Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 31.10.2010, 23:24:42
ionut12 ionut12 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.05.2010
Locație: IASI
Religia: Ortodox
Mesaje: 148
Angry Despre orfani sau cei din casele de copii

Doamne ajuta frati cretini

odata plecati din casele de copii trebuie sa lupte singuri cu tot si toti
multi dintre oameni cu familiii ii judecati dupa cum sunt
au multe defecte dar lumea se gandeste numai la ce au ei
multi dintre voi uitati prin ce trec acestia
iata cateva exemple: Bataia e deja o obinuinta
tot felul de chinuri care mai de care ii tulbura si altii se inbolnavesc chiar
psihic si fizic.
Altii au murit
altii devin mai obraznici din cauza la ce li sau intamplat
poate uneori nu e asa dureros cat este sa nu ai unde sta
sa ai prietenii care ii vrei sau chiar sa ailocuinta ta sau cum stau altii cu
parintii. Iar daca iubesc o fata cu toate ca sunt si cu dumnezeu si ea la fel
din cauza conditiilor si vicleniei parintilor lor care intotdeauna pt fete vor
cei mai bun. Dar mereu baietii indiferent de unde vin trebuie sa vina cu totul
dea gata.
Deci copil din casa de copii treb sa infrunte de 2 ori mai mult chinurile vietii
si ce ma doare ca sunt priviti ca niste nimicuri
iar cand gresesc se spun despre ei vb urate si se cauta trecutulla ei
dar cand unul din familie greseste se acopera ind cat de buni sau mai putini
buni sunt fratii sau surorile.
Unul dintre ei sunt eu
sicer nu ma mai intereseaza ce sespne despre noi
mai mult ma doare cand gresim parca am face crime si ni se mai aminteste ca
nu am fost toti educati sau mai rau
de aceea imi pare rau ca sunt ceea ce sunt
nu poti avea pe cine vrei
pt ca intotdeauna vrea cineva raul
iar eu am patito
dar un lucru foarte important este asta
daca am avea noi casa noastra desi in tara asta nu prea ai cum nu am mai fi
asa indurerati si nu near mai parea rau ca traim sau ca treb sa suportam relele oamenilor
asta sunt eu cu defecte care spun ceea ce simt
cand ma doare ceva spun oricine ar fi
iar daca va supar cu aceste vb
iertatima-dumnezeu sa va ierte
Reply With Quote
  #2  
Vechi 01.11.2010, 13:07:33
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ionut12 Vezi mesajul
Doamne ajuta frati cretini

odata plecati din casele de copii trebuie sa lupte singuri cu tot si toti
multi dintre oameni cu familiii ii judecati dupa cum sunt
au multe defecte dar lumea se gandeste numai la ce au ei
multi dintre voi uitati prin ce trec acestia.......
iar daca va supar cu aceste vb
iertatima-dumnezeu sa va ierte
Nu superi pe nimeni. Te inteleg. Viata copiilor fara parinti nu e usoara, chiar si in familiile monoparentale, daramite fara nici un parinte, in acel loc numit "casa de copii" (poate "constructie" pentru copii, ar fi mai potrivit) sau "camin de copii", cand arareori ce se petrece dincolo de porti aduce a casa sau camin, asa cum ar trebui intelese aceste vorbe.

Last edited by Adriana Cluj; 01.11.2010 at 13:10:14.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 01.11.2010, 15:17:04
Crestin_Simona
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ionut12, NU dispera!
Te judeca oamenii? Nu-i nimic. Nu-i judeca si tu!
Te batjocoresc, accepta!
Te umilesc, inseamna ca ai conditii sa fi smerit!
Iubesti si nu esti acceptat? Iubeste in continuare!
Ti greu? Lupta!
A ce seamana aceasta poveste?
Cand iti vei raspunde, astept un mesaj.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 01.11.2010, 16:39:56
mihele_m's Avatar
mihele_m mihele_m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 309
Post

Citat:
În prealabil postat de ionut12 Vezi mesajul
Doamne ajuta frati cretini

odata plecati din casele de copii trebuie sa lupte singuri cu tot si toti
multi dintre oameni cu familiii ii judecati dupa cum sunt
au multe defecte dar lumea se gandeste numai la ce au ei
multi dintre voi uitati prin ce trec acestia
iata cateva exemple: Bataia e deja o obinuinta
tot felul de chinuri care mai de care ii tulbura si altii se inbolnavesc chiar
psihic si fizic.
Altii au murit
altii devin mai obraznici din cauza la ce li sau intamplat
poate uneori nu e asa dureros cat este sa nu ai unde sta
sa ai prietenii care ii vrei sau chiar sa ailocuinta ta sau cum stau altii cu
parintii. Iar daca iubesc o fata cu toate ca sunt si cu dumnezeu si ea la fel
din cauza conditiilor si vicleniei parintilor lor care intotdeauna pt fete vor
cei mai bun. Dar mereu baietii indiferent de unde vin trebuie sa vina cu totul
dea gata.
Deci copil din casa de copii treb sa infrunte de 2 ori mai mult chinurile vietii
si ce ma doare ca sunt priviti ca niste nimicuri
iar cand gresesc se spun despre ei vb urate si se cauta trecutulla ei
dar cand unul din familie greseste se acopera ind cat de buni sau mai putini
buni sunt fratii sau surorile.
Unul dintre ei sunt eu
sicer nu ma mai intereseaza ce sespne despre noi
mai mult ma doare cand gresim parca am face crime si ni se mai aminteste ca
nu am fost toti educati sau mai rau
de aceea imi pare rau ca sunt ceea ce sunt
nu poti avea pe cine vrei
pt ca intotdeauna vrea cineva raul
iar eu am patito
dar un lucru foarte important este asta
daca am avea noi casa noastra desi in tara asta nu prea ai cum nu am mai fi
asa indurerati si nu near mai parea rau ca traim sau ca treb sa suportam relele oamenilor
asta sunt eu cu defecte care spun ceea ce simt
cand ma doare ceva spun oricine ar fi
iar daca va supar cu aceste vb
iertatima-dumnezeu sa va ierte


Dragul meu stiu ca-ti este greu cuvintele sunt de prisos in situatia voastta ,dar invata sa iubesti fara sa fi iubit ,invata sa iertii fara sa fi iertat ,invata sa ajuti fara sa fi ajutat ,invata sa darui fara sa ti se daruiasca ,invata sa-l iubesti pe Dumnezeu din toata inima ta si din tot sufletul tau si cu siguranta vei primi rasplata .
__________________
" Toate imi sunt slobode , dar nu toate imi sunt de folos (ICor. 10 ,23 ,) " Nelinistea noastra pe care o simtim neincetat in incercarea de a fi perfecti ascunde teama . Daca ne infruntam temerile si ne ingaduim sa fim "umani ", putem fi mai fericiti si mai bogati . " D. Burns
Reply With Quote
  #5  
Vechi 01.11.2010, 18:55:33
ioana30's Avatar
ioana30 ioana30 is offline
Member
 
Data înregistrării: 23.10.2010
Locație: Augsburg
Religia: Ortodox
Mesaje: 31
Implicit

"de aceea imi pare rau ca sunt ceea ce sunt"

Ionut nu mai spune asta niciodata!!! Stim cu totii ca oamenii sunt rai si invidiosi.
Eu si sora mea am fost crescute numai de mama, ea a divortat devreme de tata pt ca acesta, Doamne iarta-l!, nu a fost un om pt familie, a avut alte prioritati. Vreau sa-ti spun ca la vremea respectiva oamenii au judecat-o pe mama si se intrebau ce se va alege de fetele ei? O femeie divortata era ceva anormal atunci...Ei bine, sora mea a terminat o facultate,este profesor in Cluj, iar eu m-am realizat la fel de bine pe plan profesional.

Numai pt ca esti de la casa de copii sau numai pt ca nu ai parinti, nu inseamna ca esti cu ceva mai prejos decat altii, poate esti cu un suflet de o suta de ori mai mare decat un copil cu ambii parinti !!! Uneori chiar de acestia nu se alege nimic in viata. Lasa oamenii prosti sa vorbeasca.
Tu sa fi multumit si impacat cu tine. Alunga asemenea ganduri de la tine!!! Esti exact la acelasi nivel cu cei care au un parinte, sau care au doi parinti, cu siguranta.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 01.11.2010, 23:51:28
mirabela mirabela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.03.2009
Locație: germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 487
Implicit

Ionut, sa nu crezi ca noi cei care provenim dintr-o fam crescuti de parinti, nu avem incercari. Hai sa-ti spun ce-am patit io, in perioada adoslescentei. Provin dintr-o fam modesta, si am cunoscut un baiat cu o situatie instarita, dar mama lui s-a impotrivit, punandu-l sa aleaga intre mine si ea. Promitandu-i ca-i va cumpara apartament si mashina, si i le-a cumparat.

Toti avem incercari in viata, si fiecare dintre noi cu cat avem incercari mai mari cu atat ne iubeste bunul Dumnezeu mai mult.

Am vazut pe net, un filmulet de o ora, cu parintele Mihail Jar, a crescut la casa de copii, si a suferit foarte mult in acea perioada, si-n perioada copilariei se intreba oare de ce tb sa sufere asa mult. Ajunge sa fie preot, si avea o durere de cap ingrozitoare si continua, a fost pe la medici, si nu gaseau o explicatie. S-a dus la lacul Sf. Ana(sper ca tin bine minte), si s-a cufundat de 3 ori in lac, si i-a fagaduit Maicii Domnului, ca daca il scapa de durerea de cap, ridica o manastire. Dupa ce s-a cufundat dde 3 ori in apa, durerea i-a disparut. Parintele a ridicat manastirea, a construit si un orfelinat pt copii la 15 km distanta de manastire, iar copii de aici traiesc in conditii super. Copii spunandu-i TATA!! PE 30 dintre ei i-a infiat.

Vroiam doar sa subliniez de ce a suferit atat de mult in copilarie.

Io zic sa incerci sa vezi si situatia altfel, poate acea fata nu era potrivita pt tine. Roaga-te Maicii Domnului, si te va ajuta.


Citat:
În prealabil postat de ionut12 Vezi mesajul
Doamne ajuta frati cretini

odata plecati din casele de copii trebuie sa lupte singuri cu tot si toti
multi dintre oameni cu familiii ii judecati dupa cum sunt
au multe defecte dar lumea se gandeste numai la ce au ei
multi dintre voi uitati prin ce trec acestia
iata cateva exemple: Bataia e deja o obinuinta
tot felul de chinuri care mai de care ii tulbura si altii se inbolnavesc chiar
psihic si fizic.
Altii au murit
altii devin mai obraznici din cauza la ce li sau intamplat
poate uneori nu e asa dureros cat este sa nu ai unde sta
sa ai prietenii care ii vrei sau chiar sa ailocuinta ta sau cum stau altii cu
parintii. Iar daca iubesc o fata cu toate ca sunt si cu dumnezeu si ea la fel
din cauza conditiilor si vicleniei parintilor lor care intotdeauna pt fete vor
cei mai bun. Dar mereu baietii indiferent de unde vin trebuie sa vina cu totul
dea gata.
Deci copil din casa de copii treb sa infrunte de 2 ori mai mult chinurile vietii
si ce ma doare ca sunt priviti ca niste nimicuri
iar cand gresesc se spun despre ei vb urate si se cauta trecutulla ei
dar cand unul din familie greseste se acopera ind cat de buni sau mai putini
buni sunt fratii sau surorile.
Unul dintre ei sunt eu
sicer nu ma mai intereseaza ce sespne despre noi
mai mult ma doare cand gresim parca am face crime si ni se mai aminteste ca
nu am fost toti educati sau mai rau
de aceea imi pare rau ca sunt ceea ce sunt
nu poti avea pe cine vrei
pt ca intotdeauna vrea cineva raul
iar eu am patito
dar un lucru foarte important este asta
daca am avea noi casa noastra desi in tara asta nu prea ai cum nu am mai fi
asa indurerati si nu near mai parea rau ca traim sau ca treb sa suportam relele oamenilor
asta sunt eu cu defecte care spun ceea ce simt
cand ma doare ceva spun oricine ar fi
iar daca va supar cu aceste vb
iertatima-dumnezeu sa va ierte
Reply With Quote
  #7  
Vechi 02.11.2010, 19:27:03
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

N-am inteles ce doreste initiatorul acestui fir. Care este rostul discutiei, intrebarea?
Daca este insusi un copil de la casa de copii, il inteleg ca are greutati.
Ca sa fiu sincere pe mine ma indurereaza acest fir si altele despre copii orfani si preoti care ii aduna si ii ajuta.
Mi se pare f.nedrept.
Exista atatia oameni care ar dori sa infieze copii, chiar si romani din afara granitelor. Oameni care nu alta sansa sa aibe un copil si sufera.
Legea nu permite. Este f.severa.
De ce nu se duc acesti preoti si alti oameni si chiar cu copiii acestia necajiti, sa ceara la autoritatile tutelare sa dea drumul la adoptii? Sa faca petitii acolo. La ei sa ceara, nu aici.
De ce sa-i adune numai un preot sau altul?
Se intampla exact ceea ce spune acest copil mai sus.
Nu sunt dati la adoptie si pe urma casa de copii nu mai stie ce sa faca si incotro sa-i trimita si nu au nimic asigurat.
La fel si preotii. Este f.bine ca-i aduna si ajuta. Dar de la o varsta, cand sunt mari, ce vor face cu ei? Vor deveni ca tanarul din gara Sinaia?
Sau ce planuri au pentru viitorul lor? De ce nu-i dau in adoptie mai de mici, cand inca se poate, cand inca pot sa le dea conditii mai bune si o familie?
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #8  
Vechi 02.11.2010, 20:40:00
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
N-am inteles ce doreste initiatorul acestui fir. Care este rostul discutiei, intrebarea?
...Exista atatia oameni care ar dori sa infieze copii, chiar si romani din afara granitelor. Oameni care nu alta sansa sa aibe un copil si sufera.
Legea nu permite. Este f.severa....
Sau ce planuri au pentru viitorul lor? De ce nu-i dau in adoptie mai de mici, cand inca se poate, cand inca pot sa le dea conditii mai bune si o familie?
Initiatorul acestui topic doreste sa atraga atentia noastra adormita, asupra existentei copiilor cresuti in orfelinate, care dupa 18 ani nu mai au nici o sansa, pentru ca nimeni nu se mai ocupa in vreun fel de ei.
Practic statul le este tutore si dupa ce au implinit 18 ani si au devenit majori. Dar din pacate sunt a doua oara abandonati si de catre acesta, caci nu exista programe speciale care sa-i cuprinda si pe acestia.
Cei, care merg la scoala primesc si o diploma de calificare, dar din cate stiu, ca sa primesti un loc de munca, mai intai trebuie sa ai o adresa ori, in lipsa unei locuinte, vai de mama lor, pe unde "locuiesc" acest copii... iar de munca, nici nu poate fi vorba.

Viata in orfelinate inseamna pentru cei multi, lipsiti de aparare, o viata plina de violenta, iar ei de multe ori sunt prea slabi ca sa se apere. Multi raman cu urme adanci in suflet...

Dar exista si exceptii, si una este Poetul din gara Sinaia, care nu numai ca nu a raspuns cu violenta la violenta, dar dupa cum ne spune chiar el, a iertat tot ce i s-a facut, incredintand hartiei toata suferinta sa. Poeziile scrise sunt medicamentul amar dar vindecator al traumelor, pe care acest copil le-a suferit in decursul copilariei, a adolescentei. Efectul este, ca nu are ura si in ciuda faptului ca a suferit peste masura, este un om normal; si nu numai atat, dar este si un om talentat, care scrie poezie si piese de teatru. Poeziile sunt inca in manuscris, iar piesa de teatru trimisa la o editura, dar cu ajutorul lui Dumnezeu va fi si el cunoscut; este deja.

Iata deci, cum stiu unii sa valorifice experientele negative de la orfelinate.
Daca toti copiii din orfelinate ar fi dati spre infiere, Romania ar saraci, caci si acesti copii sunt niste valori.

Poate ca acest topic are menirea sa ne trezeasca si pe noi, cei, care avem un acoperis desupra capului, ca atunci cand avem o ora libera sa cautam aceste orfelinate si sa aducem putina mangaiere unui copil. Acesti copiii au o dragoste nemasurata, dar nu au cui sa o dea. Ei abia asteapta sa vina cineva, care sa-i descopere acolo. Si sa stiti ca sunt descoperiti in fel si chip. Dupa revolutie s-au facut actiuni, prin care copiii de la aceste orfelinate au fost trimisi in vacanta in strainatate, legandu-se prietenii pe viata. Am asistat odata la aeroport la venirea unui asemena grup de copii din Romania. Cata emotie a revederii pe gazde, dar si ce bucurie pe copiii, care de atunci vin an de an si isi petrec vacanta de vara aici.

Acum ca se apropie Postul craciunului, sa ne gandim sa facem o fapta de milostenie si acestor copii, care practic nu au pe nimeni. Cat de primita va fi fapta noastra!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 02.11.2010, 21:05:08
Ovidiu Vasile Pop Ovidiu Vasile Pop is offline
Member
 
Data înregistrării: 27.09.2010
Locație: europa
Religia: Ortodox
Mesaje: 48
Implicit Infierea poate fi un "bun" negot...

Cu tot respectul,dar intr-o tara unde legile nu mai sant respectate,apoi relaxarea legislatiei ar face si mai "infloritor" comertul cu copii peste granite...oare nu ai citit nimic ce s-a intamplat cu unii copii adoptati in primii ani dupa revolutie?...de catre persoane din strainatate?...Problema e ca nu-s bani pt Casele de copii...,sant , dealtfel c-a toate Institutiile Statului..."praf si pulbere".Doanme ajuta !
Reply With Quote
  #10  
Vechi 02.11.2010, 21:33:24
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ovidiu Vasile Pop Vezi mesajul
Cu tot respectul,dar intr-o tara unde legile nu mai sant respectate,apoi relaxarea legislatiei ar face si mai "infloritor" comertul cu copii peste granite...oare nu ai citit nimic ce s-a intamplat cu unii copii adoptati in primii ani dupa revolutie?...de catre persoane din strainatate?...Problema e ca nu-s bani pt Casele de copii...,sant , dealtfel c-a toate Institutiile Statului..."praf si pulbere".Doanme ajuta !
Si atunci sa sufere si oameni nevinovati? Sa fie pusi in aceeasi oala?
Si sa mai sufere si copii?
Nu stiu despre comert cu copii vorbiti. Daca totul s-ar face legal n-ar fi problema si ar putea adopta toti, de pretutindeni, ar fi copiii fericiti, parinti fericiti si orfelinatele goale.
Copiii au nevoie de familii, pentru toata viata si nu numai pentru vacante.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfinti copii Ekaterina Spiritualitatea ortodoxa 19 22.02.2014 05:25:35
Mos Craciun ajunge si la mine- campanie umanitara pentru copii orfani mirela1990 Umanitare 2 11.11.2012 22:25:24
Casele noastre sau Casa lui Dumnezeu ? Constanta Intrebari utilizatori 18 02.09.2011 10:33:39
Despre copii de azi si de alta ionut12 Generalitati 0 11.11.2010 01:06:06
post/ copii blueyesa82 Nunta 20 23.11.2009 12:02:48