Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Mirungerea(Ungerea cu Mir)
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 17.07.2009, 00:45:26
cristinamaria cristinamaria is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.04.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 292
Implicit

Ma bucur ca suntem de aceeasi varsta, sfatul pe care ti l-am dat este extrem de sincer si vine din experienta. Uneori ca sa te rupi de ispita este nevoie sa iti calci pe inima, sa faci ceea ce pare un sacrificiu (in realitate nu e un sacrificiu, ca nu sacrifici nimic decat o patima pe care trebuie sa o inlaturi oricum cat mai repede). Nu te gandi ca esti mai tare tu decat ispita, ca nu esti! si nici calugarul tau nu este! De ce sa ajungeti sa constatati asta pe propria piele si sa nu te desprinzi de el cat inca ai pacatuit doar cu mintea? Cauta un barbat care sa te iubeasca cu adevarat si sa fie liber sa o faca. Gandeste-te la acest calugar ca la un om insurat (asa si este de fapt!).
__________________
Imparatia lui Dumnezeu nu vine cu pandire. - Sf. Teofan Zavoratul
Reply With Quote
  #32  
Vechi 17.07.2009, 02:23:32
elenadana
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristinamaria Vezi mesajul
Ma bucur ca suntem de aceeasi varsta, sfatul pe care ti l-am dat este extrem de sincer si vine din experienta. Uneori ca sa te rupi de ispita este nevoie sa iti calci pe inima, sa faci ceea ce pare un sacrificiu (in realitate nu e un sacrificiu, ca nu sacrifici nimic decat o patima pe care trebuie sa o inlaturi oricum cat mai repede). Nu te gandi ca esti mai tare tu decat ispita, ca nu esti! si nici calugarul tau nu este! De ce sa ajungeti sa constatati asta pe propria piele si sa nu te desprinzi de el cat inca ai pacatuit doar cu mintea? Cauta un barbat care sa te iubeasca cu adevarat si sa fie liber sa o faca. Gandeste-te la acest calugar ca la un om insurat (asa si este de fapt!).
Mai rau!Apartine bisericii,nu unei femei!
Crezi ca eu nu stiu?!
Atata doar ca am impresia ca pot tine situatia sub control.Si mai e ceva:am incredere in dansul:n-ar face nimic rau,nici macar cu gandul!
Reply With Quote
  #33  
Vechi 17.07.2009, 11:27:54
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de elenadana Vezi mesajul
In sfarsit cineva care-mi spune sa nu cumva sa-i marturisesc ceea ce simt!!!
Numai ca motivul meu este altul:mi-e rusine!mi-e jena!In nici-un caz nu cred ca dansul isi va pierde sufletul,ca va iesi din viata sa intru Hristos,sau ca-si va pierde cununile pe care le-a adunat pana acum.

Poate ma lamuriti intr-o problema,dumneavoastra sau altcineva:de ce toata lumea imi spune ca sunt o ispita pentru el,ca-l indepartez de manastire daca ar stii,ca i-as face rau,ca l-as baga in pacat.....etc.....
De ce nu-mi spune nimeni:''mai fata,da' poate nu te-ar placea nici ca barbat normal!''poate nu sunt pe gustul lui,poate nu ma place ca femeie,poate nu sunt o ispita pentru el??!!
Lumea considera ca l-as tulbura......dar daca nu ma place?!
Elena,

Tu cauti mantuirea sufletului sau iti cauti barbat din randul calugarilor? Reflecteaza putin la asta si dupa aceea poti sa faci ce te indeamna constiinta.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 17.07.2009, 11:34:36
ionela77
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de elenadana Vezi mesajul
Da,inteleg ce spuneti!Explicatia psihologica am gasit-o si eu:stiu perfect cum s-a nascut aceasta ''pasiune'' a mea,stiu si de ce :sunt foarte vulnerabila acum,am ramas pe lume doar eu si sora mea care s-a operat de cancer(asa am ajuns la acest calugar),sunt singura si in plan sentimental(asta pentru ca asa simt ,nu ma pot atasa de nimeni).

Si dupa cum ati spus s-a creat o apropiere ,o comunicare cu duhovnicul.


Imi spuneti sa cer ajutorul unui alt duhovnic eventual.Problema e ca eu ma complac in aceasta situatie,nu vreau sa-mi dispara aceste sentimente atata timp cat stiu ca lui nu-i vor face rau in nici-un fel.Vreau sa-mi traiesc durerea.Asa cum simt eu,e un sentiment inaltator,lipsit de orice murdarie sexuala,totul pare pur ,curat,ceea ce simt se bazeaza pe stima ,respect,il vad undeva foarte sus....Vreau sa traiesc aceste sentimente.
Stiti ce-am simtit cand mi-ati spus sa citesc Paraclisul Maicii Domnului?!Teama!Teama ca Maica Domnului ma va ajuta sa nu mai simt ceea ce simt acum.Si eu vreau sa simt!
Pentru asta as avea nevoie de explicatia psihologica:de ce nu vreau sa gasesc poarta de iesire????????!!!!!!!!!!!!!
Pai veeezi... asta ar trebui sa-ti dea de gandit... (ca nu vrei sa-ti dispara sentimentul.. ) si inca ceva... faptul ca esti geloasa pe celelalte fete care vin la spovedit. Eu consider ca este un lucru natural ca un crestin sa-si iubeasca semenii si implicit duhovnicul. Dar aici trebuie sa dezbraci "iubirea" aceasta de toata posesivitatea ei, sa o cureti, sa o purifici pentru ca genul asta de iubire te adanceste in mocirla. Tu crezi ca este o iubire nevinovata pentru ca nu te poti detasa de ea si nu o poti vedea din exterior. O sa iti dai seama in timp, indiferent daca acum demarezi ceva... o actiune prin care sa te autocontrolezi si sa nu-l mai vezi, sau daca el insusi realizeaza ce se intampla cu tine si isi schimba atitudinea... In timp vei vedea, pentru ca timpul aseaza si linisteste apele sufletului, acum totul este amestecat, in suspensie, e nevoie de timp... Stii totusi ce cred eu? Tu ai zis undeva ca nu-ti mai raspunde la telefoane si ca te cam expediaza... ei! as putea sa-ti spun ca desi tu nu crezi ca stie, el te-a simtit si inca foarte bine. Astea sunt niste semne destul de clare de "retragere". Nici nu trebuie sa fii popa sau psiholog ca sa simti ceva atat de firesc. O simpla privire "altfel" iti poate da de gandit. Ochii unui om transmit tot sufletul acestuia printr-o simpla privire, totul se oglindeste in ochi... de la patimi la virtuti.
Te rog sa ma ierti daca te-am suparat cu parerea mea .
Reply With Quote
  #35  
Vechi 18.07.2009, 02:27:56
cristinamaria cristinamaria is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.04.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 292
Implicit

Elena chiar daca tu ai incredere in el, si el e om si poate cadea in pacat, asa cum deja ai cazut si tu. Faptul ca e calugar nu il face infailibil. Eu stiu ca ai impresia ca poti tine situatia sub control, dar chiar daca ar fi asa - la ce bun? Ce poti obtine din situatia asta? Sa te vezi cu un om cu care nu vei putea fi niciodata impreuna asa cum iti doresti si sa te gandesti tot timpul la asta? Pleaca, rupe-te de vraja asta si gaseste-ti un barbat care te poate iubi. Stiu ca acum pare imposibil dar nu e, dupa ce te vei desprinde de el si va trece putin timp imi vei da dreptate.
__________________
Imparatia lui Dumnezeu nu vine cu pandire. - Sf. Teofan Zavoratul
Reply With Quote
  #36  
Vechi 23.07.2009, 14:47:11
nutzy
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

[quote=luchian;153920]Draga elena,

Sa nu te increzi niciodata ca poti controla situatia. Daca vrei fa niste probe cu alte lucruri minore si ai sa vezi cat de greu e sa controlezi ceva. Asa ca increde-te in Dumnezeu in tot ceea ce faci.

Viata calugarilor este foarte dificila din acest punct de vedere (pacatului trupesc) si nu numai. Pentru ei orice pofta sau ispita e de multe ori mai puternica decat pentru oameni de rand, poate ca din aceasta cauza reactioneaza cu "raceala" aparent din motive minore. UIte ce se intampla in zilele de azi, cu calugarii si cum sunt trasi in jos.

Poate primul lucru ar fi sa-ti controlezi gandurile, adica sa tai din start orice gand despre "duhovnicul" tau, bun sau rau. Dupa o perioada ai sa incepi sa deosebesti gandurile.

Calugarii cand se simt incercati, se retrag din lume, pentru a se intari in cele duhovnicesti[/QUOTE


Dumnezeule ....cata dreptate ai...!!!!!
Reply With Quote
  #37  
Vechi 24.07.2009, 10:10:50
nutzy
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit dear,...

draga elena,stii ca este o vorba:ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se indeplineasca.Nu mai fi atat de sigura pe ratiunea ta."e complicat sa te imparti intre doua linii contradictorii,sa-i dai argumente ratiunii cu inima sau sa-i spun inimii sa taca si sa fie mai desteapta,e complicat cand vrei o imbratisare si stii ca trebuie sa te protejezi de ea,ca ai nevoie de apropiere si totusi stii ca trebuie sa mentii distanta.sa cauti o forma de contact si sa stii ca nici macar nu ar trebui sa te apropii de ea ,"...e tare ,tare greu...Tu ,te-ai dus la acest calugar ,din DORINTA de a o vedea pe sora ta sanatoasa.AI CREZUT in puterea acestui duhovnic,inca de cand ti l-a recomandat cineva.ASTA te-a fascinat de la inceput!!!! PUTEREA LUI !!!!!Tu te-ai indragostit de HARUL LUI,INTELEPCIUNEA LUI, si de MINUNEA CE A FACUT-O CU SORA TA!!!! Faptul ca nu il poti asemana cu nimeni din viata ta ,din lumea ta, sa zic asa,te-a fascinat,te-a derutat,te-a emotionat.Cu cat crezi mai mult ca nu poti atinge si nu poti sa iti realizezi VISUL, cu atat mai mult creste DORINTA!!! E daca vrei "LUCEAFARUL" lui Eminescu-"Luceste c-un amor nespus,Durerea să-mi alunge,Dar se inalta tot mai sus,Ca să nu-l pot ajunge." .El s-a detasat voit de "lumea" asta ,spre "lumea" spirituala ...fapt ce il face DEOSEBIT si tu stii asta..Asta iti place la el ,asta te atrage la el,"parfumul duhovnicesc"ce il emana ,LOCUL in care traieste,tot ceea ce face ACOLO ,de astea te-ai indragostit...Gandeste-te ca l-ai atrage inapoi in viata tumultoasa in care traim noi zi de zi ,si ai constata ca nu e cel de care te-ai indragostit.?(- "Dar nici nu stiu macar ce-mi ceriDa-mi pace, fugi departe O, de luceafarul din cer,M-a prins un dor de moarte." -)Ce vei face ???E greu de spus...Sau ce va face el?? E usor de dedus....asa ca ,draga mea ,aduna mai multe lucruri care fac dovada ratiunii si dicteaza inimii dupa ce ai facut din ele niste reguli...si vei vedea ...ca "apa de ploaie nu mai imbata"...
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare