Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #111  
Vechi 09.03.2008, 21:39:18
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tot_jean
Citat:
În prealabil postat de istoica
....acestea m-au convins ca o religie care a fost intemeiata in secolul al VII-lea sau mai tarziu, nu au cum sa aibe forta si veridicitatea Bibliei si a Sfintei Traditii de 2000 de ani....
vechimea unei Biserici nu este un criteriu dupa care se va face judecata.Dumnezeu va judeca dupa principiile lasate in Sfanta Scriptura.a ne ascunde in spatele "vechimii" unei biserici (care e discutabila) e o greseala.
Fara acest aspec istoric (vechime), devenim o comunitate fara radacini apostolice. Multe comunitati vor sa se comporte apostolic insa au piedut legatura cu Biserica Apostolica.
Reply With Quote
  #112  
Vechi 10.03.2008, 00:37:49
seminaristul seminaristul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Locație: buricu' pamantului ARAD
Religia: Ortodox
Mesaje: 398
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ancah
svovi, Iisus Hristos, este creatie a Tatalui in sanul Sfintei Treimi, nu in afara ei precum Adam. Iisus a fost cu Tatal din totdeauna. Iar omul este o creatie a Tatalui prin Fiul in Duhul Sfant, avand chipul Fiului.
asta-i erezie
Reply With Quote
  #113  
Vechi 10.03.2008, 01:10:36
tot_jean tot_jean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.01.2008
Mesaje: 211
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CatalinM
De acord, doar ca principiile (mai degraba as spune invataturile) de care vorbesti trebuie sa fie acelea care au fost crezute de Biserica in toate timpurile, de la inceputul ei, neintrerupt, pana azi.
toata lumea stie ca Biserica (incepind de la Apostoli) pina in zilele noastre a suferit multe modificari de principii.In ceea ce priveste Biserica din timpul Apostolilor....sun de acord 100%, dar Biserica actuala este mult diferita (in sens negativ) fata de Biserica Apostolilor.
in ceea ce priveste diferiti Sfinti Parinti si alti autori de carti religioase.....atita timp cit nu intra in contradictie cu Sfanta Scriptura si ii dau intiietate nu vad de ce le-am refuza.
Reply With Quote
  #114  
Vechi 10.03.2008, 14:03:36
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de seminaristul
Citat:
În prealabil postat de ancah
svovi, Iisus Hristos, este creatie a Tatalui in sanul Sfintei Treimi, nu in afara ei precum Adam. Iisus a fost cu Tatal din totdeauna. Iar omul este o creatie a Tatalui prin Fiul in Duhul Sfant, avand chipul Fiului.
asta-i erezie
da, cred ca am redat gresit ceea ce am citit cu o zi inainte. Dar partea cu chipul Fiului e dintr-o predica (Pr. Galeriu). Scuze.
Reply With Quote
  #115  
Vechi 11.03.2008, 17:54:27
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ancah
Citat:
În prealabil postat de seminaristul
Citat:
În prealabil postat de ancah
svovi, Iisus Hristos, este creatie a Tatalui in sanul Sfintei Treimi, nu in afara ei precum Adam. Iisus a fost cu Tatal din totdeauna. Iar omul este o creatie a Tatalui prin Fiul in Duhul Sfant, avand chipul Fiului.
asta-i erezie
da, cred ca am redat gresit ceea ce am citit cu o zi inainte. Dar partea cu chipul Fiului e dintr-o predica (Pr. Galeriu). Scuze.
imi cer iertare ca din cauza "corectziilor" mele a trebuit sa-tzi ceri scuze de parca ai fi facut vre-o eroare mai mare ca multele mele erori ca doar defapt eu am invatzat adevaruri duhovniceshti de la tine shi din ce ai postat. Dar era mai mult vorba de termenii creat shi nascut ca se obijnuieshte a se confunda in vorbirea curenta cand vine vorba de procreere... shi ma refeream la a le da pace la ashtia cu sectele lor ca nu ajungem nicaieri ca ma iau cu mainile de cap din ce scriu aceshtia shi ce pot debita... auzi acolo acum au demonstrat prin citatele respective ca ortodocsia, unii ortodocsi ce au curajul sa recunoasca, ar recunoashte ca crucea... nici nu pot sa continui... inschimb ei nu se conving ca sunt in eres, nu vor sa-shi unga ochii cu alifie, iar noi in schimb ne luam dupa ei shi mai shi pacatuim... in discutzii ca in pustiu. ??????:(

Care e partea din predica parintelui Galeriu? ca n-am prea intzeles... shi ce se zicea in ea?

Poi sigur ca e "tau" fiindca Sfanta Cruce este shi litera... dar nu orice litera ci litera T de la Tatal drept ALtAR pentru Mielul lui Dumnezeu ca jertfa de ridicare a pacatelor lumii... :)
Reply With Quote
  #116  
Vechi 12.03.2008, 02:11:17
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

vsovi, iti multumesc, dar greseala e gresealasi trebuie recunoscuta si indreptata.
Pr. Galeriu: chipul Fiului in om (predici, aici pe Crestin Ortodox)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Acatistul Sfintei Cruci denissa Despre Biserica Ortodoxa in general 32 07.11.2017 22:11:51
Reprezentarile sfintei cruci costel Generalitati 4 09.01.2012 17:04:03
Inaltarea Sfintei Cruci Tia Diverse Sarbatori 32 16.09.2011 22:52:02
Săptămâna Sfintei Cruci Carmen FUNIERU Impartasania (Taina Euharistiei) 1 04.09.2010 22:30:41
Despre cinstirea Sfintei Cruci strajeru Secte si culte 117 08.11.2008 08:46:27