Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 17.04.2013, 12:08:33
maria-15
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Deci cum zici tu ca preotul nu are obligatia sa ajute credinciosii?
nu am zis lucrul acesta,m-ati inteles gresit.



Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Evanghelia ni-l da exemplu pe Zaheu. Preotul este ca Apostolul care a dat TOTUL pentru Hristos.
asa este,Mantuitorul a dat TOTUL,dar niciodata nu a obligat pe cineva sau a ademenit prin bunuri materiale.Zaheu de bunavoie si nesilit de nimeni s-a pocait,nu pt. ca a primit vre-o vaca sau altceva.

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Preotul are obligatia sa dea si haina de pe el, haina care il obliga sa implineasca tot ce au implinit si Apostolii.
depinde de context.preotul nu trebuie sa-si daruiasca haina pt. a atrage pe cineva la ortodoxie,repet DACA HRISTOS NU A FORTAT PE NIMENI,NICI NOI NU AVEM DREPTUL SA O FACEM!!!

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Mai bine ai lasa misto-ul.
iertati-ma,dupa cum vedeti,l-am lasat.nu e nimic sarcastic in mesajul acesta.
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #42  
Vechi 17.04.2013, 14:08:15
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Este de departe mai mult decat solutia pe care tu "NU" ai propus-o.
Unele probleme se aseaza de la sine pe fagasul lor si nu este nevoie sa faci nimci special.

Citat:
Deci nu prea am ce asculta de "ortodoxia" ta care doar sta departe si vorbeste....
Cunoastem genul care asculta doar de propria inchipuita virtute si respinge aprioric orice altceva :)
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 17.04.2013 at 14:11:40.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 17.04.2013, 14:49:32
Zeytin Zeytin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.04.2011
Locație: United Kingdom
Religia: Ortodox
Mesaje: 99
Implicit

[quote=gpalama;515456]Femeia aia are 14 copii?
QUOTE]

De ce incepeti sa fiti ridioli? Pe topicul cu avorturi parca se zicea ca are omul atati copii cat ii da Dumnezeu! "faceti toti copii ca Dumnezeu se ingrijeste sa le fie bine"!
Si uite ca Dumnezeu are grija de ei la o alta religie...
__________________
"Cand iti aduci aminte de Dumnezeu inmulteste rugaciunea, ca atunci cand Il vei uita, Domnul sa-si aduca aminte de tine." - Marcu Ascetul
Reply With Quote
  #44  
Vechi 17.04.2013, 15:04:40
maria-15
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

[quote=Zeytin;515503]
Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Femeia aia are 14 copii?
QUOTE]

De ce incepeti sa fiti ridioli? Pe topicul cu avorturi parca se zicea ca are omul atati copii cat ii da Dumnezeu! "faceti toti copii ca Dumnezeu se ingrijeste sa le fie bine"!
Si uite ca Dumnezeu are grija de ei la o alta religie...

ei au fost cei care au ales o alta religie,nu Dumnezeu e vinovatul.
Reply With Quote
  #45  
Vechi 17.04.2013, 15:09:11
Zeytin Zeytin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.04.2011
Locație: United Kingdom
Religia: Ortodox
Mesaje: 99
Implicit

Pai ori Dumnezeu i-a ajutat prin cei de la secta respectiva ori nu i-a ajutat deloc ( adica i-a ajutat al' cu codita)
__________________
"Cand iti aduci aminte de Dumnezeu inmulteste rugaciunea, ca atunci cand Il vei uita, Domnul sa-si aduca aminte de tine." - Marcu Ascetul
Reply With Quote
  #46  
Vechi 17.04.2013, 15:15:05
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Eu am impresia in primul rand ca este o lipsa mare de informatii si imi pun urmatoarele intrebari:

1. Precis este vorba de comunitate amish in povestea asta si nu de pocaiti sau alte secte? Ce sa caute Amish taman in marginea Romaniei, cand ei sunt stabiliti in SUA si nu pun piciorul in altceva decat caruta? Cum au ajuns acolo si de ce?
Este ridicol cumva sa ne gandim exact la ei. Nu stiu.
Si mai si locuiesc in acel sat. E cumva ridicol.

https://ro.wikipedia.org/wiki/Amish

2. Chiar daca ar fi prin absurd Amish, acestia duc o viata retrasa de lumea vestica, modesta. Nu cunosc dogmele lor, dar nu par sa faca ceva rau.
Principiile lor de viata seamana foarte mult cu ceea ce spun unii ortodocsi mai habotnici: imbracaminte simpla, totul modest, refuzul descoperirilor stiintei, hrana naturala sanatoasa etc. Traiesc dupa Noul Testament cu adevarat. Se opun avortului si altor interventii medicale. Si atunci de ce ii deingram?

3. Ce interese sa aibe Amish ca sa ofere avantaje materiale. Ei nu accepta in randul lor straini si nici nu-i lasa pe ai lor sa paraseasca a lor comunitate, nici prin casatorie.

4. Nu stim situatia celei femei si/sau altor locuitori ai acelei regiuni si nici pe preotii lor. Vorbim cam aiurea...

5. Da, nici eu nu sunt de acord sa ne parasim credinta pentru un avantaj material sau mai stiu eu de ce fel. Dar uite ca exista nevoi si poate ca astfel de cazuri sunt trimise de Dumnezeu sa bage cu nasul in pacatul/greseala respectiva.

Biserica ortodoxa, prin preotii ei spun ca nu au cu ce sa ajute, ca sunt saraci. Punct. Din punctul acesta de vedere ar trebui facut mai mult si nu numai in domeniul material.
MihailC a scris foarte bine: Iubirea de aproape si ajutorul.
Oamenii fac copii si multi si nu fac scoala, nu au o meserie, satele sunt lasate de izbeliste. Se spunea undeva ca sa facem copii multi ca nu se poate, ne descurcm noi si ca vin cu painea in mana pe lume. Uite ca probabil ca multi nu vin asa.
La tara banuiesc eu ca nici preotii nu prea au, caci si ei au multi copii.
Dar mana de la mana vecinul X daca are un vitel o data, sau un miel, sau o capra, ceva, poate sa daruieasca. Mai trebuie sa ne mai si uitam la cel de langa noi.

Sunt inca multe de facut in ortodoxie. Omenii sunt oameni si asta nu se accepta, nu inteleg de ce sa doreste sa fie Dumnezei. Sunt oameni si au nevoie de haine, de hrana, de o vorba buna, de o mangaiere, de o ingrijire medicala. Dar cui ii pasa?
So atunci se duc oamenii si isi iau de unde pot.

Ma mai intreb ceva: de ce si de unde au alte confesiuni si secte?

La amish mai este o particularitate buna: se ajuta intre ei, au totul in comun. Eu nu stiu exact cum, dar o fac. Si altii o fac.
Numai la noi ortodocsii mai trebuie lucrat.

Si se intampla si la orase si chiar si in diaspora sa nu gasesti ajutor la ai tai (preot si comunitate). Si ce facem?

Cineva s-a oferit sa dea femeii o vaca sau doua. Este un prim pas. Trebuie sa ne ajutam intre noi. Teoria nu este suficienta in credinta!
Adica tocmai noi nu putem? Ortodocsii?

Si este trist dar adevarat ca lumea este saraca si nu se mai descurca. Copii multi vrem, dar ce facem cu ei? Sunt vremuri grele si parca tot mai grele...
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #47  
Vechi 17.04.2013, 16:15:05
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Se poate sa nu fi fost atat de persuasivi, au incercat sa faca bine, unii au gasit lucrul asta interesant, impreuna cu convingerile lor si s-au gandit ca ar putea avea mai multe avantaje daca subscriu convingerilor lor.

Multi ignora ca romanul are o perceptie f. deficitara asupra ortodoxiei.
Chiar daca, formal sunt ortodocsi, practicanti mai putin, inclusiv din cei care totusi dau pe la biserica.

Mai era o poveste cu un sat unde din nu stiu ce motive preotul a fost mutat iar oamenii au ajuns sa sustina ca mai bine trec la (greco)catolici decat sa respecte aceasta decizie administrativa.

Sunt multi inclusiv care percep credinta chiar si mai sumar, la modul "sunt de treaba, maica, nu beau, nu fumeaza" si sunt altii care stiu asta si profita, mai mult sau mai putin.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #48  
Vechi 17.04.2013, 16:20:04
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

[quote=Zeytin;515503]
Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Femeia aia are 14 copii?
QUOTE]

De ce incepeti sa fiti ridioli? Pe topicul cu avorturi parca se zicea ca are omul atati copii cat ii da Dumnezeu! "faceti toti copii ca Dumnezeu se ingrijeste sa le fie bine"!
Si uite ca Dumnezeu are grija de ei la o alta religie...
Sunt unii care confunda familia cu multi copii cu familia ortodoxa.
In timp ce o familie ortodoxa poate avea multi copii, nu toti cei care au multi copii sunt neaparat si ortodocsi.
Chiar daca sunt botezati ortodocsi si la un moment dat, adera cel putin formal la Biserica Ortodoxa.
Ai priceput acum?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #49  
Vechi 17.04.2013, 17:16:10
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Zeytin Vezi mesajul
Pai ori Dumnezeu i-a ajutat prin cei de la secta respectiva ori nu i-a ajutat deloc ( adica i-a ajutat al' cu codita)
bingo, te-ai prins. usa nr.2
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
Reply With Quote
  #50  
Vechi 17.04.2013, 17:18:47
horatiu.miron's Avatar
horatiu.miron horatiu.miron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2010
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 816
Implicit

Amish in Romania? Hai ca asta e tare, nu stiam ca sunt misionari. Credeam ca stau in comunitatile lor izolate si atat. Sigur sunt Amish adevarati? Poate sunt vreo copie proasta :)
__________________
Quidquid latine dictum sit, altum sonatur.

User vechi: hmiron.
User si mai vechi: scrabble.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare