Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Preotul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #81  
Vechi 06.01.2012, 23:04:27
TunsDiana
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Ma scuzati, e vorba de un eveniment petrecut acum un an in duminca de dupa Botezul Domnului? Sau s-a mai repetat de atunci? Cine stie, poate a devenit un obicei, ca si in alte parti, sa mai vina si alti parinti din cand in cand sa slujeasca si sa tina predici.
Sincer, nici nu am stiut ca acel predicator nu era ortodox; intr-adevar atmosfera facuta de enoriasi era cam ciudata, oarecum isterica, as putea spune, caracteristica, intr-adevar, sectantilor, dar cred ca asa e acolo de obicei, poate dinainte sa vina parintele Pomohaci (sau mai bine zis dinante de a veni acei enoriasi la el, ca din cate am auzit, in acel sat sunt doar o mana de ortodocsi, restul sunt "vizitatori"). Si cred ca, intr-adevar, acea biserica e o sursa buna de venituri pentru cei cativa romani de-acolo din sat, care fac si vand prescuri si gazduiesc turistii, si din cate am inteles, parintele are si o mica ferma din care "mananca" multi oameni.
In orice caz, cat am reusit sa ascult, nu am auzit nici o erezie "grava" (ma rog,mai grava decat aud de obicei in stanga si in dreapta); ca de exemplu, cum ca "Isus Cristos nu e fiul lui Dumnezeu, ci un om ca oricare dintre noi, dar mult mai credincios"- cred ca asta e cea mai grava pe care am auzit-o, nu are rost sa mai imi amintesc acum altele.
Si apoi, fiecare are libertatea sa cugete, sa cerceteze si sa decida ce crede si ce nu crede, ce face si ce nu face, pe cine asculta si pe cine nu. Daca "vrei" sa te smintesti, n-ai decat sa deschizi televizorul sau sa asculti muzica la radio.
Ceea ce nu-mi place insa la sectanti este ca sunt ceva mai impertinenti, "ii dai pe usa afara si intra pe fereastra", si nu iti dau ragazul sa cugeti si sa iei o decizie, fac oarecum presiuni; iti serves niste "franturi" din Biblie drept argumente irefutabile, samd. ( O "tehnica" si cei de la Amway sau alte retele similare de vanzari "din usa in usa").
Ideea in sine de a aduce un predicator de alta confesiune nu mi se pare rea, dar cu conditia sa se adreseze unui auditoriu suficient de "open minded". Probabil parintele l-a adus pentru ca l-a mai ascultat si a fost de acord cu o parte din ideile lui, sau daca nu ar fi fost, el ar fi putut cu siguranta sa le scoata din capul enoriasilor cu usurinta (asta daca ar fi intrat ceva, dar eu cred ca cei mai multi care au fost de fata n-au inteles nimic, i-a entuziasmat doar atmosfera, cine stie, poate la sfarsit le-au impartit si sarmale). Ce sa spun, as incerca sa ascult cap-coada ca sa pot spune daca sunt de acord sau nu, dar se aude foarte prost si sincer "tonalitatea" mi se pare oarecum a unui om care nu are nimic interesant de spus, dar s-ar putea sa ma insel.
Da, e vorba de exact acelasi eveniment de care eu am aflat mai tarziu! Doamne fereste sa devina un obicei. In ceea ce ma priveste, eu mi-am format o parere dupa ce am citit toate postarile. Subiectul s-a epuizat. Domnul nu avea ce erezii sa mai spuna, el insusi fiind un eretic, orice ar zice este gresit, el nu are caderea sa tina predici in biserica ortodoxa, fiind un ratacit de la credinta adevarata. In plus, daca Pomohaci e de acord cu ideile lui Pustan, inseamna ca nu isi cunoaste propria credinta indeajuns. Nu trebuie sa fii open-minded ca sa accepti predica sectantilor, ci trebuie sa nu iti cunosti propria credinta si aceasta sa fie foarte slaba.

Last edited by TunsDiana; 06.01.2012 at 23:14:38.
Reply With Quote
  #82  
Vechi 07.01.2012, 13:05:21
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Intotdeauna cand Dumnezeu a facut ceva bun s-au gasit si din cei care stateau pe margine si se ocupau cu defaimarea. Cand Hristos insusi predica si vindeca, marii invatatori ai norodului stateau pe margine, il ispiteau si spuneau ca are drac. Dar Dumnezeu isi duce lucrarea inainte, indiferent de gurile rele si atotstiutoare. Pana una alta, cei din biserica lui Pomohaci au ramas cu lacrimile de pocainta, bucuria in Hristos si zidirea sufleteasca, pe cand cei ce ii judeca raman cu judecata. Destul de neinteresant...
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #83  
Vechi 07.01.2012, 14:43:02
EleGantt's Avatar
EleGantt EleGantt is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.12.2011
Locație: Focsani
Religia: Ortodox
Mesaje: 15
Implicit

Eu nu ma impac cu ideea ca un sectar sa vina sa predice intr-o Biserica Ortodoxa,traind in minciuna si lepadat fiind de dreapta credinta in Iisus Hristos.Ce treaba are dreapta credinta cu minciuna?Cum intelegeti unii dintre voi nu pot sa-mi dau seama..imi pare rau ca judec,dar pe parintele Cristian nu-l vad prea ortodox.Nu vreau sa-l acuz,doar ca asta e parerea mea.In reportajul pe care l-au facut cei de la protv,am ramas surprins de ceea se petrece acolo la Mosuni.Nu ma judecati,este doar parerea mea si cu asta ies din subiect.
__________________
Oricine se inalta pe sine se va smeri, iar cel ce se smereste pe sine se va inalta.

Last edited by EleGantt; 07.01.2012 at 17:36:30.
Reply With Quote
  #84  
Vechi 07.01.2012, 20:03:46
TunsDiana
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Intotdeauna cand Dumnezeu a facut ceva bun s-au gasit si din cei care stateau pe margine si se ocupau cu defaimarea. Cand Hristos insusi predica si vindeca, marii invatatori ai norodului stateau pe margine, il ispiteau si spuneau ca are drac. Dar Dumnezeu isi duce lucrarea inainte, indiferent de gurile rele si atotstiutoare. Pana una alta, cei din biserica lui Pomohaci au ramas cu lacrimile de pocainta, bucuria in Hristos si zidirea sufleteasca, pe cand cei ce ii judeca raman cu judecata. Destul de neinteresant...
Daca d-voastra comparati pe Mantuitorul nostru Iisus Hristos cu acest ratacit Pustan eu raman fara cuvinte.
Reply With Quote
  #85  
Vechi 08.01.2012, 08:17:30
Profetul de carton Profetul de carton is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Mesaje: 1.282
Implicit

Citat:
În prealabil postat de TunsDiana Vezi mesajul
Daca d-voastra comparati pe Mantuitorul nostru Iisus Hristos cu acest ratacit Pustan eu raman fara cuvinte.
Pustan nici macar nu are harisma vindecarilor sau o alta harisma ci numai niste limbi ciudate. Nu putem avea incredere intr-unul ca el, fiind de caracter duplicitar.
Reply With Quote
  #86  
Vechi 08.01.2012, 10:17:09
I.Calin's Avatar
I.Calin I.Calin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 822
Implicit Oare cum se comportau primii creștini?

Și cred că apoi, putem să emitem judecăți sentențioase despre părintele Cristian.

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Intotdeauna cand Dumnezeu a facut ceva bun s-au gasit si din cei care stateau pe margine si se ocupau cu defaimarea. Cand Hristos insusi predica si vindeca, marii invatatori ai norodului stateau pe margine, il ispiteau si spuneau ca are drac. Dar Dumnezeu isi duce lucrarea inainte, indiferent de gurile rele si atotstiutoare. Pana una alta, cei din biserica lui Pomohaci au ramas cu lacrimile de pocainta, bucuria in Hristos si zidirea sufleteasca, pe cand cei ce ii judeca raman cu judecata.
Amin, amin.

NU prea contează ce cred eu despre părintele Cristian Pomohaci, dar din ceea ce am urmărit despre acest subiect aș avea o opinie: Părintele Pomohaci nu se află deloc în afara textelor Scripturilor, însă, probabil că are o problemă cu tradiția parazitară peste creștinism (viermi ca obiceiuri și băbisme, sorcove și plugușoare etc. că tot le-am auzit la sfârșit de an și de care suntem câțiva foarte mândri, mai ales, datorită unor cercetări etnologice, etnografice, culturale, dar, fraților, NU CREȘTINE, nici măcar creștin ortodoxe, ortodoxie care, din păcate, a acceptat destul de multe sechele păgânești: vezi și urșii, caprele și strigătele dintre ani pentru alungarea nu știu căror duhuri necurate. Asta seamănă mai degrabă cu concertele rock și prestația artistică a celor care urlă din rărunchi "Jesus, my Lord")

P.S. Traziția parazitară plină de viermi "culturali" și judecăți "spirituale și spiritualicești", unele de-a dreptul hilare și chiar psihedelice, nu este Sfânta Tradiție.
__________________
Mulțumescu-Ți Ție, Doamne, pentru toate, pentru fiecare zi și pentru moartea ce va veni, Te ascult, Doamne și nici măcar după ascultare, nu-mi da mie, ci numai după voia Ta, ajută-mi părtaș să fiu binecuvântărilor Tale, acum și întru împărăția Ta. Amin.
Reply With Quote
  #87  
Vechi 08.01.2012, 11:05:22
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Intotdeauna cand Dumnezeu a facut ceva bun s-au gasit si din cei care stateau pe margine si se ocupau cu defaimarea. Cand Hristos insusi predica si vindeca, marii invatatori ai norodului stateau pe margine, il ispiteau si spuneau ca are drac. Dar Dumnezeu isi duce lucrarea inainte, indiferent de gurile rele si atotstiutoare. Pana una alta, cei din biserica lui Pomohaci au ramas cu lacrimile de pocainta, bucuria in Hristos si zidirea sufleteasca, pe cand cei ce ii judeca raman cu judecata. Destul de neinteresant...
mda...si drumul spre iad e pavat cu intentii bune...Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #88  
Vechi 08.01.2012, 12:36:24
mihai07
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de I.Calin Vezi mesajul
Și cred că apoi, putem să emitem judecăți sentențioase despre părintele Cristian.



Amin, amin.

NU prea contează ce cred eu despre părintele Cristian Pomohaci, dar din ceea ce am urmărit despre acest subiect aș avea o opinie: Părintele Pomohaci nu se află deloc în afara textelor Scripturilor, însă, probabil că are o problemă cu tradiția parazitară peste creștinism (viermi ca obiceiuri și băbisme, sorcove și plugușoare etc. că tot le-am auzit la sfârșit de an și de care suntem câțiva foarte mândri, mai ales, datorită unor cercetări etnologice, etnografice, culturale, dar, fraților, NU CREȘTINE, nici măcar creștin ortodoxe, ortodoxie care, din păcate, a acceptat destul de multe sechele păgânești: vezi și urșii, caprele și strigătele dintre ani pentru alungarea nu știu căror duhuri necurate. Asta seamănă mai degrabă cu concertele rock și prestația artistică a celor care urlă din rărunchi "Jesus, my Lord")

P.S. Traziția parazitară plină de viermi "culturali" și judecăți "spirituale și spiritualicești", unele de-a dreptul hilare și chiar psihedelice, nu este Sfânta Tradiție.
Iti recomand canoanele Bisericii Ortodoxe
"Episcopul sau prezbiterul sau diaconul, daca numai s-a rugat impreuna cu ereticii, sa se afuriseasca; iar daca le-a permis acestora sa savarseasca ceva ca si clerici, sa se cateriseasca.” (Ap 45)
Cauta pe scribd.com Canoanele Bisericii de Ortodoxe de Floca si te lamuresti. Restul sunt povesti.
Reply With Quote
  #89  
Vechi 08.01.2012, 13:30:36
TunsDiana
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de I.Calin Vezi mesajul
Și cred că apoi, putem să emitem judecăți sentențioase despre părintele Cristian.



Amin, amin.

NU prea contează ce cred eu despre părintele Cristian Pomohaci, dar din ceea ce am urmărit despre acest subiect aș avea o opinie: Părintele Pomohaci nu se află deloc în afara textelor Scripturilor, însă, probabil că are o problemă cu tradiția parazitară peste creștinism (viermi ca obiceiuri și băbisme, sorcove și plugușoare etc. că tot le-am auzit la sfârșit de an și de care suntem câțiva foarte mândri, mai ales, datorită unor cercetări etnologice, etnografice, culturale, dar, fraților, NU CREȘTINE, nici măcar creștin ortodoxe, ortodoxie care, din păcate, a acceptat destul de multe sechele păgânești: vezi și urșii, caprele și strigătele dintre ani pentru alungarea nu știu căror duhuri necurate. Asta seamănă mai degrabă cu concertele rock și prestația artistică a celor care urlă din rărunchi "Jesus, my Lord")

P.S. Traziția parazitară plină de viermi "culturali" și judecăți "spirituale și spiritualicești", unele de-a dreptul hilare și chiar psihedelice, nu este Sfânta Tradiție.
Ce legatura are asta cu faptul ca l-a invitat pe Pustan?

Last edited by TunsDiana; 08.01.2012 at 13:34:01.
Reply With Quote
  #90  
Vechi 08.01.2012, 13:34:39
TunsDiana
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

[quote=mihai07;420793]Iti recomand canoanele Bisericii Ortodoxe
"Episcopul sau prezbiterul sau diaconul, daca numai s-a rugat impreuna cu ereticii, sa se afuriseasca; iar daca le-a permis acestora sa savarseasca ceva ca si clerici, sa se cateriseasca.” (Ap 45)
Cauta pe scribd.com Canoanele Bisericii de Ortodoxe de Floca si te lamuresti. Restul sunt povesti.[/QUOTE

Subscriu!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
biserica catolica versus biserica ortodoxa sovidiu Biserica Romano-Catolica 36 08.06.2013 23:58:51
Cand au plecat apostolii sa predice calandrin Din Noul Testament 0 20.11.2009 09:16:57
Vinul si Biserica ortodoxa LapetiteMoc Generalitati 15 02.10.2009 23:26:05
Biserica ortodoxa siriana dmb Despre Biserica Ortodoxa in general 18 17.01.2009 22:58:33