Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 23.11.2010, 23:04:45
ionut12 ionut12 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.05.2010
Locație: IASI
Religia: Ortodox
Mesaje: 148
Implicit Despre purtarea crucii

Doamne ajuta frati crestini
am observat din alte postari de ale mele ca ma certati si dati sfaturi asa de usoare unii din voi dar cand e vb de fapte fugiti ca de razboi
credeti ca usor sa ne purtam crucea
credeti ca daca spuneti voi e usor sau gata vai ati spus si am si facut
sincer as vrea unii din voi sa fiti in locul meu sa va mai vad daca sunteti cu gura mare pan ala urechi
mai spunea o prietena de a mea
dumnezeu e bun . E logic ca e bun
dar asa cu usurinta a spus incat nu sia dat sema
oare daa era in locum meu mai spunea asta
chiar poate va suparati si sunt rautaciosi dar daca nu treci prin ceva nu mai vb
sau daca dati sfaturi vb cu blandete nu sariti si vb casa va aflati in vb
eu sunt baiatul care cineva a zis ca ma plang
pai acest forum pt ce este sa ne spunem ofurile si bucuriile
putem sa oprim in a vb urat dar a spune ce ai pe suflet mai ales cand esti singur
unii mau inteles din alte postari
despre invidie,despre singuratate.despre daruri si necazuri etc
credeti a am postat acestea ca nu am ce face
mam gandit daca este un forum cu oameni crestini si unii din voi aveti si soala mai buna am ce invata
am cum sa port suferinta mai bine
am ce invata
dar am mai obs cum cineva spune ceva si nu va convine va certati
desi cica sunteti crestini
adica daca eu postez poate mai des inseamana ca ma plang
poate chiar nu mai am cui sa spun ceea ce ma doare sau ce ma afce fericit
inainte aveam si credetima ca nu ma intersesa nici un site
dar na voi stiti mai bine
tineti minte a purat crucea nu e destul sa avem numai pe dumnezeu si duhovniul
ci si prietenii sau familia sau pe cineva care s at eintelega
dar cum voi saunii din voi nu stiti atunci sa fiti sana tosi
uneori chiar imi doresc sa nu ma fi nascut
dar cum am mai zis eu chiar daca spun niste chestii care poate nu sunt bune
daca nu spun durerea sau necazul poate as face mai rau
poate mas sinucide poate as face ceva rau
de asta cand mai postez orice chiar daca ma plang cum ziceti unii din voi va rog s aintelegeti
sau nu mai postati
tare e greu sa fii singur si uratel si tigan si casa doar in vise si sa ai pe cineva sa iubesti si s anu o poti avea
cand ai aceste lispuri nu te poti abtine
nu poti sa te prefaci ca e bine si sa zic ca lasa ca imi va da dumnezeu
cui ii place bine cui nu
sa vb cu duhivnicul
Reply With Quote
  #2  
Vechi 23.11.2010, 23:55:39
Adriana-Simona's Avatar
Adriana-Simona Adriana-Simona is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Mesaje: 181
Unhappy Imi pare rau

Si mie imi pare rau ca se intampla astfel de lucruri pe un site care teoretic ar trebui sa fie reper, si model pentru celelate existente pe net.
E usor sa judeci, sa iti dai cu parerea, si din pacate asta suntem educati sa facem, zi de zi.
Si eu am trecut prin momente foarte grele, asa ca stiu ca ironiile pot face mai mult rau decat bine.
Nu iti cunosc situatia, fiindca nu am mai intrat de mult pe site dar daca iti pot fi cu ceva de folos, te rog, fara rusine... bazaie-ma. (Las adresa de mail in mesaj privat, ca primesc destul de mult spam si asa).
__________________
"Tu cel care nu stii la ce iti foloseste apendicele, cum indraznesti sa spui ca ai inteles lumea intreaga si pe Cel ce a creat-o?"
My blog...enjoy: http://anairda-photography.blogspot.com/
Reply With Quote
  #3  
Vechi 24.11.2010, 00:13:02
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ionut12 Vezi mesajul
putem sa oprim in a vb urat dar a spune ce ai pe suflet mai ales cand esti singur
unii mau inteles din alte postari
despre invidie,despre singuratate.despre daruri si necazuri etc
credeti a am postat acestea ca nu am ce face
mam gandit daca este un forum cu oameni crestini si unii din voi aveti si soala mai buna am ce invata
am cum sa port suferinta mai bine

am ce invata
dar am mai obs cum cineva spune ceva si nu va convine va certati
desi cica sunteti crestini
adica daca eu postez poate mai des inseamana ca ma plang
poate chiar nu mai am cui sa spun ceea ce ma doare sau ce ma afce fericit
inainte aveam si credetima ca nu ma intersesa nici un site
dar na voi stiti mai bine
tineti minte a purat crucea nu e destul sa avem numai pe dumnezeu si duhovniul
ci si prietenii sau familia sau pe cineva care s at eintelega
dar cum voi saunii din voi nu stiti atunci sa fiti sana tosi
uneori chiar imi doresc sa nu ma fi nascut
dar cum am mai zis eu chiar daca spun niste chestii care poate nu sunt bune
daca nu spun durerea sau necazul poate as face mai rau
poate mas sinucide poate as face ceva rau

de asta cand mai postez orice chiar daca ma plang cum ziceti unii din voi va rog s aintelegeti
sau nu mai postati
tare e greu sa fii singur si uratel si tigan si casa doar in vise si sa ai pe cineva sa iubesti si s anu o poti avea
cand ai aceste lispuri nu te poti abtine
nu poti sa te prefaci ca e bine si sa zic ca lasa ca imi va da dumnezeu
cui ii place bine cui nu
sa vb cu duhivnicul
Posibil raspuns:Psalmul 72
1. Cât de bun este Dumnezeu cu Israel, cu cei drepți la inimă.
2. Iar mie, puțin a fost de nu mi-au alunecat picioarele, puțin a fost de nu s-au poticnit pașii mei.
3. Că am pizmuit pe cei fără de lege, când vedeam pacea păcătoșilor.
4. Că n-au necazuri până la moartea lor și tari sunt când lovesc ei.
5. De osteneli omenești n-au parte și cu oamenii nu sunt biciuiți.

6. Pentru aceea îi stăpânește pe ei mândria și se îmbracă cu nedreptatea și silnicia.
7. Din răutatea lor iese nedreptatea și cugetele inimii lor ies la iveală.
8. Gândesc și vorbesc cu vicleșug, nedreptate grăiesc de sus.
9. Până la cer ridică gura lor și cu limba lor străbat pământul.
10. Pentru aceasta poporul meu se ia după ei și găsește că ei sunt plini de zile bune
11. Și zice: "Cum? știe aceasta Dumnezeu? Are cunoștință Cel Preaînalt?
12. Iată, aceștia sunt păcătoși și sunt îndestulați. Veșnic sunt bogați".
13. Iar eu am zis: "Deci, în deșert am fost drept la inimă și mi-am spălat întru cele nevinovate mâinile mele,
14. Că am fost lovit toată ziua și mustrat în fiecare dimineață".
15. Dacă aș fi grăit așa, iată aș fi călcat legământul neamului fiilor Tăi.
16. Și mă frământam să pricep aceasta, dar anevoios lucru este înaintea mea.
17. Până ce am intrat în locașul cel sfânt al lui Dumnezeu și am înțeles sfârșitul celor răi:
18. Într-adevăr pe drumuri viclene i-ai pus pe ei și i-ai doborât când se înălțau.
19. Cât de iute i-ai pustiit pe ei! S-au stins, au pierit din pricina nelegiuirii lor.
20. Ca visul celui ce se deșteaptă, Doamne, în cetatea Ta chipul lor de nimic l-ai făcut.
21. De aceea s-a bucurat inima mea și rărunchii mei s-au potolit.
22. Că eram fără de minte și nu știam; ca un dobitoc eram înaintea Ta. Dar eu sunt pururea cu Tine.
23. Apucatu-m-ai de mâna mea cea dreaptă. Cu sfatul Tău m-ai povățuit și cu slavă m-ai primit.
24. Că pe cine am eu în cer afară de Tine? Și afară de Tine, ce am dorit pe pământ?

25. Stinsu-s-a inima mea și trupul meu, Dumnezeul inimii mele și partea mea, Dumnezeule, în veac.
26. Că iată cei ce se depărtează de Tine vor pieri; nimicit-ai pe tot cel ce se leapădă de Tine.
27. Iar mie a mă lipi de Dumnezeu bine este, a pune în Domnul nădejdea mea, ca să vestesc toate laudele Tale în porțile fiicei Sionului.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 24.11.2010, 01:47:45
Adrinskaia Adrinskaia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 102
Implicit

Atata vreme cat ma concentrez asupra propriei persoane risc sa imi hranesc trufia si sa sufar pana in momentul cand ma voi vedea pe mine vierme si daruind iubire cat mai mult cu putinta, voi avea jugul usor si teama de a-L pierde pe Hristos pentru pacatele mele, si sansa de a deveni fluture...
Reply With Quote
  #5  
Vechi 24.11.2010, 21:55:06
vultur77's Avatar
vultur77 vultur77 is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.11.2010
Locație: Maramures
Religia: Ortodox
Mesaje: 99
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru vultur77
Implicit Sfantul ioan gura de aur

Citat:
În prealabil postat de ionut12 Vezi mesajul
Doamne ajuta frati crestini
am observat din alte postari de ale mele ca ma certati si dati sfaturi asa de usoare unii din voi dar cand e vb de fapte fugiti ca de razboi
credeti ca usor sa ne purtam crucea
credeti ca daca spuneti voi e usor sau gata vai ati spus si am si facut
sincer as vrea unii din voi sa fiti in locul meu sa va mai vad daca sunteti cu gura mare pan ala urechi
mai spunea o prietena de a mea
dumnezeu e bun . E logic ca e bun
dar asa cu usurinta a spus incat nu sia dat sema
oare daa era in locum meu mai spunea asta
chiar poate va suparati si sunt rautaciosi dar daca nu treci prin ceva nu mai vb
sau daca dati sfaturi vb cu blandete nu sariti si vb casa va aflati in vb
eu sunt baiatul care cineva a zis ca ma plang
pai acest forum pt ce este sa ne spunem ofurile si bucuriile
putem sa oprim in a vb urat dar a spune ce ai pe suflet mai ales cand esti singur
unii mau inteles din alte postari
despre invidie,despre singuratate.despre daruri si necazuri etc
credeti a am postat acestea ca nu am ce face
mam gandit daca este un forum cu oameni crestini si unii din voi aveti si soala mai buna am ce invata
am cum sa port suferinta mai bine
am ce invata
dar am mai obs cum cineva spune ceva si nu va convine va certati
desi cica sunteti crestini
adica daca eu postez poate mai des inseamana ca ma plang
poate chiar nu mai am cui sa spun ceea ce ma doare sau ce ma afce fericit
inainte aveam si credetima ca nu ma intersesa nici un site
dar na voi stiti mai bine
tineti minte a purat crucea nu e destul sa avem numai pe dumnezeu si duhovniul
ci si prietenii sau familia sau pe cineva care s at eintelega
dar cum voi saunii din voi nu stiti atunci sa fiti sana tosi
uneori chiar imi doresc sa nu ma fi nascut
dar cum am mai zis eu chiar daca spun niste chestii care poate nu sunt bune
daca nu spun durerea sau necazul poate as face mai rau
poate mas sinucide poate as face ceva rau
de asta cand mai postez orice chiar daca ma plang cum ziceti unii din voi va rog s aintelegeti
sau nu mai postati
tare e greu sa fii singur si uratel si tigan si casa doar in vise si sa ai pe cineva sa iubesti si s anu o poti avea
cand ai aceste lispuri nu te poti abtine
nu poti sa te prefaci ca e bine si sa zic ca lasa ca imi va da dumnezeu
cui ii place bine cui nu
sa vb cu duhivnicul
Atletii lui HRISTOS simt bucurie si multumire chiar in timpul bataliei.Ne-o dovedesc vietile sfintilor.Apostolul Iacob spune: ''luati-i, fratilor, drept pilda de suferinta si de indelunga-rabdare pe profetii care au grait in numele Domnului'' (IACOB 5,10).Si apostolul Pavel,dupa ca mai intai a amintit de nenumaratele suferinte ale sfintilor, a adaugat: ''au trait stramtorati,necajiti,injositi-ei, de care lumea nu era vrednica!''.(EVREI 11,37-38).si cu toate acestea se bucurau! Ne incredinteaza de asta si Faptele Apostolilor,unde se spune ca Sfintii Apostoli,dupa ce au fost batuti prin hotararea membrilor sinedriului, ''au plecat bucurandu-se ca au fost invredniciti sa sufere necinste pentru numele lui Hristos''. La fel vedem ca se intampla si in anii urmatori.Ce faceau tiranii varsatori de sange in perioada prigoanelor?Prindeau cate o fata tanara,fecioara si cu trupul fraged,mai moale decat ceara.O rastigneau, ii sfasiau coastele cu gheare de fier.Sangele curgea rau din ranile ei adanci.Insa preacurata mireasa a liu Hristos rabda chinurile nadajduind in imparatia cerurilor.Astfel,in vreme ce mucenicia inca nu se sfarsise,inainte ca suferinta sa se fi incheiat,primea cununa biruintei.Gandeste-te cat de mult se rusina tiranul.O fetiscana il rusina pe omul care era inconjurat de soldati voinici ce tineau in maini sabii taioase.VEZI cum incercarea si suferinta devin de multa ori pricini de lauda?Aceasta,de altfel, o incredintam cu totii,prin cinstirea pe care o dam mucenicilor pentru suferintele si chinurile lor,pentru ranile si sangele lor,pentru nevointele si biruinta lor.Necazurile au si un alt rezultat important si ciudat:ele cultiva rabdarea.Si prin rabdare omul care este incercat de necazuri dobandeste putere mare. De altfel necazurile sunt trimise de Dumnezeu cu intelepciune. Asa cum cobzarul nu intinde prea mult corzile cobzei ca sa nu se rupa,insa nici nu le lasa prea slabe,ca sa nu isi piarda rezonanta lor, la fel si Dumnezeu nu ne lasa intr-o stare de fericire continua,insa nici intr-o stare de suferinta continua.Ne daruieste perioade de liniste si pace,pentru a ne mangaia si odihnii,dar din cand in cand,uneori mai des si alteori mai rar,ne trimite si ispite si necazuri.In anumite cazuri, desigur,intarzaie mult sa ne scape de nenorociri.Din ce motiv?Ca sa ne gandim la EL si sa ne apropiem de EL,ca sa alergam langa EL si sa ii cerem ajutor.De aceea ingaduie durerile, bolile,nenorocirile,foametea si alte rele.Astfel,ramanand aproape de Dumnezeu,ne castigam mantuirea.DATORITA SUFERINTELOR TRECATOARE,MOSTENIM VIATA VESNICA. Ispitele pe care le infruntam sunt pe masura noastra.Si Dumnezeu nu ingaduie sa fim incercati mai presus de puterile noastre,ci atunci cand vine o ispita ne da si calea de iesire din ea,ca sa o putem rabda.(1 CORINTENI 10,13).Prin asemenea metode tamaduieste si mantuieste DOMNUL sufletele noastre si de aceea TREBUIE SA-I MULTUMIM SI SA-L SLAVIM
Reply With Quote
  #6  
Vechi 30.11.2010, 16:06:20
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ionut12 Vezi mesajul
Doamne ajuta frati crestini
am observat din alte postari de ale mele ca ma certati si dati sfaturi asa de usoare unii din voi dar cand e vb de fapte fugiti ca de razboi
credeti ca usor sa ne purtam crucea
credeti ca daca spuneti voi e usor sau gata vai ati spus si am si facut
sincer as vrea unii din voi sa fiti in locul meu sa va mai vad daca sunteti cu gura mare pan ala urechi
mai spunea o prietena de a mea
dumnezeu e bun . E logic ca e bun
dar asa cu usurinta a spus incat nu sia dat sema
oare daa era in locum meu mai spunea asta
chiar poate va suparati si sunt rautaciosi dar daca nu treci prin ceva nu mai vb
sau daca dati sfaturi vb cu blandete nu sariti si vb casa va aflati in vb
eu sunt baiatul care cineva a zis ca ma plang
pai acest forum pt ce este sa ne spunem ofurile si bucuriile
putem sa oprim in a vb urat dar a spune ce ai pe suflet mai ales cand esti singur
unii mau inteles din alte postari
despre invidie,despre singuratate.despre daruri si necazuri etc
credeti a am postat acestea ca nu am ce face
mam gandit daca este un forum cu oameni crestini si unii din voi aveti si soala mai buna am ce invata
am cum sa port suferinta mai bine
am ce invata
dar am mai obs cum cineva spune ceva si nu va convine va certati
desi cica sunteti crestini
adica daca eu postez poate mai des inseamana ca ma plang
poate chiar nu mai am cui sa spun ceea ce ma doare sau ce ma afce fericit
inainte aveam si credetima ca nu ma intersesa nici un site
dar na voi stiti mai bine
tineti minte a purat crucea nu e destul sa avem numai pe dumnezeu si duhovniul
ci si prietenii sau familia sau pe cineva care s at eintelega
dar cum voi saunii din voi nu stiti atunci sa fiti sana tosi
uneori chiar imi doresc sa nu ma fi nascut
dar cum am mai zis eu chiar daca spun niste chestii care poate nu sunt bune
daca nu spun durerea sau necazul poate as face mai rau
poate mas sinucide poate as face ceva rau
de asta cand mai postez orice chiar daca ma plang cum ziceti unii din voi va rog s aintelegeti
sau nu mai postati
tare e greu sa fii singur si uratel si tigan si casa doar in vise si sa ai pe cineva sa iubesti si s anu o poti avea
cand ai aceste lispuri nu te poti abtine
nu poti sa te prefaci ca e bine si sa zic ca lasa ca imi va da dumnezeu
cui ii place bine cui nu
sa vb cu duhivnicul
Multe dintre topicurile infiintate de tine au un emoticon trist, iar din mesajele tale razbate o usoara razvratire impotriva lui Dumnezeu,(dar si a lumii inconjuratoare) fiindca ti se pare ca soarta ta e mai trista decat a celorlalti. Daca noi am putea, ti-am da de la noi ceea ce ai mai multa nevoie: rabdare! Foarte multi dintre cei ce acum au o viata de familie implinita, cand erau de varsta ta nu aveau nici macar un calculator. Te superi usor daca cineva iti spune doua vorbe si il "ataci" pe privat ca-i piere omului cheful sa mai scrie ceva, dar daca tu te-ai privi mai cu atentie, ai intelege ca Dumnezeu este cu adevarat bun, doar ca tu inca nu reusesti sa aduci blandetea in sufletul tau, pentru ca El sa-si poata arata bunatatea si fata de tine.
Crucea de care vorbesti nu poate fi purtata de altcineva, decat de tine si de... Dumnezeu, de a carui bunatate te cam indoiesti. Nimanui nu i se da mai mult decat poate duce, si sa ne rugam sa nu ne puna pe umeri maximum de suferinta. Pentru o viata mai frumoasa ai doua alternative: Dumnezeu si "cel cazut". Daca te alaturi "celui cazut", s-ar putea sa prosperi foarte repede, dar pretul este dureros de scump. Daca stii sa stai in genunchi, si sa te rogi, alungand din minte orice gand negativ asupra altora, dar si asupra ta, nici nu ai idee ce poate face Dumnezeu pentru tine. In primul rand tu NU AI INCREDERE IN TINE! Ti-a intrat in cap ca esti un tigan urat. Bun, si? Crezi ca insistand pe aceasta tema, te vei trezi intr-o dimineata, un american frumos? Accepta cu bucurie ceea ce esti si roaga-te sa le oranduiasca Dumnezeu in calea ta cum stie El mai bine. Altfel e greu de crezut ca-ti va trece vreodata supararea asta...
Reply With Quote
  #7  
Vechi 30.11.2010, 16:47:02
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Eu am fost una dintre persoanele care ti-am spus ca a-ti plange de mila nu ajuta prea mult in a-ti schimba viata.
Si nu a fost ceva spus cu rautate,pentru ca a-ti plange de mila poate fi un lucru bun in sensul ca iti descarci sufletul,insa pe termen lung,daca te multumesti doar cu atat si nu actionezi pentru a schimba ceva in tine si in viata ta nu te ajuta prea mult.
Ai extrem de multa furie adunata in tine,impotriva tuturor,daca nu si impotriva ta si a lui Dumnezeu Insusi pentru ca ti-a dat o astfel de viata,este firesc sa fii suparat pe ce ai trait si e dreptul tau sa te eliberezi de ea,dar nu o lasa sa iti otraveasca sufletul si sa nu mai privesti clar ceea ce au sa iti spuna cei din jur,sa ajungi sa te lupti cu toti,chiar si cu tine insuti.
Daca vei dori sa faci ceva la modul real cu viata ta,asta nu se va intampla doar cautand oameni care sa iti cante in struna la tot ce spui si vei intelege ca si parerile diferite te pot ajuta sa vezi lucruri de care inca nu iti dai seama si din care sa poti invata in ideea de a-ti fi mai bine.
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
  #8  
Vechi 30.11.2010, 17:04:18
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Oare exista crestin care sa nu aibe crucea lui ?!

Am avut momente in care mi'a fost foarte greu sa nu cartesc si sa nu ma revolt asupra celor petrecute (impotriva lui Dumnezeu).
Fie am cazut, fie mai aveam atat de putin... Domnul stie. Eu simt insa ca de multe ori am cazut... si in deznadejde si in cartire.
De vreo trei zile abia ma tin, din pricina unei ispite bine puse la punct de diavol, datorita mandriei ascunse in gandurile mele.
Mi'e rusine cand imi dau seama de cate ma pazeste Domnul... iar eu tot rau la inima si cuprins de mandrie.

Insa... dintre cei doi talhari rastigniti... imi doresc sa fiu cel care a zis: "Da, pentru pacatele mele mi se intampla aceasta."
Mareu mi'l aduc in minte pe Iov, chiar daca acela drept fiind patimea de la diavol, iar eu pacate avand primesc plata lor.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)


Last edited by windorin; 30.11.2010 at 17:07:09.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 30.11.2010, 18:47:54
Mtcrysty17's Avatar
Mtcrysty17 Mtcrysty17 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2010
Locație: gorj
Religia: Ortodox
Mesaje: 472
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mtcrysty17
Implicit

Toti am cazut, toti am cedat, pana si Mantuitorul a avut o clipa de indoiala. Dar trebuie sa ne ridicam. o sa apara si alte fete in viata ta. Doamne ajuta.
__________________
NIHIL SINE DEO!

Bucura-te Sfinte Ierarhe Nectarie, mare facatorule de minuni!!!

Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, mantuieste-ma pe mine pacatosul!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Purtarea parului PetruD Morala Crestina 21 08.03.2019 10:54:52
Lamuriri despre purgatoriu, inima lui Iisus, Calea Crucii, etc antonio Generalitati 28 28.06.2013 23:56:18
Parintele Cleopa despre purtarea fata de cei ce nu sunt ortodocsi catalin2 Spiritualitatea ortodoxa 61 07.03.2012 11:20:00
Purtarea in biserica Mihailescu-Marin Daniel Generalitati 8 26.09.2011 21:51:56