Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 18.04.2013, 17:18:36
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Asta cu "moartea cerebrala" e cu dus intors, la propriu, au mai fost si altii declarati in "moarte cerebrala" si s-au intors.

Nu stiu cat pot ajuta organe prelevate de la o persoana de 70 ani, dar na, macar si-a facut moftul.

De fapt, articolul cam induce in eroare, pe de o parte zice ca el ar fi vrut, "cu limba de moarte" pe de alta parte ca de fapt o fost dat la bucatzit de sora si fratele lui.
la noi nu există o lege a donatorului.
el aclasat "cu limba de moarte", nu prin testament notarial.
iar familia, în lipsa acelei legi, trebuie sa-si dea consimțământul.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 18.04.2013, 18:57:37
Zeytin Zeytin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.04.2011
Locație: United Kingdom
Religia: Ortodox
Mesaje: 99
Implicit

Citat:
În prealabil postat de calatorul Vezi mesajul
Ce parere aveti despre operatiile si transplanturile de organe ca ultime sanse de a mai trai?
Recent am vizionat pe youtube un clip in care este prezentat un transplant de inima:

http://www.youtube.com/watch?v=_SDXsjM23_E

Eu unul daca as sti ca sufar de o boala ce nu ar avea o alta solutie decat transplantul, nu l-as accepta. Daca sunt chemat de Cel de sus, de ce sa ma impotrivesc? Inseamna ca mi-am terminat de jucat rolul aici.

Legat de acest subiect, chiar Einstein a murit pentru ca a refuzat sa fie operat dupa ce a suferit o ruptura abdominala ce i-a provocat o sangerare interna foarte grava. Ajuns pe patul de spital, el a refuzat sa fie operat, spunand: "Vreau sa mor atunci cand doresc eu. Este lipsit de bun gust sa prelungesti viata artificial. Mi-am facut treaba, e timpul sa plec. Vreau sa ca totul sa fie elegant", a spus acesta. Einstein a murit a doua zi, lasand omenirea fara cea mai stralucita minte din istorie.
Pocaisme! Si de unde chestia cu : "Vreau sa mor atunci cand doresc eu.." Cine- s eu? Dumnezeu? Decizia lui Einstein e treaba lui si nu te astepta sa fim toti "Einstein"
Ai cumva copii? Daca popriul tau copil ar fi pe moarte si viata lui ar depinde de un translplant, atunci sa revii pe topic si sa spui ca refuzi transplantul si- l lasi sa moara ca doar l- a chemat Dumnezeu!
__________________
"Cand iti aduci aminte de Dumnezeu inmulteste rugaciunea, ca atunci cand Il vei uita, Domnul sa-si aduca aminte de tine." - Marcu Ascetul
Reply With Quote
  #13  
Vechi 18.04.2013, 19:20:47
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit Operatiile, transplanturile de organe - prelungire artificiala a vietii

Da- aveti perfecta dreptate- cred ca oricine daca ar fi pus in situatia de a salva viata unei persoane iubite nu ar ezita nici o secunda sa accepte donatia de organe- si chiar daca este posibil sa doneze chiar el !

Pe de alta parte, intradevar in ziua de azi- din pacate- exista multe retele care au facut din donatia de organe o afacere foarte profitabila! Probabil si oamenii politici isi primesc "partea" din astfel de afaceri si de asta nu se iau masuri ferme impotriva acestor retele!
Reply With Quote
  #14  
Vechi 18.04.2013, 19:26:36
Lady Brightside Lady Brightside is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.04.2013
Mesaje: 113
Implicit

a inceput prin a fi un lucru bun, dar cand ne gandim ca unii copilasi sunt furati si taiati pe mese la subsoluri pentru a li se lua organele ca apoi sa fie vandute pe bani grei... ti se rupe inima cand auzi asa ceva.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 18.04.2013, 19:39:23
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit Operatiile, transplanturile de organe - prelungire artificiala a vietii

Cine face asemenea fapte este un monstru, iar singura pedeapsa pentru asemenea crime odioase ar trebui sa fie pedeapsa cu moartea! Asemenea specimene- ca oameni nu le pot zice- nu merita sa mai traiasca in sanul societatii!
Reply With Quote
  #16  
Vechi 18.04.2013, 19:53:45
Lady Brightside Lady Brightside is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.04.2013
Mesaje: 113
Implicit

este trist ca noi am decazut asa de mult, ca inimile oamenilor sunt asa impietrite, ca au puterea sa ignore strigatele si plansetele de ajutor si sa bage cutitul in ei... o realitate cruda!
Reply With Quote
  #17  
Vechi 18.04.2013, 20:08:45
maria-15
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de calatorul Vezi mesajul
Ce parere aveti despre operatiile si transplanturile de organe ca ultime sanse de a mai trai?
Recent am vizionat pe youtube un clip in care este prezentat un transplant de inima:

http://www.youtube.com/watch?v=_SDXsjM23_E

Eu unul daca as sti ca sufar de o boala ce nu ar avea o alta solutie decat transplantul, nu l-as accepta. Daca sunt chemat de Cel de sus, de ce sa ma impotrivesc? Inseamna ca mi-am terminat de jucat rolul aici.

Legat de acest subiect, chiar Einstein a murit pentru ca a refuzat sa fie operat dupa ce a suferit o ruptura abdominala ce i-a provocat o sangerare interna foarte grava. Ajuns pe patul de spital, el a refuzat sa fie operat, spunand: "Vreau sa mor atunci cand doresc eu. Este lipsit de bun gust sa prelungesti viata artificial. Mi-am facut treaba, e timpul sa plec. Vreau sa ca totul sa fie elegant", a spus acesta. Einstein a murit a doua zi, lasand omenirea fara cea mai stralucita minte din istorie.
nu vreau sa jignesc,dar atitudinea aceasta e putin cam exagerata.
daca se intampla sa ma imbolnavesc de apendicita ce fac?nu ma operez?sau daca ma doare f. rau capul nu iau o pastila?sau daca am un dinte cariat nu-l plombez pt ca e "artificial"?

legat de atitudinea lui Einstein,e total in contradictie cu ce ati afirmat la inceput(" Daca sunt chemat de Cel de sus, de ce sa ma impotrivesc?"),el a vrut sa moara cand vrea el,nu cand vrea Domnul.

masura in toate,unele persoane spun ca si transplantul de sange e pacat.

din cate stiu eu,Biserica e de acord cu transplantul de organe doar daca nimeni (adica donatorul) nu-si pierde viata.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 19.04.2013, 09:05:22
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria-15 Vezi mesajul
nu vreau sa jignesc,dar atitudinea aceasta e putin cam exagerata.
daca se intampla sa ma imbolnavesc de apendicita ce fac?nu ma operez?sau daca ma doare f. rau capul nu iau o pastila?sau daca am un dinte cariat nu-l plombez pt ca e "artificial"?

legat de atitudinea lui Einstein,e total in contradictie cu ce ati afirmat la inceput(" Daca sunt chemat de Cel de sus, de ce sa ma impotrivesc?"),el a vrut sa moara cand vrea el,nu cand vrea Domnul.

masura in toate,unele persoane spun ca si transplantul de sange e pacat.

din cate stiu eu,Biserica e de acord cu transplantul de organe doar daca nimeni (adica donatorul) nu-si pierde viata.
Sunt in asentimentul dumneavoastra,Maria!Pana la urma,noi oamenii ne impotrivim finalului nu doar printr-un transplant de organe,ci prin multe alte actiuni,de la cele mai marunte pana la cele mai complexe.
Spre exemplu,cu ce anume este diferit transplantul de organe de tratamentul cu citostatice?Ori de o alta interventie chirurgicala ce iti salveaza viata?
Daca ar fi sa fim corecti si sa aplicam rationamentul pe care colegul nostru l-a enuntat,atunci ar fi firesc sa refuzam absolut orice remediu medical,natural,orice interventie chirurgicala sau de alta natura.Insa,este in firea omului,ca si a oricarei alte fiinte vii sa caute sa supravietuiasca cat de mult este cu putinta.Dar,spre deosebire de animal,omul a fost dotat cu o inteligenta superioara,ceea ce l-a ajutat sa evolueze si in privinta gasirii de solutii si remedii pentru diferite afectiuni.
Faptul ca sunt si alte suflete care simt ca si-au incheiat misiunea aici si e timpul lor sa plece,este cu totul altceva si este pana la urma libera lor alegere,insa nu putem generaliza.
Unii oameni simt asta,altii,dimpotriva,simt ca misiunea lor aici nu s-a incheiat si inca vor sa lupte.Poate pentru ei,poate pentru cei dragi,atunci cand au familii.Eu cunosc astfel de cazuri.Ii putem condamna?
Mai este,insa,un aspect: cred ca alegerea ar fi firesc sa apartina celui in cauza si mai putin familiei,insa,cati dintre noi ne cunoastem ceasul cel de pe urma?
Revenind,cred ca daca Dumnezeu nu si-ar fi dorit sa ne vindecam,nu ar fi creat natura cu puterea ei vindecatoare si nu ar fi permis sa existe atatia tamaduitori,cel mai mare dintre ei fiind insusi Iisus Hristos care nu doar ca a vindecat boli trupesti si sufletesti,ba chiar l-a si chemat la viata pe Lazar!
Personal,consider ca a pleca dintre cei vii,dar in acelasi timp a alege sa salvezi niste vieti in urma ta (moartea care daruieste viata) mi se pare un gest de o noblete extraordinara a sufletului...
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share

Last edited by heaven; 19.04.2013 at 09:08:17.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 19.04.2013, 09:15:30
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florinvs Vezi mesajul
Da- aveti perfecta dreptate- cred ca oricine daca ar fi pus in situatia de a salva viata unei persoane iubite nu ar ezita nici o secunda sa accepte donatia de organe- si chiar daca este posibil sa doneze chiar el !

Pe de alta parte, intradevar in ziua de azi- din pacate- exista multe retele care au facut din donatia de organe o afacere foarte profitabila! Probabil si oamenii politici isi primesc "partea" din astfel de afaceri si de asta nu se iau masuri ferme impotriva acestor retele!
Sunt de acord,insa acesta este un alt subiect,tangential,ce-i drept,insa diferit de de tematica propusa de colegul nostru de forum.
Noi aici discutam despre donatia voluntara de organe si nu de traficul de organe.
Oricum,este nevoie sa discernem intre cele doua: faptul ca exista retele mafiote care se ocupa de astfel de lucruri,nu inseamna ca transplantul de organe in sine este problema.
Dupa cum,faptul ca exista retele de pedofili,care exploateaza copii nevinovati,nu inseamna ca bietii copii sunt problema,ci acel sistem criminal care se foloseste de ei.
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
  #20  
Vechi 19.04.2013, 09:51:27
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
la noi nu există o lege a donatorului.
el aclasat "cu limba de moarte", nu prin testament notarial.
iar familia, în lipsa acelei legi, trebuie sa-si dea consimțământul.
Sau foarte bine familia a fost de acord in schimbul unei sume de bani de la cei interesati iar jurnalistii la randul lor sunt platiti pentru campania de introducere a romanului in circuitul european de prelevare de organe, daca se poate si prin acord prezumat.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
Răspunde