Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 24.11.2010, 21:54:11
codana's Avatar
codana codana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.06.2008
Locație: Botosani
Religia: Ortodox
Mesaje: 523
Implicit salut,ladyanda

Citat:
În prealabil postat de ladyanda Vezi mesajul
Si daca as face o crima Dumnezeu m-ar ierta? m-ar pupa?
Aaaaaaaaaaa de aia sunt atatia criminali liberi, sunt iubiti de Dumnezeu si iertati........
pacatul este iertat de dumnezeu,daca omul se pocaieste.
si aprepo,dumnezeu nu este papusar
__________________
Ioan,3.16;1Corinteni,13.4-7
Reply With Quote
  #12  
Vechi 24.11.2010, 23:55:15
ionut12 ionut12 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.05.2010
Locație: IASI
Religia: Ortodox
Mesaje: 148
Implicit Razbunare vs dreptate

Nu mas razbuna daca cineva miar omori pe cineva drag
as suferi
dar voia lui dumnezeu e maibuna
si stii ce e mai bun decat viata?-mila lui dumnezeu intrece orice
de asta e bine sa iertam.sa uitam raul facut de alul
si sa ne rugam
dar inca nu ai raspuns la intrebarea ce religie esti?
Reply With Quote
  #13  
Vechi 25.11.2010, 00:39:37
coralina's Avatar
coralina coralina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 708
Implicit

Poate sunt putin off-topic insa cuvantul "razbunare" in context crestin imi aduce aminte de cele scrise de unii Sfinti Parinti. Daca o femeie avorteaza, pruncii ucisi vor dori sa se razbune. N-am inteles niciodata pe ce argumente biblice este bazata aceasta presupusa intentie a copiilor avortati.
Victimele criminalilor nutresc aceeasi dorinta de razbunare?
Nu pricep cum vine treaba asta...
__________________
Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!
Preach the Gospel and, if necessary, use words.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 25.11.2010, 00:48:41
ladyanda ladyanda is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.11.2010
Mesaje: 81
Implicit

Citat:
În prealabil postat de coralina Vezi mesajul
Poate sunt putin off-topic insa cuvantul "razbunare" in context crestin imi aduce aminte de cele scrise de unii Sfinti Parinti. Daca o femeie avorteaza, pruncii ucisi vor dori sa se razbune. N-am inteles niciodata pe ce argumente biblice este bazata aceasta presupusa intentie a copiilor avortati.
Victimele criminalilor nutresc aceeasi dorinta de razbunare?
Nu pricep cum vine treaba asta...

nu esti offtopic...

cititire din vechiul testament

Biblia/Vechiul Testament/Iesirea/Capitolul 21

CAPITOLUL 21
Randuieli pentru casnici si pentru ucideri.

1. “Iata acum legiuirile pe care tu le vei pune in vedere lor:
2. De vei cumpara rob evreu, el sa-ti lucreze sase ani, iar in anul al saptelea sa iasa slobod, in dar.
3. Daca acela a venit in casa ta singur, singur sa iasa; iar de a venit cu femeie, sa iasa cu el si femeia lui.
4. Daca insa ii va fi dat stapanul femeie si aceasta va fi nascut fii sau fiice, atunci femeia si copiii ei vor fi ai stapanului lui, iar el va iesi singur.
5. Iar daca robul va zice: Imi iubesc stapanul, femeia si copiii si nu voi sa ma liberez,
6. Atunci sa-l aduca stapanul lui la judecatori si, dupa ce l-a apropiat de usa sau la usori, sa-i gaureasca stapanul urechea cu o sula, si-l va robi in veci.
7. Daca cineva isi va vinde fiica roaba, ea nu va iesi cum ies roabele.
8. Daca ea nu va placea stapanului sau, care si-a ales-o, sa-i ingaduie a se rascumpara, dar el nu va avea voie s-o vanda la familie straina, dupa ce i-a fost necredincios.
9. Daca a logodit-o cu fiul sau, atunci sa se poarte cu ea dupa dreptul fiicelor.
10. Iar daca va mai lua si pe alta, atunci ea sa nu fie lipsita de hrana, de imbracaminte si de traiul cu barbatul sau.
11. Iar daca el nu-i va face aceste trei lucruri, sa iasa de la dansul in dar, fara rascumparare.
12. De va lovi cineva pe un om si acela va muri, sa fie dat mortii.
13. Iar de nu-l va fi lovit cu vointa si i-a cazut sub mana din ingaduirea lui Dumnezeu, iti voi hotari un loc, unde sa fuga ucigasul.
14. Daca insa va ucide cineva pe aproapele sau cu buna stiinta si cu viclesug si va fugi la altarul Meu, si de la altarul Meu sa-l iei si sa-l omori.
15. Cel ce va bate pe tata sau pe mama sa fie omorat.
16. Cel ce va fura un om din fiii lui Israel si, facandu-l rob, il va vinde, sau se va gasi in mainile lui, acela sa fie omorat.
17. Cel ce va grai de rau pe tatal sau sau pe mama sa, acela sa fie omorat.
18. De se vor sfadi doi oameni si unul va lovi pe celalalt cu o piatra, sau cu pumnul, si acela nu va muri, ci va cadea la pat,
19. De se va scula si va iesi din casa cu ajutorul carjei, cel ce l-a lovit nu va fi vinovat de moarte, ci va plati numai impiedicarea aceluia de la munca si vindecarea lui.
20. Iar de va lovi cineva pe robul sau sau pe slujnica sa cu toiagul, si ei vor muri sub mana lui, aceia trebuie sa fie razbunati;
21. Iar de vor mai trai o zi sau doua, ei nu trebuie razbunati, ca sunt platiti cu argintul stapanului lor.
22. De se vor bate doi oameni si vor lovi o femeie insarcinata si aceasta va lepada copilul sau fara alta vatamare, sa se supuna cel vinovat la despagubirea ce o va cere barbatul acelei femei si el va trebui sa plateasca potrivit cu hotararea judecatorilor.
23. Iar de va fi si alta vatamare, atunci sa plateasca suflet pentru suflet,
24. Ochi pentru ochi, dinte pentru dinte, mana pentru mana, picior pentru picior,
25. Arsura pentru arsura, rana pentru rana, vanataie pentru vanataie.
26. Iar de va lovi cineva pe robul sau in ochi iar pe slujnica sa o va lovi in ochi si ea il va pierde, sa-l lase liber ca despagubire pentru ochi.
27. Si de va pricinui caderea unui dinte al robului sau sau al roabei sale, sa le dea drumul pentru acel dinte.
28. Daca un bou va impunge de moarte barbat sau femeie, boul sa fie ucis cu pietre si carnea lui sa nu se manance, iar stapanul boului sa fie nevinovat.
29. Iar daca boul a fost impungator cu o zi sau cu doua sau cu trei inainte, si stapanul lui, fiind vestit despre aceasta, nu l-a inchis si boul a ucis barbat sau femeie, boul sa fie ucis cu pietre si stapanul lui sa fie dat mortii.
30. Daca insa i se va pune stapanului pret de rascumparare, pentru sufletul sau, ce va fi pus asupra lui aceea va si plati.
31. Tot dupa aceasta lege sa se urmeze, de va impunge boul baiat sau fata.
32. Iar de va impunge boul rob sau roaba, sa se plateasca stapanului acestora treizeci de sicli de argint, iar boul sa fie ucis cu pietre.
33. De va sapa cineva o fantana sau va descoperi o fantana si nu o va acoperi si va cadea in ea un bou sau un asin,
34. Stapanul fantanii trebuie sa plateasca argint stapanului lor, iar boul sau asinul sa fie al lui.
35. Iar daca boul cuiva va impunge boul altuia si va muri, sa se vanda boul cel viu si pretul sa-l imparta pe din doua; de asemenea si pe cel ucis sa-l imparta pe din doua.
36. Iar de s-a stiut ca boul a fost impungator de multa vreme, dar stapanul lui, fiind instiintat despre aceasta, nu l-a pazit, atunci acesta trebuie sa plateasca bou pentru bou, iar cel ucis sa fie al lui”.

CAPITOLUL 22
Pedeapsa pentru furt si alte pacate.

1. “De va fura cineva un bou sau o oaie si le va junghia, sau le va vinde, sa plateasca cinci boi pentru un bou si patru oi pentru oaie!
2. Daca furul va fi prins spargand si va fi lovit incat sa moara, cel ce l-a lovit nu va fi vinovat de moartea lui.
3. Iar de se va face aceasta dupa ce a rasarit soarele, va fi vinovat si pentru ucidere va fi ucis. Cel ce a furat va trebui sa plateasca tot si de nu are cu ce, sa fie vandut el pentru plata celor furate.
4. Iar de se va prinde furul si cele furate se vor gasi la el vii, fie bou, oaie sau asin, sa plateasca indoit.
5. De va pricinui cineva paguba intr-o tarina sau vie, lasand vitele sa pasca, stricand tarina altuia, sa plateasca din tarina sa potrivit cu stricaciunea; iar de a pascut toata tarina, sa plateasca despagubire cu ce are mai bun in tarina sa si cu ce are mai bun in via sa.
6. De va izbucni foc si va cuprinde spini si, intinzandu-se, va arde clai, sau snopi, sau holda, sa plateasca despagubire indoit cel ce a aprins focul.
7. De va da cineva vecinului sau argint sau lucruri sa le pastreze si acelea vor fi furate din casa acestui om, de se va gasi furul, sa le plateasca indoit;
8. Iar de nu se va gasi furul, sa vina stapanul casei inaintea judecatorilor si sa jure ca nu si-a intins mana asupra lucrului aproapelui sau.
9. Pentru tot lucrul care s-ar putea fura: bou sau asin, oaie sau haina, sau orice lucru pierdut, despre care va zice cineva: “Acesta este al meu!” pricina amandurora trebuie sa fie adusa inaintea judecatorilor, si cel ce va fi osandit de judecatori sa plateasca aproapelui sau indoit.
10. De va da cineva spre paza aproapelui sau asin sau bou, sau oaie, sau alt dobitoc si va muri, sau va fi vatamat, sau luat fara sa stie cineva,
11. Sa faca amandoi juramant inaintea Domnului, ca cel ce a luat pe seama sa nu si-a intins mana asupra lucrului aproapelui sau, si asa stapanul trebuie sa primeasca juramantul, iar celalalt nu va avea sa-l despagubeasca;
12. Iar de se va fura de la el, sa plateasca stapanului despagubire.
13. Daca insa va fi sfasiat de fiara, sa-i aduca ceea ce a ramas ca marturie si nu va plati despagubire pentru vita sfasiata.
14. De va imprumuta cineva de la aproapele sau vita si aceea se va vatama sau va pieri, si stapanul ei nu va fi cu ea, sa o plateasca;
15. Iar daca stapanul ei a fost cu ea, sa nu o plateasca. Iar daca a fost inchiriata cu bani, se va socoti pentru chiria aceea.
16. De va amagi cineva o fata nelogodita si se va culca cu ea, sa o inzestreze si sa o ia de sotie;
17. Iar daca tatal ei se va feri si nu va voi sa o dea lui de femeie, atunci el sa plateasca tatalui fetei bani cati se cer pentru inzestrarea fetelor.
18. Pe vrajitori sa nu-i lasati sa traiasca!
19. Tot cel ce se impreuna cu dobitoc sa fie omorat.
20. Cel ce jertfeste la alti dumnezei, afara de Domnul, sa se piarda.
21. Pe strain sa nu-l stramtorezi, nici sa-l apesi, caci si voi ati fost straini in pamantul Egiptului.
22. La nici o vaduva si la nici un orfan sa nu le faceti rau!
23. Iar de le veti face rau si vor striga catre Mine, voi auzi plangerea lor,
24. Si se va aprinde mania Mea si va voi ucide cu sabia si vor fi femeile voastre vaduve si copiii vostri orfani.
25. De vei imprumuta bani fratelui sarac din poporul Meu, sa nu-l stramtorezi si sa nu-i pui camata.
26. De vei lua zalog haina aproapelui tau, sa i-l intorci pana la asfintitul soarelui,
27. Caci aceasta este invelitoarea lui, aceasta este singura imbracaminte pentru goliciunea sa. fn ce va dormi el? Deci de va striga catre Mine, il voi auzi, pentru ca sunt milostiv.
28. Pe judecatori sa nu-i graiesti de rau si pe capetenia poporului tau sa nu o hulesti!
29. Nu intarzia a-Mi aduce parga ariei tale si a teascului tau; pe cel intai-nascut din fiii tai sa Mi-l dai Mic!
30. Asemenea sa faci cu boul tau, cu oaia ta si cu asinul tau: sapte zile sa fie ei la mama lor, iar in ziua a opta sa Mi le dai Mie!
31. Sa-Mi fiti popor sfant; sa nu mancati carnea dobitocului sfasiat de fiara in camp, ci s-o aruncati la caini!”
Reply With Quote
  #15  
Vechi 25.11.2010, 00:59:00
coralina's Avatar
coralina coralina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 708
Implicit

Eu intelesesem ca Noul Testament instaureaza legea iubirii, asadar pedepsele cu moartea din VT nu mai sunt valabile. Iisus Hristos ne invata sa intoarcem si celalalt obraz.
In acest context, al legii iubirii, sunt nelamurita unde se plaseaza dorinta de razbunare sangeroasa a pruncilor avortati.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!
Preach the Gospel and, if necessary, use words.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 25.11.2010, 01:03:30
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ladyanda Vezi mesajul
Si daca as face o crima Dumnezeu m-ar ierta? m-ar pupa?
Aaaaaaaaaaa de aia sunt atatia criminali liberi, sunt iubiti de Dumnezeu si iertati........

De dreptate se pare ca nu a auzit nimeni... dar nu-i asa...nu poti sa faci dreptate sa inchizi un criminal in puscarie...e pacat asa ceva
Dumnezeu a iertat pe talharul care omorase multi oameni,si i-a daruit raiul,doar pt ca in ultima clipa a vietii sale,recunoscuse pe cel rastignit alaturi de el ,de catre justitia umana(CEA CARE O CREZI TU DREAPTA??? ) ,ca fiind nevinovat,si Imparat al nevinovatiei si suferintei pentru ceilalti.
Caci daca cineva nu sufera pt pacatele sale,nu ramane decat ca sufera pt ceilalti.
Dumnezeu este dreptate,dar dreptatea lui Dumnezeu,nu poate fi inteleasa de oameni.
Noua ni se pare pe pamant ca nedreptatea stapaneste,si asa si este.
Dar daca am stii toti sa ne iubim aproapele,atunci pacea ar cuprinde toate colturile pamantului.
Dreptatea este foarte importanta,dar dreptatea care sufera gresala aproapelui,si nu cea care cauta sa il pedepseasca pe aproapele.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 25.11.2010, 01:31:32
ladyanda ladyanda is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.11.2010
Mesaje: 81
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Dumnezeu a iertat pe talharul care omorase multi oameni,si i-a daruit raiul,doar pt ca in ultima clipa a vietii sale,recunoscuse pe cel rastignit alaturi de el ,de catre justitia umana(CEA CARE O CREZI TU DREAPTA??? ) ,ca fiind nevinovat,si Imparat al nevinovatiei si suferintei pentru ceilalti.
Caci daca cineva nu sufera pt pacatele sale,nu ramane decat ca sufera pt ceilalti.
Dumnezeu este dreptate,dar dreptatea lui Dumnezeu,nu poate fi inteleasa de oameni.
Noua ni se pare pe pamant ca nedreptatea stapaneste,si asa si este.
Dar daca am stii toti sa ne iubim aproapele,atunci pacea ar cuprinde toate colturile pamantului.
Dreptatea este foarte importanta,dar dreptatea care sufera gresala aproapelui,si nu cea care cauta sa il pedepseasca pe aproapele.
Diferenta e ca acel talhar isi primea pedepeasa ..sunt 2 tipuri de pedepse, pedeapsa divina si pedeapsa de pe pamant. ..Dupa cum stii si acel talhar era pe cruce.. Cand eu gresesc trebuie sa accept consecintele la fel si cel care greseste.

Dreptatea trebuie facuta pentru a corecta greseala celuilalt. Daca talharul nu era pedepsit si nu se afla pe cruce alaturi de Iisus nu realiza ce a facut. Dar asa a fost prins si condamnat.

Intr-adevar raportandu-ne la realitatea zilelor de azi am spune ca dreptate pe pamant nu mai exista si ca asteptam o dreptate divina. Vedem copii batuti, violenta, vedem cum nimeni nu ia nici o masura... Si asta e doar inceputul
Reply With Quote
  #18  
Vechi 25.11.2010, 10:52:22
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Dreptatea lui Dumnezezeu nu poate fi separata de iubire. Dreptatea lui Dumnezeu nu este asemenea unei legi civile inflexibile care nu cunoaste iertarea. Trebuie sa vedem in Dumnezeu Parintele care iarta care isi manifesta dreptatea intr-un mod milostiv sau iubeste intr-un mod drept.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 25.11.2010, 11:49:43
Penticostalul Penticostalul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.11.2010
Mesaje: 30
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ladyanda Vezi mesajul
Cand cineva iti face rau simti nevoia sa iei atitudine sa-l pedepsesti pe cel ce ti-a facut rau.
De ce orice act de pedepsire este vazut ca o razbunare?
A face dreptate, a razbuna pe cineva si a pedepsi sunt responsabilitati ale lui Dumnezeu.
Dumnezeu actioneaza in mod direct sau prin autoritatile desemnate de El.

Astfel, daca eu incerc sa-l pedepsesc pe cel care mi-a facut rau sau sa ma razbun, gresesc. Dumnezeu va face dreptate pentru mine in mod direct sau prin autoritatile pe care El le-a randuit

Exista trei structuri de autoritate: biserica, familia si statul. Daca eu, intr-o astfel de structura, sunt investit cu autoritate, voi face dreptate, in virtutea autoritatii date de Dumnezeu. Romani 13:1-4.

De exemplu, daca sunt parinte il voi disciplina pe copilul meu, daca sunt preot imi voi apara turma de lupii rapitori, daca sunt politist sau judecator voi prinde si voi condamna infractorii.

In concluzie: Pedeapsa si razbunarea sunt legitime atunci cand sunt exercitate de Dumnezeu (in mod direct sau prin dregatorii) dar nu ne este noua permis sa ne razbunam.
Căci cunoaștem pe Cel ce a zis: „A Mea este răzbunarea; Eu voi răsplăti”. Evrei 10:30
Reply With Quote
  #20  
Vechi 25.11.2010, 12:35:10
Mihaela09 Mihaela09 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 13
Implicit draga prietene

Te numesc, astfel, scuze pt. adresarea mai apropiata!
Iti cer un sfat:n-am fost indiferenta si de-atunci mi-am facut necazuri.
In urma decesului tatalui meu, am sfatuit-o pe mama, sa-l primeasca pe un frate de-al meu sa locuiasca cu dansa, el-fratele, fiind mai fara rost, restul , noi ceilalti avand casele noastre.
Mama a inceput sa fie lovita, jignita, amenintata.
Eu, la rugamintea mamei, pe motiv k am timp liber mai mult, am facut o reclamatie, semnata de mama mea, si m-am dus la politie. Mama din cauza mortii , tatalui meu, a facut o demipareza, se chinuie asa de 8ani.
In loc de ajutor, fratele si concubina lui, ai mananca mancarea, ai vorbeste urat, o imbrancesc, fac glume pe seama handicapului dobandit.
In loc de liniste, mama are muzica -manele pana tarziu, vizite a tot felul de ciudati, prieteni cu fretele si concubina lui.
Ii las prin vecini sacose cu mancare, sau pazesc momentul cand e singura, sa o pot vedea. Politia l-a amendat, el face tot ce stie.
La ce mi-a folosit mie, k am incercat k mama,sa aiba liniste, respect.
M-A SUSTINUT O SORA, SI UN ALT FRATE,dar nimeni nu poate face mai mult.
Am pierdut bucuria de a petrece mai mult timp alaturi de mama, eu o tudeam, o vopseam, ai cumparam haine k sa-i dau pofta de viata, incercam s-o rasfat,( pe cat imi puteam permite)
MA ROG, FAC RUGACIUNI, MA DUC LA SLUJBE, DAU SLUJBE SI plang.
Oare era corect sa raman indiferenta? Acum fratele cu inculta lui, stau de chefuri, asculta telf.fix, al mamei, iar eu trebuie sa nu ma duc singura la mama.
Mi-a transmis prin mama sa am grija de fata mea cea mica, 17ani(copil bun, cuminte,rar) k sa nu o gasesc printr-o padure moarta, batjocorita.
Nu credeam k pot sa traiesc asemenea momente, parca, sunt turbati, iar eu, aveam de gand sa le cedez partea, intr-un final!
MI-A RAMAS DOAR D-ZEU, MA RAG !
Unde-i solutia, din luna iunie, viata mea e intoarsa pe dos, am ajutat k sa am de tras?!
Multumesc pentru rabdare.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Paradoxul suferintei. Fericirea de a fi prigonit pentru dreptate Rodica50 Intrebari utilizatori 0 26.01.2011 12:01:34
Exista dreptate???? Templier Knight Generalitati 15 11.12.2010 12:15:46
Parintele Arsenie Papacioc despre parintele Justin: “ARE DREPTATE!” tot-Laurentiu Stiri, actualitati, anunturi 3 20.01.2009 04:57:26
ai dreptate urzicutza iuliann Preotul 0 21.08.2007 23:05:43