Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 01.12.2010, 23:38:19
ionut12 ionut12 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.05.2010
Locație: IASI
Religia: Ortodox
Mesaje: 148
Angry Pt eu_rationez

daca in situatia ta te gandesti sa ai copii, eu zic sa te arunci in bahlui de pe acum. nu repeta greseala pe care au facut-o parintii tai. viata nu se reduce la facut copii si pus pirostriile. ci a te autoperfectiona si a lasa ceva util si bun societatii.

copiii au nevoie de parinti maturi, adulti, educati si pregatiti financiar sa-i aiba. gandeste-te la asta. zona moldovei e destul de trista si asa.
CUM POTI SA SPUI AS ACEVA
UNDE AI CRESCUT IN PADURE
ASA DAI TU SFATURI
DACA TEAR AUZI PR CLEOPA SAU PR ARSENIE BOCA NU STIU DACA TEAR MAI PRIMI LA EI
MAI FRATE PE TIMPURI SARACII NU AVEAU MULTA EDUCATIE SI FACEAU CATE 10 COPII SAU 16
DAR NA CU SOCIETATEA TA AR TREBUIE SA FIM AA
BOGATI FRUMOSI SI DESTEPTI CA S AIA O FAMILIE
SINCER CE SCOLA AI FACUT
SUNT SIGUR CA ALTI OAMENI D EPE ACEST FORUM AU COPII
MA SPERII LA CE MESAJ AI TRIMIS
CHIAR TE ROG DUTE LA DUHOVIC SI SPUNEI CE AI ZIS ACUM MIE
SI TINE MINTE CRESTINESTE POTI FACE COPII LUMESTE POTI DAR DACA AI CONDITII SI INCA CATE CONDTII SI INTERESE
Reply With Quote
  #32  
Vechi 01.12.2010, 23:52:03
eu_rationez eu_rationez is offline
Banned
 
Data înregistrării: 01.12.2010
Mesaje: 46
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ionut12 Vezi mesajul
daca in situatia ta te gandesti sa ai copii, eu zic sa te arunci in bahlui de pe acum. nu repeta greseala pe care au facut-o parintii tai. viata nu se reduce la facut copii si pus pirostriile. ci a te autoperfectiona si a lasa ceva util si bun societatii.

copiii au nevoie de parinti maturi, adulti, educati si pregatiti financiar sa-i aiba. gandeste-te la asta. zona moldovei e destul de trista si asa.
CUM POTI SA SPUI AS ACEVA
UNDE AI CRESCUT IN PADURE
ASA DAI TU SFATURI
DACA TEAR AUZI PR CLEOPA SAU PR ARSENIE BOCA NU STIU DACA TEAR MAI PRIMI LA EI
MAI FRATE PE TIMPURI SARACII NU AVEAU MULTA EDUCATIE SI FACEAU CATE 10 COPII SAU 16
DAR NA CU SOCIETATEA TA AR TREBUIE SA FIM AA
BOGATI FRUMOSI SI DESTEPTI CA S AIA O FAMILIE
SINCER CE SCOLA AI FACUT
SUNT SIGUR CA ALTI OAMENI D EPE ACEST FORUM AU COPII
MA SPERII LA CE MESAJ AI TRIMIS
CHIAR TE ROG DUTE LA DUHOVIC SI SPUNEI CE AI ZIS ACUM MIE
SI TINE MINTE CRESTINESTE POTI FACE COPII LUMESTE POTI DAR DACA AI CONDITII SI INCA CATE CONDTII SI INTERESE
uite vezi, de aia ziceam ca trebuie sa mergi intai la scoala.
vai si amar de cei care repeta greselile parintilor lor si nu invata din acestea.
mi-e deja mila de copiii pe care o sa-i ai avand in vedere ca nu vezi rostul educatiei.
cred ca mai este loc prin canale pentru aurolaci. stai flexat.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 02.12.2010, 00:01:10
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eu_rationez Vezi mesajul
uite vezi, de aia ziceam ca trebuie sa mergi intai la scoala.
vai si amar de cei care repeta greselile parintilor lor si nu invata din acestea.
mi-e deja mila de copiii pe care o sa-i ai avand in vedere ca nu vezi rostul educatiei.
cred ca mai este loc prin canale pentru aurolaci. stai flexat.
Mai savanti nu or iesi ei,desi au mai fost exemple.Dar oameni sigur ii scoate ...
Reply With Quote
  #34  
Vechi 02.12.2010, 00:05:17
ionut12 ionut12 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.05.2010
Locație: IASI
Religia: Ortodox
Mesaje: 148
Implicit Pt eu_rationez

Mai frate eu am fost la casa de copiii si nu sunt aurolac sau nu beau si fumez desi anturaje am avut
bineinteles si cu ajutorul lui dumnezeu
si vb alyuia savanti no iesi dar credinta e chiar mai importanta decat scola care o vrei tu
eu nu am zis ca nu trebuie scola
dar cresterea copiilor in credinta si fapte pot mantui pe ei si altii care sunt diniad
scola nu poate face asta
mai intreba cum intreb si eu
Reply With Quote
  #35  
Vechi 02.12.2010, 00:07:32
eu_rationez eu_rationez is offline
Banned
 
Data înregistrării: 01.12.2010
Mesaje: 46
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Mai savanti nu or iesi ei,desi au mai fost exemple.Dar oameni sigur ii scoate ...
vrei sa pariem?

ma mir ca nu-i mai da nimeni una peste ceafa, ca uite ce nenorociri are in plan.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 02.12.2010, 00:10:56
eu_rationez eu_rationez is offline
Banned
 
Data înregistrării: 01.12.2010
Mesaje: 46
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ionut12 Vezi mesajul
Mai frate eu am fost la casa de copiii si nu sunt aurolac sau nu beau si fumez desi anturaje am avut
bineinteles si cu ajutorul lui dumnezeu
si vb alyuia savanti no iesi dar credinta e chiar mai importanta decat scola care o vrei tu
eu nu am zis ca nu trebuie scola
dar cresterea copiilor in credinta si fapte pot mantui pe ei si altii care sunt diniad
scola nu poate face asta
mai intreba cum intreb si eu
si nu pot merge si la scoala si la biserica? de ce o tot dati in extreme?

copiii au nevoie de hrana sanatoasa, de vacante, de haine calduroase si incaltaminte buna (cunosc o fata care s-a imbolnavit de reumatism de la 16 ani pentru ca parintii ei inconstienti nu aveau bani de o pereche de cizme decenta).
uita-te la tine in ce hal ai ajuns si ce viata chinuita ai avut prin institutiile statului pentru ca niste oameni retarzi s-au gandit ca e crestineste sa se inmulteasca desi nu aveau nici dupa ce bea apa.

asa parinte vrei tu sa fii? tu chiar ii crezi pe astia cum sa domnul iti da de toate?
ti-a dat un creier, doua maini si doua picioare, foloseste-le. dumnezeu te invata ca in primul rand trebuie sa fii responsabil.

Last edited by eu_rationez; 02.12.2010 at 00:13:40.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 02.12.2010, 00:20:45
Monalisa Monalisa is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.10.2010
Mesaje: 37
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ionut12 Vezi mesajul
Doamne ajuta frati crestini

e f greu s ainduri necazurile
culmea cei care au mai multe daruri si casa si parinti parca le merg mai bine
iar altora parca in continuare le merge asa
cunosc cateva personae viata lor a fost cat de cat buna acum e la fel poate
mai buna. Iar altii de ex mie parca tot ca inainte imi merge
in ziua de azi daca ai ce sa oferi lumii esti apreciat daca nu nici nu existi
cand e vb de prieteni,munca,casatorie si alte interese
daca nu esti n general frumos destept si s aai conditii nu prea contezi pt
nimeni. Eu am patito d ecand ma stiu si acum sincer imi pare rau ca mam nascut
din parinti tigani saraci si uarati pedeasupra
nu mai spun trebuie sa fii destept si sa ai alte talente sa atragi lumea
credetima ca si cu duhovnicul e greu desi poti sai spui necazurile parca nu
esti impacat cu viata.
Am vazut la altii au si frumusete si cas ais parinti care au avut grija de ei si
multele. Si intotdeauna ma intreb eu de ce nam putut sa fiua sa sa fiu fericit ca altii.
In afar de necazurile care leam suportat treb sai mai suport si pe altii care
ori isi bat joc de mine ori ma urasc ca arat aiurea ori casunt tigan si sarac si tot asa
orice ati zice e usor de dat sfaturi dar de suportat e f greu
de ex daca esti strain si greseti cuiva parca darami un munte
iar daca esti neam sau din familie tot il iarta pt ca viclenia sau interesul e la mijloc
cunosc o fata care ia gresit surorei ei cam toata viata si tot a iertato
si cand am gresit eu a facut mare tam tam si atunci si inainte regret ca
sunt de la casa de copii ,sarac si urat
si cate si cate nu mi sau intamplat
deci trebuie sa fii special ca sa fii iubit apreciat si altele
viata mea e de 2 bani
nici macar odata nu am fost fericit cu adevarat
am vazut cu ochii mei parca la cei ce au si le merg bine au avut si ei necazuri dar nu stie ce sia cum e la fel
adica dumnezeu ma iubeste mai mult asa mia zis cineva dar imi da mai multe necazuri
eu ma multumeam sa ma iubeasca si mai putin important e sa ne iubeasca
si sa ne straduim dupa putere sa implinim porucile
regret multe regregt ca nu sunt altcineva si ca nu am avut ocazua sa fiu ferict din suflet
Draga Ionut12, acum observ ceea ce ai scris aici, trebuie sa recunosc, nu citesc toate postarile si doar le scanez, nu am rabdare sa citesc atat ca se scrie pe acest forum; totusi, imi dau seama ca tu esti un om foarte sincer si bun; te inteleg ca te intrebi de ce unii au avut mai multe sanse de la natura si altii nu, te inteleg foarte bine si iti inteleg durerea, mai ales ca ai crescut la un orfelinat, acolo lumea este altfel, sunt convinsa; am avut o prietena care a crescut in orfelinat si mai apoi a fost adoptata si stiu ca desi unii sunt adoptati, acesti copii raman pentru toata viata cu sechele psihice, depresii majore si grave tulburari sufletesti; nu puteam niciodata sa aduc in discutie subiectul "parinti" pentru ca ea izbucnea in plans si saracuta cand era mica a mai avut si o operatie si numai necazuri in viata ei si totusi era de o bunatate sufleteasca incredibila; am pierdut contactul cu ea insa as ajuta-o oricand cu cea mai mare placere; deci, te inteleg, Ionut 12, nu cred insa ca cineva care nu a trait ceea ce tu ai trait acolo si viata ta te poate intelege cu adevarat; mai zici ca esti tigan si ca nu te simti bine in pielea ta; sa nu te simti rau din cauza asta, tiganii au origini se zice egiptene, arabe, oricum exotice, eu zic ca ai trebui sa fii mandru ca esti tigan, daca te uiti la un arab vezi ca nu e mare diferenta intre voi si ei sunt mandri ca sunt arabi; sa stii ca ai tot dreptul sa-ti pui astfel de intrebari pentru ca asa si este: Dumnezeu unora le da, altora nu le da, El ne apare foarte arbitrar si m-am intrebat la fel de n ori in viata de ce a trebuit sa am familia asta, de ce a trebuit sa ma nasc chiar si iti spun sincer ca de multe ori mi-am dorit sa mor si ca am urlat in gura mare ca de ce am mai venit si eu pe lumea asta, mai bine nu veneam, de ce exist si au fost momente dificile foarte pana cand de ex. am vazut ca prietena mea orfana nu avea nici macar familie si ca o familie a adoptat-o deci m-am simtit tare rau ca eu am gandit astfel despre familia mea si acum gandesc cu totul altfel; despre faptul ca nu ai scoala, asta nu e relevant este relevant eventual sa-t doresti sa progresezi, niciodata nu e prea tarziu si faptul ca te intrebi asemenea intrebari este un prim pas important; de exemplu, poti sa faci ceva pt. tiganii tai sau pt. copiii orfani, poate ca de aceea Dumnezeu te-a pus sa vii asa pe lume spre a face ceva pt. cei de acolo; fii sigur ca fiecare am venit aici pe lume cu un motiv, nu te indoi niciodata de asta; uite si eu era sa raman de cand eram mica pe drumuri si mama mea se ruga sa cresc atata cat sa pot sa cer de mancare si paine ca sa nu mor de foame si sa raman a nimanui si Dumnezeu a lasat sa ma vada mai mare decat atat; nu dispera si deznadajdui si multumeste ca esti sanatos, de ex. chiar daca nu esti foarte frumos, asa cum zici, frumusetea uneori e si un dezavantaj, te-ai gandit ca unii din cauza ca sunt prea frumosi nu se pot adapta ca isca atat de multe invidii incat sunt distrusi de catre aceste invidii de cele mai multe ori; poate ca Dumnezeu ti-a dat un suflet ales si bun si nu toti il au asa, aplecat spre semeni si sigur ai venit aici cu o misiune mai mare sau mai mica asa cum cu totii venim si Dumnezeu ne pune sa ne nastem in cele mai vitrege conditii daca vrea sa aiba oameni cu o vointa de fier si caliti in necazuri, poate ca iar daca probabil ca ne nastem in familii de regi de ex. si suntem direct printi si printese si acolo e un motiv sigur, nimic nu este fara un motiv in aceasta lume, nu este un hazard; crestinismul nu accepta teoria revenirii sufletelor pe Pamant insa iti marturisesc ca eu cred in aceasta teorie desi stiu ca acesti crestini o sa ma condamne ca am spus asa ceva; trebuie sa existe un motiv pt. care unul se naste favorizat si altul se naste altfel, daca nu in cadrul preexistentei atunci in minia genetica probabil ca stramosii au comis erori grave de incalcare a ordinii divine si sufera urmasii lor pt ca lor nu le-a mai ajuns viata pamanteasca pt. a-si ispasi erorile; daca e asa, trebuie neaparat sa le ispasim noi pentru ca sufletele lor sa poata sa fie eliberate si sa ducem o viata conform Vointei Divine; totul este sa o descoperim mai intai si apoi sa actionam in acel sens.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 02.12.2010, 00:25:56
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Iata ce spune Domnul,care a facut cerurile si pamantul :
"Eu locuiesc in locuri inalte si in sfintenie ...Dar inima Mea este alaturi de orfan si de vaduva.."
Reply With Quote
  #39  
Vechi 02.12.2010, 00:28:51
ionut12 ionut12 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.05.2010
Locație: IASI
Religia: Ortodox
Mesaje: 148
Implicit Pt eu_rationez

si nu pot merge si la scoala si la biserica? de ce o tot dati in extreme?

copiii au nevoie de hrana sanatoasa, de vacante, de haine calduroase si incaltaminte buna (cunosc o fata care s-a imbolnavit de reumatism de la 16 ani pentru ca parintii ei inconstienti nu aveau bani de o pereche de cizme decenta).
uita-te la tine in ce hal ai ajuns si ce viata chinuita ai avut prin institutiile statului pentru ca niste oameni retarzi s-au gandit ca e crestineste sa se inmulteasca desi nu aveau nici dupa ce bea apa.

asa parinte vrei tu sa fii? tu chiar ii crezi pe astia cum sa domnul iti da de toate?
ti-a dat un creier, doua maini si doua picioare, foloseste-le. dumnezeu te invata ca in primul rand trebuie sa fii responsabil.
IARASI CU GRIJILE LUMESTI
UITE CUNOSC O FATA CARE E LA MANASTIRE
E MAICUTA
SI CREDEMA CA VIATA EI NUA FOST IN PUF
SI NICI HAINE D ELX NU A AVUT
SI CU TOATE ASTEA E LA MANASTIRE A FACUT SI SCOLA SI NU O SCOLA S ATE DAI PESTE CAP
IAR SORA EI MAI DESTEPATA DAR MAI OBRAZNICA E CASATORITA DAR CREDEMA NU ARE IUBIREA CRESTINEASCA
O CUNOSC SI STIU CE SPUN
UNEORI CEI MAI EDUCATI POT FI SI MAIAROGANTI SAU MAI PUTINI MILOSTIVI
SAU UITA CE AU FOST
CUM SPUNE IISUS HRISTOS
NU VA FACETI GRIJI D ECELE LUMESTI
AI GRIJA DE EDUCATIA CRESTINA A COPILULUI SI RESTUL VINE DE AL SINE
SFINTI AUVEAU ZDRENTE PE EI SI ITE CA SAU MANTUIT
UITE CA LUMEA II IUBESTE
ELOGIC CA AI CAT DE CAT GRIJA DE COPIL CU IMBRACAMINTEA
DAR INCA ODATA CELE LUMESTI MAI PUTINE GTIJI TRENUIE AVUTE
DACA AR FI DUPA TINE DACA SA ZICEM CA UN COPL DE AL TAU NU AR REUSI LA SCOLA DAR AR FI CRESTIN CU CREDINTA SI FAPTELE CE IA FACE
SI CEILALTI AI TAI SA FIE LA FACULTATE SI MAI PUTINA CREDINTA LAI ACCEPTA PE ACELA CU MAI PUTINA SCOLA
SAU DACA SI CEILALTI CU SCILA AR FI CRESTINI IAI ACCEPTA PE TOTI
CUM AM ZIS DACA TE MANTUIESTI MAI CONTEAZA CE SI CUM AI FOST
CONTEAZ CA TEAI MANTUIT
Reply With Quote
  #40  
Vechi 02.12.2010, 00:29:11
eu_rationez eu_rationez is offline
Banned
 
Data înregistrării: 01.12.2010
Mesaje: 46
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Monalisa Vezi mesajul
Draga Ionut12,
draga monalisa, este foarte frumos si constructiv ce ai scris aici, insa nu ma pot abtine sa nu te rog ceva: daca intentionezi sa mai scrii, descopera si tu semnele de punctuatie, pauzele si organizarea in pagina. esti foarte greu de urmarit.
multam fain. :)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
mai multe rugaciuni patricia2006 Generalitati 6 22.08.2012 23:36:27
linistea in familie depinde de viata sexuala? N.Priceputu Nunta 96 14.12.2011 14:25:40
Intrebari(multe)! UnBaiatCuMulteIntrebari Generalitati 15 20.02.2011 21:35:00