Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sarbatori > Diverse Sarbatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 09.12.2009, 20:16:07
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Lumea s-a indepartat de Sf Euharistie si pe motiv ca preotimea judeca lumea foarte aspru si deseori le refuza Impartasirea din te miri ce!
La spovedanie nu te duci ca sa ti se ia un interviu riguros asemanator deseori cu procedurile politienesti. Noi ca popor am fost muuult prea traumatizat de nemernicii astia si de despotismul statului politienesc pentru a mai suporta si luatul la zor de catre preoti.

Mai cu blindete preoti buni si o sa vedeti ca devenind mai darnici cu Tainele o sa atrageti din ce in ce mai multa lume de CHRaciun!
Luati seama la catolici, in privinta asta. Este o placere sa vezi multimea de copilasi si parintii lor intr-un suvoi continuu la Impartasire!
Reply With Quote
  #22  
Vechi 09.12.2009, 22:15:30
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Nu cred ca a fost suprapus peste saturnalii, ci peste solstitiul de iarna (sarbatoare a renasterii in majoritatea religiilor). De altfel Saturnaliile erau legate de saturn, nu de soare.
Romanii aveau o sarbatoare a soarelui pe 25 dec, diferita de saturnalii... mai putin conteaza.

Ce vroiam sa subliniez este ca am pastrat traditiile pagane in dauna intelesurilor crestine.
Eu am cautat initial catre saturnalii (ca tine) sa vad ce traditii s-au pastrat. Nu am prea gasit, dar apoi am gasit festivalul Yule care are fff multe elemente din traditiile moderne de Craciun.
Si daca ai o curiozitate sa intri pe bloguri neopagane, vei vedea ce frumos sarbatoresc si ei craciunul: cu brad, ghirlande, prajituri cu scortisoara, vasc, iedera, lumanari, decoruri rosu-verde-alb etc... si au cate o semnificatie pt fiecare element.
Tu spui ca bradul semnifica viata.
Copacul semnifica viata.. ba posibil si crucea.
Dar bradul? De ce brad? Si de ce impodobit?
Unii spun ca urmatoarele cuvinte se refera la bradul de Craciun: "Că datinile neamurilor sunt deșertăciune: aceia taie un lemn din pădure și mâinile meșterului îl lucrează cu toporul; Apoi îl îmbracă cu argint și cu aur, îl întăresc cu cuie și cu ciocanul, ca să nu se clatine. Așa sunt dumnezeii neamurilor. " (Ieremia 10: 2-4)

(Nu am nimic impodobirii bradului si a traditiilor in general. Cum zicea cineva ca vrem sa aruncam bradul pe geam.. in fond nu m-ar deranja f mult, mai mult ma deranjeaza jaful din paduri.
Doar ca multe sarbatori se rezuma doar la o imitatie a unor obiceiuri despre care oamenii nu stiu nimic.)
Pai, revenirea la paganism este o urmare a slabirii crestinismului.
De aceea cred ca nu foloseste prea mult sa ne revoltam impotriva faptului ca obiceiurile oculteaza adevaratul sens al sarbatorii. Ar fi mai bine ca noi care stim care este sa il traim, sa nu ne lasam invadati noi si familia noastra excesiv de obiceirui dar nici sa nu le refuzam.

Cat despre ceilalti oameni, faptul ca au inlocuit Craciunul cu o sarbatoare a bradului, a luminii (cei putin in Germania, sa vezi cum ilumineaza totul), a cadourilor, a mancarii etc arata ca omul are nevoie de sarbatoare, de ritual, si daca le pierde pe cele profunde, cu sens catre Cer, ajunge la ritualuri omenesti.

Ar fi oare preferabil ca oamenii care nu cred in Dumnezeu sau nu prea cred, sa nu mai serbeze nimic, sa stea inbufnati acasa si sa nu mai aiba nici un moment al anului mai special? Eu cred ca nu. Cred ca sarbatoarea in sine, daca aduce bucurie, daca imprastie bucurie in jur, este ceva bun, este o baza. Poate unul sau altul sa devina crstin mai tarziu si sa isi aminteasca de sarbatoarea cum o intelesese inainte, de bucuria sarbatorii, si asta sa-i foloseasca ca baza in intelegerea adevaratelor sarbatori.
Ma gandesc ca si eu, cand eram mica, nu prea stiam ce se sarbatoreste de Craciun, dar amintirea atmosferii de Craciun, cu brad, cadouri, lumina, a ramas adanc intiparita in inima mea si bucuria pe care o simteam atunci era, dupa parerea mea, legata indirect de continutul pe atunci misterios al sarbatorii, si ma ajuta si acum sa o traiesc cu bucurie.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #23  
Vechi 09.12.2009, 23:29:58
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Pai, revenirea la paganism este o urmare a slabirii crestinismului.
De aceea cred ca nu foloseste prea mult sa ne revoltam impotriva faptului ca obiceiurile oculteaza adevaratul sens al sarbatorii. Ar fi mai bine ca noi care stim care este sa il traim, sa nu ne lasam invadati noi si familia noastra excesiv de obiceirui dar nici sa nu le refuzam.

Cat despre ceilalti oameni, faptul ca au inlocuit Craciunul cu o sarbatoare a bradului, a luminii (cei putin in Germania, sa vezi cum ilumineaza totul), a cadourilor, a mancarii etc arata ca omul are nevoie de sarbatoare, de ritual, si daca le pierde pe cele profunde, cu sens catre Cer, ajunge la ritualuri omenesti.

Ar fi oare preferabil ca oamenii care nu cred in Dumnezeu sau nu prea cred, sa nu mai serbeze nimic, sa stea inbufnati acasa si sa nu mai aiba nici un moment al anului mai special? Eu cred ca nu. Cred ca sarbatoarea in sine, daca aduce bucurie, daca imprastie bucurie in jur, este ceva bun, este o baza. Poate unul sau altul sa devina crstin mai tarziu si sa isi aminteasca de sarbatoarea cum o intelesese inainte, de bucuria sarbatorii, si asta sa-i foloseasca ca baza in intelegerea adevaratelor sarbatori.
Ma gandesc ca si eu, cand eram mica, nu prea stiam ce se sarbatoreste de Craciun, dar amintirea atmosferii de Craciun, cu brad, cadouri, lumina, a ramas adanc intiparita in inima mea si bucuria pe care o simteam atunci era, dupa parerea mea, legata indirect de continutul pe atunci misterios al sarbatorii, si ma ajuta si acum sa o traiesc cu bucurie.

Asa este Fani fara complementarea adusa de "capra" pagina si celelalte plugusoare... Nasterea Domnului ar fi fost nimic altceva decit o alta ..Liturghie, chiar si cu Litie :)), una din cele 52 de Liturghii... adica o jale si tristete continua . ca sarbatoare de iarna, nu Liturghia, nu ma intelegeti gresit

Oamenii sunt oameni si sunt dornici si de nebunii si distractii de iarna precum cele care insotesc Craciunul

Altfel Hristos la nunta din Caana ar fi fost posomorit, trist, pesimist, uitindu-se urit la toti cei care se veselesc indemnind pe toti la pocainta si tristete, insa dupa cum este scris.. NU s-a comportat ca la inmormintare ci ca la NUNTA!...altfel SIGUR l-ar fi alungat de acolo!
Unii doar vor sa ne faca sa credem altfel, insa SLAVA DOMNULUI ca avem si noi DISCERNAMINT
Reply With Quote
  #24  
Vechi 10.12.2009, 16:26:46
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Asa este Fani fara complementarea adusa de "capra" pagina si celelalte plugusoare... Nasterea Domnului ar fi fost nimic altceva decit o alta ..Liturghie, chiar si cu Litie :)), una din cele 52 de Liturghii... adica o jale si tristete continua . ca sarbatoare de iarna, nu Liturghia, nu ma intelegeti gresit

Oamenii sunt oameni si sunt dornici si de nebunii si distractii de iarna precum cele care insotesc Craciunul

Altfel Hristos la nunta din Caana ar fi fost posomorit, trist, pesimist, uitindu-se urit la toti cei care se veselesc indemnind pe toti la pocainta si tristete, insa dupa cum este scris.. NU s-a comportat ca la inmormintare ci ca la NUNTA!...altfel SIGUR l-ar fi alungat de acolo!
Unii doar vor sa ne faca sa credem altfel, insa SLAVA DOMNULUI ca avem si noi DISCERNAMINT
Sigur, insa sa nu uitam ca nici Liturghia nu ne indeamna la tristete ci la bucurie, iar slujbele de Craciun sunt si ele pline de bucurie.
Ar trebui ca aceasta bucurie sa se reverse peste restul trairilor noastre.
Sarbatoarea cu toate bucuriile ei, inclusiv culinare si cadourile si alte obiceiuri si lucruri frumoase, sunt liturghia de dupa liturghie.

Eu sunt un mare fan al lui Jane Austen. Recitind pt a nu stiu cata oara romanele ei, m-a frapat un lucru: in lumea anglicana (cea a micilor nobili si negustori, nu a poporului, lumea ei) de acum doua secole, nu se sarbatoarea nimic! Craciunul era eventual tot un 'dinner' in familie cu cativa cunoscuti, fara cadori, fara obiceiuri, si chiar faca copii (care ramaneau acasa cu doica), Pastele la fel, la nunta se manca cel mult o prajitura iar adeseori mirii plecau in calatorie direct de la usa bisericii...
Sigur, se duceau la biserica de Craciun si Paste si duminicile. Insa atat.
O lume plina de conforturi, de pace (cu toate dramele ei), insa lipsita de sarbatoare. Ce trist, totusi. Cred ca vine de undeva din spiritul puritan aceasta lipsa.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)

Last edited by Fani71; 10.12.2009 at 16:29:20.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 10.12.2009, 22:18:06
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Suntem prea artificiali in preajma acestei mari sarbatori, parca fara viata in noi, am cazut in spiritul comercialului si pierdem esenta sarbatorii. Sarbatoarea a devint doar o forma "sociala" si mai putin o comuniune.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 10.12.2009, 23:38:34
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

@anna21 - dar in ce domeniu lucreaza sotul tau? Nu se poate face si la ei prin rotatie?

@Geo - nu mai fi asa de amarat. Lasa sa fie si serbarea din biserica, asa cum se cuvine, dar si bucuria oamenilor. Asa putina bucurie au oamenii. Macar de Craciun lasa-i.

Craciunul trebuie sa fie sarbatoarea bucuriei Nasterii Domnului si trebuie sarbatorit atat in biserica prin slujbele cuvenite, dar si prin dragostea de aproape si milostenie si bucurie umana.
Darurile inseamna dragoste, a ne gandi unii la altii cu bine.
Trebuie sarbatorit cu cei dragi, familie si prieteni si trebuie sa nu uitam nici de cei care sunt singuri si nu au ce le trebuie, de la caldura si hrana, la credinta, dragoste si bucurie.
Dragi preoti nu mai neglijati partea umana si sociala, omul, iubirea.
Poate ca multi nu stiu ce inseamna sa fii trist de Craciun si sa nu te poti bucura. Sa te duci la biserica la slujba, sa fii bun crestin, dar sa te duci apoi acasa si sa fii in lacrimi (decese sau boli in familie, lipsuri etc.), sau chiar sa fii singur.
Eu stiu de la mine si de la altii.
Sigur ca nu trebuie sa cadem in extreme. Asta cu porcul nu o inteleg nici eu si nu-mi place, dar este traditia romanilor.
Fiecare cu placerea lui. Mie imi plac dulciurile...si bradul.

Last edited by sophia; 10.12.2009 at 23:49:36.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 11.12.2009, 00:04:09
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Așa Sofia !

Ai dreptate ! Să ne bucurăm din plin de această Sărbătoare ! Și eu aștept cu nerăbdare mini vacanța de iarnă ce va începe pe 19 decembrie , să pot merge mai des la Biserică, să ascul colinde, să citesc , să mă bucur ca un copil de această Sărbătoare , de primii fulgi de nea . . . și ca o conslare pentru tine, să ști că si mie îmi plac dulciurile și mai ales cele din brad și din prejurul lui. Nu este nici un păcat în așa ceva ! Păcatul poate fi doar unul : că las doar poleiala de la bomboanele din pom . Multă bucurie și : Sărbători fericite ! Doamne ajută !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #28  
Vechi 12.12.2009, 16:16:40
elenavioletacocos's Avatar
elenavioletacocos elenavioletacocos is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 244
Implicit

Pentru mine, pentru noi anul acesta este un Craciun deosebit ! este primul Craciun acasa dupa atatia ani ,primul bradutz pe care il voi face ...Nu ca in-afara unde am trait nu as fi avut posibilitatea sa fac un bradutz,dar nu ma simteam ACASA in FAMILIE ! Anul acesta de Craciun doresc doar sanatate pentru toti cei dragi mie ,oameni si animalutze ! Ascult colinde si zambesc ... Mi s-a spus odata ca noi de Craciun ne gandim doar la mancare ,distractie etc iar eu am spus atunci ca nu toti ortodocsii sunt asa ...Cel mai frumos cadou pe care mi l-a oferit viata si Doamne este sa fiu cu familia ,acasa de Craciun !
__________________
"Și acum rămân acestea trei: credința, nădejdea și dragostea. Iar mai mare dintre acestea este dragostea." Corinteni
5. Pune-ți nădejdea în Domnul din toată inima ta și nu te bizui pe priceperea ta.
15. Omul simplu crede toate vorbele; omul înțelept veghează pașii săi.
33. Frica de Dumnezeu este învățătură și înțelepciune, iar smerenia trece înaintea măririi.
www.bajotierra.ro
Reply With Quote
  #29  
Vechi 12.12.2009, 16:27:54
andrei_im's Avatar
andrei_im andrei_im is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.005
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Nasterea Domnului ar fi fost nimic altceva decit o alta ..Liturghie, chiar si cu Litie :)), una din cele 52 de Liturghii... adica o jale si tristete continua .
Andrei, dar tu la ce biserica ai fost la Sfanta Liturghie ultima oara de te-a intristat atat de tare? :) Sfantul Ioan din Kronstadt, un sfant preot de mir spunea ca Liturghia este cea mai mare minune pe care o primim, noi oamenii, mai mare chiar decat insasi facerea lumii.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 12.12.2009, 23:59:43
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de elenavioletacocos Vezi mesajul
Pentru mine, pentru noi anul acesta este un Craciun deosebit ! este primul Craciun acasa dupa atatia ani ,primul bradutz pe care il voi face ...Nu ca in-afara unde am trait nu as fi avut posibilitatea sa fac un bradutz,dar nu ma simteam ACASA in FAMILIE ! Anul acesta de Craciun doresc doar sanatate pentru toti cei dragi mie ,oameni si animalutze ! Ascult colinde si zambesc ... Mi s-a spus odata ca noi de Craciun ne gandim doar la mancare ,distractie etc iar eu am spus atunci ca nu toti ortodocsii sunt asa ...Cel mai frumos cadou pe care mi l-a oferit viata si Doamne este sa fiu cu familia ,acasa de Craciun !
O , ce veste minunată ! Sărbători fericite Elena . Să fiți binecuvântați !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
De Nașterea Domnului - poezii , rugăciuni , colinde + cristiboss56 Rugaciuni 284 24.12.2018 12:01:09
Adormirea Maicii Domnului - despre post si sarbatoarea in sine- Laura19 Diverse Sarbatori 4 15.08.2017 04:15:24
Parintele Cleopa - despre sarbatoarea Nasterea Domnului(I) cornel cornel Intrebari utilizatori 0 10.01.2011 14:01:32
Nasterea Domnului si Mantuitorului Iisus Hristos dorinastoica14 Diverse Sarbatori 0 24.12.2008 20:59:51
Luna Cadourilor (Ne)Obisnuite Ioan_Ciobota Generalitati 0 26.12.2007 16:58:14