Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Din Vechiul Testament
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 31.12.2010, 14:55:13
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit Lucruri greu de inteles din VT

Îmi cer scuze dacă a mai fost vreun topic asemănător. În VT Dumnezeu a îngăduit multe lucruri contradictorii cu credința noastră și chiar cu legea lui Moise. Duhovnicul meu mi-a zis că nu trebuie să comparăm lumea de atunci cu lumea de acum, că erau alte vremuri și eu îl cred, însă vreau să mă ajutați să-mi explic aceasta prin argumente logice. M-am gândit că se întunecase Chipul lui Dumnezeu în om, deci posibilitatea de a lupta cu păcatul era mai mică și atunci Dumnezeu avea pretenții mai mici, dar tutuși acest argument nu justifică totul. De exemplu Avraam s-a culcat cu slujitoarea și nu mai știu cine a avut 2 soții.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 31.12.2010, 15:13:34
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Citat:
În prealabil postat de camy_d Vezi mesajul
Îmi cer scuze dacă a mai fost vreun topic asemănător. În VT Dumnezeu a îngăduit multe lucruri contradictorii cu credința noastră și chiar cu legea lui Moise.
Care sunt lucrurile contradictorii cu credinta noastra si cu Legea lui Moise pe care Dumnezeu le-a ingaduit in VT?

Citat:
În prealabil postat de camy_d Vezi mesajul
Duhovnicul meu mi-a zis că nu trebuie să comparăm lumea de atunci cu lumea de acum, că erau alte vremuri și eu îl cred, însă vreau să mă ajutați să-mi explic aceasta prin argumente logice. M-am gândit că se întunecase Chipul lui Dumnezeu în om, deci posibilitatea de a lupta cu păcatul era mai mică și atunci Dumnezeu avea pretenții mai mici, dar tutuși acest argument nu justifică totul. De exemplu Avraam s-a culcat cu slujitoarea și nu mai știu cine a avut 2 soții.
Numai doua?Numai doua sotii a avut Iacob.Cu ambele a avut copii,dar si cu slujitoarele lor.Avraam s-a culcat cu slujitoarea sa cu binecuvantarea sotiei lui Sara.Ca prin slujitoare ei sa aiba urmas.Solomon a avut 1000 de neveste.In Orientul Mijlociu inca mai exista aceasta practica..
Reply With Quote
  #3  
Vechi 31.12.2010, 15:16:57
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
Care sunt lucrurile contradictorii cu credinta noastra si cu Legea lui Moise pe care Dumnezeu le-a ingaduit in VT?
Tocmai am dat 2 exemple.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 31.12.2010, 15:26:31
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de camy_d Vezi mesajul
Îmi cer scuze dacă a mai fost vreun topic asemănător. În VT Dumnezeu a îngăduit multe lucruri contradictorii cu credința noastră și chiar cu legea lui Moise. Duhovnicul meu mi-a zis că nu trebuie să comparăm lumea de atunci cu lumea de acum, că erau alte vremuri și eu îl cred, însă vreau să mă ajutați să-mi explic aceasta prin argumente logice. M-am gândit că se întunecase Chipul lui Dumnezeu în om, deci posibilitatea de a lupta cu păcatul era mai mică și atunci Dumnezeu avea pretenții mai mici, dar tutuși acest argument nu justifică totul. De exemplu Avraam s-a culcat cu slujitoarea și nu mai știu cine a avut 2 soții.
Camy, iti dau un sfat, venit asa ... din inima de ateu ...
daca vrei sa fii linistita, uita de VT.
da de pomana Biblia pe care o ai si ia-ti un NT cu psalmii. si nu te mai gandi niciodata la VT.
dar daca vei incerca sa INTELEGI ce spune Biblia in totalitatea ei, iti pot descrie drumul aproximativ pe care il vei parcurge.
si apoi ... bun venit in lumea mea :) si nu ma refer la ateism.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 31.12.2010, 15:34:31
codana's Avatar
codana codana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.06.2008
Locație: Botosani
Religia: Ortodox
Mesaje: 523
Implicit salut,dumitru73

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Camy, iti dau un sfat, venit asa ... din inima de ateu ...
daca vrei sa fii linistita, uita de VT.
da de pomana Biblia pe care o ai si ia-ti un NT cu psalmii. si nu te mai gandi niciodata la VT.
dar daca vei incerca sa INTELEGI ce spune Biblia in totalitatea ei, iti pot descrie drumul aproximativ pe care il vei parcurge.
si apoi ... bun venit in lumea mea :) si nu ma refer la ateism.
si consideri ca sfatul tau,este de bun augur?daca gresesti,cine plateste?
__________________
Ioan,3.16;1Corinteni,13.4-7
Reply With Quote
  #6  
Vechi 31.12.2010, 15:43:40
codana's Avatar
codana codana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.06.2008
Locație: Botosani
Religia: Ortodox
Mesaje: 523
Implicit salut,camy_d

Citat:
În prealabil postat de camy_d Vezi mesajul
Îmi cer scuze dacă a mai fost vreun topic asemănător. În VT Dumnezeu a îngăduit multe lucruri contradictorii cu credința noastră și chiar cu legea lui Moise. Duhovnicul meu mi-a zis că nu trebuie să comparăm lumea de atunci cu lumea de acum, că erau alte vremuri și eu îl cred, însă vreau să mă ajutați să-mi explic aceasta prin argumente logice. M-am gândit că se întunecase Chipul lui Dumnezeu în om, deci posibilitatea de a lupta cu păcatul era mai mică și atunci Dumnezeu avea pretenții mai mici, dar tutuși acest argument nu justifică totul. De exemplu Avraam s-a culcat cu slujitoarea și nu mai știu cine a avut 2 soții.
camy,legea lui moise,nu este a lui moise,ci este LEGEA LUI DUMNEZEU,data lui moise spre a fi transmisa lumii,in varianta scrisa pe piatra.daca dumnezeu a ingaduit unele lucruri in VT,este probabil,dupa opinia mea,din cauza necredintei omului.
idee:daca io,dumnezeu,doresc un lucru,atunci creatia mea,omul, este obligat sa-l faca.nu este loc de negocieri,cui nu-i convine, sa scrie acasa.
__________________
Ioan,3.16;1Corinteni,13.4-7
Reply With Quote
  #7  
Vechi 31.12.2010, 15:46:16
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Citat:
În prealabil postat de camy_d Vezi mesajul
Tocmai am dat 2 exemple.
care...... ?
Reply With Quote
  #8  
Vechi 31.12.2010, 15:48:30
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de codana Vezi mesajul
camy,legea lui moise,nu este a lui moise,ci este LEGEA LUI DUMNEZEU,data lui moise spre a fi transmisa lumii,in varianta scrisa pe piatra.daca dumnezeu a ingaduit unele lucruri in VT,este probabil,dupa opinia mea,din cauza necredintei omului.
idee:daca io,dumnezeu,doresc un lucru,atunci creatia mea,omul, este obligat sa-l faca.nu este loc de negocieri,cui nu-i convine, sa scrie acasa.
Am zis Moise pentru a sublinia faptul că era valabilă și pentru VT.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 31.12.2010, 15:52:22
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
care...... ?


Citat:
În prealabil postat de camy_d Vezi mesajul
De exemplu Avraam s-a culcat cu slujitoarea și nu mai știu cine a avut 2 soții.
Se contrazic cu porunca a 7-a, "Să nu fii desfrânat."

Sunt multe cazuri care încalcă porunca a 6-a, "Să nu ucizi.", nu mai dau exemple.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 31.12.2010, 15:52:23
Vlad-Alexandru91 Vlad-Alexandru91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.09.2010
Locație: București
Religia: Ortodox
Mesaje: 203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de camy_d Vezi mesajul
Îmi cer scuze dacă a mai fost vreun topic asemănător. În VT Dumnezeu a îngăduit multe lucruri contradictorii cu credința noastră și chiar cu legea lui Moise. Duhovnicul meu mi-a zis că nu trebuie să comparăm lumea de atunci cu lumea de acum, că erau alte vremuri și eu îl cred, însă vreau să mă ajutați să-mi explic aceasta prin argumente logice. M-am gândit că se întunecase Chipul lui Dumnezeu în om, deci posibilitatea de a lupta cu păcatul era mai mică și atunci Dumnezeu avea pretenții mai mici, dar tutuși acest argument nu justifică totul. De exemplu Avraam s-a culcat cu slujitoarea și nu mai știu cine a avut 2 soții.
Crede în Sfânta Evanghelie și gata! Diavolul atât așteaptă: să te îndoiești de un lucru, oricât de mic ca să te facă să-ți pierzi credința...Ascultă pe duhovnicul tău și dacă vrei mai multe lămuriri, roagă pe Dumnezeu să-ți lumineze mintea. Rugăciunea sinceră îți va lumina mintea.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce este Harul ,mai pe inteles? iustin10 Despre Biserica Ortodoxa in general 37 04.05.2016 18:13:11
n-am prea inteles... victortiti89 Din Noul Testament 1 29.05.2011 20:52:45
A venit gerul peste Romania.Lucruri bune sunt?dar lucruri rele? tigerAvalo9 Generalitati 15 06.01.2011 10:45:18
Usor de zis greu de facut si inteles ionut12 Generalitati 2 30.11.2010 17:14:43
Post gresit inteles 06dec Despre Biserica Ortodoxa in general 37 23.10.2007 20:46:33