Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Preotul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 04.01.2012, 14:13:44
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihaila_alin Vezi mesajul
te rog tare mult sa iti respecti stramosii,sunt neamurile tale,sau nu esti roman?.
Hadeți să fim serioși. Decebal nu era român, una la mână.

Doi la mână, niciunul dintre noi nu poate dovedi că este "român" de mai mult de, să zicem, 4 sau 5 generații (caz super fericit), și că strămoșul său, sau mai mulți strămoși, de acum 1000 de ani nu a venit de pe undeva din afara actualului teritoriu al României.

Iar a susține că "românii sunt ortodocși de 2000 de ani" nu este respect, ci lipsă de respect pentru istorie în general (poporul român nu există de 2000 de ani), și pentru istoria Bisericii în special, pentru că nici Biserica nu există de 2000 de ani.
Reply With Quote
  #72  
Vechi 04.01.2012, 15:01:10
penticostalul penticostalul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.06.2011
Locație: Intru ceruri, în Hristos Iisus
Religia: Protestant
Mesaje: 530
Implicit

Citat:
În prealabil postat de TunsDiana Vezi mesajul
Din nou imi cer scuze dar eu nu vad absolut nici o diferenta intre acest pastor, desi penticostal si predicatorii mormoni...
Dar vedeti vreo diferenta intre un episcop ortodox (unul care poate sa evalueze preotul si sa dea o eventuala avertizare) si o enoriasa care își inchipuie ca are mandat sa judece preoții?
Reply With Quote
  #73  
Vechi 04.01.2012, 15:26:12
TunsDiana
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalul Vezi mesajul
Dar vedeti vreo diferenta intre un episcop ortodox (unul care poate sa evalueze preotul si sa dea o eventuala avertizare) si o enoriasa care își inchipuie ca are mandat sa judece preoții?
Nu va voi raspunde la provocari asa ca nu are rost sa mai scrieti. Daca doriti cearta incercati pe alte forumuri!
Reply With Quote
  #74  
Vechi 04.01.2012, 15:55:33
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Question

Ma scuzati, e vorba de un eveniment petrecut acum un an in duminca de dupa Botezul Domnului? Sau s-a mai repetat de atunci? Cine stie, poate a devenit un obicei, ca si in alte parti, sa mai vina si alti parinti din cand in cand sa slujeasca si sa tina predici.
Sincer, nici nu am stiut ca acel predicator nu era ortodox; intr-adevar atmosfera facuta de enoriasi era cam ciudata, oarecum isterica, as putea spune, caracteristica, intr-adevar, sectantilor, dar cred ca asa e acolo de obicei, poate dinainte sa vina parintele Pomohaci (sau mai bine zis dinante de a veni acei enoriasi la el, ca din cate am auzit, in acel sat sunt doar o mana de ortodocsi, restul sunt "vizitatori"). Si cred ca, intr-adevar, acea biserica e o sursa buna de venituri pentru cei cativa romani de-acolo din sat, care fac si vand prescuri si gazduiesc turistii, si din cate am inteles, parintele are si o mica ferma din care "mananca" multi oameni.
In orice caz, cat am reusit sa ascult, nu am auzit nici o erezie "grava" (ma rog,mai grava decat aud de obicei in stanga si in dreapta); ca de exemplu, cum ca "Isus Cristos nu e fiul lui Dumnezeu, ci un om ca oricare dintre noi, dar mult mai credincios"- cred ca asta e cea mai grava pe care am auzit-o, nu are rost sa mai imi amintesc acum altele.
Si apoi, fiecare are libertatea sa cugete, sa cerceteze si sa decida ce crede si ce nu crede, ce face si ce nu face, pe cine asculta si pe cine nu. Daca "vrei" sa te smintesti, n-ai decat sa deschizi televizorul sau sa asculti muzica la radio.
Ceea ce nu-mi place insa la sectanti este ca sunt ceva mai impertinenti, "ii dai pe usa afara si intra pe fereastra", si nu iti dau ragazul sa cugeti si sa iei o decizie, fac oarecum presiuni; iti serves niste "franturi" din Biblie drept argumente irefutabile, samd. ( O "tehnica" si cei de la Amway sau alte retele similare de vanzari "din usa in usa").
Ideea in sine de a aduce un predicator de alta confesiune nu mi se pare rea, dar cu conditia sa se adreseze unui auditoriu suficient de "open minded". Probabil parintele l-a adus pentru ca l-a mai ascultat si a fost de acord cu o parte din ideile lui, sau daca nu ar fi fost, el ar fi putut cu siguranta sa le scoata din capul enoriasilor cu usurinta (asta daca ar fi intrat ceva, dar eu cred ca cei mai multi care au fost de fata n-au inteles nimic, i-a entuziasmat doar atmosfera, cine stie, poate la sfarsit le-au impartit si sarmale). Ce sa spun, as incerca sa ascult cap-coada ca sa pot spune daca sunt de acord sau nu, dar se aude foarte prost si sincer "tonalitatea" mi se pare oarecum a unui om care nu are nimic interesant de spus, dar s-ar putea sa ma insel.
Reply With Quote
  #75  
Vechi 04.01.2012, 16:07:52
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalul Vezi mesajul
Dar vedeti vreo diferenta intre un episcop ortodox (unul care poate sa evalueze preotul si sa dea o eventuala avertizare) si o enoriasa care își inchipuie ca are mandat sa judece preoții?
o mare diferenta. Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #76  
Vechi 04.01.2012, 16:16:33
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihaila_alin Vezi mesajul
sa nu uiti darie!
Să iertați boierule, dar eu nu sunt Darie și nici nu sunt de pe dealurile Deliormanului, dar dacă-ți face plăcere poți să-mi spui Ion (fratele lui Darie,"frati-miu Ion adventistu'").
Reply With Quote
  #77  
Vechi 06.01.2012, 16:02:19
mihaila_alin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Hadeți să fim serioși. Decebal nu era român, una la mână.

Doi la mână, niciunul dintre noi nu poate dovedi că este "român" de mai mult de, să zicem, 4 sau 5 generații (caz super fericit), și că strămoșul său, sau mai mulți strămoși, de acum 1000 de ani nu a venit de pe undeva din afara actualului teritoriu al României.

Iar a susține că "românii sunt ortodocși de 2000 de ani" nu este respect, ci lipsă de respect pentru istorie în general (poporul român nu există de 2000 de ani), și pentru istoria Bisericii în special, pentru că nici Biserica nu există de 2000 de ani.
eu cred ca insusi numele erethorn vine de la eretic.pai nu am crezut nicicind, ca sunt eretici si la istorie,sa nu iti recunosti stramosii este o rusine si esti ca un blestemat ce nu are tara.locurile ce le stapinim noi acum, cindva erau ale regilor daci,nu stiu ce nu intelegi ca 1+1=2[matematici elementare].daca tu nu esti roman vita de dac,asta e numai problema ta.steagul dacic, acel lup cu trup de dragon pt.mine este tricolorul de azi pricepis o ba?.
Reply With Quote
  #78  
Vechi 06.01.2012, 16:05:23
mihaila_alin
Guest
 
Mesaje: n/a
Talking

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Să iertați boierule, dar eu nu sunt Darie și nici nu sunt de pe dealurile Deliormanului, dar dacă-ți face plăcere poți să-mi spui Ion (fratele lui Darie,"frati-miu Ion adventistu'").
no bine ma ioa,da sa nu uiti!.
Reply With Quote
  #79  
Vechi 06.01.2012, 16:08:49
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit propunere

definiti termenul "erezie" si dati exemple
Reply With Quote
  #80  
Vechi 06.01.2012, 17:08:41
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihaila_alin Vezi mesajul
,sa nu iti recunosti stramosii este o rusine si esti ca un blestemat ce nu are tara.

Dumneavoastră puteți să-mi demonstrați că strămoșii d-vs au fost daci ? De unde știți că pe la a șaptea sau a opta spiță nu vă trageți dintr-un ungur sau un turc sau un slav ?!


Citat:
În prealabil postat de mihaila_alin Vezi mesajul
locurile ce le stapinim noi acum, cindva erau ale regilor daci,nu stiu ce nu intelegi ca 1+1=2[matematici elementare]
După matematicile dumneavoastră elementare, dacii sunt și strămoșii celor care au stăpânit aproape o mie de ani locurile pe care le stăpâniți d-vs acum.... adică a ungurilor.


Citat:
În prealabil postat de mihaila_alin Vezi mesajul
.daca tu nu esti roman vita de dac,asta e numai problema ta.
Domnule, eu sunt un om realist, iar când vine vorba de naționalitate, nu mă avânt orbește să mă revendic de la un popor de acum două mii de ani, făcând afirmații nedemonstrabile.

Asta e una la mână, iar a doua la mână este că naționalitatea, așa cum este înțeleasă de către unii tributari ai naționalismului fanatic, n-are nicio importanță și nicio valoare pentru mine.

Eu sunt timișorean de etnie română. Ceea ce contează este apartenența mea la un spațiu civilizațional specific, în contextul mai larg al spațiului civilizațional al Europei centrale.

Am o mulțime de prieteni, de etnie maghiară, germană, sârbă, cu rădăcini austriece, rusești, macedonene, grecești, dar pentru fiecare dintre ei este infinit mai important că fac parte din civilizația central europeană (cât a mai rămas din ea) și din cea timișoreană și bănățeană (cât a mai rămas din ele) decât etnia din care fac parte.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
biserica catolica versus biserica ortodoxa sovidiu Biserica Romano-Catolica 36 08.06.2013 23:58:51
Cand au plecat apostolii sa predice calandrin Din Noul Testament 0 20.11.2009 09:16:57
Vinul si Biserica ortodoxa LapetiteMoc Generalitati 15 02.10.2009 23:26:05
Biserica ortodoxa siriana dmb Despre Biserica Ortodoxa in general 18 17.01.2009 22:58:33