Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Din Vechiul Testament
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #81  
Vechi 01.01.2011, 23:21:16
George.m George.m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.12.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 960
Implicit

Citat:
În prealabil postat de camy_d Vezi mesajul
Îmi cer scuze dacă a mai fost vreun topic asemănător. În VT Dumnezeu a îngăduit multe lucruri contradictorii cu credința noastră și chiar cu legea lui Moise. Duhovnicul meu mi-a zis că nu trebuie să comparăm lumea de atunci cu lumea de acum, că erau alte vremuri și eu îl cred, însă vreau să mă ajutați să-mi explic aceasta prin argumente logice. M-am gândit că se întunecase Chipul lui Dumnezeu în om, deci posibilitatea de a lupta cu păcatul era mai mică și atunci Dumnezeu avea pretenții mai mici, dar tutuși acest argument nu justifică totul. De exemplu Avraam s-a culcat cu slujitoarea și nu mai știu cine a avut 2 soții.
Dupa Sfantul Ioan Gura de Aur, omenirea in perioada Vechiului Testament nu-si atinsese maturitatea duhovniceasca. De aceea erau permise atunci unele lucruri ce astazi sunt oprite cu desavarsire, dupa cum mersul de-a busilea este firesc copiilor mici, in timp ce la maturitate e rusinos.

Am vazut ca el mai compara etapele istorice ale omenirii cu incaperile unei locuinte, spunand ca cele savarsite in baie, de exemplu, nu se fac in sufragerie.
Reply With Quote
  #82  
Vechi 02.01.2011, 00:16:27
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Citat:
În prealabil postat de camy_d Vezi mesajul
Nu toți, dar prea mulți.
O intrebare am si eu... Barbatii cu cine inseala??
Reply With Quote
  #83  
Vechi 02.01.2011, 02:23:36
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de George.m Vezi mesajul
Dupa Sfantul Ioan Gura de Aur, omenirea in perioada Vechiului Testament nu-si atinsese maturitatea duhovniceasca. De aceea erau permise atunci unele lucruri ce astazi sunt oprite cu desavarsire, dupa cum mersul de-a busilea este firesc copiilor mici, in timp ce la maturitate e rusinos.

Am vazut ca el mai compara etapele istorice ale omenirii cu incaperile unei locuinte, spunand ca cele savarsite in baie, de exemplu, nu se fac in sufragerie.
Incredibil,
Acum inteleg de ce majoritatea avocatilor sunt evrei. ASTIA GASESC JUSTIFICARI LA ABSOLUT ORICE!

Chiar daca spui ca dracii erau albi in perioada VT, ei or sa justifice ca omenirea vedea negrul ddrept alb iar dupa NT au inceput sa-i vada negrii.

...dar vorba aia, nu e prost cel care vinde GOGOSI, prost este cel care cumpara!
Reply With Quote
  #84  
Vechi 02.01.2011, 03:51:00
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit "verificari si confirmari"

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Incredibil,
Acum inteleg de ce majoritatea avocatilor sunt evrei. ASTIA GASESC JUSTIFICARI LA ABSOLUT ORICE!

Chiar daca spui ca dracii erau albi in perioada VT, ei or sa justifice ca omenirea vedea negrul ddrept alb iar dupa NT au inceput sa-i vada negrii.

...dar vorba aia, nu e prost cel care vinde GOGOSI, prost este cel care cumpara!
.. Doar ca Sf. Ioan Gura de Aur era roman dupa tata si grec dupa mama.
Reply With Quote
  #85  
Vechi 02.01.2011, 05:14:27
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
.. Doar ca Sf. Ioan Gura de Aur era roman dupa tata si grec dupa mama.
Ideile astea au inceput cu evreii si au fost rumegate din gura-n gura fara sa fie gindite....pina la tine care dupa cum se vede o sa-i pasezi aceleasi aberatii copiiilor tai.

da, lipsa de verificare si confirmare!
Reply With Quote
  #86  
Vechi 02.01.2011, 09:11:53
Callyope Callyope is offline
Member
 
Data înregistrării: 09.12.2009
Mesaje: 59
Implicit

Citat:
OK. Eu ti-am spus ce teorie mi se pare mai plauzibila. Acum zi-mi si tu teoria ta. Chiar m-ai facut curios. Mostenirea genetica de care pomenesti tu presupune ca rasele astea sa fi existat dintotdeauna. Ori crezi ca Adam era negru si Eva mongoloida? Si daca prin absurd ar fi fost asa atunci cum ar fi luat nastere rasa alba sau cea austroloida?
Din pacate aici nu prea poti spune ceea ce gandesti, nu poti gandi altfel, trebuie sa te incadrezi stric in "crede si nu cerceta" ca stim noi ce spunem...altfel nu esti un bun ortodox....cand ceri lamuriri ti se spune sa te rogi...
Si acum , o sa dau dovada de curaj si o sa va spun ca eu consider VT o "scriere" care NU iti intareste credinta ci din contra ti-o scade, nu reprezinta decat "saga" unui neam ce se considera ales si sfant , deci din start aroganta si discriminarea, apoi daca vrei sa vezi ce calitati au pentru a fi "alesi" nu gasesti decat curvie, hotie, desfranare, crime, vrajitorii, si culmea toate cu acordul lui Dumnezeu, ba mai mult...in unele chiar Dumnezeu ii invata sa fure...vezi :

"Ci fiecare femeie va cere la vecina sa și de la cea care stă cu ea în casă vase de argint, lucruri de aur și haine și veți împodobi cu ele pe fiii voștri și pe fetele voastre și veți prăda pe Egipteni".

Deci, Dumnezeu il invata pe Moise cum sa-i fure pe egipteni...pai asta nu este un pacat??? Adica, Moise era un om integru si corect si Dumnezeu il invata cum sa faca sa fure de la egipteni ca de ei sunt alesi, si nu e pacat, defapt pacatul este al lui Dumnezeu, ca el este autorul moral al furtului, nu? Cata pervesitate, nesimtire si fatarnicie , practic nu gasesc cuvinte sa-mi exprim frustrarea...!!!!
Asa ca am renuntat sa-l mai caut pe Dumnezeu in VT, pentru ca sigur nu este cel din VT...Dumnezeu este sublim..este mai presus de orice...si nu se preteaza la furtisaguri de la egipteni. Cata mojicie...sa furi de la cei cu care stai in casa...de la vecini..etc..sub orice critica..si mai vreti sa fiu bun crestin dupa ce citesc asta...!!!
Nu cred ca se incumeta cineva sa demonstreze ca sfatul este de la Dumnezeu, nu are cum....iar explicatiile cum ca Dumnezeu a ingaduit...Dumnezeu nu avea de ce sa ïngaduie...raul nu se ingaduie, ba se mai considera si ales..se distruge de la radacina, precum buruienile.

Multi sunteti de acord ca sotia lui Cain a fost sora-sa, deci sunteti de acord ca suntem degenerati de la origini, dar nu sunteti de acord ca Dumnezeu ar fi putut creea mai multi barbati si mai multe femei (asa s-ar explica si originea raselor) si asta dece? Pentru ca nu scrie in VT...

Va rog sa-mi raspundeti la intrebari si indoieli daca aveti raspunsuri argumentate si sa va abtineti in am scrie ca sunt necredincioasa, ca sunt ratacita...ca va rugati pentru mine...dati dovada de buni credinciosi si iubiti-ma asa cum sunt, chiar daca sunt altfel decat voi.
Reply With Quote
  #87  
Vechi 02.01.2011, 13:49:10
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Callyope Vezi mesajul
Din pacate aici nu prea poti spune ceea ce gandesti, nu poti gandi altfel, trebuie sa te incadrezi stric in "crede si nu cerceta" ca stim noi ce spunem...altfel nu esti un bun ortodox....cand ceri lamuriri ti se spune sa te rogi...
Si acum , o sa dau dovada de curaj si o sa va spun ca eu consider VT o "scriere" care NU iti intareste credinta ci din contra ti-o scade, nu reprezinta decat "saga" unui neam ce se considera ales si sfant , deci din start aroganta si discriminarea, apoi daca vrei sa vezi ce calitati au pentru a fi "alesi" nu gasesti decat curvie, hotie, desfranare, crime, vrajitorii, si culmea toate cu acordul lui Dumnezeu, ba mai mult...in unele chiar Dumnezeu ii invata sa fure...vezi :

"Ci fiecare femeie va cere la vecina sa și de la cea care stă cu ea în casă vase de argint, lucruri de aur și haine și veți împodobi cu ele pe fiii voștri și pe fetele voastre și veți prăda pe Egipteni".

Deci, Dumnezeu il invata pe Moise cum sa-i fure pe egipteni...pai asta nu este un pacat??? Adica, Moise era un om integru si corect si Dumnezeu il invata cum sa faca sa fure de la egipteni ca de ei sunt alesi, si nu e pacat, defapt pacatul este al lui Dumnezeu, ca el este autorul moral al furtului, nu? Cata pervesitate, nesimtire si fatarnicie , practic nu gasesc cuvinte sa-mi exprim frustrarea...!!!!
Asa ca am renuntat sa-l mai caut pe Dumnezeu in VT, pentru ca sigur nu este cel din VT...Dumnezeu este sublim..este mai presus de orice...si nu se preteaza la furtisaguri de la egipteni. Cata mojicie...sa furi de la cei cu care stai in casa...de la vecini..etc..sub orice critica..si mai vreti sa fiu bun crestin dupa ce citesc asta...!!!
Nu cred ca se incumeta cineva sa demonstreze ca sfatul este de la Dumnezeu, nu are cum....iar explicatiile cum ca Dumnezeu a ingaduit...Dumnezeu nu avea de ce sa ïngaduie...raul nu se ingaduie, ba se mai considera si ales..se distruge de la radacina, precum buruienile.

Multi sunteti de acord ca sotia lui Cain a fost sora-sa, deci sunteti de acord ca suntem degenerati de la origini, dar nu sunteti de acord ca Dumnezeu ar fi putut creea mai multi barbati si mai multe femei (asa s-ar explica si originea raselor) si asta dece? Pentru ca nu scrie in VT...

Va rog sa-mi raspundeti la intrebari si indoieli daca aveti raspunsuri argumentate si sa va abtineti in am scrie ca sunt necredincioasa, ca sunt ratacita...ca va rugati pentru mine...dati dovada de buni credinciosi si iubiti-ma asa cum sunt, chiar daca sunt altfel decat voi.
Daca Vechiul Testament nu este veridic atunci nici Noul nu este pentru ca Noul se bazeaza pe Vechiul..
Reply With Quote
  #88  
Vechi 02.01.2011, 14:09:18
macsim
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Noi oamenii uitam cu mare usurinta un lucru extrem de important: nu este vorba despre noi, ci este vorba despre Dumnezeu. TOT ceea ce a facut Dumnezeu, de la crearea lui Adam si pana astazi, a facut sprea Slava Lui nu a noastra. Dumnezeu l-a creat pe om pentru ca acesta sa aiba tovarasie cu Creatorul iar mai apoi, dupa cadere, tot ceea ce s-a intamplat a fost ca Dumnezeu si-a dorit in continuare relatia cu omul, iar omul i-a intors mereu spatele. In toata biblia este vorba despre voia lui Dumnezeu careia omul i-a opus propria sa vointa.

I-a dat pe egipteni pe mana poporului ales, din acelasi motiv: pentru ca acesta sa-L recunoasca ca Dumnezeu, sa-i recunoasca atotputernicia, si sa-L caute pe El. Desigur, imediat dupa ce uimirea miracolelor savarsite a trecut, poporul s-a indepartat de fiecare data de El.

Ne-am obisnuit sa credem in faptul ca Dumnezeu este iubire, dar uitam ca Dumnezeu este si Dreptate si Sfintenie, este Cel Atotputernic, Domnul Ostirilor ... Si multe alte nume care dezvaluie caracterul lui Dumnezeu. Daca nu-i cunoastem si nu-i acceptam decat o singura latura, mereu Il vom trage la raspundere pentru ca Il judecam numai prin prisma a ceea ce noi cunoastem despre El, si nu din prisma a ceea ce este El cu adevarat.

Dumnezeu isi iubeste creatia, este adevarat. Pana acolo incat si-a dat Fiul pentru ca relatia intre Creator si creatia Sa sa poata fi restabilita. Dar, daca ne uitam cu atentie, fiecare lucru pe care l-a facut Dumnezeu, a fost spre slava si din pricina numelui Sau, nu sprea slava noastra.

Isus a spus si El ca accepta jertfa pe cruce, mai intai ca numele Tatalui sa fie proslavit si abia apoi din iubire pentru noi.

Daca plecam de la premisa ca nu este vorba despre noi oamenii ci despre Dumnezeu, putem intelege lucrurile din o cu totul alta perspectiva.
Reply With Quote
  #89  
Vechi 02.01.2011, 14:44:24
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de George.m Vezi mesajul
Dupa Sfantul Ioan Gura de Aur, omenirea in perioada Vechiului Testament nu-si atinsese maturitatea duhovniceasca. De aceea erau permise atunci unele lucruri ce astazi sunt oprite cu desavarsire, dupa cum mersul de-a busilea este firesc copiilor mici, in timp ce la maturitate e rusinos.

Am vazut ca el mai compara etapele istorice ale omenirii cu incaperile unei locuinte, spunand ca cele savarsite in baie, de exemplu, nu se fac in sufragerie.
Bună explicație.
Reply With Quote
  #90  
Vechi 02.01.2011, 19:38:58
Don_Juan's Avatar
Don_Juan Don_Juan is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.02.2010
Locație: Terra, Calea Lactee
Religia: Ortodox
Mesaje: 215
Implicit

Eu vad Vechiul Testament ca si un test pe care fiecare crestin ar trebui sa il indeplineasca. Dumnezeu ne verifica iubirea pe care o purtam pentru El. Fericiti sunt cei care Il iubesc pe Dumnezeu cu aceasi intesitate si dupa ce vor fi citit Vechiul Testament. Aici se face o adevarata triere.
__________________
"Iată Eu vă trimit pe voi ca pe niște oi în mijlocul lupilor; fiți dar înțelepți ca șerpii și nevinovați ca porumbeii."

Last edited by Don_Juan; 02.01.2011 at 20:00:59.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce este Harul ,mai pe inteles? iustin10 Despre Biserica Ortodoxa in general 37 04.05.2016 18:13:11
n-am prea inteles... victortiti89 Din Noul Testament 1 29.05.2011 20:52:45
A venit gerul peste Romania.Lucruri bune sunt?dar lucruri rele? tigerAvalo9 Generalitati 15 06.01.2011 10:45:18
Usor de zis greu de facut si inteles ionut12 Generalitati 2 30.11.2010 17:14:43
Post gresit inteles 06dec Despre Biserica Ortodoxa in general 37 23.10.2007 20:46:33