Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 26.07.2010, 21:41:04
coralina's Avatar
coralina coralina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 708
Implicit

Dvs. ati merge mai degraba intr-un motel in care nu aveti siguranta ca s-au mai schimbat asternuturile de la Revolutie si le-ati plati 50 de lei pe noapte, insa vi se pare ca la manastire nu are ce sa coste asa de mult?
Cel putin la manastire puteti fi sigura ca e curat, ca nu s-au preumblat tot felul de dubiosi prin acel pat inaintea dvs, ca veti primi dimineata un mic dejun gustos si sanatos si ca banii pe care ii platiti pt. o noapte de cazare vor fi folositi in mod chibzuit, in interesul acelei comunitati care va ofera sansa de a gusta din linistea rugaciunii (ceea ce in motel e greu de crezut ca veti experimenta...)
__________________
Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!
Preach the Gospel and, if necessary, use words.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 26.07.2010, 21:42:31
Iubirea's Avatar
Iubirea Iubirea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2010
Locație: Bucuresti in C.I
Religia: Ortodox
Mesaje: 689
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Diana3 Vezi mesajul
Manastirile nu ar trebui sa se organizeze dupa voia vizitatorilor,ci a lui Dumnezeu ! Si Dumnezeu nu vrea sa-i fie casa motel..
Marea majoritate de care vorbesti se multumeste sa viziteze manastirea timp de maxim o ora,sa dea pomelnic,dupa care sa plece... si cei in minoritate,adevaratii credinciosi, ar accepta si conditii mai modeste

Nu contesta nimeni efortul calugarilor,din contra...

Si totusi :
* manastirile sunt finantate si prin donatii
* nu platesc la stat chiar tot-tot..stiai ca sunt scutite de impozite?
* sa fim seriosi, ce cheltuieli genereaza cazarea unui turist pentru o noapte? Presupunand -pe buna dreptate- ca o constructie tip pensiune necesita fonduri financiare importante, la ce TARIFE se cer, cheltuielile vor fi amortizate in 3-4 ani...dupa care manastirea incepe sa produca.. profit !

* S-a ajuns sa se ceara bani pentru ca manastirile au nevoie de finantare, insa, cand ajunge sa se ceara O SUMA MARE DE BANI, FIXA !!!, atunci manastirile au nevoie de iertarea Lui Dumnezeu..au mare nevoie..caci comit un pacat ...


* Doar cei lipsiti de bun-simt elementar se pot gandi sa mearga -sa zicem- pentru o saptamana la o manastire,sa nu faca nimic si sa aiba pretentia la cazare si mancare gratis. Restul, fie platesc, fie participa la muncile fizice atat de necesare in curtea manastirii...

* Este absurd sa crezi ca ti se cuvine totul gratis,fara sa dai nimic in schimb...insa este de 10 ori mai absurd si mai necrestinesc sa crezi tu,ca manastire,ca lacas al Lui Dumnezeu, ca poti IMPUNE tarife fixe, nejustificat de MARI.

* La motel am si fost...si voi mai merge ! Chiar daca e in vecinatatea manastirii,ma simt mai aproape de Dumnezeu acolo decat sa contribui financiar la un BUSINESS al slujitorilor Lui Dumnezeu.

Apreciez jerfta calugarilor si a maicutelor,insa ar trebui sa o pot aprecia dupa posibilitati (daca as avea 40 ron la mine si cazarea ar fi 50,pariu ca nu m-ar primi? ) , nu dupa tarife fixe.

PS: Nu protestez decat impotriva lacomiei instituita in multe manastiri...
Draga mea fiindca tot ai folosit termenul de hai sa fim seriosi...eu il repet.
Hai chiar sa fim seriosi...ma intrebi daca stiu ca sunt scutite de impozite?
Da stiu mult mai multe decat iti imaginezi...stiu din punct de vedere contabil ce cheltuieli are o manastire, ce intrari si ce iesiri sunt...iar ce spun nu este din carti sau dupa cum mi-as dori. Ca mirean intotdeauna esti subiectiv...ca sa fii obiectiv ar trebui sa te pui in locul celuilalt si e fff greu mai ales cand nici nu doresti asta.
In alta ordine de idei in postarea ta sunt si subpuncte la care subscriu...adica sunt de acord...pana la urma ar trebui sa existe o cale de mijloc si dreapta socoteala in tot.

Iar ca fapt informativ in Oltenia, mai exact in jud Valcea sunt cele mai multe manastiri din tara pe teritoriul unui singur judet. Sunt ctitorii ale domnitoritor munteni, locasuri in asezari pitoresti cu arhitectura fff frumoasa. Te poti uita intr-un ghid al manastirilor ca sa iti faci un traseu iar printre ele sunt destul de multe care nu pretind bani de cazare.
__________________
"Sa nu spui tot ce stii, sa nu faci tot ce poti, sa nu crezi tot ce auzi!" (pr. Paisie Olaru)
http://www.youtube.com/watch?feature...v=y8zZ_NGRoJo#!
Reply With Quote
  #43  
Vechi 26.07.2010, 21:48:57
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Diana3 Vezi mesajul
Manastirile nu ar trebui sa se organizeze dupa voia vizitatorilor,ci a lui Dumnezeu ! Si Dumnezeu nu vrea sa-i fie casa motel..
Marea majoritate de care vorbesti se multumeste sa viziteze manastirea timp de maxim o ora,sa dea pomelnic,dupa care sa plece... si cei in minoritate,adevaratii credinciosi, ar accepta si conditii mai modeste

Nu contesta nimeni efortul calugarilor,din contra...

Si totusi :
* manastirile sunt finantate si prin donatii
* nu platesc la stat chiar tot-tot..stiai ca sunt scutite de impozite?
* sa fim seriosi, ce cheltuieli genereaza cazarea unui turist pentru o noapte? Presupunand -pe buna dreptate- ca o constructie tip pensiune necesita fonduri financiare importante, la ce TARIFE se cer, cheltuielile vor fi amortizate in 3-4 ani...dupa care manastirea incepe sa produca.. profit !


Hai sa nu mai privim critic, fiecare da socoteala de faptele sale... Sa nu judecam dupa mintea noastra!

* S-a ajuns sa se ceara bani pentru ca manastirile au nevoie de finantare, insa, cand ajunge sa se ceara O SUMA MARE DE BANI, FIXA !!!, atunci manastirile au nevoie de iertarea Lui Dumnezeu..au mare nevoie..caci comit un pacat ...


* Doar cei lipsiti de bun-simt elementar se pot gandi sa mearga -sa zicem- pentru o saptamana la o manastire,sa nu faca nimic si sa aiba pretentia la cazare si mancare gratis. Restul, fie platesc, fie participa la muncile fizice atat de necesare in curtea manastirii...

* Este absurd sa crezi ca ti se cuvine totul gratis,fara sa dai nimic in schimb...insa este de 10 ori mai absurd si mai necrestinesc sa crezi tu,ca manastire,ca lacas al Lui Dumnezeu, ca poti IMPUNE tarife fixe, nejustificat de MARI.

* La motel am si fost...si voi mai merge ! Chiar daca e in vecinatatea manastirii,ma simt mai aproape de Dumnezeu acolo decat sa contribui financiar la un BUSINESS al slujitorilor Lui Dumnezeu.

Apreciez jerfta calugarilor si a maicutelor,insa ar trebui sa o pot aprecia dupa posibilitati (daca as avea 40 ron la mine si cazarea ar fi 50,pariu ca nu m-ar primi? ) , nu dupa tarife fixe.

PS: Nu protestez decat impotriva lacomiei instituita in multe manastiri...

Hai sa nu mai privim critic, fiecare va da socoteala pentru faptele sale iar judecata sa o lasam lui Dumnezeu!
Reply With Quote
  #44  
Vechi 27.07.2010, 00:29:22
Diana3's Avatar
Diana3 Diana3 is offline
Member
 
Data înregistrării: 08.06.2010
Locație: Oltenia
Religia: Ortodox
Mesaje: 34
Implicit

@ coralina : Cand nu ai asteptari mari,nu risti sa fi dezamagit.
Cam asa si cu motelurile/pensiunile...nu ma astept la conditii de lux,deci nu ma va soca lipsa unor norme de igiena.
Insa,dac-as opta pentru manastire si mi s-ar spune ca pretul unei nopti este de FIX 50-70 ron si ca nu,micul dejun nu este inclus ! (la manastirea Sf. Ana nu se oferea masa.. nici macar contra-cost ! ),atunci cu siguranta as simti o mare suparare...
Pentru mine, nu pretul este deranjant,ci semnificatia gestului... repercursiunile obligativitatii de a plati tariful de la motel (fix si fara a fi negociat) pentru Casa Domnului.
Poate as alege sa dorm la manastire,la pretul unei nopti la pensiune, insa m-as simti tradata de lipsa de flexibilitate si de pretul IMPUS... Sau poate gandesc eu atipic .. :)

@ Iubirea: Intr-adevar, gandesc subiectiv (poate chiar gresit), insa aveti dreptate, trebuie sa existe o cale de mijloc...
Nu stiam ca exista asa de multe manastiri in Valcea,va multumesc pentru informatie ! Desi nu dispun de mijloc de transport auto (doar de cupoane de reducere pt calatoriile cu trenul :), o sa ma interesez mai mult...
Ma bucura faptul ca majoritatea nu pretind bani,insa doar dintr-un singur motiv: inseamna ca mai exista acolo credinta in Dumnezeu si iubire de oameni suficient de mare (!!!) pentru a depasi nevoile financiare si a evita lacomia. Totusi, mi se pare absurd ca sa stai la manastire pe degeaba..chiar daca maicutele nu pretind bani, tu trebuie sa ai constiinta si simtire... si sa le rasplatesti ospitalitatea,dupa buget si marinimie....


@ Gabriela8 : intr-adevar,e pacat si n-ar trebui sa judec... dar nu ma pot abtine, momentan sunt la stadiul de carcotasa :). Imi trebuie mai multa maturitate..si smerenie..
In timp....
Reply With Quote
  #45  
Vechi 08.02.2011, 09:05:22
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Smile Si totusi...

Mai exista manastiri unde nu se cere o taxa pt a zabovi un timp....De ex. Schitul Sub Piatra, cu hramul Cuvioasei Paraschiva , din judetul Alba!
ps. Desigur ca se mai da o mana de ajutor , mai ales la pusul si stransul mesei,etc....Dar e o adevarata placere....Acum mai multi ani , am stat pe acolo o saptamana si m-am simtit excelent !

ps. sunt o EA nu un el...
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Caut o manastire unde se impletesc metanii din lana... -Alexandru- Generalitati 21 04.01.2014 18:48:31
Cunoasteti vreo manastire de maici cu moastele Sf Siluan ? teodoraianys Intrebari utilizatori 14 13.02.2012 09:21:18
Pana unde poate patrunde biserica in viata noastra privata? sophia Despre Biserica Ortodoxa in general 54 12.11.2009 13:54:22
Pelerinaj in Bucovina in sapt luminata, 23-26 aprilie 2009 io_conss Stiri, actualitati, anunturi 0 09.04.2009 10:58:05