Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Sfanta Liturghie
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 30.08.2008, 10:27:37
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iana

Asta-i argumentul oare si pt celelalte manele?

Habar nu am despre ce vorbesti, unde ai auzit tu manele in Biserica ortodoxa?
Reply With Quote
  #12  
Vechi 05.09.2008, 01:53:03
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt
Bine mai frate Danyel si e frumos a se baga pricesne cu muzica compusa de autori protestanti de se canta si pe la baptisti si la evanghelisti?
Ai auzit mata ca si la Radio Reintregirea se da uneori muzica de aceasta gen populara dar nu o sa auzi vreodata "mai langa tronul tau" sau "ridica-voi ochii mei la ceruri" acolo.
Nu cred ca muzica baptistilor se compara cu cantarile traditionale din Biserica noastra.
Ca sa spui asa ceva trebuie sa ai o ureche neavizata ???

Sunt destule cantari frumoase. Numai daca ma gandesc la cateva din ele:

Asa ne zice Domnul Slavei: - http://audio.neogen.ro/user/Angevidy/6viyauqjl2kt5annwn03h63pt168s14z/

Ce folos, ce folos, viata fara de Hristos: -
http://audio.neogen.ro/user/Angevidy/iy2xiib6no627i48izmihao3zjtymrt4/

Sau - Sa faci o Iisuse
http://audio.neogen.ro/user/Angevidy/qscejpqgmjy97c6p18wl7w6upgexam31/

Oile Mele
http://audio.neogen.ro/user/Angevidy/ohfuc5buonak6dfenelwqtvb5op0hp45/

O Maica Sfanta
http://audio.neogen.ro/user/Angevidy/ue94t3fw0ab39e95q6gd0ivfksj352pz/

Marie Nume Prea Sfant
http://audio.neogen.ro/user/Angevidy/no2unbwuzsxp4uw9mj49o8gp5m2jtp7h/

Sau Prea Sfanta Maica si Fecioara cu versuri de Sf. Ioan Iacob Hozevitul - http://vestitorul.blogspot.com/2008/05/prea-sfnt-maic-si-fecioar-versuri.html

Copilule cu ochi senini (asta are un fundal sonor(asta nu-mi place) - n-am gasit alta voce care sa o cante mai bine (dar in biserica se canta fara asa ceva)- http://audio.neogen.ro/user/Angevidy/brx1421tuqljiogx7jrwqz6vl1gyjaau/

_Sub o salcie pletoasa Maica Sfanta se ruga_ - si alte cateva

La noi in Oltenia nu se numesc pricesne dar exista .Ele au o denumire anume in functie de zona.

La noi se canta dupa Sfanta Liturghie cate 2-3 cantari de genul asta dar care au traditie si sunt foarte frumoase.
Cateodata si in timpul Liturghie ca de pilda: Ridica-voi ochii mei la ceruri...

Daca sunt cantate de cine stie sa le cante ele pregatesc foarte mult pe om pentru rugaciune.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 05.09.2008, 02:22:42
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

Pe Domnul laudati-L - Teodora Paunescu-Tuca -> http://audio.neogen.ro/user/Angevidy/z3o9ridpaku97s4fc2pgfdivejqd0kh0/
Reply With Quote
  #14  
Vechi 05.09.2008, 07:34:06
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Fratilor, orice ati zice, e foarte trist cand biserica se transforma din loc sfant in sala de spectacole.

Macar in biserica sufletul sa fie hranit cu muzica liturgica, muzica bisericeasca traditionala, nu cu inovatii dulcege cu pretentii de cantece bisericesti numai pentru ca amesteca in versurile lor numele Maicii Domnului sau al Domnului Iisus.

Eu nu cred ca iti trebuie nu stiu ce pregatire speciala ca sa-ti dai seama ca nu trebuie sa inghiti orice cantec care ti se pune sub nas -- mai nou si la noi la biserica se distribuie niste foi volante dupa care cica trebuie sa cantam toti. eu una nu m-am sfiit sa pun deoparte acea foaie, chit ca unii se uita la mine ca la extraterestru.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 05.09.2008, 09:43:44
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

Parere me-a este ca ele fac parte din traditia bisericii.
Ele au fost compuse de tot de oameni credinciosi si pastrate asa de la inaintasi.
Vezi si versurile compuse in inchisori de Radu Gyr si ceilalti care se canta spre a cinsti pe martirii temnitrlor .

La noi Parintii nu lasa sa se cante orice cantare in Biserica..

De exemplu cand sunt la Bucuresti vad o mare diferenta. Sunt acele coruri la care mai este si un fel de tenor care da tonul la o cantare etc si scoate niste sunete pentru ton inainte sa inceapa sa cante ca sa ii initieze pe cei din cor.Simt o mare tristete cand vad asa ceva. Acolo parca am fi chiar la un spectacol.

Credinciosul de rand este simplu el nu cunoaste multa teologie.Nu sta sa se lege de tot felul de detalii.El stie ca vine sa se roage lui Dumnezeu cu inima deschisa.Stie ca trebuie sa se spovedeasca ca asa e crestineste stie ca un crestin trebuie sa mearga la biserica. Majoritatea sunt oameni simpli. Si acesti oameni simpli au stiut sa-si pastreze si traditiile dar si credinta. La noi cam asa stau lucrurile si in zi de sarbatoare cine vrea canta pe langa cantaretii bisericii ori la strana (ori de unde se afla) si simti cu adevarat duhul sarbatorilor cand toti vin sa dea slava lui Dumnezeu. Si totusi majoritatea care vin la biserica stiu momentele din Sfanta liturghie, cand se canta, cand trebuie dat raspunsul preotului, cand este rugaciune etc ...asa ca nu au nevoie de nici un tenor si nimeni nu este obligat a camta.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 05.09.2008, 10:46:56
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

Ca sa nu mai vorbesc de cata diferenta este intre oamenii acestia simpli din provincie si cei din Bucuresti.(unde sunt foarte multi cu pretentii)

Si modul de abordare cat de diferit este. Sa nu mai spun de raceala care o simti la tot pasul. Te urci in metrou aceeasi oameni posomorati te urci in ratb la fel. Este o mare diferenta.
Parca totul este robotizat.Pana si acolo cand intri intr-un magazin sa cumperi ceva alta este abordarea.

Slubele de la Biserica pentru multi au devenit doar un punct in plus pentru cultura lor generala iar nu pentru mantuire.

Mai sunt si oameni crednciosi dar foarte putini ...Majoritatea spun ca sunt credinciosi dar isi dispretuiesc semenul de cate ori au ocazia.
In Pustiul Bucurestiului - cum zicea un Parinte.

Reply With Quote
  #17  
Vechi 05.09.2008, 12:55:49
Negroponte's Avatar
Negroponte Negroponte is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2006
Locație: Barlad
Mesaje: 747
Implicit

:)Nu toate pricesnele sunt bune de cantat.Unele sunt muzica populara sau si mai rau.Preotul si dasacalul sa promoveze cat mai mult muzica traditional bizantina chiar in cazul pricesnelor.Muzica trebuie sa miste sufletul si nu picioarele.Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #18  
Vechi 05.09.2008, 13:20:49
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

E o diferenta nu doar in modul in care se canta, ci si in cuvintele cantarilor. Sunt mult mai adanci cele din cantarile bisericesti, decat cele din pricesne. Si chiar daca in pricesne, intalnesc cuvinte apropiate de cele din cantarile bisericesti, nu-mi cad bine in auz. Imi pare ca nu-i insotire. Eu vreau sa iau si din cantari putere de a plange pacatele, putere de a marturisi adevarul... Sa-mi fie cu iertare, dar pricesnele nu-mi pot darui aceste lucruri.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 05.09.2008, 13:27:26
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

Ce frumos ai zis:
Muzica trebuie sa miste sufletul si nu picioarele.

Dar nu numai atat eu cred ca o cantare se poate recunoaste daca este in ea duhul ortodox.
Foarte important este si cine a scris-o ce versuri are etc? Cand auzi o cantare a sectarilor parca te zgarie pe creier i se simte imediat goliciunea, se simte imediat duhul strain. Adica nu-ti poate strabate toata fiinta.

Cum este de exemplu cantarea :Prea Sfanta Maica si Fecioara cu versuri de SSfantul Ioan Hozevitul - Ce cantare frumoasa cu versuri compuse de un sfant.

Asa melodii care misca sufletul pentru unii ar fi si cele de la Celine Dion (Titanic) etc
Reply With Quote
  #20  
Vechi 05.09.2008, 20:01:04
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Eu nu cred ca Radu Gyr sau Nichifor Crainic au creat versurile respective pentru pricesne. Mai repede cred ca cei care le interpreteaza, pentru a se consacra sau pentru a castiga autoritate, s-au folosit de aceste versuri. Aceste pricesne sunt cantate mai ales in momentul in care preotul se impartaseste sau inainte de predica, moment in care se canta chinonicul.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
biserica catolica versus biserica ortodoxa sovidiu Biserica Romano-Catolica 36 08.06.2013 23:58:51
Cum se cântă cântările din Minei ? STEPHAN Muzica Bisericeasca 5 21.05.2012 18:24:11
O cantare ciudata, exsultet de ce se canta in BC si in alte "culte crestine" la Pasti mihailt Generalitati 8 17.04.2010 02:20:05
despre cartile din care se canta slujba NiCcoleta Despre Utrenie 6 21.03.2010 17:54:22