Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Vezi rezultatele sondajului: Bibliile eretice, sectante și Cornilescu trebuiesc arse.
Da 34 50,00%
Nu 29 42,65%
Nu știu 5 7,35%
Votători: 68. Nu poti vota in acest sondaj

Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 22.01.2011, 16:51:45
colaps3's Avatar
colaps3 colaps3 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.01.2011
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 107
Implicit

N-o să-ți meargă admine. E interesant cum lași pe toți ereticii ăștia să stea pe forum dar când vine vorba de dreapta credință vrei mucles. Nu-i așa ?

http://www.moldovacrestina.info/2009...espre-sectari/

Păcatul trecerii oamenilor la sectari este foarte mare, este un păcat împotriva Duhului Sfant, n-are iertare nici în veacul de acum, nici în cel ce va să fie. De nu se vor întoarce la Biserica Ortodoxă sectarii sunt pierduți! Biserica este mama noastră ea ne-a născut prin apă și prin Duh, căci I-a spus Iisus lui Nicodim: “De nu se va naște cineva din apă și din Duh nu va putea intra în împărăția Cerurilor” (Ioan 3, 5).

Este un eres, o sectă numită “penticostali”, am fost la aceștia la casa lor de rugăciune la Vicovul de Sus, la Straja, că ei ziceau că au dreptul de a boteza cu Duhul Sfant. “Cine v-a spus vouă așa ceva, de ce atâta mândrie în capul vostru? Căci botezul cu Duhul Sfânt nu se cere la creștini, acesta numai Apostolii l-au avut, care a venit în limbi de foc și le-a dat Apostolilor putere să vorbească în toate limbile și să facă minuni și să învieze morții. Deci, pentru noi este rânduit botezul cu apă și cu Duh Sfânt”.

Sectarii sunt ramuri rupte de la Biserica lui Hristos. La Efeseni se spune, că noi suntem Biserica lui Hristos și mădulare în parte, pe unul l-a pus Dumnezeu Apostol, pe unul prooroc și altele, fiecare suntem mădulare ale Bisericii, nu că noi suntem Biserica, ci mădularele Bisericii, Biserica Universală este Trupul lui Hristos. Iisus a spus că toată vița care rămâne în El aduce roadă, iar care nu rămâne în El se taie și se aruncă în foc.


Cu omul sectar atâta ai voie să vorbești: odată și de două ori (Tit 3, 10) și apoi să-ți fie ca un păgân și vameș. Sf. Ioan Evanghelistul zice, să nu-i primim în casă, nici ziua bună să nu le dăm. Sectarul spune: Uite ce scrie aici și omul crede; așa spun baptiștii, penticostalii și toți sectarii, dar n-avem voie nici să vorbim cu ei, n-avem voie să-I primim, nici să mergem la adunările lor. La adunarea lor mergi, numai dacă încerci să tragi pe cineva de acolo. După canonul 9 și 34 al Sinodului de la Laodiceea și Conoanele Apostolice “Este oprită mergerea creștinilor la cimitirele lor și la adunările sectarilor, ereticilor” Canonul 45 Apostolic, din anul 50 de la Ierusalim, “Preot, diacon, creștin, care se roagă cu ereticii – sectarii să se afurisească (blesteme), dacă a slujit cu ei să se afurisească (Preotul)” să se scoată din preoție. Canonul 46 apostolic spune: “Episcop, preot, diacon, care botez sau jertfii ia de la ereticii sectari să se “caterisească” să i se ia preoția”, cu atât mai mult cad sub blestem creștinii ce merg la ei.

Cum să ne purtăm cu sectarii?

“De omul eretic (sectar) după întâia și a doua mustrare depărtează-te” (Tit 3, 10). Pe omul sectar după mustrare îl părăsești și-ți este ție ca un păgân.

Când este vorba să-l ajuți pe fratele tău, ajuți pe orice om din lume, e în boală, se îneacă dă-I mâna, e în primejdie ajută-l, dar când este vorba de credință îl urăști, căci ei sectarii urăsc adevărul. Hristos a zis: “Eu sunt calea, adevărul și viața!”. Iar în psalmul 138 se spune: “Pe cei ce Te urăsc pe Tine, I-am urât” și zice Psalmul: “Cu ură desăvârșită I-am urât pe ei, căci neprieteni mi s-au făcut mie”. Pentru că ei urăsc adevărul n-avem voie să-I iubim. In privința credinței nu discutăm, îi spui așa: “Mai, eu discut cu tine cel mult odată, de două ori, pe urmă îmi ești păgân și vameș!”

Ei zic, că sunt frați cu noi. Eu nu sunt frate nici cu lupul, nici cu câinele, nici cu porcii, nici cu lupii îmbrăcați în piei de oaie, nici cu leii, nici cu vulpile, eu sunt prieten numai cu oamenii, voi sectarii nu sunteți oameni. Voi sunteți draci fără de coarne, că voi căutați să distrugeți Biserica și să-i rupeți pe oameni de la ea, ca să-I duceți în iad. Măcar dracii au coarne, iar voi nu aveți deși faceți ca ei.

[...]
  #62  
Vechi 22.01.2011, 16:55:55
ionut stefan ionut stefan is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2010
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 183
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Cum ar fi Sfânta Tradiție
satana ranjeste ca si tine
  #63  
Vechi 22.01.2011, 17:23:03
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de colaps3 Vezi mesajul
....
Omule, eu zic s-o lași baltă. Îi faci un deserviciu și memoriei părintelui Cleopa și Ortodoxiei prin ideile acestea intolerante, extremiste și fanatice. Umfli doar cifra primei poziții în sondaj, și atâta tot...
  #64  
Vechi 22.01.2011, 17:35:39
colaps3's Avatar
colaps3 colaps3 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.01.2011
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 107
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Omule, eu zic s-o lași baltă. Îi faci un deserviciu și memoriei părintelui Cleopa și Ortodoxiei prin ideile acestea intolerante, extremiste și fanatice. Umfli doar cifra primei poziții în sondaj, și atâta tot...
Dom'le, Ortodoxia-i Ortodoxie, Ortodoxia nu-i mămăligă sau gelatină. Păi ce suntem noi (nereferindu-mă și la tine), suntem găini sau creștini ?
  #65  
Vechi 22.01.2011, 17:54:00
Pantsless Pantsless is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.01.2011
Locație: Bucuresti
Mesaje: 60
Implicit

Da' de ce nu poti sa fii ortodox si fara threaduri fanatice in care instigi lumea sa arda carti? Tu-ti vezi de treaba ta, ia si arde cartile, da-ti foc la toata biblioteca si gata; ca pana una alta multi filosofi sunt "eretici" cum zici tu, asa ca...

Ce tot bati atata toba? Ce rau ti-au facut oamenii care au alta religie? Stai linistit, ca un om apartinand unei secte nu inseamna ca nu crede in dumnezeu, nu e "slujitorul dracului". Si biblia asta pe care tu o citesti cu atata sfintenie, tot de oameni a fost scrisa. Si oamenii aia nu puteau fi toti atat de inteligeni, avand in vedere vechimea.

PS: Poti sa refuzi cartile de la bun inceput, daca chiar e asa o problema. Sau sa le pastrezi si sa nu le bagi in seama. Sau sa le arunci. Auzi, "sa le ardem". Bine ca n-are toata lumea drujba acasa, ca iti veneau idei..

PS: aia 3 care ati pus "nu stiu" sa va fie rusine ca nu sunteti in stare sa ganditi si asteptati raspunsul din alta parte.

Last edited by Pantsless; 22.01.2011 at 17:59:36.
  #66  
Vechi 22.01.2011, 18:02:55
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

De multe ori, sub masca asa zisei ravne pentru adevar, ajungem sa-i uram pe cei care nu marturisesc credinta ortodoxa. Dar cel ce uraste pe cel cazut in pacat (fie el erezie sau alt pacat), putem spune ca este la fel de vinovat ca si acela, caci un crestin sanatos va avea intotdeauna mila fata de orice om, care este chipul lui Dumnezeu si va incerca cu multa dragoste si intelepciune sa lucreze pentru mantuirea lui.
  #67  
Vechi 22.01.2011, 19:47:47
colaps3's Avatar
colaps3 colaps3 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.01.2011
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 107
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
De multe ori, sub masca asa zisei ravne pentru adevar, ajungem sa-i uram pe cei care nu marturisesc credinta ortodoxa. Dar cel ce uraste pe cel cazut in pacat (fie el erezie sau alt pacat), putem spune ca este la fel de vinovat ca si acela, caci un crestin sanatos va avea intotdeauna mila fata de orice om, care este chipul lui Dumnezeu si va incerca cu multa dragoste si intelepciune sa lucreze pentru mantuirea lui.
Frate dragă, păcatu-i păcat, erezia-i erezie. Nu le pune în aceeași oală căci nu sunt unul și același lucru. Erezia-i lepădare, ieși din comuniune cu Biserica mamă, te părăsește Duhul Sfânt căci Duhul Sfânt nu sălășluiește întru cei hulitori.

Sfântul Apostol Pavel spune clar ce trebuie făcut. În ziua de astăzi, sub pretextul dragostei ni se cere să acceptăm sectele, ecumenismul și toate ereziile smintitoare. Asta nu-i dragostea lui Hristos, ci dragostea lui satana.

Psalmul 138:
21. Oare, nu pe cei ce Te urăsc pe Tine, Doamne, am urât și asupra vrăjmașilor Tăi m-am mâhnit?
22. Cu ură desăvârșită i-am urât pe ei și mi s-au făcut dușmani.

Cum se ruga Sfântul Ioan de Kronstadt? „Doamne, pierde-i pe eretici sau adu-i la dreapta credință”. Ce zice părintele Arsenie Papacioc? „Singur Ortodoxia!”

Toleranța spirituală duce drept în iad. Noi în ziua de astăzi suntem atacați, dar atacați într-un mod viclean, din ascuns! Fiind creștini ortodocși întru Hristos, avem datoria să ne apărăm Ortodoxia sfântă, nu să ne luăm la îmbrățisări cu cel ce o atacă.

Ce crezi că a făcut Sfântul Ștefan cel Mare când atacau turcii păgâni? I-a strâns în brațe și i-a sărutat? Normal că nu, a purces la luptă, la tăiat capete și este Sfânt! Mai presus de dragostea pentru aproape este dragostea pentru Hristos. Ereticul nu este un aproape, asta trebuie înțeles!

Dragostea până la erezie. Acolo se oprește. Uită-te la cuviosul Patapie, acel Patapie blând, smerit, plin de dragoste pentru aproape dar și când s-a apropiat eretica de el a spus hotărât „Cum tu, o eretică, te apropii de mine ?” și a împins-o. Și era „doar” catolică. Vă dați seama, asta este măsura sfinților, tot ceea ce este întreprins cu ereticul este compromis.

Încerci odată, de două ori dar dacă vezi că nu și nu, a treia oară nu mai încerci, te depărtezi și îl consideri vameș și păgân.
  #68  
Vechi 22.01.2011, 22:08:52
macsim
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Si atunci ... de ce nu te departezi??? De ce continui sa cauti compania "vamesilor si paganilor"?
  #69  
Vechi 22.01.2011, 23:06:36
colaps3's Avatar
colaps3 colaps3 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.01.2011
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 107
Implicit

Citat:
În prealabil postat de macsim Vezi mesajul
Si atunci ... de ce nu te departezi??? De ce continui sa cauti compania "vamesilor si paganilor"?
Măi scărăbuță, citește în susul paginii, anume în stânga și citește tare și răspicat ca să înțelegi matale: „Creștin Ortodox Forum”.

Păi cum dom'le, cum să mă îndepărtez, dacă forumul e creștin ortodox și eu sunt la fel, de ce? Unde e problema? Mai degrabă să te îndepărtezi tu căci nu ai ce căuta.

I-auzi la el. Păi măi când văd sectanți în România eu nu mă depărtez de România pe motiv că sunt sectanți aici ci vă dau pe voi afară că n-aveți ce căuta.

E totuși forum creștin ortodox. Sau cumva e o mască pentru o operațiune de promovare a ecumenismului și nu știu eu ?
  #70  
Vechi 22.01.2011, 23:35:42
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de colaps3 Vezi mesajul
Păi cum dom'le, cum să mă îndepărtez, dacă forumul e creștin ortodox și eu sunt la fel, de ce? Unde e problema?
Problema e ca cei ce au creat acest forum ortodox au vazut cata ortodoxie ai in tine; iar cand ei te dau afara pe usa tu intri pe geam ranjind: "N-o sa scapati usor de mine! " Asa ca tu continui sa intri pe geam si sa faci de ras ortodoxia cu fanatismul tau. Daca ai avea o pusca si dreptul legal ne-ai impusca pe toti de ortodox ce esti. Si pariez ca daca ne intalnim pe strada esti numai miere. Curajul tau este mare numai sub protectia anonimatului.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Carti eretice Stefan500 Generalitati 16 03.12.2019 21:36:26
Icoanele eretice glykys Pictura si Sculptura Bisericeasca 3 24.07.2013 22:25:47
Ce rugaciuni trebuiesc citite zilnic? nicoleta34 Rugaciuni 14 08.09.2011 20:01:20
care-i diferenta intre bibliile crestine? gheorghie Despre Sfanta Scriptura 5 29.11.2010 08:34:35