferintele stramosilor nu? Dar daca'ti plac asa de mult parodiile hai s'o bagam si pe "bosumflata" de mama ta sau "pitipoanka nemo" de sora ta in ecuatie. Si de aici incepe "mistoul" in pur stil tiganesc.

Baftodelo... psihologule!
slava Domnului ca nu toti romanii sint ca tine!!DOAMNE MULTAMU-TI!
Reply With Quote
  #38  
Vechi 03.11.2009, 22:06:22
Antoni0's Avatar
Antoni0 Antoni0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.09.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sofiaiuga Vezi mesajul
slava Domnului ca nu toti romanii sint ca tine!!DOAMNE MULTAMU-TI!
La fel as putea spune si eu de comportamentul tau... Oricum, multumesc pentru frazele sincere!
Reply With Quote
  #39  
Vechi 03.11.2009, 22:07:41
truthtostone's Avatar
truthtostone truthtostone is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 249
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Antoni0 Vezi mesajul
Cauta pe utube si ai sa vezi cum vorbeste Parintele Cleopa despre eroii neamului. Cu respect nu cum fac aici cativa in batjocura.
Incearca sa intelegi ca daca batjocura nu vine din inima ea nu este batjocura.

Ori sofiaiuga nu a vrut din suflet sa batjocoreasca neamul nostru,a fost un simplu copy-paste pentru a mai destinde atmosfera

Atat timp cat nu urasti(batjocoresti) cu sufletul...vorba ramane goala,prin urmare nimeni din cei ce au participat la acest thread nu uraste neamul ori personalitatile neamului.
__________________
Nu îi spune Lui Dumnezeu cât de mari sunt problemele tale.Spune-le problemelor tale cât de mare este Dumnezeu.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 03.11.2009, 22:15:20
Antoni0's Avatar
Antoni0 Antoni0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.09.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit

Citat:
În prealabil postat de truthtostone Vezi mesajul
Incearca sa intelegi ca daca batjocura nu vine din inima ea nu este batjocura.

Ori sofiaiuga nu a vrut din suflet sa batjocoreasca neamul nostru,a fost un simplu copy-paste pentru a mai destinde atmosfera

Atat timp cat nu urasti(batjocoresti) cu sufletul...vorba ramane goala,prin urmare nimeni din cei ce au participat la acest thread nu uraste neamul ori personalitatile neamului.
Ce inseamna "din suflet"? Batjocura e batjocura si gata. Sau batjocura sub forma de vorba goala nu e tot o batjocura?
Reply With Quote
Răspunde