Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 11.01.2011, 21:22:43
Sebastian.Seby Sebastian.Seby is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.01.2011
Mesaje: 8
Implicit Plictisit de viata...

Peste 3 saptamani implinesc 27 de ani...si stau si ma gandesc cum de am reusit sa rezist atat de mult intr-o lume atat de cruda si plina de durere???
De mic am fost un copil cuminte,imi ascultam parintii,invatam bine la scoala si credeam in Dumnezeu(mergeam la biserica aproape in fiecare duminica).Dar cu timpul,dupa ce am crescut ceva s-a schimbat in mine...Poate din cauza parintilor care au fost prea duri cu mine(am fost 3 frati acasa,eu eram cel mai mare si poate cam neglijat din cauza asta) sau poate din cauza persoanelor care ma inconjurau am inceput sa devin rau in adevaratul sens al cuvantului...la 21 de ani am plecat in Italia,la Roma...aveam doar 100 de euro in buzunar,nu stiam italiana,nu cunosteam pe nimeni,nu aveam o casa si nu aveam un loc de munca...am fost nevoit sa dorm pe afara si sa mananc la caritas...atunci a fost pentru prima data cand mi-am dat seama cat de grea poate fi viata si cat de rai pot fi oamenii...erau multi in situatia mea si imi spuneam ca nu poate fi chiar atat de rau daca ei rezista,insa eu nu eram la fel ca ei...am incercat sa imi gasesc ceva de munca si mi-am inchirait o camera sa am unde sta.dar imi era foarte greu sa ma descurc singur si la un moment dat am intrat in depresie si am incercat sa ma sinucid de mai multe ori...cel mai aproape am fost cand am luat cateva cutii de pastile cu o sticla de vin,si ca sa fiu sigur am dat drumul si la o butelie cu gaz in camera la mine...insa nu am reusit si de atunci am luat-o pe alta cale.am facut tot ceea ce a fost necesar sa ma ridic...cineva mi-a spus ca cel mai usor mod de a face bani era sa devii un gigolo si e ceea ce am facut...am inceput sa ma culc cu femei si cu barbati si nu mi-a placut neaparat acest lucrul,insa imi placea luxul si avand tot ce vroiam am devenit un egoist,arogant si narcisist caruia nu ii mai pasa de nimeni...m-am certat cu ai mei si nu am mai vorbit cu ei pt doi ani.la un moment dat unul din clientii mei ma ajutase sa imi gasesc un loc de munca bun si am incetat sa mai practic prostitutia...am economisit ceva bani si m-am intors in romania anul trecut in august,prima data dupa 5 ani...
Acum am un apartament inchiriat in Suceva,in care stau cu sora mea.insa aici nu imi place deloc,m-am izolat complet de lume si nu mai ies cate 2-3 saptamani din casa,am tot ceea ce si-ar putea dori cineva insa nu sunt fericit...singuratatea este cea mai buna prietena am mea.imi petrec timpul citind o carte interesanta sau uitandu-ma la un film bun.nu am o iubita si nici nu am nevoie,cand imi trebuie o femeie gasesc pe net si pt 2-300 ron sta cu mine o noapte.insa ma simt foarte trist,nu am nici un chef sa vad pe nimeni si ma intreb ce imi mai poate rezerva destinul de acum inainte??a trecut foarte mult timp de cand mi-am pierdut credinta in Dumnezeu,insa cateodata parca as vrea sa mai pot crede din nou...cred ca in inima mea a mai ramas ascunsa o farama de bunatate care incerca sa iasa la suprafata,dar nu stiu daca va avea putere sa o faca.Acum cateva zile ma uitam la un film,e vorba despre ''The pursuit of happyness'' si aproape mi-au dat lacrimile si nu mi se intampla de foarte mult timp asa ceva.impresionant filmul,vi-l recomand la toti cei care sunteti amatori de filme de calitate.
Cred ca viata nu mai are nimic de oferit pentru unul ca mine...in 27 de ani ai mei am vazut mai multe decat vor vedea unii in toata viata lor,am facut multe greseli insa nu imi pare rau de nimic...sunt pregatit sa mor si cred ca asta se va intampla in curand...nu ma sperie asta,din contra sunt atras de necunoscutul de dincolo.o statistica spunea ca in in fiecare secunda moare 1,5 oameni;deci nu voi fi singur acolo si chiar as vrea sa vad cum e.si este un proverb care spune ca ''viata celui care se teme de moarte e tot un fel de moarte''.dar inainte de asta as vrea sa fac si un lucru bun,dupa tot raul pe care l-am facut...daca aveti vreo idee sa stiti ca sunt binevenite.eu as vrea sa ma inscriu ca voluntar pe undeva,mi-ar placea dar nu cred ca e pentru mine lucrul asta.

Asta e povestea vietii mele si daca nu v-ati plictisit de citit pana aici inseamna ca aveti multa rabdare!!!

Daca am facut vreo eroare gramaticala va rog sa ma scuzati...Asta a fost tot.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 11.01.2011, 22:00:29
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

O poveste foarte trista intr-adevar...
Singurul lucru care te-ar consola cu adevarat ar fi reintoarcerea la Dumnezeu,desi drumul va fi anevoios pentru inceput,cred ca numai EL ti-ar mai putea aduce speranta-daca nu speranta unei a doua sanse in viata(caci din povestea se intelege ca te astepti sa mori,poate deja esti bolnav),cel putin speranta unui sfarsit crestinesc.
Nici acum nu este prea tarziu sa-L cauti si sa-ti ceri iertare pentru alegerile care te-au indepartat de EL,iar daca nu esti bolnav incurabil,varsta ta este numai buna pentru corectarea pasilor,nu esti un exemplul singural al celor care au gresit!

Cred ca aceasta"trezire"se datoreaza unei cauze poate mai brutale,care te-a scos fortat sau te-a facut sa renunti la viata"din Italia",caci altfel nu vad motivul ruperii...oricare sa fi fost cauza,este bine ca ai intors spatele unei asemenea existente iar acum in timp si cu suport(de ce nu apelezi la un psihoterapeut?)ai toate sansele sa depasesti aceasta depresie si izolare.Daca spui ca in inima ta inca se mai afla un graunte de bunatate,atunci asa este,Binele este facut sa castige intotdeauna,intr-un moment prielnic va iesi la suprafata.
Eu iti doresc numai bine si sa-ti gasesti pacea!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.

Last edited by Yasmina; 11.01.2011 at 22:05:31.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 11.01.2011, 22:04:12
Scotsman
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Sebastian..la 27 de ani umblam si eu prin lume.Am zis si eu ce spui tu,ca viata nu mai are nimic sa-mi ofere,ca am vazut tot.Lasa lucrurile sa curga de la sine.O sa se lamureasca totul intr-un anumit moment sau intr-un anumit fel.Ai luat in tine prea mult si prea repede.Drama multora care colinda lumea prea mult si prea devreme.Pune-ti ordine in viata,incepi cu lucruri simple.Nu ma pricep sa-ti spun cuvinte mari.Fii liber in ceea ce simti si mergi inainte.Cel de Sus sa-ti calauzeasca pasii.

Last edited by Scotsman; 11.01.2011 at 22:23:44.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 11.01.2011, 23:53:52
Legionarul Legionarul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.12.2010
Locație: GALATI, BUCURESTI
Religia: Ortodox
Mesaje: 40
Smile Interesant!

Ai doar 27 de ani, ai trecut de o perioada a vietii, ai de toate. Am vazut un lucru infiorator in centrul orasului, era un boschetar, un om al strazii, s-a aplecat la un tomberon , a cules o felie rotunda de rosie din tomberon si a infulecato, a fost terifiant. Altii nu au nici jumate din ce ai tu, chiar daca ai pacatuit, mergi si cauta un duhovnic bun, care sa te povatuiasca si ai sa vezi ce bine o sa fie. Incearca sa mergi la biserica , usor, usor si te vei schimba, un duhovnic bun iti trebuie neaparat, cauta unul simplu, dar bogat sufleteste asculta ce spune el, si continuati viatza, mai tarziu poate ai sa te casatoresti, trebuie sa trecem prin mai multe etape ale vietii...duhovnicul o sa te invete cum sa te infranezi de la pacatul desfraului daca il mai practici. Vezi, diavolul te a adus in pacat,ai trait bine, traiesti bine, acum el nu face decat "sa stea calare pe tine" si sa devi depresiv, ai mare grija, ca e posibil sa iti vina si ganduri de sinucidere, probabil diavolul asta incearca, sunt multi care s-au sinucis dintr-o data. Mergi la Biserica, usor, usor. vorbeste cu un preot! Ai sa vezi ca o sa iti revii din mica depresie...! Curaj Dumnezeu nu vrea moartea pacatosului, incearca in fiecare zi sa citesti PARACLISUL MAICII DOMNULUI!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 12.01.2011, 00:13:27
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Sebastian.Seby Vezi mesajul
gasesc pe net si pt 2-300 ron sta cu mine o noapte..
Scuze de off-topic
Ma gindeam de ce preturi se vehiculeaza la Suceava!!!
Vorbesti serios, asa de mult costa o intilnire????????uau man!
Incredibil...Suceava a ajuns mare metropola, ca la Roma si Tokio!

Mai dar voi aveti bani acolo nu gluma daca fetele pedaleaza asemenea preturi! ...si va mai plingeti de criza si de Basescu ca taie salariile.

Daca nu este un secret...tu in prezent cu ce te ocupi, ce lucrezi?
Reply With Quote
  #6  
Vechi 12.01.2011, 00:15:20
caty_deea's Avatar
caty_deea caty_deea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.07.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 298
Implicit

Sebastian,eu cred ca e f frumos si nobil faptul ca vrei sa faci ceva bun,sa ajuti.Asta demonstreaza ca Iisus nu fuge de cei care pacatuiesc ci vrea sa ii intoarca,si sa le arate ca viata merita traita.Si stii ce mai cred?Ca daca vei face lucruri bune si frumoase,zambetul pe care il vei aduce pe fetele semenilor pe care ii ajuti te va determina sa iti doresti sa continui si sa ajuti cat mai mult.
De ce spui ca o sa mori?Esti bolnav trupeste?
Sunt multe forme de a ajuta.Sunt spitale,case de copii,azile de batrani,biserici in care e nevoie de obiecte de slujit,carti,vesminte preotesti.
Poti sa ajuti si prin simpla prezenta,vizitand batrani pe care nu ii vede nimeni cu zilele.
Poti sa faci o facultate?Sa studiezi muzica religioasa?Pictura?
Tu sa te rogi asa cu vorbele tale si Domnul o sa iti descopere un duhovnic bun si el te va sfatui

Daca vrei uite fa un exercitiu......gandeste.te ca din acest moment te nasti din nou si ai posibilitatea sa o iei de la capat
Ce ai vrea sa fii? Cum? Unde? Si tot ce vei face de acum inainte sa fie spre a atinge acest tel,dar nu uita sa te intrebi daca acest lucru ii place Lui Dumnezeu
Reply With Quote
  #7  
Vechi 12.01.2011, 00:29:14
gabriel 30 gabriel 30 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 201
Implicit

Ce pot sa spun.....nu vreau sa iti zic La multi ani...pentru ca Dumnezeu este cel care ne hotaraste lungimea si durata vietii noastre.......iti pot zice insa ca de acum incolo poti sa faci si "altceva" in viata ta.......esti in viata,esti sanatos,gandesti...deci inca nu e totul pierdut.......iti poti reveni si iti poti spala toate pacatele pe care le-ai facut pana acum.....nu e deloc usor,inteleg asta...dar se poate. Altii au putut...vei putea si tu......Cum....? Nu stiu ...Dumnezeu stie cum.....roaga-te sa iti arate Calea pe care sa mergi de acum incolo...si...orice ti s-ar arata......si crezi ca este de la Dumnezeu........urmeaza.........mergi............. nu te poti opri aici...mai ai de luptat...mai ai inca de tras...nu abandona......alta sansa de indreptare nu vei mai avea..........va fi foarte,foarte greu.........dar merita,crede-ma.........la sfarsit vei fi un invingator,nu un invins.....Si eu fac la fel ca tine...si altii fac la fel....desi si noua ni se pare ca uneori nu mai putem inainta......totusi,se gasesc resurse nebanuite de a merge mai departe.........De unde...? Nu stiu....dar se gasesc.Domnul ni le da..........Vom muri pana la urma,fii fara grija...nici tu nu scapi,nici eu nu scap...nimeni nu scapa....dar hai sa lasam sa se intample atunci cand este scris sa se intample........sa nu stricam balanta Armoniei Divine.........
Nu noi am hotarat cand sa venim pe lume...nici cand sa plecam sa nu hotaram noi............e mai bine asa.
Ai avut o viata de tot rahatu',nu neg asta,dar nu uita ca sunt o gramada care ar vrea sa aiba macar un sfert din ce ai tu...........ai trait greu dar altii au trait si mai greu...si nu au abandonat........
Un lucru e clar....drumul pe care inca mergi acum este gresit...nu duce nicaieri......incearca sa gasesti o cale...ceva.........roaga-te,cauta....schimba.........fa ceva......Ce zici..ca nu e bun de tine sa faci un anumit lucru...? De unde stii tu asta...? Pe ce te bazezi...? Doar pe ideile si conceptiile tale.........nu este suficient......Pana cum ce ai facut......?
Viata ta poate incepe cu adevarat de acum incolo...de la 27 de ani.........trebuie doar sa vrei......
Nu iti voi da nu stiu ce sfaturi marete cum fac altii....pentru ca sunt la fel de pacatos ca si tine sa imi permit asa ceva........E usor sa de dat din gura,de vorbit,de la adapostul unui loc caldut si primitor...........avand o familie,un servici ,copii,bani si mai stiu eu ce.Si mai pozand si pe moralii....dar sa stii...multi dintr-e cei care vor sa para niste sfinti..in realitate sunt mai departe de Dumnezeu decat tine si decat mine........pentru ca sunt ipocriti si se aseamana fariseilor.......asa ca nu iti fa prea multe mustrari de constiinta in privinta pacatelor facute. Dumnezeu iarta TOT ,cu conditia sa ne lasam de ele..............
Reply With Quote
  #8  
Vechi 12.01.2011, 01:38:31
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Scuze de off-topic
Ma gindeam de ce preturi se vehiculeaza la Suceava!!!
Vorbesti serios, asa de mult costa o intilnire????????uau man!
Incredibil...Suceava a ajuns mare metropola, ca la Roma si Tokio!

Mai dar voi aveti bani acolo nu gluma daca fetele pedaleaza asemenea preturi! ...si va mai plingeti de criza si de Basescu ca taie salariile.

Daca nu este un secret...tu in prezent cu ce te ocupi, ce lucrezi?
:-))))))) Ce-i Andrei??Iti miroase`a cacialma???
Reply With Quote
  #9  
Vechi 12.01.2011, 02:11:15
Sebastian.Seby Sebastian.Seby is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.01.2011
Mesaje: 8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Scuze de off-topic
Ma gindeam de ce preturi se vehiculeaza la Suceava!!!
Vorbesti serios, asa de mult costa o intilnire????????uau man!
Incredibil...Suceava a ajuns mare metropola, ca la Roma si Tokio!
Am spus pt o noapte,nu pt o intalnire este o diferenta,si oricum nu inteleg de ce te miri atat de mult...
Sincer sa fiu nu stiu daca sunt bolnav fizic,nu m-am interesat niciodata de starea mea de sanatate,fiind tanar nu am avut nevoie,dar e posibil si asta avand in vedere ca nu m-am protejat niciodata.
Oricum nu are importanta asta,vreau doar sa multumesc tuturor celor care m-au citit si care au avut bunavointa sa raspunda!!!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 12.01.2011, 02:23:42
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Sebastian.Seby Vezi mesajul
Am spus pt o noapte,nu pt o intalnire este o diferenta,si oricum nu inteleg de ce te miri atat de mult...
Sincer sa fiu nu stiu daca sunt bolnav fizic,nu m-am interesat niciodata de starea mea de sanatate,fiind tanar nu am avut nevoie,dar e posibil si asta avand in vedere ca nu m-am protejat niciodata.
Oricum nu are importanta asta,vreau doar sa multumesc tuturor celor care m-au citit si care au avut bunavointa sa raspunda!!!
Ce nu inteleg eu este:
1. De ce costa asa de mult o noapte petrecuta in bratele ueni prostituate ...la Suceava!, pe bune , nu glumeam!
2. Fiind la 27 de ani de ce oare iti este asa de greu sa-ti gasesti o prietena? Inteleg ca trebuie sa te gindesti sa platesti cind esti la 50+ de ani, dar cind esti tinar si liber in Suceava la 27, venit proaspat din Italia, nu vad de ce ar fi o problema.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cum impacam viata duhovniceasca si viata lumeasca? sophia Biserica Ortodoxa Romana 40 28.12.2012 19:53:52
Viata mea Daiana Morala Crestina 6 29.10.2011 11:04:57
Viata duhovniceasca vs Viata sanatoasa razvan90 Generalitati 4 08.12.2010 23:54:23
Viata Dracilor Sf.Asteapta Generalitati 45 31.07.2010 14:05:09
cum e viata....... simi Generalitati 7 08.07.2008 21:34:17