Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 02.12.2010, 00:36:11
Monalisa Monalisa is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.10.2010
Mesaje: 37
Implicit

Uite, vezi Ionut 12 ca Dumnezeu ii iubeste pe orfani si pe toti cei care sunt slabi pe lumea asta, daca Dumnezeu il iubeste pe un om oarecare sa stii ca poate ca El iubeste un animalut stand in frig, infometat si care e in pericol poate ca il iubeste mai mult ca pe un om in acel moment, ordinea prioritatilor Lui poate ca se schimba pt. ca Dumnezeu mereu ii iubeste pe cei in greutate, pe cei in necazuri pentru ca El vede ca e suferinta si deznadejde acolo, ca e rugaciune sincera si suflet curat; in vreme ce un bogat isi dezvolta atata viclenie si siguranta de sine ca este urat in fata Lui Dumnezeu; deci Ionut 12, nu mai fii trist, fii sigur ca ai venit pe aceasta lume in acele conditii cu un scop anume, ca nu degeaba te-ai apropiat de Dumnezeu, ca El te iubeste si ca fii sigur ca in viata de apoi cei slabi vor fi cei mai tari si cei saraci cei mai bogati; in Islam, traditia musulmana spune ca indiferent de bunatate sau de rautate toti cersetorii lumii vor fi bogati si vor avea cele mai multe desfatari in Paradis pentru ca Allah este drept, ei cred foarte mult in asta ca cei sarmani vor fi cei mai bogati in Paradis; si eu cred ca la Judecata vom avea mari surprize, posibil ca cel care detine o coroana pe cap in lumea asta sa stea in afara usilor Raiului si cel care sta cu mana intinsa la coltul strazii sa fie pe un tron in rand cu sfintii Lui, sa stii ca Dumnezeu nu judeca ca oamenii, la el lucrurile noastre sunt nimic, zero, toate bogatiile lumii sutn dispretuite si toti bogatii detestati de catre El; saracia este pur si simplu o conditie pentru mantuire, nu se poate sa fii bogat si sa intri in Paradis insa daca vinzi averile si ajuti sarmanii da; nu deznadajdui si daca vrei sa faci scoala poti sa faci si scoala pentru ca si scoala este importanta in viata dar credinta cea mai importanta; nu-ti pierde nadejdea pentru ca pe tine Dumnezeu te iubeste mai mult decat pe oamenii care nu sunt orfani asa ca tine si de aceea oricine te supara il va pedepsi Dumnezeu foarte tare tocmai ca El tine cu orfanul nu cu cel crescut in puf si rasfatat.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 02.12.2010, 00:36:20
eu_rationez eu_rationez is offline
Banned
 
Data înregistrării: 01.12.2010
Mesaje: 46
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ionut12 Vezi mesajul
si nu pot merge si la scoala si la biserica? de ce o tot dati in extreme?

copiii au nevoie de hrana sanatoasa, de vacante, de haine calduroase si incaltaminte buna (cunosc o fata care s-a imbolnavit de reumatism de la 16 ani pentru ca parintii ei inconstienti nu aveau bani de o pereche de cizme decenta).
uita-te la tine in ce hal ai ajuns si ce viata chinuita ai avut prin institutiile statului pentru ca niste oameni retarzi s-au gandit ca e crestineste sa se inmulteasca desi nu aveau nici dupa ce bea apa.

asa parinte vrei tu sa fii? tu chiar ii crezi pe astia cum sa domnul iti da de toate?
ti-a dat un creier, doua maini si doua picioare, foloseste-le. dumnezeu te invata ca in primul rand trebuie sa fii responsabil.
IARASI CU GRIJILE LUMESTI
UITE CUNOSC O FATA CARE E LA MANASTIRE
E MAICUTA

CONTEAZ CA TEAI MANTUIT
daca te-ai retrage la manastire si nu ai decide sa aduci alti nefericiti pe lume, te-as felicita. pe cuvant.

inainte de a da exemple absolut irelevante pentru cazul de fata (al tau) te sfatuiesc sa te mai uiti inca o data la tine si la trecut si sa te gandesti daca merita sa iei decizii gresite.
copiii nu au nici o vina.
iar daca-l pomesteti pe dumnezeu de enspe mii de ori pe pagina nu schimbi cu nimic situatia grava in care te afli.

eu nu am zis sa nu te casatoresti, dar intai pune-te pe picioare, mergi la scoala si ia-ti un job. dupa ce o sa ai o situatie stabila si toate mintile adunate, te poti gandi si la copii.

dar cu o sg conditie: sa nu pui baza in alocatiile si ajutoarele de la stat. guvernul e deja la fundul sacului pentru ca avem 11 milioane de asistati social.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 02.12.2010, 00:39:13
eu_rationez eu_rationez is offline
Banned
 
Data înregistrării: 01.12.2010
Mesaje: 46
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Monalisa Vezi mesajul
. Dumnezeu te iubeste mai mult decat pe oamenii care nu sunt orfani asa ca tine si de aceea oricine te supara il va pedepsi Dumnezeu foarte tare tocmai ca El tine cu orfanul nu cu cel crescut in puf si rasfatat.
si de ce sa nu tina cu cel crescut in puf? nu e si el copil al domnului? are vreo vina pentru bunastarea si munca parintilor lui?
saracia nu e o virtute, ci de cele mai multe ori este o urmare a lenei si ignorantei.
prostia la fel.
Reply With Quote
  #44  
Vechi 02.12.2010, 00:40:28
eu_rationez eu_rationez is offline
Banned
 
Data înregistrării: 01.12.2010
Mesaje: 46
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Iata ce spune Domnul,care a facut cerurile si pamantul :
"Eu locuiesc in locuri inalte si in sfintenie ...Dar inima Mea este alaturi de orfan si de vaduva.."
eu am fost (si inca sunt, banuiesc) semiorfan, si mama mea e vaduva. si nu prea am simtit nici o inima aproape.
cum explici?

cnd va aud ca-i super cool sa fii sarac, imi vine sa cred ca nu sunteti cu toate tiglele pe casa.
Reply With Quote
  #45  
Vechi 02.12.2010, 00:51:36
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eu_rationez Vezi mesajul
eu am fost (si inca sunt, banuiesc) semiorfan, si mama mea e vaduva. si nu prea am simtit nici o inima aproape.
cum explici?

cnd va aud ca-i super cool sa fii sarac, imi vine sa cred ca nu sunteti cu toate tiglele pe casa.
Stii,faptul ca Dumnezeu zice asta,inseamna ca toti cei orfani au totusi un Tata ,care este in ceruri.
Deci acesta este si un indemn: nu asupriti pe cei orfani,nu nedreptatiti vaduvele,caci acestia sunt cel mai aproape de inima lui Dumnezeu.Pentru ca acestia sunt cei mai neajutorati,si atunci Dumnezeu ne atentioneaza sa nu cumva sa ne atingem de cei necajiti.
Nu e obligatoriu ca de partea cealalta,tu sa simti dragostea Lui pentru cei singuri.Dar El o are din clipa in care ai ramas fara tata ,si ,undeva,ai o protectie spciala.Chiar fara sa stii...
Reply With Quote
  #46  
Vechi 02.12.2010, 00:54:35
ionut12 ionut12 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.05.2010
Locație: IASI
Religia: Ortodox
Mesaje: 148
Implicit Pt eu_rationez

Asta pt ca nu vrei tu sa simti asta
credema ca eu am fost disperat
si fara biserica fara rugaciune si duhovnic degeba ai de toate
daca ai prb cu mana te inteleg ca la scoal la mine erau o gramada si tare mila imi era
ba chiar ma intelegeam bine cu ei
ba chiar stiu ca unul dintre ei a ajuns maestru in confectii
deci ca sa iti spun inca odata credinta e mai importanta decat toate conditiile
Reply With Quote
  #47  
Vechi 02.12.2010, 01:35:01
ionut12 ionut12 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.05.2010
Locație: IASI
Religia: Ortodox
Mesaje: 148
Implicit Pt eu_rationez

Ca sa intelegi mai bine
ce e mai bine sa cresticopii dupa cu crezi tu si cu multe patimi
sau saraci si cu mai putine patimi si credinciosi
pai sfintii aveau ce ai zis tu
altii da altii nu
si tot saraci sau mantuit si cu boli
si nu au zis ca nu are ce imbraca sau ce manca
stii vb asta cauta mai intai imparatia cerurilor si apoi restul ti se va adauga
decat sa am copiisi sa aiba de toate si sa nui cresc in credinta
sa avem pardon
mai degraba ca acel copil din povestea care a postato anna 21
credema ca prin credinta si iubire nu mai ai nevoie de nimic
iar cu manastirea culmea chiar aveam de gand sa ma fac frate
si cu ajutorul lui dumnezeu voi reusi
si fara scola sau haine multe sau scumpe
Reply With Quote
  #48  
Vechi 02.12.2010, 10:52:58
Monalisa Monalisa is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.10.2010
Mesaje: 37
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eu_rationez Vezi mesajul
si de ce sa nu tina cu cel crescut in puf? nu e si el copil al domnului? are vreo vina pentru bunastarea si munca parintilor lui?
saracia nu e o virtute, ci de cele mai multe ori este o urmare a lenei si ignorantei.
prostia la fel.
eu_rationez, imi dau seama ca esti putin tulburat; sa stii ca se resimte asta din scrisul tau; si eu sutn foarte foarte tulburata si necajita, frustrata si gandesc foarte negativ in ultima perioada si parca nu ma mai recunosc si asta se resimte; ba, cred ca Dumnezeu tine si cu cel crescut in puf, daca acela stie sa-si cultive educatia pe mai departe, atunci el va deveni cineva dar iti spun o chestie; sa am mai multi copii si sa-i vad pe toti tinuti in puf iti zic ca nu as rabda o asemenea situatie si ca sa nu devin o scorpie ordinara vazandu-i atat de razgaiati si de rasfatati as mai adopta inca cativa amarati si vai de capul lor jigariti si de pe drumuri, pe langa ei, asta ca sa vada cat d eprivilegiati pot ei sa fie si ca nu toti pe lumea asta cresc in puf asa ca ei; asa, poate ca balanta ar fi echilibrata si toata lumea fericita; tot asa si cu animalele de companie tinute in puf si hranite numai cu ce-i mai bun, iau pe cele mai jigarite pe langa ele pt. ca ma intelegi nu suport sa vad atata nedreptate pe lumea asta! nu stiu cand mi-am inoculat un asemenea mod de a gandi cu oamenii si animalele, probabil de cand am trecut prin experiente rele cand stii ce-i aia sa n-ai ce manca, sa umbli pe strazi de nebun, sa te simti parasit inclusiv de Dumnezeu si altii, in acelasi timp, sa faca misto si batjocura de tine prin cuvinte, prin situatia lor bine pusa la punct si care nu se uita la cei necajiti! le doresc sa ajunga exact asa cum am fost eu, sa se simta exact asa cum m-am simtiti eu si in acelasi timp cineva mai tare ca ei sa faca misto de situatia lor, sa fie ironici si sa-i necajeasca sufleteste!

iti zic ca tu inca probabil ca esti tot in puf din moment ce poti sa fii asa de rau cu un suflet orfan asa ca Ionut12, o sa gandesti altfel!
Reply With Quote
  #49  
Vechi 02.12.2010, 10:59:22
Monalisa Monalisa is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.10.2010
Mesaje: 37
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eu_rationez Vezi mesajul
draga monalisa, este foarte frumos si constructiv ce ai scris aici, insa nu ma pot abtine sa nu te rog ceva: daca intentionezi sa mai scrii, descopera si tu semnele de punctuatie, pauzele si organizarea in pagina. esti foarte greu de urmarit.
multam fain. :)
da, banuiesc ca sunt cam greu de urmarit...dar nu-i nici o problema, te asigur de asta!
probabil ca m-am obisnuit/adaptat cu felul acesta de a scrie fara semne de punctuatie ca nu-mi plac daca te deranjeaza, nu citiii
Reply With Quote
  #50  
Vechi 02.12.2010, 11:07:00
cristian67
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit nu raspunde cu rautate

Monalisa,sunt alaturi de suferinta ta,sincer,am convingerea ca Bunul Dumnezeu te va ajuta sa ,,revii acasa'',sa ,,rotunjesti ocolul'',nu dispera,lupta,nu lua in seama rautatile,gandeste-te permanent la Tatal Ceresc,lasa-te-n voia Lui si vei vedea ca daca tu faci un pas spre El,va face si El 10 catre tine.Sunt alaturi de tine,ma rog pentru tine,vreau din tot sufletul sa-ti fie bine,pt. ca daca tie ti-e bine si noua ne e bine.Daca nu te superi,ti-as recomanda sa citesti zilnic(cu tot sufletul si inima ta),,Paraclisul Maicii Domnului''si bine-ti va fi tie.Dumnezeu sa te ajute si sa fie cu tine in tot si in toate.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
mai multe rugaciuni patricia2006 Generalitati 6 22.08.2012 23:36:27
linistea in familie depinde de viata sexuala? N.Priceputu Nunta 96 14.12.2011 14:25:40
Intrebari(multe)! UnBaiatCuMulteIntrebari Generalitati 15 20.02.2011 21:35:00