Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Religia Islamica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 29.08.2011, 15:34:55
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit Sfântul nou-mucenic Ahmed

Din vietile Sfintilor:
Sfântul nou-mucenic Ahmed – musulman devenit mărturisitor al lui Hristos
Traducere din limba greacă de monahul Gherontie Nica, din revista „Stylos Orthodoxis”, Mai 2009, Nr. 101.


Ofițerul turc


Adevărul este că toți sfinții mor cu privirea ațintită la Înviere și credința neclintită în Iisus Hristos Cel înviat, Care stă de-a dreapta Tatălui Ceresc. Prin această credință în puterea Învierii, toți sfinții trec în viața lor prin orice rea-pătimire, chiar și prin moarte. Această credință de nezdruncinat a avut-o și un musulman, Ahmed, care dă mărturie despre Înviere și ne încredințează de prezența Sfântului Duh în Biserica creștinilor.

Sfântul Ahmed era turc de neam, cu credința musulman și a trăit spre sfârșitul veacului al XVII-lea în Constantinopol; nu era o persoană oarecare. Era ofițer la Înalta Poartă, om ce trăia în palatele Sultanului și secretar al Curții. Dregătoria lui era mare și presupunea cunoștințe și calități mari.

Ahmed nu era căsătorit oficial, dar trăia cu o roabă creștină, după legea musulmană. În casa lui avea două roabe creștine, rusoaice – una tânără și una în vârstă. Pe cea tânără o ținea ca femeie, iar pe cea bătrână ca slujitoare, lăsându-o să meargă în duminici și sărbători la biserica creștinilor. Când se întorcea acasă, ea aducea celei tinere anaforă și de multe ori și aghiasmă. Cea tânără, fără să se ferească de Ahmed, lua anafora și aghiasma. Când ea mânca anafura și bea aghiasmă, Ahmed simțea în chip minunat că din gura ei se răspândea o mireasmă negrăită. Această mireasmă îl pusese pe gânduri, de aceea îi cerea stăruitor să-i spună de unde provenea. „Aș vrea să-mi spui”, îi zicea, „ce mănânci câteodată, de iese din gura ta această mireasmă?”. Ea, neștiind ce se întâmpla, îi răspundea că nu mânca ceva care să aibă vreun miros aparte. Ahmed însă insista să afle de unde provenea acea mireasmă neobișnuită. Era întotdeauna aceeași. Curiozitatea lui devenea tot mai mare și era mâhnit pentru că nu putea să afle ce „mânca” roaba lui.

În sfârșit, creștina și-a dat seama că mireasma provenea de la anafora pe care i-o aducea bătrâna de la biserică și pe care o mânca. Atunci, cu multă sfială și frică, i-a explicat lui Ahmed fără înconjur, spunându-i: „Ceea ce eu mănânc, de la care tu simți bună mireasmă când stăm de vorbă, nu e altceva decât anafora pe care bătrâna mi-o aduce de la biserica creștină”. „Ceea ce îmi spui”, îi răspunse el, „este cu neputință și totodată straniu. Eu nu cred în spusele tale! Cum poate să se întâmple așa minune?”. „Credința noastră”, îi răspundea ea, „este vie. Pentru noi, creștinii, Dumnezeul nostru este Iisus Hristos, Fiul lui Dumnezeu, Care a coborât din cer și S-a făcut om ca să ne mântuiască din păcat. Pe când trăia pe pământ, făcea minuni nenumărate, dar cel mai important e că a fost răstignit pe nedrept de către evrei, din dragoste față de noi, iar a treia zi a înviat. Învierea Lui este cel mai mare eveniment din istoria omenirii pentru noi, creștinii, iar prin puterea Lui minunile continuă să se facă și astăzi”. Ahmed, îndată ce auzi toate acestea, rămase uimit. „Se întâmplă astfel de lucruri în credința voastră? Sincer, eu nu le pot pricepe!”, spuse și apoi plecă.


Vocea conștiinței

Trecură destule nopți și zile, dar el nu se putea opri să nu cugete la câte auzise de la roaba sa creștină. „Să fie oare adevărate toate cele pe care mi-a spus?”, vorbea de unul singur. „Dar, dacă nu le voi cerceta, cum am să aflu adevărul? Credința creștinilor, din ce am auzit, are dovezi. Am să caut, deci, să le aflu”. Astfel hotărî să meargă la biserică în timpul Liturghiei, ca să vadă de aproape ce se petrece acolo. Așadar, într-o Duminică, după ce se îmbrăcă așa cum se îmbracă creștinii, plin de curiozitate și cu multă pază ca să nu fie recunoscut de către cei de aceeași credință cu el, merse la Biserica Ortodoxă, la Patriarhia Constantinopolei, ca să urmărească Sfânta Liturghie. Stăpânul a toate și Domnul Cel mult-milostiv, văzând sufletul bun al lui Ahmed, la prima minune a adăugat și o a doua. Cum stătea el în biserică și urmărea Sfânta Liturghie, cu multă uimire văzu pe preot când se îndrepta către Ușile Împărătești că era „tot scăldat în lumină și ridicat de la pământ”, iar Patriarhul, de câte ori binecuvânta pe creștini, răspândea din degetele lui raze de lumină ce cădeau pe capetele lor. Dar ceea ce l-a zguduit cu adevărat era că acele raze luminau doar capetele creștinilor, nu-l luminau și pe al său. Astfel și-a dat seama că, într-adevăr, credința creștinilor este vie.

Ieșind din biserică, atât fusese de mișcat de toate lucrurile minunate ce văzuse, încât credea că nu mai e vechiul Ahmed turcul, deoarece simțea înlăuntrul său o dulceață pentru Creștinism. Ochii îi erau scăldați în lacrimi. Însuși Hristos l-a luminat și el pricepu într-o clipită că El este TOTUL. După aceste minuni, Ahmed n-a mai vrut alte dovezi ca să creadă în Hristos și să se lepede de Mahomed. S-a întors acasă pe undeva răvășit, însă chipul său strălucea de bucurie. Fără să fie întrebat ceva de roaba creștină, îi spuse: „Ai dreptate! Credința creștină este cea adevărată!”.

Ahmed s-a pocăit sincer. Și, așa cum ne spune Sfântul Nicodim Aghioritul, a trimis să cheme un preot care l-a catehizat și apoi l-a botezat, în numele Sfintei Treimi. După botez a rămas creștin tăinuit, dar trăia o viață virtuoasă. Se împărtășea cu Preacuratele Taine și lua anaforă și aghiasmă cu o bucurie și emoție deosebită. Din nefericire, nu i s-a păstrat numele de la Botez, din pricină că trăia ca un creștin în ascuns.

Mucenicia

Însă, la un banchet oficial, pe când stătea împreună la masă cu alți musulmani, ofițeri otomani, așa cum stăteau de vorbă s-a ajuns și la întrebarea: „Care este cel mai mare lucru în lume?” L-au întrebat și pe Ahmed. Iar el, „plin de Duh Sfânt” și de dumnezeiască râvnă, a spus cu glas mare și statornic: „Cel mai mare lucru din câte sunt pe lume este credința creștinilor în Întruparea lui Dumnezeu-Cuvântul, Răstignirea Lui și, mai cu seamă, Învierea Lui pentru mântuirea lumii!”.

Toți boierii turci, comesenii secretarului Sultanului Ahmed, s-au năpustit asupra lui ca niște fiare neîmblânzite și l-au dus la judecător. La judecată, viteazul ostaș al lui Hristos mărturisi că într-adevăr, după acele descoperiri dumnezeiești și luminare, a devenit creștin. Mărturisirea lui Ahmed l-a mâniat groaznic pe judecătorul turc, care porunci soldaților să-l închidă în temniță împreună cu criminalii comuni și să-l lase cu desăvârșire flămând, fără mâncare și băutură timp de șase zile. Ahmed însă, fără să se înfricoșeze, cu putere de suflet le spuse călăilor săi că avea nevoie de acel post ca și mai mult să se curățească. „Nu vă osteniți să îmi schimbați gândul”, spuse către mai-marele judecător. „Mai lesne e să frământați pietrele cu mâinile voastre, decât ca eu să-mi schimb convingerile. Sunt creștin și doresc să mor pentru Hristos Cel înviat”.

Judecătorii, în cele din urmă, l-au adus în fața Sultanului, cu nădejdea că va ceda în fața lui. Însă, în deșert! Ahmed și la promisiuni și la amenințări și-a mărturisit cu îndrăzneală credința lui neclintită în Hristos Cel înviat. Atunci Sultanul a dat poruncă să i se taie capul. Îndată călăii au împlinit porunca și lui Ahmed i s-a tăiat capul pe 3 mai 1682, în timp ce cânta „Hristos a înviat”. Sfintele lui moaște le-au aruncat apoi în mare.

Cei ce treceau pe lângă locul unde el a fost martirizat au văzut timp de mai multe zile o lumină mai presus de lume, indiciu al sfințeniei minunatului nou-mucenic.

„Din sălbatică rădăcină, ca un trandafir bine-mirositor, înflorit-a cel slăvit”.


sursa:http://paterika.wordpress.com/2011/0...l-lui-hristos/
Attached Images
File Type: jpg ahmed.jpg (15,7 KB, 5 views)
File Type: jpg ahmed2.jpg (24,8 KB, 5 views)

Last edited by ioanna; 29.08.2011 at 15:40:52.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfantul Mucenic Dimitrie costel Diverse Sarbatori 4 26.10.2012 14:34:32
Sfantul Ierarh Calinic de la Cernica, Sfantul Mucenic Antipa; Sfantului Farmutie Daniela Nicoleta Intrebari utilizatori 0 11.04.2011 14:04:37
Sfantul Mucenic Nicon rusu87 Intrebari utilizatori 2 24.03.2010 18:31:12
Sfantul Mucenic Trifon costel Diverse Sarbatori 3 02.02.2009 03:48:07
Sfantul Mucenic Mina alecsandru Stiri, actualitati, anunturi 8 11.11.2006 17:00:48